X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
JAK WYCZYŚCIĆ BRANSOLETĘ ZEGARKA?

JAK WYCZYŚCIĆ BRANSOLETĘ ZEGARKA?

Każdy posiadacz czasomierza chciałby, aby jego zegarek nie tylko precyzyjnie i niezawodnie działał, ale również doskonale się prezentował przez wiele lat. Niestety bez ostrożności i odpowiedniej pielęgnacji, nawet najlepszej jakości materiały ulegają zniszczeniu. Jednym z nich jest bransoleta. Jak wyczyścić bransoletę zegarka? Oto przewodnik krok po kroku.

Czyszczenie bransolety w zegarku – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego sprzedawcy czasomierzy od razu proponują przy zakupie specjalne produkty do czyszczenia zegarków? Nie chodzi wyłącznie o dodatkowy zarobek – każdy kolekcjoner, jak i miłośnik tego rodzaju biżuterii wie, jak ważne jest regularne czyszczenie bransolety zegarka, nawet wtedy, gdy zabrudzenia nie są widoczne.

Codzienne noszenie czasomierza na nadgarstku powoduje ścieranie się warstwy ochronnej – nie tylko powłoki, ale również samego materiału. Odpowiednio częste czyszczenie bransolety zegarka gwarantuje, że przez dłuższy czas zachowa ona swój blask, o ile będzie mieć kontakt z odpowiednimi detergentami przeznaczonymi do materiału, z jakiego została wykonana. Chociaż paski skórzane zdecydowanie szybciej ulegają zabrudzeniu (m.in. przez pot, w którym obecna jest również sól), pamiętaj, że to właśnie czasomierze na bransolecie uchodzą za codzienne, casualowe i smart-casualowe modele. Może się więc okazać, że częstotliwość ich noszenia jest znacznie większa niż czasomierzy na skórzanym pasku.

Nie zapominaj również, że zegarek to delikatne i precyzyjne urządzenie, z którym należy obchodzić się łagodnie. Nawet najbardziej wytrzymałe materiały, jak tytan czy stal szlachetna, mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem nadmiernych wstrząsów oraz uderzeń. Uważaj również na wszelkie substancje chemiczne, które mogą spowodować odbarwienie się bransolety – negatywny wpływ mają na nią również gazy czy rtęć. Czasomierze są również wrażliwe na ekstremalne temperatury – źle znoszą zarówno duże mrozy, jak i upały. Kluczowe jest również ich odpowiednie przechowywanie, gdy nie znajdują się na Twoim nadgarstku.

Jeśli zachowujesz wszystkie wspomniane środki ostrożności, jedyne, co powinieneś robić, by zegarek prezentował się doskonale, to regularna pielęgnacja. Jak wyczyścić bransoletę zegarka? Zanim odpowiemy na to pytanie, musisz pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach. Po pierwsze najpierw należy zdjąć bransoletę z czasomierza, inaczej możesz uszkodzić cyferblat albo kopertę, a nawet zalać zegarek, który nie jest wodoszczelny.

jak przygotowac sie do czyszczenia bransolety zegarka

Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, poszukaj w Internecie odpowiednich filmów instruktażowych – najczęściej producenci danych modeli sami udostępniają takie instrukcje. Jednak w większości przypadków wystarczy Ci zwykły śrubokręt do podważenia pierwszych ogniw (jeśli łączone są na śruby). Jeśli masz do czynienia ze szpilkami, przyda Ci się cienkie i tępo zakończone narzędzie. Możesz również zaopatrzyć się w mały śrubokręt ze specjalnym nacięciem, który służy do uchwycenia teleskopu, aby odciągnąć go od koperty zegarka.

Po drugie, aby odpowiednio zabrać się do pracy na już zdjętej z czasomierza bransolecie, musisz wiedzieć, czym czyścić bransoletę zegarka. Nie wszystkie środki czystości nadają się do tego zadania. Wręcz przeciwnie – każdy materiał wymaga szczególnej troski oraz użycia odpowiednie detergentów. Niektóre z nich zamiast pomóc, mogą wręcz zaszkodzić Twojej bransolecie!

