X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
JAK WYMIENIĆ BATERIĘ W ZEGARKU?

JAK WYMIENIĆ BATERIĘ W ZEGARKU?

Najpopularniejsze zegarki to wciąż te wyposażone w mechanizm kwarcowy. Zasilane są one za pomocą baterii i chociaż zapewniają precyzyjny i dokładny pomiar czasu, mniej więcej co dwa lata należy wymienić w nich baterię, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Jeśli nagle Twój kwarcowy czasomierz przestaje działać, to najprawdopodobniej właśnie nastąpił ten moment. Jak wymienić baterię w zegarku samodzielnie i czy w ogóle warto to robić? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Wymiana baterii w zegarku – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wymienić baterię w zegarku, przyjrzyjmy się najpierw temu, jaką funkcję pełni ona w mechanizmie kwarcowym. Odmierzanie czasu jest tu możliwe dzięki zjawisku piezoelektrycznemu – czasomierz kwarcowy czerpie energię właśnie z baterii. To ona wprawia kryształ kwarcu w drgania o określonej częstotliwości, zliczane następnie przez układ cyfrowy. Dzięki temu na wyświetlaczu lub tarczy za pomocą wskazówek odmierzany jest czas, będący wynikiem aż 32 768 drgań na minutę. Bateria to więc bazowy element w zegarku kwarcowym, który wprawia cały mechanizm w ruch.

Chociaż budowa wewnętrzna takiego czasomierza jest mniej skomplikowana niż tego z mechanizmem mechanicznym, wciąż mamy tu sporo elementów: silnik, którego obrotami sterują impulsy z układu scalonego, cały układ scalony, który zmniejsza częstotliwość impulsów, kryształ kwarcu, kondensator, w którym gromadzony jest ładunek elektryczny z baterii oraz samą baterię. Wymiana baterii w zegarku nie jest więc taka prosta – należy uważać, aby nie uszkodzić ani jednego elementu mechanizmu. O tym, jak zmienić baterię w zegarku opowiemy za chwilę. Najpierw wymienimy kilka kwestii, które musisz sprawdzić zanim podejmiesz się tego zadania.

wymiana baterii w zegarku

Baterie nie są niestety wieczne – działają na takiej samej zasadzie jak zabawki, czy piloty. W przypadku czasomierzy kwarcowych wymiana następuje zazwyczaj po ok. dwóch latach. Zanim jednak zaczniesz działać, upewnij się, że gwarancja na dany model już wygasła. Jeśli tak się nie stało, najpierw skontaktuj się z autoryzowanym warsztatem, ponieważ kiedy uszkodzisz czasomierz, który jest objęty gwarancją, przestanie ona obowiązywać.

Następnie upewnij się, że zegarek nie działa prawidłowo lub przestał działać właśnie z powodu rozładowanego akumulatora. Pamiętaj, że złe funkcjonowanie czasomierza może być spowodowane czym innym, np. zachlapaniem zegarka, który nie jest wodoszczelny. Możesz to podejrzewać, jeśli jest zbyt wcześnie, aby konieczna była wymiana baterii w zegarku – zamiast dwóch lat, upłynęło np. dopiero pół roku. Ten krok Cię nie obowiązuje, gdy posiadasz model z systemem wyświetlania „end of life”, który sam poinformuje Cię o wyczerpywaniu się baterii.

Co jakiś czas obserwuj też, czy zegarek nie spowalnia i czy inne dodatkowe funkcje nie są zakłócone. Zdarza się, że jeśli czasomierz całkowicie się zatrzyma, bateria zaczyna płynąć i rujnuje cały mechanizm. Podsumowując: gwarancja minęła, po dwóch latach zegarek zwalnia i masz pewność, że nic innego nie zakłóciło jego pracy? Czas zabrać się za wymianę baterii. Gdzie kupić baterie do zegarka i jaką wybrać? Wyjaśniamy.

Gdzie kupić baterię do zegarka?

Zacznijmy od tego, jaka powinna być nowa bateria. Po pierwsze musi ona idealnie pasować do rozmiaru poprzedniej. Jeśli okaże się, że jest mniejsza, szybko dojdzie do awarii. Jeśli wybierzesz większą, pokrywa obudowy może się nie domknąć, a mechanizm i tarcza zostaną zdeformowane. Dlatego nie wyrzucaj starej baterii – to właśnie z nią najlepiej udać się do sklepu, gdzie sprzedawca pomoże Ci wybrać dokładnie taką samą.

Po drugie bateria musi być wysokiej jakości – wadliwy produkt może wyciekać i również spowodować uszkodzenie mechanizmu. Po trzecie powinna ona pasować nie tylko pod względem wielkości, ale również pojemności ładowania, która jest określona na opakowaniu. Pamiętaj jednak, że taka sama pojemność nie daje Ci gwarancji, że będzie ona działać tak długo, jak poprzednia. Mogła bowiem leżeć przez jakichś czas na magazynie. Niestety, nie ma sposobu na sprawdzenie tego przed zakupem.

gdzie kupic baterie do zegara

Czas na wybór odpowiedniej baterii. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko ceną, wielkością i pojemnością, ale również materiałem wykonania. Zwłaszcza ten ostatni czynnik wpływa na trwałość i wydajność pracy baterii, w wielu przypadkach ponadto dany model czasomierza wymaga konkretnego rodzaju materiału.

Na rynku znajdziesz po pierwsze baterie alkaliczne oznaczone symbolem LR, których napięcie wynosi 1,5 V. Wynaleziono je pod koniec lat 50. w Stanach Zjednoczonych, a ulepszana przez lata formuła dziś wytrzymuje 40 razy dłużej niż model pierwotny.  Chociaż to najtańsze i najłatwiej dostępne baterie do zegarków, to należą do najmniej wytrzymałych modeli.

