X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Wszystko, co musisz wiedzieć o strefach czasowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o strefach czasowych

Nie trzeba być aktorem z kultowego filmu „Powrót do przyszłości”, aby dzielącą dwa miasta dziesięciogodzinną podróż odbyć w dwukrotnie krótszym czasie. Wystarczy, że te dwa punkty położone będą w odległych od siebie strefach czasowych. Po takim wstępie wiesz już, czego dotyczyć będzie ten artykuł. Wyjaśnimy w nim, dlaczego na świecie są różne strefy czasowe, co wpływa na ich rozmieszczenie i dlaczego w niektórych krajach ujednolicono pomiar czasu, a na terenie innych obowiązuje nawet 5 różnych stref. Podpowiemy również, jakie przydatne funkcje w zegarkach pozwolą Ci kontrolować godzinę oraz datę bez względu na to, pod jaką szerokością geograficzną akurat się znajdujesz.

Z tego artykułu dowiesz się:

Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się wszystkiego o pomiarze czasu na Ziemi!

Pomiar czasu na świecie bez tajemnic

Strefy czasowe zostały wprowadzone, aby ułatwić komunikację i koordynację w różnych częściach świata. Wcześniej każde miasto miało swój własny lokalny czas, który był ustalany na podstawie położenia geograficznego względem Słońca. To jednak powodowało poważne trudności, zwłaszcza w kontekście podróży i transportu.

Czym jest strefa czasowa? To po prostu obszar na Ziemi, w którym jest stosowany jeden standardowy czas, różniący się od wskazań zegarów w innych rejonach globu. Strefy czasowe są oparte na położeniu geograficznym, dzieląc się na 15 stopni południkowych. Każda z nich jest odpowiednio przesunięta względem GMT (Greenwich Mean Time), który jest uważany za standardowy czas dla południka 0 stopni.

Skąd się wzięły strefy czasowe?

W 1879 roku na konferencji w Genewie zaproponowano podzielenie świata na 24 strefy czasowe, z których każda obejmowała 15 stopni południkowych. Ta idea została zaakceptowana i od tego czasu strefy czasowe są stosowane na całym świecie. W ten sposób ujednolicono kwestię pomiaru czasu w każdej części świata, co znacznie ułatwiło komunikację między miastami oraz państwami. Ich wprowadzenie było kluczowe dla branż takich jak transport, komunikacja czy rynki finansowe, które wymagają precyzyjnego koordynowania działań między różnymi częściami świata.

Jakie strefy czasowe wyróżniamy?

Na świecie wyróżniamy 24 strefy czasowe, z których każda jest przesunięta o 15 stopni względem południka. Oto przykłady najbardziej znanych stref czasowych:

 • GMT (Greenwich Mean Time) – jest to standardowy czas dla południka 0 stopni, uważany za czas referencyjny dla innych stref czasowych.

 • UTC (Coordinated Universal Time) – międzynarodowy standard czasu oparty o wskazania zegarów atomowych, który jest bardzo podobny do GMT i często używany jako synonim.

 • CET (Central European Time) – jest to strefa czasowa stosowana w większości krajów europejskich, w tym w Niemczech, w Polsce i we Włoszech.

 • EET (Eastern European Time) – strefa czasowa stosowana w większości krajów wschodniej Europy, w tym w Rosji i na Ukrainie.

 • EST (Eastern Standard Time) – strefa używana we wschodniej części Stanów Zjednoczonych i w Kanadzie.

 • CET (Central Standard Time) – strefa obowiązująca w centralnej części Stanów Zjednoczonych, w tym w Teksasie i w Kansas.

 • MST (Mountain Standard Time) – jest to strefa czasowa stosowana w górskich regionach Stanów Zjednoczonych, w tym w Kolorado i w Arizonie.

Strefy czasowe na świecie w praktyce

Z uwagi na swoją rozpiętość geograficzną wiele krajów jest rozłożonych na kilka stref czasowych. To m.in.:

 • Stany Zjednoczone – 5 stref czasowych: PST, MST, CST, EST, Alaska Standard Time i Hawaii-Aleutian Standard Time.

 • Rosja – 11 stref czasowych.

 • Kanada – 6 stref czasowych: Pacific Time, Mountain Time, Central Time, Eastern Time, Newfoundland Time i Atlantic Time.

 • Australia – 3 strefy czasowe: Australian Eastern Standard Time, Australian Central Standard Time i Australian Western Standard Time.

Ciekawostką jest, że Chiny, mimo iż są trzecim państwem na świecie pod względem powierzchni (po Rosji i Kanadzie), mają tylko jedną strefę czasową.

Zdarza się, że podział przybiera nietypowy charakter, czego doskonałym przykładem jest chociażby Nepal Time – strefa czasowa przestawiona o 5 h 45 min do przodu w stosunku do GMT. Jest to jedyna strefa czasowa na świecie przesunięta o kwadrans. Z kolei leżąca na Morzu Bałtyckim wyspa Märket należy zarówno do Szwecji, jak i Finlandii. W związku z tym podzielono ją na dwie strefy czasowe, mimo że jej powierzchnia mierzy zaledwie 3 hektary, co można porównać ze średniej wielkości polem uprawnym.

Strefy czasowe a podróżowanie: czym jest jet lag?

Stan określany jako jet lag (ang. zmęczenie lotnicze) pojawia się, gdy organizm nie potrafi nadążyć za zmianami strefy czasowej podczas lotów międzykontynentalnych. Naturalny rytm dobowy (znany jako rytm dobowy circadian) jest ustawiony na określone godziny, obejmujące pory snu oraz aktywności i może zostać zaburzony przez przemieszczanie się przez strefy czasowe.

Objawy jet lagu to m.in.: zmęczenie, bezsenność, bóle głowy, zaburzenia trawienia, obniżenie nastroju i zaburzenia koncentracji. Mogą one trwać kilka dni i utrudniać funkcjonowanie na początku podróży. Co warto zrobić, aby je złagodzić? Możesz:

 • dłużej odpocząć przed podróżą,

 • próbować adaptować się do nowej strefy czasowej jeszcze przed wyjazdem,

 • regulować sen i aktywność fizyczną w nowej strefie czasowej,

 • unikać kofeiny oraz alkoholu,

 • zażywać lekkie środki nasenne podczas lotu.

Męski zegarek Tommy Hilfiger 1710450

Klasyczny męski zegarek Tommy Hilfiger 1710450 to model stylowy i elegancki. Pasuje do wielu okazji, od codziennego użytkowania po formalne wydarzenia. Cechuje się prostym designem z dużą tarczą i wyraźnie widocznymi indeksami oraz wskazówkami. Wodoszczelność tego zegarka jest na poziomie 30 metrów, co oznacza, że można go nosić podczas codziennych czynności, takich jak mycie rąk, ale nie powinno się go używać podczas pływania czy nurkowania. Wykonany z naturalnej skóry oraz wysokiej jakości stali szlachetnej, jest wyposażony w dodatkowe funkcje: datownik, stoper oraz czas 24-godzinny. Konstrukcja open heart pozwala podziwiać pracujący mechanizm.

1710450

Męski zegarek Tommy Hilfiger 1791561

Miłośnikom bardziej współczesnego designu polecamy natomiast zaprojektowany w duchu niewymuszonej elegancji zegarek Tommy Hilfiger 1791561. Jego tradycyjny kształt sprawia, że będzie pasował do każdej stylizacji. Z czytelnie zaprojektowanej tarczy odczytasz bieżącą godzinę oraz datę wraz z nazwą dnia tygodnia. Ten napędzany niezawodnym kwarcowym mechanizmem model umożliwia odczytywanie godziny w trybie 24-godzinnym, a dzięki pokryciu koperty mineralnym szkłem, jest odporny na uszkodzenia.

