X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
JAK WYCZYŚCIĆ PASEK OD ZEGARKA?

JAK WYCZYŚCIĆ PASEK OD ZEGARKA?

Chociaż to lato uważa się za najmniej bezpieczną dla pasków porę roku – wraz z rosnącą temperaturą, zwiększa się potliwość ciała – to codzienne użytkowanie zegarka, niezależnie od okresu, również naraża go na brud zarówno ten wydzielany przez Twoją skórę, jak i wszelkie zanieczyszczenia zewnętrzne. Należy więc nie tylko zapobiegać, ale także regularnie dbać o swój czasomierz i wszystkie jego elementy. Wyjaśniamy jak wyczyścić pasek od zegarka – nie tylko ten najpopularniejszy skórzany, ale także wykonany z innych materiałów.

Jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka?

Zanim przejdziemy do tego, jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka, najpierw przyjrzyjmy się profilaktyce. Chociaż nie uchroni Cię ona przed koniecznością czyszczenia, to warto zadbać o dobrą kondycję paska, by czyszczenie nie odbywało się za często. Ważna jest codzienna pielęgnacja, ponieważ noszenie czasomierza naraża go na pot i brud, co może wywołać efekt nie tylko mało przyjemny wizualnie, a także zapachowo, ale przede wszystkim narazić go na poważne zniszczenia, niekiedy nieodwracalne. Wystarczy kilka nawyków: uważaj, by pasek nie miał kontaktu z wodą, gdy myjesz ręce (wodoodporny zegarek przetrwa kontakt z wilgocią, skórzany pasek wody jednak nie lubi) i zdejmuj zegarek na noc – wbrew pozorom nie jest to czynność, którą wykonują wszyscy właściciele zegarków.

paski w zegarkach jak je czyścić

Mimo tej zapobiegliwości i tak trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji zegarka. Jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka i jak często to robić? Jest to naprawdę proste, a częstotliwość zależy od kilku kwestii. Po pierwsze zastanów się, czy na co dzień dbasz o swój czasomierz, po drugie ustal, w jakim kolorze jest pasek. Zwróć również uwagę na zapach paska – jeśli stwierdzisz, że nie pachnie on zachęcająco, to sygnał, że należy zaplanować czyszczenie. Jeśli nie chcesz wykonywać tej czynności częściej niż raz na pół roku, raz na jakiś czas po prostu przetrzyj go ściereczką z mikrofibry – wchłonie ona część zawilgoceń i zetrze nagromadzone zabrudzenia.

Jak wyczyścić pasek od zegarka, gdy już takie przetarcie nie wystarczy? Przygotuj bardzo prostą domową pastę do czyszczenia skórzanego paska z 1 łyżeczki wody i 1 łyżeczki sody oczyszczonej. Taki preparat nałóż na obydwie strony paska (pamiętaj jednak oczywiście o jego odłączeniu od koperty) i poczekaj około godziny. Następnie weź do ręki ściereczkę z mikrofibry (jak widać, jest to must have każdego posiadacza czasomierza na skórzanym pasku), usuń nadmiar pasty i pozostaw pasek do wyschnięcia. Koniecznie go potem wypoleruj.

Wiesz zatem jak czyścić pasek od zegarka w domowych warunkach. Warto jednak zainwestować w specjalistyczne preparaty konserwujące, które przydadzą Ci się kilka razy do roku. Po takiej domowej pielęgnacji nałożony specyfik zapobiegnie pęknięciom i zniweluje ewentualne dotychczasowe uszkodzenia paska. A co jeśli nie stać Cię na takie środki? Na to też mamy patent rodem z Perfekcyjnej Pani Domu. Możesz je bowiem zastąpić niedużą ilością oliwy z oliwek – poprawi ona znacznie stan i elastyczność skóry. Musisz jednak pamiętać o efekcie ubocznym – zapachu. Nie chodzi o to, że będzie brzydki, ale nie będzie to już zapach paska skórzanego.

jak wyczyścić skórzany pasek w zegarku

Dlaczego warto wiedzieć jak czyścić pasek od zegarka? Ponieważ jak dobrze wiesz, pasek skórzany należy do tych najbardziej klasycznych, a przez to często jest zakładany do stylizacji eleganckich i formalnych. Jednak nie tylko – pasuje on do wszystkich okazji, a przy tym jest naprawdę wygodny. Można go również swobodnie regulować na ręce. Te właśnie zalety sprawiają, że mocno eksploatowany, dość szybko się niszczy, a z uwagi na to, że jest wykonany ze skóry, nie jest tani. Najczęściej pęka, ze względu na stały kontakt z wodą.

