X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jaki zegarek do garnituru wybrać? Porady, z których warto skorzystać

Jaki zegarek do garnituru wybrać? Porady, z których warto skorzystać

Do garnituru pasuje każdy zegarek – jeśli kiedykolwiek usłyszysz to zdanie, lepiej kilka razy zastanów się, zanim skorzystasz z tej porady. Nie tylko nie każdy zegarek pasuje do garnituru, ale również nie każdy zegarek pasuje do każdego rodzaju garnituru. Zupełnie inny pasować będzie na co dzień, jeśli garnitur to wymagany przez Twoją firmę pracowniczy dress code, inny do garnituru na wieczorne, niestandardowe wyjście, a jeszcze inny do garnituru weselnego. Jaki zegarek do garnituru wybrać? Podpowiadamy!

Elegancki zegarek męski do garnituru nie może być większy od Twojego nadgarstka

Czy uwierzysz, że jeszcze na początku ubiegłego wieku żaden szanujący się dżentelmen nie założyłby zegarka naręcznego? Ten bowiem wydawał się kiepską i kiczowatą podróbką wersji kieszonkowych. Wszystko zmieniła jednak I wojna światowa – wtedy właśnie ujawniła się główna zaleta zegarków noszonych na nadgarstkach, czyli ich funkcjonalność. Jeśli więc kiedyś dżentelmena można było rozpoznać po czasomierzu kieszonkowym, dziś po odpowiednim zegarku noszonym na nadgarstku. Zegarek garniturowy to podstawowy element każdego eleganckiego mężczyzny. Źle jednak dobrany, może wywołać efekt przeciwny.

zegarek do czarnego granituru

Zatem jaki zegarek do garnituru wybrać? Po pierwsze ten proporcjonalny w stosunku do Twojego ciała. Co prawda modne są dziś duże czasomierze, ale polecane są one raczej na co dzień do sportowych, casualowych stylizacji. Chociaż dziś uważa się, że średnica 30-35 mm to rozmiar przede wszystkim dla kobiet, gdy chodzi o męski zegarek garniturowy to średnica niemalże idealna powinna wynosić 35-40 mm (chyba że masz większy nadgarstek, wtedy dobierz proporcjonalnie większy czasomierz powyżej 40 mm). Elegancki zegarek męski do garnituru musi się bowiem mieścić pod mankietem koszuli – dlatego na formalne okazji powinieneś poszukać koperty o mniejszej średnicy i mniejszej grubości.

Jaki zegarek do granatowego garnituru, a jaki do czarnego? Uważaj na brązowe paski!

Dobierając elegancki zegarek męski do garnituru musisz wziąć pod uwagę wszystkie kolory – te występujące na kopercie, tarczy, jak i pasku lub bransolecie. Za najbardziej klasyczny uważa się zegarek garniturowy o srebrnej kopercie, białej tarczy i czarnym pasku skórzanym. Ten zestaw będzie idealny do klasycznego czarnego garnituru. Jaki zegarek do granatowego garnituru będzie natomiast pasować? Zdecydowanie druga zegarkowa klasyka, czyli złote tarcze i koperty oraz brązowe paski. Jeśli jednak odwrócisz tę kolejność dopasowania – modowa wpadka nieunikniona!

jaki zegarek do granatowego garnituru

Oczywiście garnitury na co dzień mogą się różnić od tych wieczorowych – nie wszystkie także są albo czarne albo granatowe. Zasady doboru kolorów są zatem takie: srebrne koperty i bransolety powinno się łączyć ze srebrnymi akcesoriami (np. spinki, sprzączki od paska do spodni). Kolor paska powinieneś dobierać w tym odcieniu, co pozostałe elementy skórzane w Twojej stylizacji, czyli buty i pasek od spodni.

 A co z nieklasycznymi barwami pasków i bransolet wykonanych np. z nylonu czy kauczuku? W tym wypadku musisz posłużyć się własnym wyczuciem w komponowaniu, ale pamiętaj, że każda nieformalna barwa obniża elegancję stroju. Możesz więc poeksperymentować z doborem takiego do garnituru na co dzień, odpadają jednak takie niestandardowe barwy na formalne garniturowe okazje. Stanowczo „nie” mówimy również kontrastującym ze sobą częściom samego zegarka – tarcza powinna być dopasowana kolorystycznie do koperty tak, aby nie rzucała się na ręku w oczy.

Zegarek na bransolecie do garnituru klasycznego czy na pasku? Unikaj bransolet!

Chociaż zegarek na bransolecie do garnituru nosił nie kto inny jak sam James Bond (doprecyzujmy: był to srebrny nurek na metalowej bransolecie założony przez niego w dodatku do smokingu!), dziś zdecydowanie mówi się „nie” bransoletom. Jaki zegarek do garnituru zatem wybrać? Zdecydowanie lepszym, mniej rzucającym się w oczy i jednocześnie bardziej eleganckim rozwiązaniem będzie nie zegarek na bransolecie do garnituru ale ten na pasku, koniecznie skórzanym, najlepiej z niewidocznymi przeszyciami i zakończonym odpowiednim zapięciem – klamerką. Wszelkie paski gumowe odpadają!

zegarek z bransoletą czy paskiem do garnituru

Jednak zegarek garniturowy może być także... mniej formalny! Pamiętaj, że mamy różne rodzaje garniturów np. te flanelowe, w kratę, w prążki. Tu możesz sobie pozwolić na więcej w doborze zegarka niż przy garniturach klasycznych i wieczorowych. Mimo wszystko jednak zegarek powinien być dopasowany nie tylko do stroju, ale i do właściciela i jego stylu życia. Jeśli jesteś dyrektorem kreatywnym dużej firmy, ale pasjonują Cię sporty ekstremalne, śmiało możesz połączyć nawet klasyczny garnitur ze sportowym zegarkiem na pasku z kauczuku. To jednak propozycja dla odważnych!

Zegarek garniturowy – im więcej komplikacji, tym mniej formalny jest zegarek!

Kto nie lubi gadżetów? Na rynku pojawia się coraz więcej udogodnień, skomplikowanych mechanizmów, wyjątkowych i oryginalnych designerskich komplikacji. Jeśli jednak wybierasz zegarek garniturowy pamiętaj, że im więcej takich „bajerów”, tym silniej obniżasz formalność zegarka, a co za tym idzie – nie nadaje się on do noszenia z garniturem.

Zacznijmy od tarczy – najlepiej, by była prosta, wręcz minimalistyczna. Elegancki zegarek męski do garnituru powinien posiadać delikatne indeksy bez cyfr lub cyfry rzymskie zamiast arabskich – to te bowiem przywodzą na myśl klasykę i elegancję. Najlepiej również, by miał on z dodatkowych funkcji jedynie kalendarz.

Jaki zegarek do garnituru? Zrezygnuj z dziwnych kształtów

Czas na kopertę. Ta w zegarku garniturowym nie może mieć oryginalnych kształtów, nawet gdy mówimy o garniturze codziennym, mniej formalnym. Dwa rodzaje kopert, które są tu dozwolone to „kostka” oraz koperta okrągła. Oczywiście możesz eksperymentować, ale te odstępstwa od „normy” z pewnością zostaną zauważone i popełniasz je na własne ryzyko.

okragła koperta do garnitutu

W tym wypadku zdecydowanie sprawdza się zasada „im mniej, tym lepiej”. Chociaż nowoczesne bardzo modne zegarki mają coraz bardziej futurystyczne kształty, nijak współgrają one z elegancką garniturową stylizację. Pamiętaj także, że koperta powinna być skromna również pod względem koloru, o czym już wspomnieliśmy – srebro i złoto sprawdzą się tu idealnie.

Elegancki zegarek męski do garnituru –  jaki powinieneś wybrać? Podsumowanie 

Zegarek to najbardziej  pasująca mężczyźnie biżuteria. Jednak, podobnie jak w przypadku dodatków kobiecych, i ten jest w stanie podkreślić lub całkowicie zniszczyć stylizację. Źle dopasowany lub dobrany nieodpowiednio do okazji i stroju może również pokazać nas w złym świetle, zwłaszcza w sytuacjach formalnych.

Idealny zegarek garniturowy to więc ten oparty na tradycyjnym wzornictwie – z okrągłą kopertą, prostymi wskazówkami i o minimalistycznym wzorze. Tarcza nie powinna być zbyt szeroka, a średnica zbyt masywna w stosunku do Twojego nadgarstka. Zasadę „mniej znaczy więcej” należy tu stosować także przy kolorystyce – stonowane barwy (ale odpowiednio ze sobą zestawione) sprawią, że zegarek nie będzie rzucał się nachalnie w oczy. Pamiętaj również o skórzanym pasku, który sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż bransoleta.

najlepszy zegarek do garnituru

Nie od dziś wiadomo, że dobry wygląd dodaje pewności siebie. Jeśli chcesz więc czuć się odpowiednio, poradzić sobie ze stresem, a także wyruszyć na podbój świata, musisz wiedzieć jak umocnić swój wizerunek poprzez dobór dodatków, w tym wypadku zegarka. To one właśnie często przykuwają uwagę rozmówcy i stanowią broń np. na negocjacyjnym polu bitwy. Skorzystaj także z innych naszych porad, by wiedzieć jak powinien prezentować się prawdziwy dżentelmen.