X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Tajniki pracy zegarmistrza – poznaj ten zawód!

Tajniki pracy zegarmistrza – poznaj ten zawód!

Wiele osób jest zdania, że zegarmistrz, podobnie jak szewc czy kaletnik, zalicza się do zawodów, które za kilka czy kilkanaście lat niemal zupełnie znikną z naszego życia. Czy rzeczywiście może tak się stać? Czy możemy wyobrazić sobie rzeczywistość bez specjalistów od konstruowania i naprawy zegarków? Kim jest zegarmistrz i jak wygląda jego praca? W tym artykule skupimy się na najważniejszych aspektach zegarmistrzowskiego rzemiosła, przybliżając ten pasjonujący zawód.

Z tego artykułu dowiesz się:

Zapraszamy do lektury artykułu, który przybliża kulisy codziennej pracy przy naprawie zegarków. Dowiedz się, co sprawia, że zawód zegarmistrza – choć coraz rzadziej spotykany – wciąż cieszy się ogromnym prestiżem.

Zegarmistrz: ekspert w świecie zegarków

Kiedy coś Cię boli, udajesz się do lekarza, a w poszukiwaniu idealnie dopasowanej odzieży odwiedzasz pracownię krawiecką. Zegarmistrz będzie z kolei niezastąpiony, jeśli chcesz naprawić swój ulubiony czasomierz, zamiast kupować nowy egzemplarz. Ten niezwykle prestiżowy zawód kojarzy się z ogromną wiedzą, wieloletnim doświadczeniem, precyzją oraz dbałością o najdrobniejsze detale. Zegarmistrz to specjalista doskonale znający się na budowie różnego rodzaju mechanizmów: od kwarcowych, poprzez automatyczne i elektroniczne, aż po solarne. Wielu klientów postrzega go nie tylko jako kogoś, kto naprawi uszkodzony zegarek, ale też jako eksperta, do którego można zwrócić się o poradę.

Jak można zostać zegarmistrzem?

Osoby, które pragną rozwijać się w profesji zegarmistrza, powinny mieć świadomość, że jest to zawód równie prestiżowy, co wymagający. Oprócz nabytego z wiekiem doświadczenia, kluczowe są tu odpowiednie predyspozycje osobowościowe oraz wykształcenie. Kandydat do zawodu musi zdać egzamin czeladniczy w zakładzie mistrza. Następnie, już w trakcie pracy, specjalista rozwijający swoje umiejętności i szlifujący warsztat, może ubiegać się o mistrzowski tytuł. Gdy już ma odpowiednie kwalifikacje, może otworzyć własny biznes lub pracować w salonie zegarmistrzowskim, które obecnie działają przede wszystkim w dużych miastach. Warto dodać, że zawód ten często przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i choć wydaje się głównie domeną mężczyzn, również kobiety świetnie radzą sobie w naprawach skomplikowanych mechanizmów oraz kompleksowym serwisowaniu czasomierzy.

praca-zegarmistrza

Jakie predyspozycje trzeba mieć do zawodu zegarmistrza?

Znacznie ważniejsze niż płeć specjalisty, są bowiem wiedza oraz cechy charakteru osoby, która podejmuje się pracy na tym prestiżowym stanowisku. Chcą być naprawdę dobrym zegarmistrzem, warto mieć predyspozycje zebrane poniżej.

 1. Cierpliwość – zegarmistrzowie często pracują z bardzo małymi i skomplikowanymi mechanizmami, które wymagają precyzji. Będąc porywczym, trudno wykonywać ten zawód z należytą dokładnością.

 2. Zdolności manualne – specjaliści od misternie projektowanych mechanizmów muszą obsługiwać delikatne i skomplikowane części zegarków.

 3. Kreatywność – naprawa zegarka często wymaga kreatywnego myślenia, które pozwala znaleźć najlepsze rozwiązanie dla danego problemu.

 4. Zainteresowanie technologią – zegarmistrz musi również interesować się swoją branżą i być na bieżąco z najnowszymi narzędziami oraz technologiami.

 5. Skrupulatność – wykonując ten zawód, należy zachowywać dużą dokładność, ponieważ nawet najmniejszy błąd może skutkować uszkodzeniem zegarka.

Pamiętaj, że to zaledwie kilka przykładowych cech i nawyków, które warto w sobie wykształcić, chcąc osiągać sukcesy w tej prestiżowej, lecz bardzo wymagającej profesji!

