X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
CHRONOGRAF – CO TO JEST I JAK DZIAŁA?

CHRONOGRAF – CO TO JEST I JAK DZIAŁA?

Zegarek z dodatkowym pierścieniem lub pierścieniami wewnątrz tarczy wyposażonymi w specjalne wskazówki – tak właśnie można rozpoznać w czasomierzu chronograf. Co to jest i na czym polega jego działanie? W skrócie będzie to dodatkowa funkcja, umożliwiająca dokonywanie precyzyjniejszych pomiarów czasu. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć, decydując się na chronograf w zegarku – jak działa, jak powstał i dlaczego warto go mieć.

Chronograf – co to jest?

Jedni nazywają tak wspomniane właśnie malutkie tarcze na cyferblacie zegarka, inni mówią po prostu zegarek-chronograf. Jak działa chronograf, opiszemy później, najpierw konieczne jest odpowiedzenie na pytanie: chronograf – co to właściwie jest? Nie są to bowiem ani substarcze, ani sam czasomierz, ale dodatkowa komplikacja mechanizmu zegarka, pełniąca określone, konkretne funkcje.

Zatem co to jest chronograf w zegarku? To tzw. analogowy stoper, który uruchamiamy zazwyczaj za pomocą przycisku umieszczonego na boku koperty. Nie jest to jednak reguła, ponieważ zdarzają się modele, w których przycisk ten jest zlokalizowany gdzie indziej. Kluczowe jest to, że po jego naciśnięciu czasomierz z chronografem zaczyna odmierzać czas – mogą to być sekundy, ich części dziesiętne i setne, albo nawet znacznie dłuższe jednostki czasu np. godziny.

Próbując więc odpowiedzieć na pytanie: co to jest chronograf w zegarku, można powiedzieć, że jest to taki zegarkowy stoper (możliwe jest bowiem także wyzerowanie licznika chronografu). To jednak nie wszystko – jak bowiem wspomnieliśmy, czasomierz wyposażony w ten mechanizm może mieć jedną, dwie lub nawet trzy dodatkowe subtarcze wewnątrz cyferblatu. Do czego służy chronograf w zegarku w takim wypadku? Pierwszy pierścień wyskalowany jest od 1 do 10 i informuje o dziesiętnych częściach sekundy. Drugi mierzy minuty, które upłynęły od momentu, gdy został włączony chronograf. Jaką więc funkcję będzie mieć trzecia subtarcza? Pokazuje ona zazwyczaj sekundy odliczane przez stoper.

co to jest chronograf w zegarku

To jednak wcale nie jest jedyna możliwość, ale jedna z pierwszych, jakie projektowano, tworząc chronograf w zegarku. Jak to działa przy innych kombinacjach? Skoro główna wskazówka sekundnika na głównej tarczy wskazuje analogiczne wartości, co wspomniana wyżej tradycyjna trzecia subtarcza, niektóre chronografy odmierzają większe odstępy czasu np. godziny. Wtedy pierwszy pierścień wciąż informuje o dziesiętnych częściach sekundy, a drugi pokazuje sekundy odliczane przez stoper. Chronograf mogą stanowić również trzy subtarcze, gdzie oprócz sekund obliczanych stoperem, wskazywane są części dziesiętne i setne sekundy. Możliwych kombinacji jest tu naprawdę wiele – wszystko zależy najczęściej od tego, w jaki typ zegarka jest on wkomponowany.

Najprostszy chronograf – co to jest? To po prostu niezależna wskazówka sekundnika. Występuje najczęściej w czasomierzach na pograniczu sportowej elegancji, dodając im jednocześnie charakteru i czyniąc funkcjonalnymi. Chronografy oparte na trzech subtarczach, odliczających prócz sekund, bieg minut i godzin oraz te, mierzące czas na poziomie 1/10 czy nawet 1/100 sekundy to najczęściej domena zegarków sportowych.

Chronograf w zegarku – jak działa?

Już wiesz, co to jest chronograf w zegarku. Jak działa? Oto następne pytanie, na które należy odpowiedzieć, by umiejętnie z niego korzystać. Tu należy cofnąć się jednak na chwilę w czasie. Pierwsze chronografy powstały bowiem znacznie wcześniej niż same zegarki – ich początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku.

Pierwszy chronograf – co to był za mechanizm? Zapisywał on odcinki czasu za pomocą przymocowanej do pióra igły, która poruszała się po uruchomieniu urządzenia. Wtedy na uprzednio przygotowanym podłożu pojawiał się ślad atramentu. Jak pokazywały jednak wykonywane następnie porównania z innymi pomiarami, chronograf nie był zbyt dokładny, więc nie zyskał większego uznania.

Sytuacja uległa zmianie w 1821 roku, gdy Francuz Nicolas M. Rieussec stworzył na zlecenie króla Ludwika VIII urządzenie, mogące dokładnie zmierzyć czas przebyty od startu do mety (chodziło o pomiar czasu koni podczas wyścigów). Od tego momentu była już prosta droga do przemysłu wojennego, lotnictwa, a w końcu tradycyjnych czasomierzy i tych naręcznych.

jak działa chronograf

Tak powstał właśnie zegarek-chronograf. Jak działa czasomierz wyposażony w ten dodatkowy mechanizm? Posiada zdecydowanie bardziej skomplikowany mechanizm niż zegarki, które są go pozbawione, wymaga bowiem instalacji dodatkowych, bardziej dokładnych systemów odmierzających czas.