Czym czyścić bransoletę w zegarku?

Nieczyszczona stal, po kontakcie ze skórą, bakteriami i potem, traci dwój blask. Brud może przedostawać się między ogniwa, a nawet łączenia części użytkowej z bransoletą. Czym czyścić bransoletkę zegarka wykonaną ze stali nierdzewnej? Nawet trudna do usunięcia warstwa brudu ulegnie pod naporem szczoteczki i pasty do zębów. Jednak uważaj – nie każda szczoteczka nadaje się do mycia stalowej bransolety. Musi być ona bardzo miękka.

Pasta to doskonały wybór, ponieważ nie tylko usunie warstwę zabrudzenia z bransolety, ale dodatkowo doskonale ją wypoleruje. Jeśli jednak warstwa brudu jest naprawdę duża, możesz pomóc sobie roztworem wody z odrobiną mydła (najlepiej letniej z dodatkiem mydła szarego – czyszczenie metalowej bransolety zegarka powinno odbywać się za pomocą jak najsłabszych detergentów).

Jak wyczyścić bransoletę zegarka, wykonaną z metali szlachetnych? Biżuteria srebrna jest często oksydowana. Jej niewłaściwe czyszczenie może ją uszkodzić. To samo zachodzi w przypadku biżuterii pozłacanej – za pomocą detergentów jeszcze szybciej zetrzesz naniesioną powierzchnię. Jeśli z kolei masz do czynienia z bransoletą nie posrebrzaną ani nie pozłacaną, ale wykonaną rzeczywiście z materiałów szlachetnych, to w przypadku srebra najlepszych sposobem będzie roztwór na bazie wody oraz soli.

czyszczenie bransolety zegarka

Złoto odzyska swój dawny blask w mieszance ciepłej wody z sodą oczyszczoną i płatkami mydlanymi. Zawsze jednak do wycierania i srebrnej, i złotej biżuterii używaj delikatnej, miękkiej ściereczki. Jeśli chcesz dodatkowo wypolerować bransoletę, szmatkę zamocz w roztworze soku z cytryny, soli kuchennej i wody.

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego czyszczenie metalowej bransolety zegarka może odbywać się za pomocą pasty do zębów, a srebrnej już nie (przecież od wieków mówi się, że pasta idealnie odnawia srebro!). Oczywiście, i w przypadku srebra możesz użyć pasty, ale pamiętaj, że pasta paście nierówna – zwłaszcza ta wybielająca może zamiast wyczyścić, zniszczyć srebro. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się popiół, który nałożony na wilgotną, bawełnianą ściereczkę usunie brud z bransolety. Pamiętaj jednak, by nie był to popiół węglowy – jest on na tyle szorstki, że porysuje srebro.

Jeśli boisz się eksperymentować z naturalnymi, domowymi sposobami, w większości sklepów oferujących zegarki, znajdziesz od razu specjalistyczne płyny do różnego rodzaju materiałów, z jakich wykonana została bransoleta. A jest ich naprawdę niemało – coraz bardziej popularny okazuje się również niezwykle wytrzymały, a przy tym bardzo lekki tytan.

Znajdziesz na rynku nie tylko specjalistyczne preparaty, ale również tzw. myjnie ultradźwiękowe, dzięki którym nie będziesz się już zastanawiać jak wyczyścić bransoletę zegarka – wystarczy, że ją włączysz, a proces będzie odbywał się praktycznie sam. Urządzenie to emituje bowiem ok. 42 000 Hz fali ultradźwiękowej, która przenika nawet w najgłębsze szczeliny. Nie potrzebujesz tu żadnego detergentu. Pamiętaj jednak, że nie każda myjnia nadaje się do każdego rodzaju biżuterii – musisz zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj. To jednak zdecydowanie bardziej kosztowne rozwiązanie niż domowe czyszczenie bransolety zegarka.

Jak wyczyścić bransoletę krok po kroku?