Jak wygląda codzienna praca zegarmistrza?

Poza wymienionymi powyżej predyspozycjami specjalista z zakresu zegarmistrzostwa powinien posiadać także wiedzę z różnych dziedzin, takich jak: ślusarstwo, elektronika, kaletnictwo, metalurgia czy stolarstwo. Wiele osób porównuje pracę zegarmistrza z profesją chirurga, który swoje zajęcie wykonuje z nienaganną precyzją, zręcznie operując narzędziami. To, jak wygląda praca w zakładzie zegarmistrzowskim, w dużej mierze zależy od czasomierzy, jakimi zajmuje się dany specjalista. Zdecydowana większość zegarmistrzów specjalizuje się w naprawie zegarków kwarcowych, ponieważ obecnie jest to najbardziej popularny typ mechanizmu, wybierany ze względu na połączenie wysokiej dokładności, długiej żywotności, prostej obsługi oraz przystępnej ceny.

Wielcy zegarmistrzowie – poznaj ich historie!

Aby jeszcze lepiej zrozumieć tajniki zegarmistrzowskiego rzemiosła oraz istotę pracy w tym zawodzie, warto poznać sylwetki najwybitniejszych specjalistów, których osiągnięcia na stałe wpisały się w historię branży. Poniżej przybliżamy postacie, dzięki którym zegarmistrzostwo stało się jedną z najbardziej cenionych profesji na świecie.

 1. Abraham-Louis Breguet. Był francuskim zegarmistrzem, żył w XVIII i XIX wieku. Znany jest ze swoich innowacyjnych projektów i wynalazków, takich jak wahadło Bregueta, tourbillon (urządzenie obiegowe wychwytu) czy włos spiralny, który do tej pory stosowany jest w zegarkach. Produkowane przez niego egzemplarze były popularne wśród zamożnych ludzi w Europie i Ameryce.

 2. John Arnold. Anglik, który działał w XVIII wieku. Był jednym z pionierów produkcji precyzyjnych zegarków kieszonkowych, znanym przede wszystkim ze swojego wynalazku skomplikowanego mechanizmu, tzw. chronometru morskiego. Arnold był również znanym wynalazcą i konstruktorem wielu rozwiązań napędowych, takich jak włos śrubowy czy bimetalowy balans kompensacyjny.

 3. Antoni Patek. Patek Philippe to szwajcarska marka, będąca jednym z najbardziej znanych producentów zegarków luksusowych, założona w 1839 roku. Właściciele marki, Polak Antoni Patek i Francuz Adrien Philippe, byli znanymi zegarmistrzami, którzy wprowadzili szereg innowacyjnych funkcji, jak kalendarz wieczny, czas z drugiej strefy i czas kosmiczny.

 4. George Daniels. Brytyjski zegarmistrz, uważany za jednego z największych w XX wieku. Znany z tworzenia zegarków kieszonkowych o najwyższej jakości i innowacyjnych projektów, takich jak tourbillon ze składaną ramą. Był również pionierem w stosowaniu silikonowych części w zegarkach mechanicznych.

 5. Philippe Dufour. Szwajcarski zegarmistrz, który specjalizuje się w produkcji ręcznie wykonanych zegarków kieszonkowych i naręcznych. Jego praca jest uważana za najwyższej jakości w dziedzinie zegarmistrzostwa i cieszy się dużym uznaniem wśród kolekcjonerów zegarków na całym świecie.

Oczywiście lista powinna być znacznie dłuższa, a w jednym szeregu z wymienionymi wyżej powinni stać m.in. Galileusz, Charles Guillaume, Alexander Bain czy Mikołaj Kopernik. Mimo iż żyli i działali w różnych epokach, każdy z nich miał swój niebagatelny wkład w rozwój światowego zegarmistrzostwa.

Męski zegarek Tommy Hilfiger 1792051

Z wielu osiągnięć wybitnych konstruktorów do dziś korzystają producenci zegarków klasycznych, sportowych czy modeli z segmentu fashion. Przykładem jest napędzany kwarcowym mechanizmem męski zegarek Tommy Hilfiger 1792051. To elegancki i stylowy czasomierz z wysokiej jakości materiałów. Zegarek ma kopertę o średnicy 46 mm, która wykonana jest ze stali nierdzewnej, oraz pasek ze skóry licowej o szerokości 23 mm. Granatową tarczę zdobią białe indeksy godzinowe, co sprawia, że jest bardzo czytelna. Ponadto, na tarczy umieszczono trzy subtarcze: datownik dni tygodnia i miesiąca oraz wskaźnik czasu 24-godzinnego.