Niezależnie jednak, czy zegarek wyposażony jest w najprostszy typ chronografu (posiada tylko jedną wskazówkę sekundnika) czy jest wysoce skomplikowanym urządzeniem (kilka totalizatorów i małych wskazówek), mechanizm działania jest ten sam, a obsługa sprowadza się do jednego lub dwóch przycisków uruchamiających i zatrzymujących pomiar.

By chronograf uruchomić, wystarczy zatem nacisnąć przycisk A, a następnie znów przycisk A (lub B), by pomiar zatrzymać. Zawsze możliwe jest odczytanie mierzonego odcinka czasu z dokładnością, co do sekundy, ponieważ wyraźna podziałka naniesiona na pierścień, w połączeniu z centralnie umieszczonym ramieniem sekundnika mechanizmu, ułatwia precyzyjny odczyt. Jeśli zegarek ma dwa przyciski, to ponowne wciśnięcie A uruchomi znów chronograf, a B – jeśli pomiar został wcześniej wstrzymany – spowoduje wyzerowanie wskazówek chronografu.

Do czego służy chronograf w zegarku?

Niektórzy myślą, że chronograf to wyłącznie dodatkowy gadżet, który sprawia, że czasomierz jest bardziej modny i designersko wygląda – tarcza wyposażona w dodatkowe pierścienie rzeczywiście przykuwa uwagę. Zatem do czego służy chronograf w zegarku? Czy rzeczywiście chodzi wyłącznie o jego urozmaicenie?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Wszystko zależy jednak od tego, jaki styl życia i jakie potrzeby ma użytkownik takiego czasomierza z chronografem. Precyzyjne odmierzanie czasu (ze stoperem manualnym) jest niezbędne dla sportowców i trenerów, a jeśli wszystko to umożliwia zegarek, jest to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie (na bieżąco obserwujemy nasze/cudze wyniki i postępy).

Chronografy cieszą się również ogromną popularnością wśród wszystkich osób, pracujących w zawodach, gdzie ważna jest dokładność i precyzyjność związana z czasem, np. pilotów czy po prostu zabieganych biznesmenów. Z tego właśnie powodu, podczas gdy początkowo chronometry znajdowały się głównie w sportowych czasomierzach, szybko zastosowano je w klasycznych i eleganckich modelach.

Dobrym przykładem będą tu dwa zegarki męskieBoss 1513703 oraz Citizen at8020-54l. Ten pierwszy dzięki bransolecie siatkowej typu stal-mesh znajduje się na pograniczu sportowej elegancji – pasuje więc na co dzień do garnituru czy marynarki, ale i z powodzeniem może być założony do samej koszuli. Połączenie czarnej tarczy i białego złota nadaje mu ponadto charakterystyczności, a liniowe indeksy nie zaburzają czytelności.

zegarki z chronografem

Zegarek Citizen to natomiast klasyka sama w sobie – charakteryzuje się on niezwykłą precyzją oraz gracją, nawiązującą do umiejętności elitarnych eskadr zespołu akrobacyjnego Marynarki Stanów Zjednoczonych Blue Angels. Jest nie tylko funkcjonalny (posiada również najtwardsze stosowane w zegarmistrzostwie szkło szafirowe), ale także doskonały wizualnie – niebieska tarcza w połączeniu ze stalą jubilerką tworzy charakterystyczny, niepowtarzalny design.

Co to jest chronograf w zegarku i dlaczego warto go mieć?

Chronograf – co to jest, już wyjaśniliśmy, podobnie jak całą jego zasadę działania. Dlaczego jednak warto mieć czasomierz wyposażony w ten dodatkowy mechanizm? Po pierwsze jest on niezbędny dla każdego, dążącego do pobicia wszystkich rekordów, sportowca. Po drugie będzie on niezastąpioną pomocą dedykowaną wszystkim zabieganym, którzy muszą udoskonalać swoje wyniki w pracy – coraz szybciej przygotowywane raporty, krótsze i bardziej efektywne spotkania. Po trzecie jednak to również doskonały wybór dla mężczyzn lubiących oryginalne ozdoby – chronograf w zegarku podniesie atrakcyjność tarczy oraz zwiększy prestiż czasomierza.

Chociaż więc chronograf spełnia konkretne role, nadając czasomierzom funkcjonalności, to dodatkowe subtarcze zegarka wzbogacają także jego stylistykę i dodają mu charakteru. Nic więc dziwnego, że stały się one nieodłącznym elementem nie tylko modeli strice sportowych, ale też tych eleganckich. Jeśli zatem chcesz połączyć wyjątkowy wygląd zegarka z jego niepowtarzalną funkcjonalnością, sprawdź ofertę zegarków ze wspomnianym mechanizmem.

Zobacz również: co to jest mechanizm kwarcowy?