X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Zegarek kwarcowy czy automatyczny – który wybrać?

Zegarek kwarcowy czy automatyczny – który wybrać?

Wybierając zegarek, zwróć uwagę na jego design oraz „serce”, które wprawia wskazówki w ruch. Najpopularniejsze modele napędza mechanizm kwarcowy i automatyczny. Czym się różnią?

Zegarek kwarcowy czy automatyczny – który wybrać?

Kształt koperty, designerska lub funkcjonalna tarcza i odpowiednio dobrany pasek wpływają na stylowy wygląd zegarka. Bez wątpienia atrakcyjność każdego modelu jest ważna, ale istotniejsze jest to, co kryje się pod jego tarczą, czyli mechanizm. W końcu zakładasz zegarek na nadgarstek, aby kontrolować upływający czas, a nie traktujesz go wyłącznie jako dodatek do stylizacji. Sposób funkcjonowania czasomierza traktuj więc jako ważne kryterium podczas zakupów. Dlaczego warto świadomie wybrać rodzaj mechanizmu, który wprawia wskazówki w ruch?

Przede wszystkim chodzi o precyzję. Od tego, co kryje się we wnętrzu zegarka, zależy dokładność wskazywanej godziny i ewentualna awaryjność wybranego modelu. Nawet podstawowa znajomość działania poszczególnych mechanizmów pozwoli Ci także porównać cenę zegarka względem jego jakości. Inny jest też sposób obsługi poszczególnych czasomierzy oraz ich konserwacja.

zegarek kwarcowy czy automatyczny

Do wyboru masz kilka napędów, które bazują na różnych technologiach. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych zegarków należą te zasilane baterią oraz poprzez ruch ręki. Co je wyróżnia? Dlaczego są tak popularne? Który z nich wybrać? Poznaj dokładnie, czym różnią się te dwa mechanizmy oraz jakie mają wady i zalety, a łatwiej podejmiesz decyzję o wyborze modelu dla siebie – czy to będzie zegarek kwarcowy, czy automatyczny.

Zegarek automatyczny a kwarcowy – poznaj podstawową różnicę między nimi i unikaj przypadkowej decyzji

W przypadku większości czasomierzy mechanizm pozostaje ukryty pod tarczą i stale niewidoczny, dlatego decyzję o tym, czy nosić zegarek automatyczny, czy kwarcowy podejmij, kierując się przede wszystkim swoimi potrzebami. Weź także pod uwagę okoliczności, w których przyjdzie Ci zerkać na tarczę ze wskazówkami, częstotliwość, z jaką będziesz zakładać wybrany model na nadgarstek oraz budżet, który planujesz przeznaczyć na dany czasomierz.

Sposób zasilania mechanizmu to podstawowa cecha, która różni zegarek automatyczny a kwarcowy. Pierwszy nakręca się wraz z ruchem ręki. Jego działanie uzależnione jest od stałego noszenia – nieużywany przestaje wskazywać poprawną godzinę. Funkcjonowanie drugiego mechanizmu zależne jest od baterii, którą to z kolei trzeba regularnie wymieniać. Rodzaj zasilania napędu ma wpływ też na cenę zegarka.

Mechanizm kwarcowy w zegarku. Uważaj na żywotność baterii!

Czasomierze zasilane baterią są najczęściej dużo tańsze od modeli automatycznych. Fakt, że przestają poprawnie wskazywać aktualną godzinę, wiąże się nie z zepsutym mechanizmem, a koniecznością wymiany źródła zasilania na nowe. Bateria w zegarku kwarcowym wyczerpuje się mniej więcej po upływie dwóch lat i czas ten musisz kontrolować, aby Twój czasomierz nie przestał działać w najmniej odpowiednim momencie.

Co ważne, wskazówki sprawnego zegarka zasilanego baterią nie zatrzymają się nawet wtedy, gdy jest on rzadko używany. Możesz więc sięgnąć po niego w dowolnym momencie i mieć pewność, że wskazuje prawidłową godzinę. Ciągłość jego pracy i brak konieczności nakręcania trybików sprawiają, że mechanizm kwarcowy w zegarku wyróżnia się wyjątkową precyzją. Czasomierz zasilany baterią często wyposażony jest w przydatne, dodatkowe funkcje, takie jak synchronizacja dzięki falom radiowym, podświetlenie tarczy czy GPS. Mechanizm kwarcowy bardzo często wprawia w ruch wskazówki sportowych zegarków i tych typu wojskowego, które muszą być niezawodne w trudnych warunkach. Znajdziesz go zarówno w modelach z minimalistyczną tarczą, jak i tych wielofunkcyjnych, jak na przykład zegarki Swiss Military Hanowa.