Jak wyczyścić bransoletę zegarka krok po kroku. Zacznijmy od tej, wykonanej ze stali nierdzewnej. Proces rozpocznij od wytarcia bransolety i pokrętła miękką szmatką, by usunąć powierzchowne zabrudzenia. Następnie oddziel bransoletę od reszty tarczy.

Przy bransolecie wykonanej z dużych ogniw możesz samodzielnie pocierać bransoletę miękką szczoteczką do zębów, zanurzaną w łagodnym detergencie, jak wspomniane mydło w płynie, pasta do zębów lub pasta przygotowana samodzielnie (wymieszane w równych częściej soda i ocet). Bądź bardzo delikatny – nawet przy miękkich włóknach, zbyt duży nacisk może spowodować niepożądane zadrapania. Następnie zanurz bransoletę w lekko ciepłej wodzie i opłucz ją, by usunąć użyty detergent. Osusz bransoletę najpierw miękką ściereczką, a następnie suszarką (użyj letniego podmuchu).

Delikatniejszym i bardziej ostrożnym sposobem będzie zanurzenie bransolety w przygotowanym roztworze na ok. 20 minut, a następnie usuwanie brudu za pomocą miękkiej szmatki. Wtedy zamiast mydła możesz do wody wsypać trochę amoniaku. Dalszy proces przebiega bez zmian. Taka kąpiel może odbywać się jednak nie tylko w wodzie z mydłem. Na spód miski połóż folię aluminiową, błyszczącą stroną do góry, połóż na niej bransoletę, a następnie posyp sodą i zalej ciepłą wodą. Pozostaw na 20 minut, wyjmij bransoletę, opłucz pod bieżącą wodą i wysusz.

czyszczenie bransolety zegarka ze stali szlachetnej

A jak wyczyścić bransoletę zegarka nie z brudu, ale z potu i wszelkich tłustych naleciałości? Wtedy przygotuj sobie roztwór wody z płynem do mycia naczyń i zanurz metalową bransoletę w mieszance nawet na 2 godziny (albo krócej, w zależności od tego, jak gruby jest osad tłuszczu). Dopiero po tym czasie, za pomocą miękkiej ściereczki lub szczoteczki, zniknie zanieczyszczenie.

Analogicznie przebiega czyszczenie bransolety zegarka wykonanej ze złota lub ze srebra, z tym, że ta pierwsza najlepiej czuje się w kąpieli wody z sodą oczyszczoną i płatkami mydlanymi (5 gram sody do 50 gramów płatków), ta druga – wody z solą. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku nie wolno Ci polerować jej bez odrobiny soku z cytryny na ściereczce – inaczej możesz zetrzeć złotą lub srebrną warstwę. Na końcu nie zapomnij o dokładnym wysuszeniu bransolety.

Jak wyczyścić bransoletę od zegarka? Zrobisz to samodzielnie w swoim domu!

Jak widzisz, czyszczenie bransolety zegarka samodzielnie w domu nie jest trudne, jeśli wiesz czym czyścić bransoletę zegarka w zależności od materiału, z jakiego została wykonana. Możesz wykorzystać specjalistyczne płyny albo zwykłe domowe detergenty i przyrządy, które znajdują się w każdym mieszkaniu (ściereczka, szczoteczka do zębów). Najtrudniejszym elementem w całym pielęgnacyjnym zabiegu jest ściąganie bransolety z czasomierza, ale i tego nie musisz się bać, jeśli będziesz postępować ostrożnie i delikatnie.

dbanie o bransolete zegarka

Jeśli jednak nie chcesz, aby czyszczenie bransolety było uciążliwe i pracochłonne, pamiętaj o kilku zasadach – zdejmuj zegarek do wszelkich prac fizycznych, a także pływania. Unikaj kontaktu zegarka z kosmetykami do makijażu, perfumami, detergentami, słoną wodą i chlorem oraz przechowuj czasomierz, gdy go nie nosisz, w odpowiednim pojemniku i w odpowiedniej temperaturze. Nawet jeśli jednak zastosujesz te wszystkie środki prewencyjne, pielęgnacja i tak Cię nie ominie. Dlatego dobrze wiedzieć, jak wyczyścić bransoletę zegarka. Sprawdź, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek.