X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Czyszczenie tarczy zegarka – jak to zrobić?

Czyszczenie tarczy zegarka – jak to zrobić?

Zegarek, choćby był najdroższy, nie zrobi dobrego wrażenia, jeśli nie lśni czystością. Jak zadbać o ten wyjątkowy dodatek, by zawsze wyglądał schludnie? Czyszczenie tarczy zegarka nie jest wcale takie trudne! Podpowiadamy, jak zadbać o Twój ulubiony czasomierz, by zawsze świetnie się prezentował.

Czyszczenie tarczy zegarka – kiedy zdecydować się na taki krok?

Utrzymywanie zegarka w czystości jest ważne zarówno w kontekście jego wyglądu, funkcjonowania, jak i higieny. Obecnie, w dobie pandemii koronawirusa, czyszczenie tarczy zegarka powinno odbywać się częściej, niż się przyjęło. Czasomierz noszony jest na nadgarstku, dlatego ma kontakt z wieloma bakteriami i wirusami, które się na nim osadzają, podobnie jak zanieczyszczenia.

Żeby szkiełko zegarka wyglądało bez zarzutu, musi być regularnie czyszczone. Dzięki temu wszelkie osady zostają usunięte i zmniejsza się ryzyko przedostania się ich pod spód – na cyferblat. Gdyby tak się stało, konieczna będzie jak najszybsza interwencja zegarmistrza, żeby nie doszło do uszkodzeń mechanizmu.

czyszczenie tarczy zegarka

Tarczę zegarka można czyścić w zależności od potrzeb – jeśli zauważalne na niej są naloty i zanieczyszczenia lub regularnie, np. co tydzień. Najważniejsze, by środki stosowane do usuwania zabrudzeń, były dopasowane do rodzaju szkła w Twoim czasomierzu. Istotne są też jego parametry, takie jak np. stopień wodoszczelności.

Upewnij się, czy klasa wodoszczelności Twojego zegarka nie została utracona w wyniku uderzenia, upadku, lub uszkodzenia szkiełka na tarczy. Jeśli czasomierz utracił szczelność, musisz wyczyścić go w taki sposób, by nie było nawet najmniejszego ryzyka przedostania się wody do jego wnętrza.

Samo czyszczenie tarczy zegarka nie jest trudną czynnością, która wymagałaby specjalnych umiejętności lub posiadania konkretnych sprzętów. Dowiedz się więc, czym wyczyścić zegarek, by usunąć wszelkie zarazki i zanieczyszczenia, bez ryzyka uszkodzenia mechanizmu.

Czym wyczyścić tarczę zegarka?

Żeby czyszczenie tarczy zegarka finalnie mu nie zaszkodziło, powinno się używać odpowiednich materiałów. W przypadku czasomierzy o niskiej klasie wodoszczelności, na poziomie 3 ATM/BAR, do usuwania zabrudzeń przyda się wilgotna ściereczka z delikatnego włókna, np. mikrofibry oraz patyczki higieniczne. Mogą być zarówno zwykłe, jak i te przystosowane dla niemowląt, o cieniutkiej końcówce i pogrubionym środku.

Dobrze sprawdzą się również nawilżane ściereczki do czyszczenia okularów. Nie zaleca się korzystania z płatków i chusteczek nasączonych kosmetykami, np. do demakijażu. Zawierają one substancje rozpuszczające pigment, które mogą zaszkodzić naturalnemu połyskowi szkiełka w zegarku.

Czasomierze o wyższym stopniu wodoszczelności, poczynając od pięciu atmosfer (5 ATM/BAR), można bez problemu zanurzyć w wodzie i dokładnie umyć. Te od 10 ATM/BAR mogą być także myte strumieniem wody z kranu lub prysznica. Dzięki ciśnieniu wody, czyszczenie tarczy zegarka będzie jeszcze łatwiejsze i skuteczniejsze.

czyszczenie tarczy zegarka krok po kroku

Przy usuwaniu zanieczyszczeń z czasomierzy o klasie wodoszczelności od 5 ATM/BAR w górę, możesz wspomóc się delikatnym mydłem w płynie i szczoteczką do zębów z miękkim włosiem. To ważne, ponieważ zbyt twarde włoski mogą zarysować gładką powierzchnię szkiełka, jeśli ma ono niską odporność na zarysowania.

Warto też być ostrożnym, jeśli chodzi o środki, które zawierają chlor lub alkohol. Mogą spowodować odbarwienia i naruszyć strukturę materiału, z którego wykonana jest koperta. Na pewno nie należy sięgać po pastę do zębów. Zawiera ona krzemionkę – substancję ścierną, bardzo pomocną przy usuwaniu osadów i płytki nazębnej. Zastosowana przy zabiegu takim jak czyszczenie tarczy zegarka, może zmatowić szkiełko i utworzyć na nim nieestetyczne drobne ryski.

Jeśli już wiesz, czym wyczyścić tarczę zegarka, dowiedz się, jak powinno się to robić. Ważne, by stosować się do powyższych wskazówek i nie używać do mycia środków, które mogą zaszkodzić wyglądowi i prawidłowemu działaniu Twojego czasomierza.

