X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jak nosić zegarek do koszuli?

Jak nosić zegarek do koszuli?

 

Zegarek już dawno przestał służyć tylko do pokazywania aktualnego czasu. Dziś każdy w kieszeni, plecaku czy torebce ma smartfon, na którym w dowolnym momencie może sprawdzić godzinę. Mimo to producenci zegarków nadal mają się dobrze, a każdego roku na rynek wypuszczane są setki nowych modeli. Dlaczego zegarki nadal cieszą się tak dużą popularnością? Odpowiedź jest prosta. Prócz funkcji czysto praktycznych, zegarki są również po prostu atrakcyjną biżuterią. Dla kobiet czasomierz jest doskonałym uzupełnieniem stylizacji oraz innych elementów biżuterii, a dla mężczyzny… jest jedyną biżuterią, jaką może na siebie założyć, nie wzbudzając ogólnej sensacji. Właśnie dlatego dziś skupimy się na modelach męskich oraz na tym, jak nosić zegarek do koszuli i innych elementów męskiej stylizacji. Przygotowaliśmy zestawienie kilku zasad, których warto się trzymać, dobierając zegarek do stroju.

Zegarek męski do koszuli – dopasuj model do stylu

Zegarek zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie w kategorii męskiej biżuterii. Teoretycznie mężczyźni mają jeszcze do wyboru spinki do mankietów, jednak te noszone są tylko do określonych, eleganckich strojów. Na nadgarstku mężczyzny zegarek może znajdować się zawsze, sprawdzi się też w każdej stylizacji, niezależnie od okoliczności. Stylowy zegarek na nadgarstku dobrze ubranego mężczyzny zawsze zwróci uwagę innych. Mimo że zazwyczaj jest dyskretnie ukryty pod rękawem czy mankietem koszuli, to odpowiednio dobrany będzie przyciągał spojrzenia i idealnie dopełniał ubiór oraz podkreślał styl właściciela.

jak-nosić-zegarek-do-koszuli

Zastanawiasz się, jak nosić zegarek do koszuli, by tworzył z nią spójną całość i nie wydawał się przypadkowym wyborem? Jeśli czeka Cię ważne wydarzenie i zakładasz strój całkowicie formalny (wieczorowy lub biznesowy garnitur albo smoking), koniecznie postaw na prostotę. Wybierz nienarzucający się klasyczny zegarek męski do koszuli lub tzw. zegarek garniturowy. Zegarki tego typu zwykle mają płaskie, dyskretne koperty, które bez problemu mieszczą się pod mankietem koszuli oraz proste, zazwyczaj czarne, skórzane paski. Pamiętaj – klasyka zawsze sama się obroni.

Dużo większą swobodę w wyborze modelu zegarka daje koszula utrzymana w stylistyce business casual lub casual. Możesz do niej założyć elegancki, klasyczny zegarek, designerski czasomierz lub sportowy model. Pamiętaj jednak, że jeśli w grę wchodzi zegarek do koszuli, to mimo wszystko zawsze powinien być on utrzymany w spokojnej kolorystyce, a jego forma nie może być przesadzona. Nie polecamy intensywnie żółtego, sportowego modelu z bardzo dużą kopertą do jakiejkolwiek koszuli – nawet tej najbardziej casualowej.

Jak nosić zegarek do koszuli – nigdy nie zakładaj zegarka na mankiet

Zegarek ma być dyskretnym elementem stylizacji, w większości sytuacji schowanym pod mankietem koszuli. Największą jego zaletą jest to, że widać go dopiero w odpowiednim momencie, np. po wyciągnięciu ręki w geście powitania czy sięgnięciu po coś ze stołu.

Właśnie dlatego, chociaż wyjątkowo bardzo chciałbyś pochwalić się swoim nowym zegarkiem, nigdy nie zakładaj go na mankiet koszuli. Tłumaczenia, że inspirowałeś się tym, w jaki sposób zegarki nosiła ikona włoskiego stylu – Gianni Agnelli, spełzną na niczym. To, co u niego wyglądało doskonale, niekoniecznie będzie wyglądało odpowiednio u kogokolwiek innego.

zasady-noszenia-zegarka-do-koszuli

Kontynuując temat dyskrecji w kontekście zegarków, Tom Ford – projektant mody i ikona stylu, wyjaśniając, jak powinno się nosić zegarek w 2019 roku, wskazuje kilka zasad. Jedną z nich jest rada, która mówi, że nie jest w dobrym tonie chwalenie się swoim zegarkiem i celowe pokazywanie go swojemu rozmówcy. Inaczej sprawa wygląda, jeśli sam wykaże on zainteresowanie modelem na Twoim nadgarstku – wtedy oczywiście wypada opowiedzieć o zegarku coś więcej. Jeśli jednak nikt nie zwraca uwagi na to, co znajduje się na Twojej ręce, niech tak zostanie.

Zegarek do koszuli ze spinkami – uważaj na kolorystykę

Odpowiednio dobrany zegarek będzie przysłowiową „kropką nad i” każdej stylizacji. Należy jednak pamiętać, że zegarek, który stylem zupełnie będzie odbiegał od tego, co masz na sobie, zupełnie zaburzy efekt i zamiast zdobić, będzie szpecił. Tak samo sytuacja będzie wyglądała z chińskimi replikami zegarków znanych, luksusowych marek. Zazwyczaj niestety wykonane są one z materiałów niskiej jakości oraz wyglądają tanio i nieestetycznie. Nosząc model tego rodzaju, osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

A jak dobrać kolor zegarka do koszuli i całej stylizacji? Istnieją dwie zasady. Stosuj się do nich szczególnie wtedy, gdy komponujesz elegancki, wieczorowy lub biznesowy zestaw.

Po pierwsze kolor koperty zegarka powinien być możliwie jak najbardziej zbliżony do koloru innych metalowych elementów stroju. Co to oznacza? Dobierając zegarek do koszuli ze spinkami, wybierz kopertę w takim samym kolorze, jak spinki przy mankietach. Srebrne spinki nie będą wyglądały dobrze w towarzystwie zegarka o złotej kopercie i odwrotnie. Jeśli chcesz uzyskać jak najbardziej perfekcyjny efekt, do koloru zegarka dopasuj również… klamrę w pasku. W przypadku męskich stylizacji każdy szczegół ma znaczenie – również tak teoretycznie nieistotny detal, jak klamra w pasku.

błędy popełniane w trakcie noszenia zegarka do koszuli

Po drugie kolor paska (przypominamy, że do eleganckich garniturów najlepiej wybierać zegarki na skórzanym pasku) powinien być taki sam, jak kolor pozostałych skórzanych elementów ubioru – pasek, buty czy teczka.

Jeśli zegarek, który wybierzesz, ma jakiś akcent w innej niż całość charakterystycznej barwie, możesz nawiązać do niej np. poprzez kolor guzików koszuli. Ta zasada dotyczy jednak raczej stylu casual business.

Jaki zegarek do koszuli wybrać? Zasady są po to, żeby je łamać

Wszystkie podane wyżej zasady są istotne i każdej z nich warto przestrzegać. Komponując stylizacje, myśl o nich szczególnie wtedy, kiedy chcesz, prezentować się nienagannie i nie wzbudzać kontrowersji. Warto jednak czasami złamać reguły. Mnogość dostępnych na rynku modeli zegarków sprawia, że może Ci być trudno sztywno trzymać się określonych zasad.

W takim razie jak łamać zasady i robić to z klasą? Po pierwsze, jeśli przykładowo zdecydujesz się na założenie ekstrawaganckiego modelu zegarka do garnituru biznesowego, niech wszystkie inne elementy Twojej stylizacji będą nieskazitelne. W łamaniu ogólnie przyjętych zasad chodzi o to, by końcowy efekt wyglądał, jak zamierzone działanie, a nie przypadkowa wpadka. Po drugie, próbuj łamać obowiązujące zasady tylko wtedy, jeśli Twoje wyczucie stylu jest bez zarzutu. W innym wypadku, zastanawiając się jaki zegarek do koszuli będzie najlepszy, korzystaj raczej ze wskazówek z powyższych akapitów.

łamanie zasad noszenie koszuli do zegarka

Choć istnieje szereg zasad, do których warto stosować się, dobierając zegarek do koszuli czy jakiegokolwiek innego stroju, najważniejsze jest to, by model, który masz na nadgarstku, podobał się przede wszystkim Tobie. Na szczęście możesz wybierać wśród tysięcy dostępnych na rynku modeli. Z pewnością znajdziesz coś, co nie tylko wpisze się w obowiązujące reguły, ale również idealnie wpasuje się w Twoje oczekiwania.