1791561

Damski zegarek Tommy Hilfiger Kennedy 1782387

Jeśli jesteś fanką biżuteryjnych zegarków damskich, model Tommy Hilfiger Kennedy 1782387 jest właśnie dla Ciebie. Jego efektowny design, łączący nieśmiertelne odcienie stali oraz złota sprawi, że równie doskonale co do eleganckiej sukni lub małej czarnej, zegarek będzie pasował do formalnej lub biznesowej stylizacji. Jak przystało na zegarek fashion, znajdziesz tu zarówno dużą, czytelną tarczę, jak i ciekawie udekorowaną ozdobnymi kamykami kopertę. Producent zdecydował się na zastosowanie kwarcowego mechanizmu, którego obsługa sprowadza się jedynie do okresowej wymiany baterii raz na 1-2 lata.

1782387

Czym jest funkcja dual time?

Funkcja dual time umożliwia jednoczesne wyświetlanie czasu w dwóch różnych strefach. Jeśli sporo podróżujesz, dual time pozwoli Ci łatwo śledzić czas w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz (lub Twojej docelowej lokalizacji) oraz w miejscu zamieszkania jednocześnie.

W zegarkach z funkcją dual time tarcza może mieć dwie wskazówki lub jedną wskazówkę poruszającą się w dwóch różnych strefach czasowych. W niektórych modelach jest także możliwość wyboru strefy czasowej za pomocą przycisku lub koronki. Funkcja dual time pojawia się w wielu różnych modelach zegarków, w tym sportowych, eleganckich i dla pilotów.

Czym jest wieczny kalendarz w zegarku?

Eternal calendar, czyli wieczny kalendarz, to funkcja automatycznie uwzględniająca długość miesięcy i lata przestępne, tak aby zawsze wyświetlać prawidłową datę, bez ręcznego jej ustawiania. Funkcja ta jest dostępna w wielu różnych modelach zegarków, w tym w modelach z mechanizmami kwarcowymi mechanicznymi, elektronicznymi, a także w smartwatchach.

Szukasz zegarka z wiecznym kalendarzem? Nie musisz wydawać na niego zawrotnych kwot – w sklepie SWISS znajdziesz wiele budżetowych modeli, w których producenci zaproponowali tę przydatną opcję.

Męski zegarek Citizen Radio Controlled AT8218-81L

Zasilany solarnym kwarcowym mechanizmem H800 model Citizen Radio Controlled AT8218-81L to męski zegarek z funkcją pozwalającą automatycznie synchronizować czas z sygnałem radiowym, dzięki czemu wskazanie godziny jest zawsze dokładne. Zegarek ma także funkcję chronografu, co umożliwia mierzenie czasu przez określony interwał. Tarcza jest czytelna i wyposażona w wyraźne wskazówki i indeksy, co umożliwia łatwe odczytywanie godziny.

AT8218-81L

Męski zegarek Zeppelin LZ 126 Los Angeles 8644-5

Jak przystało na markę Zeppelin, model LZ 126 Los Angeles 8644-5 to zegarek inspirowany historią i tradycją lotnictwa, co jest widoczne w jego wzornictwie i detalach. Producent wyposażył go w cyferblat umożliwiający łatwe odczytywanie godziny niezależnie od pory dnia i widoczności. Wodoszczelność zegarka pozwala na jego użytkowanie w różnych warunkach pogodowych, a wysoka jakość zastosowanych materiałów, takich jak szlachetna stal chirurgiczna, szafirowe szkło czy naturalna skóra, zapewnia wiele lat bezproblemowego użytkowania.

8644-5

Z zegarkiem od SWISS będziesz zawsze na czas!

Wiesz już, dlaczego strefy czasowe to konieczność we współczesnym świecie i jakie zegarki pozwolą Ci efektywnie zarządzać czasem w podróży. Czas ruszać na zakupy! Odwiedź internetowy sklep SWISS lub zajrzyj do jednego z naszych butików stacjonarnych i wybierz zegarek, z którym podróżowanie na bliższe i dalsze odległości stanie się prawdziwą przyjemnością.