Jak wyczyścić tarczę zegarka krok po kroku?

Zależy nam, by Twój zegarek cieszył Cię zawsze swoim nienagannym wyglądem i precyzyjnym działaniem, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak wyczyścić tarczę zegarka w domowym zaciszu. Tych kilka prostych czynności z pewnością nie sprawi Ci problemu i wykonasz je bez konieczności oddawania swojego czasomierza do zegarmistrza.

Krok 1 – sprawdź stan swojego zegarka

Zanim zabierzesz się za czyszczenie tarczy zegarka, przyjrzyj się mu dokładnie ze wszystkich stron. Dzięki temu dowiesz się, czy na szkiełku nie ma pęknięć, przez które woda mogłaby dostać się do środka. Zorientuj się także, czy między krawędzią koperty a szkłem nie ma szpar, powstałych w wyniku upadku lub uderzenia – przez nie również może przedostać się ciecz. Ważna jest też szczelność dekla – musi on równomiernie i ściśle przylegać do koperty. Przyjrzyj się, czy nie wystaje spod niego uszczelka zabezpieczająca. W zegarkach wodoszczelnych należy zwrócić uwagę także na koronkę, czy jest dokładnie wciśnięta i nieprzekrzywiona.

Gdy upewnisz się, że Twój czasomierz nie ma żadnych wad, możesz przejść do kolejnego kroku, jakim jest odpowiednie przygotowanie zegarka do czyszczenia szkiełka.

Krok 2 – zabezpiecz inne części czasomierza

Jeśli zamierzasz czyścić samo szkiełko, warto zabezpieczyć inne części zegarka z kilku powodów. Przede wszystkim, jeśli czasomierz nie jest wodoszczelny, lub ma klasę wodoszczelności na poziomie 3 ATM/BAR, musisz zadbać o to, by pod dekiel i koronkę nie dostała się woda.

To samo dotyczy skórzanych pasków. Skóra naturalna przy częstym kontakcie z wodą może się odbarwić lub zniekształcić, a na pewno ulegnie szybszemu zużyciu. Jeżeli Twój zegarek na skórzanym pasku ma wyższy stopień wodoszczelności i chcesz go umyć w miseczce lub pod kranem, musisz wcześniej zdjąć pasek. Skóra wymaga czyszczenia specjalnymi preparatami oraz impregnacji, która zabezpieczy ją przed szybkim chłonięciem wilgoci, potu oraz brudu. Jeśli nie masz możliwości zdemontowania skórzanego paska, zaleca się czyścić szkiełko z wykorzystaniem metod dostosowanych do zegarków, które nie są wodoszczelne lub mają klasę wodoszczelności na poziomie trzech atmosfer.

Właściwie przygotowany czasomierz jest gotowy do czyszczenia szklanej tarczy bez ryzyka uszkodzenia mechanizmu i uszczerbków na estetyce jego wykonania.

tarcza zegarka jak czyscic

Krok 3 – czyszczenie tarczy zegarka

Gdy Twój zegarek jest gotowy, możesz przystąpić do wyczyszczenia szkiełka. Jak wyczyścić tarczę zegarka o niskiej wodoszczelności? Zacznij od przecierania wilgotną szmatką z mikrofibry, flaneli lub miękkim wacikiem kosmetycznym. Przypilnuj, by materiał był jedynie zwilżony – nie powinna się z niego wydostawać woda. W zależności od modelu zegarka, jaki posiadasz, możesz użyć patyczków higienicznych, by wyczyścić wgłębienie między krawędzią koperty a brzegiem szkiełka. Nie naciskaj zbyt mocno, by nie uszkodzić tarczy. Jeśli znajdują się na niej większe zanieczyszczenia, których nie jesteś w stanie usunąć w ten sposób, sięgnij po szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem i spróbuj się ich pozbyć z jej pomocą. Włoski mogą być delikatnie zwilżone, jednak podobnie, jak w przypadku tkaniny – nie może wypływać z nich woda.

Dużo łatwiejsze jest czyszczenie zegarków o wyższej klasie wodoszczelności, które z powodzeniem można umyć pod wodą. Przy trudniejszych do usunięcia zanieczyszczeniach, pomocne będzie łagodne mydło w płynie. W ten sposób szybko i bez problemu przywrócisz nienaganny wygląd szkiełku swojego czasomierza.

Jak widzisz, utrzymanie tarczy zegarka w czystości wcale nie jest trudne. Nasze wskazówki w prosty sposób przeprowadzą Cię przez cały ten proces tak, by nie uszkodzić mechanizmu Twojego czasomierza. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat jego pielęgnacji? Sprawdź, jak jeszcze możesz zadbać o swój zegarek i zapoznaj się z innymi artykułami z cyklu Świat Zegarków. Jesteśmy pewni, że dzięki naszym poradom, będziesz cieszyć się estetycznie wyglądającym zegarkiem przez długi czas!