zegarek kwarcowy a automatyczny

Model zasilany baterią będzie dla Ciebie idealny, jeśli cenisz sobie wyjątkową dokładność w pomiarze czasu oraz bezobsługowość czasomierza i szukasz praktycznej ozdoby nadgarstka do codziennej stylizacji. Jest to popularny rodzaj zegarków, dzięki czemu wyboru dokonasz spośród naprawdę szerokiej oferty produktów.

Mechanizm automatyczny w zegarku – pamiętaj, by regularnie wprawić go w ruch

Przez kilka dni nie zakładałeś na rękę zegarka, a on przestał działać? To zupełnie normalna sytuacja w przypadku modeli zasilanych automatycznie. Ich praca uzależniona jest nie od baterii, a regularnych ruchów nadgarstka – nawet niewielkich. Wskazówki działają dzięki temu, że sprężynę naciąga wahnik. O tym, jak bardzo skomplikowany system kryje się pod cyferblatem, przekonasz się, oglądając czasomierze typu skeleton (warto dodać, że zegarek z prześwitującą tarczą bazuje wyłącznie na modelach z automatycznym mechanizmem).

Brak konieczności wymiany baterii w czasomierzu nie oznacza, że możesz przestać dbać o mechanizm automatyczny w zegarku i bazować na jego samoczynnym nakręcaniu się. Wręcz przeciwnie. Takie modele wymagają wykonywania regularnych przeglądów, a prawidłowa praca napędu zależy od Ciebie. Zegarki automatyczne muszą być stale noszone na ręce, w przeciwnym wypadku zaczynają prezentować niedokładną godzinę (często spieszą się albo spóźniają) lub też ruch wskazówek ustaje w ogóle. Oczywiście nie przestają działać od razu po ściągnięciu ich z nadgarstka – rezerwa wyczerpuje się przeważnie po upływie kilkudziesięciu godzin.

automatyczny czy kwarcowy zegarek

Zegarki automatyczne często uznawane są za te bardziej tradycyjne i prestiżowe od modeli kwarcowych. Ich wysoka cena idzie w parze z jakością i misternie złożonym  mechanizmem. Kunszt wykonania modeli automatycznych porównywany jest nawet do dzieł sztuki, a kolekcjonerom tych czasomierzy nie przeszkadza brak pewności pełnej dokładności w odmierzaniu czasu. Planując większą kolekcję modeli zegarków bez baterii, warto wyposażyć się dodatkowo w rotomat. Urządzenie to wprawia w ruch czasomierz z wahnikiem. Dzięki temu dba o prawidłową pracę mechanizmów, gdy nie nosisz ich na ręce i nie doprowadza do ustania ich działania.

Dla kogo jest zegarek z mechanizmem automatycznym? Sięgnij po niego, jeśli szukasz naprawdę wysokiej jakości czasomierza odznaczającego się wysoką klasą i zwracającego na siebie uwagę designem. Modelu bez baterii nie może też zabraknąć w Twojej kolekcji, jeśli jesteś pasjonatem tradycyjnych akcesoriów ze wskazówkami. Taki zegarek to także odpowiedni wybór, jeśli zależy Ci na kupnie solidnego i ponadczasowego wskaźnika upływu czasu.

Zegarek automatyczny czy kwarcowy – oto jest pytanie!

Wybór mechanizmu zegarka uzależnij przede wszystkim od swoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na zegarmistrzowskiej perełce, solidnym i tradycyjnym modelu, wybierz czasomierz napędzany automatycznie. Potrzebujesz dobrego, przystępnego cenowo zegarka, który będzie działał niezawodnie w każdej sytuacji, a także po dłuższym czasie nieużytkowania? Zależy Ci na produkcie wzbogaconym o nowoczesne funkcje i sprawdzającym się w trudnych warunkach? Zdecyduj się więc na model zasilany mechanizmem kwarcowym.

Chciałbyś zgłębić swoją wiedzę na temat zegarków? Skorzystaj z praktycznych porad, dzięki którym dowiesz się m.in.: jak zmienić baterię w czasomierzu kwarcowym oraz w jaki sposób nakręcać model automatyczny.