Droższe od nich, wykorzystywane głównie w zegarkach z wyższej półki cenowej i najczęściej do czasomierzy polecane, są dziś baterie srebrowe (SR). Charakteryzują się najwyższym stosunkiem pojemności do masy, dzięki czemu zapewniają zdecydowanie dłuższe działanie czasomierza. To również propozycja najbezpieczniejsza – baterie te, ze względu na swoją konstrukcję, nie ulegają zapaleniu.

Coraz większą popularność zyskują jednak również baterie oznaczone symbolem CR – litowe. Ich napięcie wynosi ok. 3,6 V, a jednocześnie są one najlżejsze ze wszystkich dostępnych obecnie baterii. Cechują się ponadto dużą wytrzymałością i trwałością. Gdzie kupić baterie do zegarka tego rodzaju? Niestety nie są one tak powszechne, jak baterie alkaliczne i srebrowe, które dostaniesz nie tylko w zwykłym sklepie AGD, ale także kupisz je przez Internet.

Z tych trzech propozycji, najlepiej zdecydować się na baterie srebrowe. Pamiętaj jednak, by najpierw dokładnie sprawdzić, jaką baterię posiada Twój czasomierz. Upewnij się, że stara i nowa mają te same oznaczenia – nigdy nie wprowadzaj do mechanizmu innej, nawet gdy ktoś bardzo ją zachwala. Niewłaściwa bateria może całkowicie rozregulować Twój zegarek!

bateria w zegarku wymiana

Jak zmienić baterię w zegarku krok po kroku?

Jak zmienić baterię w zegarku, tak aby nie uszkodzić kwarcowego mechanizmu. Po pierwsze wymiana baterii w zegarku nie jest możliwa bez otwarcia czasomierza. Musisz uważać, aby nie zarysować dekla, a także, aby nie uszkodzić uszczelek, które odpowiadają za wodoszczelność zegarka.

Po drugie upewnij się, że czasomierz leży na podkładce, która uniemożliwi zarysowanie jego szkła czy koperty. Gdy spoczywa on już bezpiecznie na odpowiednim podłożu, przejdź do otwierania dekla. W zegarkach kwarcowych spotykamy różne rodzaje zamknięć koperty - m.in. dekle zakręcane, mocowane na śruby lub najbardziej popularne tzw. wciskane. Każdy z nich otwieramy inaczej, ale z ogromną starannością.

Aby otworzyć zakręcany dekiel, musisz użyć jakiegoś narzędzia, które pozwoli Ci zaczepić się o wgłębienie przystosowane do kręcenia pokrywą. Mogą to być szczypce o wąsko zakończonych ramionach albo ostra pęseta. Jeśli posiadasz dekiel zakręcany na śruby, potrzebujesz niewielkiego śrubokręta, z kolei w przypadku dekli wciskanych po prostu podważasz pokrywę za pomocą niewielkiego nożyka. Jak uniknąć zarysowania we wszystkich tych przypadkach? Oto pewien trik – wystarczy, że zabezpieczysz pokrywę taśmą klejącą. Naklejona w odpowiednim punkcie jest w stanie zniwelować uszkodzenie, jeśli Twoje narzędzie się obsunie.

wymiana baterii krok po kroku

Jak wymienić baterię w zegarku, gdy czasomierz jest już otwarty? Teoretycznie jest to bardzo proste – wyciągasz baterię i wkładasz nową. Musisz jednak bardzo uważać, aby przypadkowo nie naruszyć żadnych uszczelek czy innych zabezpieczeń. Najlepiej więc małym śrubokrętem podważyć klips od baterii i delikatnie go podnieść. Jeśli bateria trzymana jest za pomocą śrub – odkręć je. Pamiętaj, by włożyć nową baterię w taki sam sposób, w jaki została wyjęta stara (większość zegarków powinna mieć baterię z dodatnią stroną do góry) – możesz pomóc sobie jakimś przedmiotem, by wcisnąć baterię, np. plastikowym długopisem. Nie używaj do tego metalowych przyrządów.

To jednak wcale nie koniec. Źle zamknięty czasomierz, może spowodować trwałą szkodę! Pamiętaj więc, by odpowiednio dokręcić pokrywę, sprawdzić, czy śrubki są maksymalnie wkręcone i czy pokrywa nie odstaje od koperty. Musimy również podkreślić, że wodoszczelność i wodoodporność to nie to samo. Podczas gdy większość zegarków kwarcowych jest wodoszczelna, to już nie wszystkie są wodoodporne. Jak wymienić baterię w zegarku tego rodzaju? Zdecydowanie skorzystaj z usług zegarmistrza – tylko on dysponuje specjalnymi narzędziami, bez których sam sobie nie poradzisz.

Jak wymienić baterię w zegarku? Rób to z głową!

Jak widzisz, wymiana baterii w zegarku nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać – grozi nie tylko utratą wodoszczelności, ale także innymi uszkodzeniami, a nawet całkowitym zepsuciem mechanizmu. Jeśli Twój czasomierz wciąż jest na gwarancji, zdecydowanie udaj się do autoryzowanego serwisu. Z kolei, gdy decydujesz się na to samodzielnie, pamiętaj, by wybrać odpowiednią baterię.

Jak wymienić baterię w zegarku w domowych warunkach? Przede wszystkim postępować bardzo ostrożnie. Gdy nie czujesz się na siłach, skorzystaj z usług zegarmistrza – nie zapomnij poprosić go jednak na koniec o wykonanie testu wodoszczelności. W ten sposób zyskasz pewność, że Twój czasomierz będzie działał tak sprawnie, jak wcześniej. Sprawdź, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek.