X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Innowacje i nowoczesność: jak technologia wpływa na ewolucję zegarków?

Innowacje i nowoczesność: jak technologia wpływa na ewolucję zegarków?

Zegarmistrzostwo to dziedzina, w której tradycja od pokoleń spotyka się z nowoczesnością. Nasz poradnik zabierze Cię w podróż przez innowacyjne zmiany w zegarmistrzowskim rzemiośle. Dowiesz się z niego, w jaki sposób technologiczne osiągnięcia wpływają na produkcję zegarków, rozszerzając ich funkcjonalność, zmieniając design oraz pomagając tworzyć unikalne dzieła zegarmistrzowskiej sztuki. Poznasz też przykłady zaawansowanych technologicznie modeli dla niej i dla niego, które z pewnością staną się cenną wskazówką dla każdego, kto planuje zakup nowoczesnego czasomierza. Życzymy przyjemnej lektury!

Zegarek – urządzenie z bardzo długą historią

Historia zegarków jest niezwykle bogata. Już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii ludzie używali prostych urządzeń do pomiaru czasu, takich jak gnomony czy klepsydry, które – co ciekawe – na początku wcale nie przesypywały ziaren piasku, lecz przelewały wodę. W średniowieczu powstały pierwsze zegary mechaniczne, napędzane przez mechanizmy wahadłowe lub sprężynowe. Urządzenia te były bardzo duże, ciężkie i skomplikowane konstrukcyjnie, przez co używano ich głównie w kościołach oraz zamkach. W XVIII wieku zaczęto natomiast produkować zegarki kieszonkowe, które były znacznie mniejsze i szybko stały się niezwykle popularne wśród zamożnych elit, stając się symbolem wysokiego statusu społecznego.

Zegarek naręczny, przeznaczony do noszenia na nadgarstku, to wynalazek XIX wieku. Początkowo popularny głównie wśród kobiet, z czasem stał się bardzo ceniony również przez mężczyzn. Na początku XX stulecia, wraz z wynalezieniem kwarcowego mechanizmu to właśnie naręczne modele najbardziej upowszechniły się na świecie. Do tego stopnia, że gdy dziś myślimy o zegarku, mamy przed oczami właśnie czasomierz na pasku lub bransolecie. Ostatnie lata to natomiast era dynamicznego rozwoju smartwatchy używanych do wykonywania wielu różnych zadań, takich jak sprawdzanie wiadomości, monitorowanie zdrowia, śledzenie aktywności fizycznej, dokonywanie płatności za zakupy. Warto jednak zaznaczyć, że mimo gwałtownego rozwoju technologicznego, tradycyjne, analogowe zegarki nadal mają ogromne grono zwolenników na całym świecie.

Nowoczesne materiały i mechanizmy zegarków

Wraz z rozwojem technologii do produkcji zegarków coraz częściej wykorzystuje się innowacyjne tworzywa. Dzięki temu modele proponowane zarówno przez słynne manufaktury z wieloletnią historią, marki fashion, jak i producentów elektroniki używkowej stają się jeszcze bardziej wytrzymałe, lżejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Do najpopularniejszych nowoczesnych materiałów stosowanych w zegarmistrzostwie zaliczamy:

 • tytan – lekki i wytrzymały metal, który jest wyjątkowo odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Często wykorzystywany do produkcji zegarków outdoorowych, sportowych oraz w modelach klasy premium,

 • ceramika – materiał o dużej twardości i zwiększonej odporności na zarysowania, który jest również hipoalergiczny. Szczególnie chętnie korzystają z niego producenci zegarków eleganckich i biżuteryjnych, a czasem również sportowych,

 • szkło szafirowe – bardzo twarde szkło, które zapewnia doskonałą widoczność, a przy tym jest wyjątkowo odporne na zarysowania. Często wykorzystywane w produkcji zegarków luksusowych, ale także sportowych, czego przykładem są m.in. smartwatche marki Garmin,

 • silikon i tworzywa sztuczne – wykorzystywane przede wszystkim do produkcji pasków oraz kopert, szczególnie popularne w segmentach sport/outdoor, smartwatchy czy też zegarków do uprawiania sportów wodnych.

Oprócz innowacyjnych materiałów, w produkcji zegarków coraz częściej wykorzystuje się również nowoczesne mechanizmy, dzięki którym zegarki stają się dokładniejsze, zdecydowanie bardziej funkcjonalne i przyjazne środowisku. Doskonałym przykładem są tutaj mechanizmy solarne, wykorzystywane i nieustannie udoskonalane przez japońską markę Citizen. Firma, która opatentowała technologię Radio Controlled, pozwala swoim klientom zapomnieć o obowiązku regularnego wymieniania baterii, jednocześnie gwarantując najdokładniejszy możliwy pomiar czasu dzięki synchronizacji ze wskazaniami satelitów GPS czy zegarów atomowych.

smartwatch

Zegarmistrzostwo a zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko

Branża zegarmistrzowska, podobnie jak wiele innych dziedzin, coraz bardziej zdaje sobie sprawę z konieczności wprowadzania zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Działania podejmowane przez producentów koncentrują się m.in. na wprowadzaniu innowacyjnych materiałów, stosowaniu mechanizmów o wydłużonej żywotności oraz rozwiązań technologicznych, mających na celu zmniejszenie wpływu produkcji zegarków na środowisko. Standardem staje się na przykład wykorzystanie metali czy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, pozwalające zredukować zapotrzebowanie na nowe zasoby.

Ważnymi elementami „zielonej” polityki przedsiębiorstw zegarmistrzowskich stały się również:

 • optymalizacja procesów produkcyjnych, zakładająca m.in. redukcję zużycia wody i energii oraz zmniejszenie ilości odpadów w trakcie produkcji zegarków,

 • badania nad zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń generowanych podczas procesu przemysłowego,

 • współpraca z dostawcami, którzy sami również stosują praktyki zrównoważonego rozwoju,

 • większa transparentność i łatwiejszy dostęp do informacji o procesie produkcji i działaniach podejmowanych na rzecz środowiska,

 • projektowanie zegarków, które są nie tylko modne, ale także trwałe i odporne na uszkodzenia, co pozwala przedłużać ich żywotność,

 • zwiększanie świadomości konsumentów w kwestii znaczenia zrównoważonego rozwoju, tak by klienci dokonywali bardziej odpowiedzialnych wyborów.

Z każdym rokiem zegarmistrzostwo staje się coraz bardziej zaangażowane w praktyki zrównoważonego rozwoju, dążąc do minimalizacji wpływu produkcji zegarków na środowisko. Działania podejmowane w tej dziedzinie kształtują nowe standardy i przyczyniają się do tworzenia bardziej ekologicznych produktów dla świadomych konsumentów.

Inteligentne technologie, czyli smartwatche w natarciu

Smartwatche, czyli inteligentne zegarki, to urządzenia, które łączą w sobie możliwości tradycyjnych czasomierzy z funkcjami urządzeń mobilnych. Mogą być używane do wykonywania wielu różnych zadań, takich jak planowanie zadań, monitorowanie stanu zdrowia czy prowadzenie rozmów głosowych. Dzięki temu, że:

 • umożliwiają łatwy dostęp do wiadomości, powiadomień i innych informacji z telefonu,

 • pozwalają na kontynuowanie pracy lub nauki nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do smartfona,

 • mogą być używane do monitorowania aktywności fizycznej, śledzenia jakości snu i innych parametrów życiowych jak tętno, saturacja czy temperatura ciała,

 • są wygodne w noszeniu i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności,

 • łączą stylowy design z bogactwem nowoczesnych technologii, dzięki czemu pasują do wielu różnych stylizacji,

smartwatche stały się urządzeniami, które wielu z nas bardzo ułatwiają codzienne życie. Według badań firmy IDC w 2022 roku na całym świecie sprzedano ponad 492 miliony urządzeń ubieralnych (ang. wearables), do których zaliczają się głównie smartwatche, ale również np. opaski fitness.

Męski zegarek Citizen Eco-Drive 365 BN1015-52E

Futurystyczny design, bogata funkcjonalność oraz najnowocześniejsze, przyjazne dla środowiska rozwiązania to główne atuty oferowane przez zegarek Citizen Eco-Drive 365 BN1015-52E. Ten napędzany solarnym mechanizmem czasomierz pozwoli Ci zapomnieć o codziennym nakręcaniu sprężyny czy regularnych wymianach baterii. Wyposażony w datownik, ułatwi zarządzanie czasem, jednocześnie doskonale prezentując się na nadgarstku każdego miłośnika nowoczesnych technologii.

Citizen Eco-Drive 365 BN1015-52E

Męski zegarek Citizen Tsukiyomi Radio Controlled Moonphase BY1010-81L 

Jeśli poszukujesz niezawodnego czasomierza zaprojektowanego w duchu sportowej elegancji, model Citizen Tsukiyomi Radio Controlled Moonphase BY1010-81L z datownikiem, wskazaniami dni tygodnia oraz faz księżyca jest właśnie dla Ciebie. Dzięki zastosowaniu tytanowej koperty oraz bransolety z tego samego materiału będzie Twoim wiernym towarzyszem, na którym można polegać w ekstremalnych sytuacjach. Jego solarny mechanizm wspomagany technologią Radio Controlled, pozwala synchronizować bieżący czas ze wskazaniami zegara atomowego, co gwarantuje niebywałą precyzję pomiaru, obarczoną błędem na poziomie 1 sekundy na milion lat.

Citizen Tsukiyomi Radio Controlled Moonphase BY1010-81L

Męski zegarek Citizen Attesa Satellite Wave GPS CC4055-14H

Nosząc zegarek Citizen Attesa Satellite Wave GPS CC4055-14H, możesz korzystać z najnowocześniejszych technologii zamkniętych w stalowej kopercie. Ten sportowy model z kauczukowym paskiem cechuje się wodoszczelnością na poziomie 100 metrów, która pozwala bezpiecznie nurkować z zegarkiem na ręku. Solarny mechanizm wspomagany technologiami Eco-Drive oraz Satellite Wave zapewnia niezwykle dokładne wskazania dzięki synchronizacji z użyciem fal radiowych wysyłanych przez nadajniki GPS. Poza efektownym designem i niezawodnością zegarek imponuje bogatą funkcjonalnością, obejmującą m.in. chronograf, alarm, datownik, prezentację dni tygodnia, czas światowy oraz wskaźnik niskiego naładowania baterii.

Citizen Attesa Satellite Wave GPS CC4055-14H

Damski zegarek Citizen Super Titanium EW2601-81L

Również Panie mogą szeroko korzystać z bogatej funkcjonalności oferowanej przez producentów współczesnych zegarków. Doskonałym przykładem jest minimalistyczny Citizen Super Titanium EW2601-81L z wytrzymałą i bezpieczną dla skóry tytanową obudową. Jego biżuteryjny charakter podkreśla klasyczna bransoleta, a tarcza w subtelnym kolorze niebieskim czyni go świetnym uzupełnieniem każdej kobiecej stylizacji. Podobnie jak w wielu innych modelach marki Citizen, również tutaj znajdziesz precyzyjny i przyjazny dla planety solarny mechanizm oraz niezwykle przydatny datownik.

Citizen Super Titanium EW2601-81L

Damski smartwatch Huawei Watch GT3 42mm Active 55027150 

Fanki dobrego stylu i zaawansowanych technologii z pewnością ucieszą się z połączenia eleganckiego designu oraz rozbudowanej funkcjonalności, które gwarantuje smartwatch Huawei Watch GT3 42mm Active 55027150. Ten wyposażony m.in. w Bluetooth oraz Wi-Fi zegarek jest kompatybilny zarówno z systemami Android, jak i iOS, co pozwala na prowadzenie rozmów głosowych, odczytywanie powiadomień i odtwarzanie muzyki z telefonu, a także z wewnętrznej pamięci. Na uwagę zasługują również liczne funkcje zdrowotne, jak pomiar tętna, monitor snu czy licznik kalorii, a także wiele trybów treningowych, pozwalających właścicielce smartwatcha poprawiać swoje sportowe osiągi.

Huawei Watch GT3 42mm Active 55027150

Damski smartwatch Huawei GT4 41 mm Classic 55020BJB

Dostęp do jeszcze szerszej gamy zaawansowanych funkcji swoim użytkowniczkom zapewnia smartwatch Huawei GT4 41 mm Classic 55020BJB, który oprócz wszystkich rozwiązań znanych z modelu GT3 oferuje dodatkowo m.in. udoskonalony monitoring zdrowia 24/7 czy więcej opcji personalizacji. Jego klasyczny design sprawia, że doskonale pasuje zarówno na trening, do codziennych stylizacji, jak i na wyjątkowe okazje, wymagające formalnego, eleganckiego stroju.

Huawei GT4 41 mm Classic 55020BJB

Jak będą się zmieniać zegarki w przyszłości?

Wszystko wskazuje na to, że popularność smartwatchy będzie nadal rosnąć w nadchodzących latach. Głównym czynnikiem napędzającym ten wzrost jest rozwój nowych technologii, które będą umożliwiać inteligentnym zegarkom wykonywanie coraz bardziej zaawansowanych zadań. Już dziś sprzyja temu rozwój sztucznej inteligencji – smartwatche coraz częściej wykorzystują AI do personalizacji usług oraz doświadczeń użytkownika, a w kolejnych latach możemy spodziewać się kontynuacji tego trendu na jeszcze szerszą skalę.

SWISS: tu znajdziesz najbardziej innowacyjne zegarki

W internetowym sklepie SWISS zgromadziliśmy urządzenia, które reprezentują najwyższy poziom innowacji w świecie zegarmistrzostwa. U nas kupisz zarówno wyposażone w nowoczesne rozwiązania klasyczne zegarki damskie oraz męskie, jak i zaawansowane technologicznie smartwatche Huawei, Garmin czy Smarth. Odkryj świat zegarków w SWISS i znajdź model, który najlepiej odpowiada na Twoje osobiste oczekiwania w zakresie designu oraz funkcjonalności.