X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Zegarki Swiss Made – co to znaczy w praktyce?

Zegarki Swiss Made – co to znaczy w praktyce?

Logika mogłaby podpowiadać, że wszystkie zegarki wyprodukowane w Szwajcarii powinny mieć oznaczenie Swiss Made. A jest zupełnie inaczej – zegarki Swiss Made muszą spełniać szereg wyśrubowanych wymagań. Dziś opowiemy o nich nieco więcej.

Zegarki Swiss Made –  co to tak naprawdę znaczy?

Co oznacza sygnatura Swiss Made? To oznaczenie stosowane nie tylko na zegarkach na rękę, ale również na większych modelach – zegarach ściennych i budzikach. To znak wysokiej jakości, który został uregulowany przez prawo szwajcarskie (na podstawie Rozporządzenia regulującego korzystanie ze znaku jakości dla zegarków z dnia 23 grudnia 1971 roku), określający pochodzenie mechanizmu zegarka oraz innych jego komponentów. Prawo regulujące kryteria, jakie musi spełnić zegarek, opiera się na koncepcji, zgodnie z którą szwajcarska jakość zależy od nakładu pracy, która została włożona w produkcję towaru na terenie Szwajcarii, niezależnie od tego czy są w nim użyte części pochodzące z innych państw. Nie zmienia to jednak faktu, że pewna część komponentów zegarków Swiss Made powinna pochodzić ze Szwajcarii.

Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia kryteriów, jakie muszą spełniać czasomierze Swiss Made, chcielibyśmy przybliżyć nieco historię tego oznaczenia. Skąd się wzięło? Od kiedy jest wykorzystywane?

swiss made zegarki

Oznaczenie Swiss Made wykorzystywane jest już od niemal 100 lat! Pierwszy raz sygnatura ta pojawiła się w 1922 roku. Rozpoczęło się bardzo niepozornie – Szwajcarzy zaczęli znakować w ten sposób zegarki eksportowane do Stanów Zjednoczonych. Prawo obowiązujące wtedy w USA nakazywało, by każdy produkt napływający z innych krajów miał oznaczenie jasno wskazujące na państwo, z jakiego pochodzi. Prawo to miało na celu uświadomienie Amerykanom, jak wiele towarów jest importowanych i zachęcenie ich do konsumenckiego patriotyzmu. Niewiele później znak Swiss Made zaczął być rozpoznawalny na całym świecie. Dobra sława sprawiła, że coraz częściej sygnaturą tą zaczęły być oznaczane zegarki, które wcale nie były wyprodukowane w Szwajcarii, a z tym krajem miały tak naprawdę niewiele wspólnego. W odpowiedzi na rosnącą ilość fałszywych zegarków Swiss Made w 1971 roku podpisano wspomniane wyżej rozporządzenie, które ściśle reguluje korzystanie z tego znaku jakości dla zegarków.

Skupiając się na historii i funkcjonowaniu oznaczenia Swiss Made, nie sposób nie wspomnieć o Federation Horlogere. To stowarzyszenie handlowe z siedzibą w Bienne, które odpowiada za ochronę prawa szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego. To właśnie ta organizacja odpowiada za ustalanie przepisów w zakresie stosowania i ochrony znaku Swiss Made. Marka, która chce produkować zegarki Swiss Made, powinna należeć właśnie do tej federacji.

Do dziś oryginalne szwajcarskie zegarki cieszą się uznaniem i poważaniem na całym świecie. Nie bez powodu powiedzenie „chodzić jak szwajcarski zegarek” stało się tak popularne i weszło do codziennego języka.

co to znaczy swiss made

Oznaczenia na zegarkach –  Swiss Made

Jakie w takim razie są zegarki Swiss Made? Co to znaczy? Jak rozumieć to określenie? Zegarki oznaczone sygnaturą Swiss Made muszą spełniać określone wymagania – to dzięki temu właśnie te czasomierze zyskały światową sławę niezawodnych i cechujących się ogromną precyzją działania. Określenie to dotyczy zarówno mechanizmu zegarków, jak i koperty czy innych elementów zegarka.

Sygnatura Swiss Made odnosi się zarówno do technicznych aspektów wykonania zegarków (takich jak odporność na uszkodzenia, niezawodny mechanizm itd.) jak i kwestii estetycznych (dotyczących oryginalnego wzornictwa i klasycznej elegancji).

Dobra wiadomość jest taka, że porządny, szwajcarski zegarek z sygnaturą Swiss Made nie musi kosztować kilku tysięcy złotych. Chcąc kupić zegarek z tym oznaczeniem, możesz wybierać wśród wielu marek, takich jak m.in. Roamer, Hanowa, Claude Bernard czy Candino. Ogromny wybór zegarków w zróżnicowanych cenach i w różnych stylach sprawia, że niemalże każdy może być posiadaczem zegarka ze słynnym oznaczeniem Swiss Made.

Oczywiście szwajcarskie zegarki to nie jedyne wysokiej jakości czasomierze, jakie możesz kupić – istnieje wiele innych ciekawych rozwiązań. Faktem jest jednak, że niemal 100-letnie historia tego oznaczenia i prestiż, jaki z nim się wiąże, sprawiają, że zegarki Swiss Made od wielu lat wiodą prym i nieustannie przyciągają nowych właścicieli.

szwajcarska precyzja zegarki swiss made

Swiss Made – wymagania

Jakie cechy ma zegarek Swiss Made? Wymagania, jakie muszą spełnić czasomierze, by je otrzymać, zawsze były bardzo precyzyjne, ale oczywiście na przestrzeni lat ulegały zmianom. Oznacza to, że zegarki wyprodukowane kilkanaście lat temu mogą nie spełniać obecnych wymagań. Najnowsza aktualizacja i doprecyzowanie warunków nastąpiło w styczniu 2017 roku.

Według wytycznych Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego zegarek może spełnić warunki Swiss Made, jeśli:

 • mechanizm, jaki został w nim wykorzystany, jest szwajcarski,
 • zegarek został w całości złożony w Szwajcarii,
 • kontrola końcowa wykonana przez producenta przeprowadzona została w Szwajcarii,
 • minimum 60% kosztów produkcji zostało wygenerowane w Szwajcarii.

Mechanizm spełnia warunki Swiss Made, jeśli:

 • został zmontowany w Szwajcarii,
 • w Szwajcarii został sprawdzony i skontrolowany przez producenta,
 • co najmniej 60% wartości części składowych (z wyłączeniem kosztów montażu) pochodzi ze Szwajcarii,
 • minimum 60% kosztów produkcji wygenerowano w Szwajcarii.

Koperta zegarka spełnia warunki Swiss Made, jeśli:

 • co najmniej jedna z operacji, jakie wykonywane były podczas jej wytwarzania (np. polerowanie, toczenie czy tłoczenie), została przeprowadzona w Szwajcarii,
 • została w całości zmontowana i skontrolowana w Szwajcarii,
 • tak jak w przypadku mechanizmu – co najmniej 60% kosztów produkcji wygenerowano w Szwajcarii.

To nie wszystko. Zastosowanie mają również dwa dodatkowe kryteria. Po pierwsze, jako szwajcarskie części składowe mogą być traktowane wyłącznie te, które zostały sprawdzone przez producenta w Szwajcarii i z których minimum 60% kosztów wytworzenia zostało wygenerowanych w Szwajcarii. Po drugie, koszt montażu może zostać uwzględniony tylko wtedy, gdy procedura certyfikacyjna określona w umowie międzynarodowej gwarantuje, że z powodu ścisłej współpracy przemysłowej, części składowe zagraniczne stanowią odpowiednik części szwajcarskich równie będący równie wysokiej jakości, jak one.

Należy pamiętać o tym, że istnieją zegarki, w których mechanizm jest szwajcarski, ale pozostałe komponenty nie spełniają kryteriów wyznaczonych przez Federation Horlogere. W taki przypadku mówimy tylko o mechanizmie Swiss Made, a nie o całym zegarku.

zegarki szwajcarskie

Szwajcarskie zegarki, mimo że mają dziś ogromną konkurencję, nadal uznawane są za jedne z najlepszych na świecie i nic nie zapowiada, że ta renoma ulegnie zmianie. Wiele osób zarzuca zegarkom szwajcarskim, że mimo wyśrubowanych wymagań co do obecności Szwajcarii w procesie produkcji, dopuszcza do udziału np. części chińskie. I faktycznie tak jest – części pochodzące ze Szwajcarii to 60% (a jeszcze do niedawna 50% – zaostrzenie przepisów nastąpiło w 2017 roku), a pozostałe 40% może pochodzić z dowolnego miejsca na świecie – również z Chin i Tajwanu. Czy znacząco wpływa to na jakość i funkcjonowanie szwajcarskich zegarków? Raczej nie, skoro od lat cieszą cię one niezmienionym uznaniem.

Oznaczenie Swiss Made to swojego rodzaju certyfikat jakości – kupując zegarek z tym oznaczeniem, możesz mieć pewność, że pozostanie on z Tobą na długie lata. Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi treściami z działu Świat zegarków. Jesteśmy przekonani, że przeglądając je, znajdziesz coś, co Cię zaciekawi i dowiesz się czegoś nowego. Jeśli planujesz zakup zegarka Swiss Made, koniecznie sprawdź naszą ofertę – możesz wybierać między zegarkami różnych marek, w różnych stylach i w różnych cenach – od zegarków całkiem niedrogich po ekskluzywne modele. Zastanów się więc, jakich cech oczekujesz od swojego nowego czasomierza i sprawdź ofertę zegarków.