X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Zegarki w stylu bauhaus – siła, która tkwi w prostocie!

Zegarki w stylu bauhaus – siła, która tkwi w prostocie!

Styl bauhaus to jeden z nurtów niemieckiego modernizmu, który 100 lat temu zmienił podejście do projektowania. Atrakcyjność przedmiotów i form wynika z ich funkcjonalności. Zegarki inspirowane tym prostym wzornictwem są gratką dla fanów minimalizmu oraz stylowych czasomierzy z subtelną tarczą. Jak wyglądają?

Zegarki w stylu bauhaus – co je wyróżnia?

Fenomen modeli w stylu bauhaus najlepiej zrozumiesz, poznając w pierwszej kolejności nurt, który przed wiekiem otworzył oczy światowych projektantów na zupełnie nowy sposób tworzenia architektury, a także sztuki, wnętrz czy rzemiosła. Do dziś inspiruje także projektantów mody czy zegarków. Wszystko rozpoczęło się w 1919 roku w Niemczech, gdzie Walter Gropius stworzył szkołę, w której programie nauczania połączył dwa do tej pory odmienne światy – artystów i rzemieślników. Mimo że placówka działała zaledwie kilkanaście lat, wypracowane wzorce przetrwały i są stale aktualne. Czym się odznaczają?

Styl bauhaus wyróżnia się prostotą, ponadczasowością i funkcjonalnym wzornictwem. Usunął w cień luksus i przepych, a na pierwszym miejscu postawiał potrzeby, dążąc do tworzenia prostych, ale także finezyjnych form. To oszczędne w wyglądzie projekty, bez zbędnych ornamentów. Proste linie, kolory i nastawienie, że mniej znaczy więcej, to podstawowe wyróżniki tego nurtu. Co ważne zmiana sposobu projektowania nie ograniczyła się jedynie do architektury. Na bazie niemieckiego stylu powstało wiele mebli oraz produktów codziennego użytku – w tym czasomierzy.

styl bauhaus zegarki

Zegarki bauhaus odznaczają się nieskomplikowanym wyglądem, ponadczasowym charakterem i oszczędną formą. Te minimalistyczne czasomierze charakteryzują się surowym lub bardzo technicznym wzornictwem, a w tym wszystkim są estetyczne, stylowe i bardzo eleganckie. Tarcze mają subtelne (najczęściej dwukolorowe), z delikatnie zaznaczonymi indeksami. Najczęściej to niezabudowane cyferblaty, z wąskimi wskazówkami i bez ozdób.

Model bauhaus – zegarek w oszczędnej formie. Unikaj zbędnych detali!

Ozdobne, kolorowe, giloszowane tarcze, widoczny mechanizm czy zwracające na siebie uwagę paski i bransolety to elementy, których próżno szukać w modelach zaprojektowanych na styl bauhaus. Zegarek inspirowany niemiecką wizją wzornictwa to przede wszystkim czytelny wskaźnik upływu czasu, o wyjątkowo prostej formie. Elementy na tarczy są często wręcz zredukowane do minimum i pozostaje między nimi dużo wolnej przestrzeni.

Po czym poznać zegarki w stylu bauhaus? Szukaj skromnych kopert z jednokolorowym cyferblatem i wyraźnie zaznaczoną, czytelną podziałką wskazującą godziny i minuty. Cyfry na tarczy nie są obowiązkowe. Jeśli się pojawiają, najczęściej mają bardzo techniczny krój. Linie z kolei są głównie zaznaczone bardzo subtelnie, chociaż zdarzają się też modele z grubiej zarysowanymi indeksami.

zegarki bauhaus

Zegarki bauhaus stworzone są z myślą o prostocie i funkcjonalności, przez co ich tarcze są tak czytelne, a co za tym idzie, pozbawione wielu dodatkowych funkcji. Bardzo często na cyferblacie nie znajduje się nic poza wskazówkami. W niektórych modelach dodany jest datownik, wskaźnik czasu dobowego czy chronograf.

Oszczędna forma, bez zdobień czy błyszczących elementów to największy atut zegarków bauhaus. Pomimo minimalistycznego charakteru, trudno odmówić tym czasomierzom wyjątkowego uroku – ich piękno tkwi w prostocie. Każdy model inspirowany tym 100-letnim nurtem zwraca na siebie uwagę wyjątkowo przemyślanym projektem, dopracowanym w każdym szczególe.