1792051

Damski zegarek Tommy Hilfiger 1782573

Z kolei damski Tommy Hilfiger 1782573 dzięki swojej uniwersalnej stylistyce może być noszony zarówno do eleganckiego stroju, jak i casualowych outfitów. To doskonały wybór dla kobiet, które cenią sobie nie tylko precyzję i funkcjonalność, ale również elegancję i styl. Niezawodny mechanizm kwarcowy gwarantuje precyzyjną pracę. Zegarek jest odporny na zachlapania i ma wodoszczelność na poziomie 3 ATM, dzięki której możesz go nosić podczas mycia rąk, jednak nie zaleca się pełnego zanurzania go w wodzie.

1782573

Damski zegarek Tommy Hilfiger 1782578

Kolejną zaprojektowaną z myślą o paniach propozycją tej słynnej modowej marki jest model Tommy Hilfiger 1782578 z 38-milimetrowa kopertą oraz subtelną bransoletą wykonaną ze stali szlachetnej. Minimalistyczna tarcza w kolorze różowym dodaje mu elegancji, a dzięki zastosowaniu mineralnego szkła o wysokiej odporności na pęknięcia, możesz bez obaw nosić zegarek w domu, pracy oraz podczas codziennych aktywności.

1782578

Męski zegarek Timex Waterbury TW2U90900

Ciekawą propozycją łączącą klasyczną elegancję i sportowy styl, jest męski zegarek Timex Waterbury TW2U90900 z kopertą ze stali szlachetnej oraz bransoletą o szerokości 22 mm. Granatowa tarcza, w którą producent wkomponował klasyczne indeksy w formie cyfr arabskich oraz wskazania minutnika i sekundnika, nadaje całości efektowny charakter i podkreśla sportowy styl tego modelu. Zegarek wyróżnia wodoszczelność do poziomu 100 m.

TW2U90900

Męski zegarek Swiss Military Hanowa Roadrunner SMWGB2200104

Do klasycznych trendów w zegarmistrzostwie nawiązuje również męski zegarek Swiss Military Hanowa Roadrunner SMWGB2200104 z chronografem oraz kwarcowym mechanizmem. Jego konstrukcja jest bardzo solidna, co sprawia, że możesz nosić go zarówno do aktywności sportowych, jak i formalnego stroju. Stylowa koperta i pasek skórzany dodają mu charakteru – zegarek jest bardzo męski. To doskonały wybór dla panów, którzy cenią sobie nie tylko precyzję i funkcjonalność, ale również styl i wytrzymałość.

SMWGB2200104

Na czym polega profesjonalny serwis zegarka u zegarmistrza?

Choć pracę zegarmistrzów najczęściej utożsamiamy z naprawami mechanizmów, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że zakres ich usług jest znacznie szerszy. Przynosząc zegarek do serwisu lub korzystając z coraz popularniejszej opcji naprawy wysyłkowej, możemy spodziewać się wykonania takich czynności, jak:

 • zdiagnozowanie przyczyn usterki,

 • czyszczenie zegarka oraz konserwacja,

 • wymiana baterii, pasków oraz innych podzespołów,

 • regulacja mechanizmu, naprawa urządzeń elektronicznych,

 • polerowanie koperty, bransolety lub szkła, w celu przywrócenia im świetności,

 • testowanie zegarka po naprawie,

 • ponowne złożenie oraz zwrot działającego urządzenia klientowi.

Odkrywaj świat zegarków z marką SWISS!

Wiesz już, kim jest zegarmistrz, co należy do jego obowiązków oraz jakie predyspozycje powinien mieć specjalista pracujący w tej branży. Możesz też jeszcze bardziej docenić kunszt oraz warsztat osób odpowiadających za niezawodność urządzeń do mierzenia czasu. Odwiedź nasz sklep internetowy lub zajrzyj do butików stacjonarnych i wybieraj spośród tysięcy czekających na Ciebie, markowych zegarków w najlepszych cenach.