Co zrobić jeśli czyścisz i regularnie dbasz o zegarek, ale nagle złapał Cię ulewny deszcz i zapomniałeś go ściągnąć? To proste. Pasek skórzany należy wysuszyć. Jeśli myślisz, że to takie banalne, to zdradzimy Ci, że wiele skórzanych pasków uszkadza się właśnie nie ze względu na wilgoć, ale niewłaściwe suszenie – nie bez powodu wysokie letnie temperatury, zwłaszcza słońce, to „paskowy” postrach. Bezpośrednia ekspozycja skórzanego paska na słońcu powoduje jego przesuszenie i pękanie skóry. Jeśli więc z jakiegoś powodu zamókł, pozostaw go do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. I kluczowa uwaga – gdy widzisz, że po wyschnięciu Twój pasek nie jest „łukowato zakrzywiony”, ale sztywny, to znak, że jest on i przesuszony, i brudny. Wtedy konieczne będzie mleczko do skór, nałożone jednak na wcześniej oczyszczony pasek. Sprawdzaj jednak zawsze skład – każdy środek czyszczący i konserwujący o mocnym, zasadowym odczynie, może rozpuścić przezroczystą warstwę ochronną skórzanego paska, tzw. top coat.

Last but not least. Pasek nie musi być brudny tylko od codziennego użytku. Co jeśli się po prostu poplamił np. tłuszczem lub smarem z silnika, atramentem podczas pracy w biurze lub krwią, bo się zraniłeś? Oto patenty: na pierwszy rodzaj zanieczyszczenia wystarczy posypanie plamy mąką ziemniaczaną – po 3-4 godzinach należy zetrzeć ją papierowym ręcznikiem. Na atrament najlepszy będzie lakier do włosów, a następnie niezawodna ściereczka z mikrofibry. Będzie ona również pogromcą krwi, jeśli odrobinę ją namoczysz.

Jak wyczyścić metalowy pasek od zegarka?

Wiesz już dokładnie, jak wyczyścić pasek od zegarka skórzany – teraz wyjaśnimy Ci jak wyczyścić metalowy pasek do zegarka, zwany potocznie bransoletą. To znacznie bardziej odporny materiał nie tylko na uszkodzenia, ale również na zanieczyszczenia – stal szlachetna, spiek ceramiczny, złoto i srebro nie są bowiem tak delikatne, jak skóra. To nie znaczy jednak, że nie powinno się bransolecie zapewnić odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj, aby na co dzień na nią uważać, bo jest ona podatna na rysowanie – nie pocieraj nadgarstkiem o stół i nie wykonuj w niej prac domowych. A teraz wyjaśnimy, jak wyczyścić metalowy pasek od zegarka zabrudzony od codziennego użytkowania.

Stalowe bransolety czasem należy po prostu starannie przemyć wodą. Jednak, gdy są już naprawdę brudne, miej odłożoną miękką (inaczej możesz uszkodzić powłokę bransolety) szczoteczkę do zębów lub wacik oraz mieszankę wody z mydłem. Wcześniej jednak koniecznie odłącz ją od koperty, jeśli nie jest ona wodoszczelna. Po takiej kąpieli, należy dokładnie spłukiwać pozostałości mydła. Następnie trzeba dokładnie wytrzeć bransoletę suchą i miękką ściereczką.

jak wyczyścić pasek od zegarka

A co jeśli Twój metalowy pasek jest nie tyle brudny, co tłusty albo od potu, albo właśnie w wyniku wykonywania w nim pracy? Zegarki na bransolecie są dedykowane do noszenia na co dzień, do mniej formalnych stylizacji, a więc często zdarza się, że użytkowane są również podczas codziennych obowiązków – także tych fizycznych. Wtedy zamiast wody z mydłem przygotuj sobie roztwór wody z płynem do mycia naczyń, który doskonale poradzi sobie z tym rodzajem zabrudzenia. Tu jednak pocieranie szczoteczką nic nie da. Taki metalowy pasek należy potrzymać w mieszance od 15 min do 2 godzin (w zależności od tego, jak gruby jest na nim osad tłuszczu). Dopiero po tym czasie miękką szczoteczką trzeba usunąć zanieczyszczenia, jeszcze raz wypłukać w  wodzie i osuszyć ściereczką.

To jednak nie wszystko. Patenty te sprawdzają się jeśli metalowy pasek rzeczywiście wykonany jest ze stali jubilerskiej. Gdy posiadasz bransoletę wykonaną z metali szlachetnych, jak srebro i złoto, zasady pielęgnacji będą nieco inne. Jak wyczyścić pasek od zegarka wykonany ze srebra? Po jakimś czasie prawie zawsze pojawia się na nim ciemny nalot – możesz go usunąć za pomocą roztworu wody z solą lub sodą oczyszczoną. Jeśli zanurzysz swoją bransoletę w miseczce z takim płynem, nalot zniknie a srebro odzyska swój połysk. Pamiętaj, że czas zanurzenia zależy od poziomu zmatowienia i ilości zabrudzeń. Po wyjęciu dokładnie osusz metalowy pasek, ale nigdy nie szorstkimi materiałami, bo mogą go porysować. Czego użyć? Niezawodnej ściereczki z mikrofibry.

A jak wyczyścić metalowy pasek od zegarka, ale ze złota? Woda z sodą oczyszczoną i płatkami mydlanymi to idealna kąpiel dla złotej bransolety. I tu zasady są dokładnie te same – po wymyciu, dokładnie go osusz i poleruj miękką szmatką. Żeby jednak przy polerowaniu nie zetrzeć złotej warstwy, na szmatkę daj odrobinę soku z cytryny lub zwilż ją w wodzie z solą. Przenigdy nie używaj do czyszczenia złotej biżuterii pasty do zębów, nie polecamy jej również przy srebrze, ponieważ niektóre z past (te wybielające i z dużą ilością sodu) niszczą srebro, zamiast go nabłyszczyć.

Jak umyć pasek od zegarka? Sprawdź, jak uniknąć uszkodzenia materiału!

Zanim odpowiemy na pytanie: jak umyć pasek od zegarka, trzeba odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle powinno się go myć. Już wiesz, że skórzane paski i kąpiel to dosłownie zabójstwo paska. Gdy chodzi o bransolety – mycie jest tu jak najbardziej zalecane. A jak umyć pasek od zegarka wykonany z zupełnie innego materiału tak, aby go nie uszkodzić? Zacznijmy od zegarków sportowych – nie chodzi jednak o styl, ale o czasomierze dosłownie dedykowane sportowcom i wszystkim uprawiającym sport. Takie zegarki wyposaża się najczęściej w paski silikonowe lub elastometrowe, które nie tylko mogą, ale również powinny być myte i to po każdym treningu. Jeśli jednak używasz również balsamów i olejków, które uwielbiają osiadać na takich paskach, do kąpieli wodnej dodaj łagodne mydło do rąk.

Kolej na tkane paski tekstylne, wykonane z wysokiej jakości tkanego poliamidu – ten materiał jest odporny na przetarcia, dlatego świetnie nadaje się do codziennego noszenia. W przeciwieństwie do tych skórzanych, je również można moczyć. Powinno się je regularnie czyścić ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła, podobnie jak te silikonowe. Czy jednak w ten sposób nie uszkodzimy materiału? Jak wyczyścić pasek od zegarka, by zachował swoje właściwości? Za każdym razem po kąpieli z mydłem należy go dokładnie wypłukać czystą wodą i zostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej – bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych lub wysokiej temperatury odbarwi taki pasek.

jak wyczyścić złotą bransoletkę w zegarku

Ponadto, aby nie uszkodzić materiału pamiętaj, że mycie powinno odbywać się ręcznie, ewentualnie przy użyciu miękkiej szczoteczki. Uważaj też na wszelkie detergenty – zawierają  one często aceton, który może uszkodzić gumę. Przydatny w myciu pasków wykonanych z tych materiałów może być proszek do prania, zwłaszcza gdy masz do czynienia z mocnymi zabrudzeniami, ale tylko pod warunkiem, że pasek nie jest kolorowy – inaczej tu również może się to skończyć odbarwieniem.

Zostaje zatem jeszcze tylko odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić pasek od zegarka wykonany z takich popularnych materiałów, jak bawełna czy nylon. Coraz częściej pojawiają się również paski parciane z włókna naturalnego lub jego imitacji. Te paski są bardziej wytrzymale i odporne na uszkodzenia od pasków skórzanych, a także w większości wodoodporne – dzięki temu są bardziej praktyczne na co dzień. Jak umyć pasek od zegarka tego rodzaju i nie uszkodzić materiału? Przygotuj proszek do pieczenia, ciepłą wodę i szczoteczkę, którą możesz swobodnie szorować brudne miejsca. Na koniec wrzuć pasek do wody i wypłucz go.

Jak wyczyścić pasek od zegarka? To banalnie proste!

Czyszczenie pasków jest niezwykle proste, jeśli znasz kilka prostych zasad. Przede wszystkim metoda pielęgnacji musi być dobrana do rodzaju paska – inaczej potraktuj te skórzane, inaczej metalowe, a jeszcze inaczej silikonowe czy materiałowe. Nieodpowiednie czyszczenie może bowiem wywołać efekt przeciwny i zniszczyć Twój pasek, zamiast sprawić, że będzie wyglądał jak nowy. Zobacz też, jak dbać o zegarek.