Zegarki bauhaus. Uważaj na kolory

Minimalistyczne zegarki w stylu bauhaus utrzymane są w stonowanej, jednolitej kolorystyce – konsekwencja w kwestii prostoty i harmonii jest naprawdę silna. Neonowym odcieniom czy paskom ozdobionym kwiatami zdecydowanie daleko do kryteriów definiujących nurt bauhaus. Najczęściej są to modele w kolorach bieli, czerni i szarości. Dlaczego takie? Kontrastujące zestawienie na tarczy sprawia, że jest ona maksymalnie czytelna.

Wspomniane trzy barwy przeważają w gamie kolorystycznej zegarków bauhaus. Niektóre modele są wzbogacone o czerwone wskazówki czy zielone akcenty. To nie przypadek. Z założenia nurt ten opiera się na bazowych odcieniach, wzbogaconych o podstawowe kolory (żółtą, czerwoną i niebieską), których połączenie pozwala uzyskać ciekawe efekty.

minimalistyczne zegarki bauhaus

Podstawowa paleta barw podkreśla prostotę i ponadczasowość zegarków. Sprawia też, że są idealnym dodatkiem do stroju, niezależnie od jego kolorystyki. W tym samym stylu utrzymane są paski czasomierzy. To najczęściej proste, skórzane elementy w kolorach brązu, szarości czy czerni. Zdarzają się też modele na srebrnej bransolecie.

Ograniczona kolorystyka zegarków bauhaus pozwala łatwo zestawić je z dowolnymi odcieniami elementów garderoby. Minimalistyczne czasomierze pasują do eleganckich, klasycznych i smart casualowych stylizacji. Atrakcyjnie prezentują się w połączeniu z koszulą, marynarką i garniturem.

Minimalistyczne zegarki bauhaus. Pamiętaj, by inspirować się modelami sprzed lat

Styl bauhaus odnosił się przede wszystkim do architektury, ale w tym nurcie powstało również ciekawe wzornictwo użytkowe. Współczesne czasomierze bazują swoim wyglądem na tych, które zaprojektowano kilkadziesiąt lat temu i do dziś uznawane są za designerskie perełki. Szukając modelu dla siebie, koniecznie im się przyjrzyj.

Zwróć uwagę przede wszystkim na projekty Maxa Billa, który uczył się w szkole Bauhaus. Jego pierwsze zegarki naręczne pojawiły się w sprzedaży z początkiem lat 60. XX wieku. Zobaczysz w nich istotę stylu bauhaus. Poznasz prawdziwe piękno prostoty i zrozumiesz, na czym polega funkcjonalność minimalistycznych form. To ułatwi Ci znalezienie modelu dla siebie i zminimalizujesz ryzyko pomyłki tego nurtu z innymi stylami. Gdzie obecnie szukać zegarków bauhaus?

zegarki daniel wellington

Wiele ciekawych projektów czasomierzy bazujących na ascetycznym, niemieckim stylu, znajdziesz w ofercie współczesnych producentów. Spory wybór atrakcyjnych modeli proponuje marka Daniel Wellington, która w swojej ofercie łączy minimalizm z elegancją. Po damskie i męskie czasomierze chętnie sięgają fani prostych form, gwiazdy oraz społeczność internetowa.

Modeli w stylu bauhaus nie brakuje też wśród zegarków Zeppelin. Marka ta specjalizuje się w nowoczesnym zegarmistrzostwie, inspirowanym minioną epoką. Tworzy projekty dla miłośników eleganckiej prostoty.

Zachwyć się pięknem minimalizmu

Zegarki w stylu bauhaus są przykładem na to, jak wiele piękna tkwi w prostocie oraz że minimalistyczne dodatki nie są nudne. Czasomierze tworzone w tym nurcie bazują na prostych, oszczędnych formach i harmonii. Każdy projekt jest dokładnie przemyślany i świadomie pozbawiony zdobień czy ornamentowych akcentów. Liczy się w nich przede wszystkim funkcjonalność i symetria. Tarcza zegarka ma być przejrzysta, czytelna, z niewielką liczbą dodatkowych funkcji.

Wiele praktycznych wskazówek, jak wybrać minimalistyczny zegarek dla siebie i z jakimi dodatkami go łączyć, znajdziesz wśród innych porad. Zebrane treści okażą się też pomocne podczas konserwacji czasomierza. Dowiesz się z nich m.in.: jak poprawnie czyścić tarczę, wymienić baterię oraz w jaki sposób przywrócić blask zabrudzonej bransolecie.