X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jak nakręcić zegarek automatyczny i jak o niego dbać?

Jak nakręcić zegarek automatyczny i jak o niego dbać?

Czy zegarek z mechanizmem automatycznym wymaga nakręcania? Jeśli tak, to jak nakręcić zegarek automatyczny, żeby go nie uszkodzić? Podpowiadamy właścicielom czasomierzy tego typu, czy można je nakręcać i jak należy to robić, by nie zaburzyć prawidłowej pracy mechanizmu.

Czy zegarek automatyczny można nakręcać?

Żeby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, należy zacząć od krótkiego wyjaśnienia, jak działa zegarek z mechanizmem automatycznym. Automat od zwykłego mechanizmu odróżnia głównie fakt, że przy codziennym noszeniu zegarka, nie ma konieczności nakręcania go. Dlaczego? Otóż sprężyna, która napędza mechanizm czasomierza, nakręcana jest przez ruchy obrotowe tzw. wahnika. Do obrotów dochodzi w wyniku wykonywania ruchów ręką, na której nosisz swój zegarek. Dlatego w przeciwieństwie do urządzeń z ręcznym naciągiem, automatów nie trzeba regularnie nakręcać. Więcej o działaniu mechanizmu automatycznego w zegarku, pisaliśmy w artykule: Jak działa zegarek automatyczny?

Jeśli już wiesz, na czym opiera się działanie czasomierza z automatycznym naciągiem, dowiedz się, czy zegarek automatyczny można nakręcać. Zacznijmy od tego, że noszony na co dzień zegarek automatyczny, nie wymaga nakręcania, nawet jeśli zdejmujesz go na noc, lub po powrocie z pracy. Mechanizmy tego typu mają tzw. rezerwę chodu, która zapewnia bezproblemowe działanie przez kilkadziesiąt godzin po ściągnięciu zegarka z nadgarstka. Zwykle jest to czas ok. 40 godzin, jednak najnowsze technologie pozwalają tworzyć modele z nawet dwa razy dłuższą rezerwą chodu.

nakręcanie zegarka automatycznego

W ostatnich latach, na rynku pojawiły się rotomaty – urządzenia do nakręcania zegarków automatycznych. Rotomat zastępuje ruch nadgarstka i sprawia, że wahnik nie przestaje się obracać. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają kilka zegarków automatycznych lub zakładają swój ulubiony automat tylko na wyjątkowe okazje.

W Internecie krąży wiele mitów na temat nakręcania zegarków automatycznych, a właściwie tego, że absolutnie nie wolno kręcić koronką mechanizmu automatycznego. Nie jest to zgodne z prawdą, chociażby dlatego, że gdy zegarek leży zbyt długo nienoszony, przestanie działać i wówczas należy go nakręcić. Wbrew powszechnie panującej opinii wśród użytkowników czasomierzy z naciągiem automatycznym, to nie samo nakręcanie sprężyny zaburza działanie mechanizmu, a częste przerwy w jego pracy. Istnieją oczywiście wyjątki – są modele, przy których producent wyraźnie zaznacza, że nakręcanie zegarka jest niewskazane i może doprowadzić do uszkodzenia czasomierza. Dlatego właśnie należy dokładnie czytać wszelkie informacje podane przez producenta, które zawsze są dołączone do zegarka kupowanego ze sprawdzonego źródła.

Jak wiadomo, zdarzają się różne sytuacje, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy zatrzyma się Twój zegarek automatyczny – jak nakręcić go, by nie zaszkodzić mechanizmowi? Na to pytanie także mamy odpowiedź.

Jak nakręcić zegarek automatyczny?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak nakręcić zegarek automatyczny, który wyczerpał swoją rezerwę chodu i leżał nieużywany przez dłuższy czas, sięgnij po ulotkę informacyjną. Dowiedz się, jakie rozwiązanie jest rekomendowane dla Twojego modelu i jak ustawić funkcje dodatkowe, bez ryzyka uszkodzenia zegarka.

Zacznijmy od datownika, który obecnie wbudowany jest dużą część zegarków z naciągiem automatycznym. Czy wiesz, że każdego dnia do serwisów na całym świecie trafiają czasomierze uszkodzone właśnie przez nieumiejętne ustawianie daty? Choć samo ustawianie datownika nie jest trudną czynnością, trzeba wiedzieć, że nie wolno tego robić między godziną 22.00 a 2.00. W tym przedziale godzinowym trwa proces zmiany daty i każda zewnętrzna ingerencja w ciągu tego „okienka” może skutkować poważnym uszkodzeniem mechanizmu automatycznego.

A jak nakręcić zegarek automatyczny, który się zatrzymał? Przy większości modeli, producenci zalecają, by najpierw założyć czasomierz na nadgarstek, a następnie trochę nim poruszać. Ważne, by nie robić tego zbyt gwałtownie – wystarczą lekkie ruchy, podobne do tych, które wykonuje się podczas chodzenia. Jeśli zegarek nie zacznie działać, należy przekręcić koronkę w prawo około 10 razy. Następnie wystarczy ustawić godzinę oraz datę i normalnie użytkować czasomierz.

zegarek automatyczny jak nakręcić

Zwróć uwagę także na to, jak ustawiasz godzinę w swoim zegarku automatycznym. Choć większość nowoczesnych mechanizmów z naciągiem automatycznym pozwala na ustawienie godziny poprzez cofnięcie wskazówek na tarczy, to jednak zegarmistrzowie radzą tego unikać. Cofanie wskazówek wpływa negatywnie na funkcjonowanie wychwytu w urządzeniu i może być powodem częstszych niż to konieczne, wizyt w serwisie.

Teraz już wiesz, jak nakręcić zegarek automatyczny i czego nie należy robić, jeśli chcesz, by działał bez zarzutu przez długi czas. Co jeszcze należy wiedzieć, by jak najlepiej zadbać o swój ulubiony czasomierz? Dowiedz się, co polecają specjaliści w dziedzinie zegarmistrzostwa. Jeżeli zastosujesz się do ich wskazówek, z pewnością nie będziesz częstym gościem serwisu zegarków.

Jak dbać o zegarek automatyczny?

Zegarek z mechanizmem automatycznym wymaga nieco mniejszej troski niż modele z naciągiem ręcznym, a jednocześnie dużo większej, niż czasomierze kwarcowe, zasilane baterią. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem zegarka automatycznego i chcesz jak najlepiej o niego zadbać, nie unikniesz wizyty w serwisie raz na kilka lat. Dlaczego? Mechanizm automatyczny, do prawidłowego działania potrzebuje smarowania i naoliwienia. Bez tego, dojdzie do ścierania poszczególnych elementów mechanizmu i bardzo szybkiego ich zużycia.

Informacja, którą można znaleźć na wielu stronach o tej tematyce, że pełny serwis zegarka z mechanizmem automatycznym powinien odbywać się co 2 lata, mija się z prawdą. Przy właściwym użytkowaniu czasomierza i braku awarii w międzyczasie, spokojnie można serwisować go co 3 – 4 lata. Wyjątkami są stare zegarki – w przypadku takich modeli, warto odwiedzać zegarmistrza nieco częściej.

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić i jak dbać o zegarek automatyczny, by służył Ci przez długie lata? Unikaj wstrząsów, wibracji i gwałtownych, szybkich ruchów. Mechanizm automatyczny charakteryzuje się wysoką wrażliwością na różnego rodzaju wstrząsy. O ile nowoczesne modele mają wbudowane różnego rodzaju zabezpieczenia antywstrząsowe, to starsze czasomierze mogą ucierpieć nawet podczas porannego joggingu. Jednak w każdym przypadku należy unikać sportów ekstremalnych oraz korzystania z narzędzi elektrycznych z zegarkiem na nadgarstku. Używanie wiertarki, czy młota udarowego może poważnie uszkodzić automatyczny mechanizm czasomierza, dlatego czynności tego typu, lepiej wykonywać bez zegarka, lub wybrać urządzenie kwarcowe.

zegarek automatyczny jak dbać

Choć obecnie, czasomierze mechaniczne z naciągiem automatycznym są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem, szkodliwych dla mechanizmu, fal magnetycznych, to jednak warto być ostrożnym. Starsze modele nadal są zagrożone namagnesowaniem, które spowoduje, że zegarek przestanie działać, lub będzie pracował bardzo niedokładnie. Dla bezpieczeństwa swojego czasomierza lepiej unikać odkładania go w okolice  działania silnych fal magnetycznych – np. na kolumnach głośnikowych.

Ważne jest także dbanie o kopertę oraz szkiełko na tarczy. Nie można zapominać o tym, by raz na czas zwyczajnie je przetrzeć. Dzięki temu zapobiegniesz przedostaniu się zanieczyszczeń pod szkło lub gromadzeniu się ich w rowkach i krawędziach. Rutynowe czyszczenie urządzenia z zewnątrz pozwala także cieszyć się lśniącym i estetycznym zegarkiem każdego dnia.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom, jeszcze lepiej zadbasz o swój zegarek na co dzień. Już teraz wiesz, czy można i jak nakręcić automatyczny czasomierz oraz czego unikać, a co robić, by zawsze pracował, tak jak powinien. Chcesz poznać więcej ciekawostek i porad na temat czasomierzy? Zapoznaj się z innymi naszymi artykułami z cyklu Porady i sprawdź, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek!