X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
JAK WYREGULOWAĆ BRANSOLETĘ W ZEGARKU?

JAK WYREGULOWAĆ BRANSOLETĘ W ZEGARKU?

Kupując nowy czasomierz, a także dostając go w prezencie, musisz się liczyć z tym, że pierwszym wyzwaniem będzie odpowiednie dopasowanie bransolety do obwodu Twojego nadgarstka. Jeśli będzie zbyt luźna, zegarek będzie przemieszczał się na Twojej ręce, powodując dyskomfort. Z kolei zbyt ciasny stalowy pasek może Cię uwierać i powodować podrażnienia. Jak wyregulować bransoletę w zegarku krok po kroku? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Regulacja bransolety w zegarku. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zastanawiasz się, na czym polega regulacja bransolety zegarka? A może poszukujesz informacji na temat tego, jak skrócić bransoletkę w zegarku? Zanim przystąpisz do działania, warto najpierw wyjaśnić, jak w ogóle określić jej prawidłową długość. By  rozmiar bransolety był dobrze dobrany, najpierw musisz zmierzyć swój nadgarstek centymetrem krawieckim. Jeśli nie masz go pod ręką, wystarczy, że sięgniesz po zwykły sznurek, którego długość odmierzysz następnie na linijce.

Mierzenie obwodu nadgarstka nie jest trudnym zadaniem, musisz jednak wykonać je dokładnie. Niezależnie, czy użyjesz sznurka, czy centymetra, najpierw opleć go dość ciasno wokół nadgarstka. Jeśli lubisz luźniejsze bransoletki, dodaj do otrzymanego obwodu 1 cm, jeśli z kolei wolisz ciaśniejsze, wtedy dodaj tylko 0,5 cm.

Podczas mierzenia obwodu nadgarstka pamiętaj jednak o kilku kwestiach, które mogą wpłynąć na wynik. Rano, po południu i wieczorem obwód ręki może się od siebie różnić. Jak to możliwe? Zależy to od temperatury ciała i otoczenia, a także od tego, czy nosiłeś w ciągu dnia inną biżuterię na nadgarstku.

mierzenie obwodu nadgarstka

Kolejną ważną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest sposób wykonania oraz połączenie bransolety z kopertą. Projektanci zegarków starają się, by tworzyły one razem spójną całość, zachwycającą pod wizualnym względem. Niestety oznacza to często, że nawet idąc do zegarmistrza i pytając, jak wyregulować bransoletę w zegarku, natrafiamy na problem. Aby możliwe było usunięcie konkretnej liczby ogniw, konstrukcja musi zapewniać możliwość ich zdjęcia (lub oczywiście dołożenia, jeśli regulacja bransolety w zegarku polega na jej rozszerzeniu). Kluczowy okazuje się tu więc sposób łączenia, na który konstruktorzy czasomierzy mają kilka podstawowych patentów.

Jak wyregulować bransoletę w zegarku?

Jeśli już wiesz, jaki jest obwód Twojego nadgarstka, czas dowiedzieć się, jak wyregulować bransoletę w zegarku. Najprostszą opcją jest oczywiście wizyta u specjalisty, czyli zegarmistrza. Na pewno będzie on wiedział, w jaki sposób wykonać ten prosty zabieg, nie zajmie mu to również zbyt dużo czasu. Regulacja bransolety zegarka nie jest jednak zadaniem, którego nie możesz wykonać samodzielnie, używając podstawowych narzędzi.

Zacznijmy od zegarków z klasyczną segmentowaną bransoletą, która składa się ze stalowych ogniw, połączonych ze sobą teleskopowo. Jak zmniejszyć zegarek na bransolecie, by idealnie pasował do Twojego nadgarstka? Musisz wyjąć odpowiednią liczbę par ogniw (najczęściej 1 lub 2). Będziesz potrzebować do tego kilka narzędzi w zależności od tego, jak połączone są ogniwa. Jeśli są złączone śrubami (rozpoznasz to po łebkach z charakterystycznym przecięciem), weź miniaturowy śrubokręt – pamiętaj jednak, by nie był on szerszy niż otwór w ogniwie. Dzięki temu unikniesz przypadkowego porysowania bransolety. Jeśli natomiast posiadasz zegarek z bransoletą łączoną na szpilki, wystarczy Ci cienko zakończone narzędzie np. pęseta.

Jak wyregulować bransoletę w zegarku krok po kroku? Najpierw zdecyduj, czy będziesz to robił na bransolecie zdjętej z jednej strony z koperty, czy całkowicie ją zdemontujesz. Drugi sposób jest znacznie lepszy – unikniesz tym samym przypadkowego uszkodzenia obudowy i ewentualnie tarczy czasomierza. Każda bransoleta pinowa posiada specjalne oznaczenia na ogniwach przeznaczonych do demontażu – najczęściej są to strzałki, które wskażą Ci także kierunek wybijania ogniw. Gdy już je zauważysz, regulacja bransolety zegarka może zostać rozpoczęta – teraz wystarczy usunąć ogniwa.

skracanie bransoletki w zegarku

Wbrew pozorom nie jest to jednak takie proste, jeśli zapomnisz o tym, że demontuje się je zawsze parami, czyli symetrycznie – z dolnej i górnej części bransolety. Chcąc usunąć więc nie jedno, a dwa ogniwa, musisz całkowicie odłączyć bransoletę od zegarka i rozpocząć demontaż z każdej strony. Jak skrócić bransoletkę w zegarku, gdy nawet po takim zabiegu wciąż jest za luźna? Wtedy przymierz czasomierz i optymalnie ustal pozycję zapięcia, tak aby po usunięciu dodatkowego ogniwa z jednej strony, nie wyglądało ono nieestetycznie. Dobrze dopasowana bransoleta to taka, która założona na nadgarstek daje Ci możliwość wsunięcia pod nią małego palca.

Czas na działanie. Najpierw połóż bransoletę na boku tak, aby strzałki na ogniwach były wycelowane do dołu. Jeśli dysponujesz profesjonalnym sprzętem, możesz po prostu osadzić ją w specjalnej kostce montażowej. W innym wypadku wysuń ją na krawędź stołu – dolny otwór, w którym osadzone jest ogniwo do usunięcia, powinien wystawać poza blat. Wprowadź wbijak (jeśli nie masz specjalnego to wspomniany mini śrubokręt lub pęsetę) do otworu górnego i delikatnie uderz w niego małym młotkiem. Pamiętaj jednak, że dobrze mieć tu pomoc – upuszczony na ziemię pin może już się nie znaleźć. Gdy już usuniesz zbędne ogniwa, ponownie skuj wszystko w całość.

krotsza bransoleta w zegarku jak to zrobic

A jak wyregulować bransoletę w zegarku typu stal-mesh? Tu nie będziesz potrzebował żadnych narzędzi. Wystarczy Ci zwykły spinacz, a nawet cyrkiel. Jedyne, co musisz zrobić w tym wypadku to delikatnie podważyć zatrzask, znajdujący się po zewnętrznej stronie mocowania zapięcia. Gdy odblokujesz zapięcie, możesz swobodnie przesuwać je wzdłuż bransolety. Regulacja bransolety zegarka tego typu jest więc błyskawiczna i prosta – gdy dopasujesz rozmiar, ponownie zablokuj mechanizm mocujący.

Jak skrócić bransoletkę w zegarku? Na to uważaj!

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wiesz, jak zmniejszyć zegarek na bransolecie meshowej i segmentowanej, nie znaczy to, że poradzisz sobie w ten sam sposób z każdym innym czasomierzem. Na rynku spotkasz bowiem nie tylko zmodyfikowane wersje łączeń, ale także różne materiały, z których wykonana jest bransoleta – nie zawsze jest ona stalowa. Zdarza się również, że nie będzie na niej żadnych strzałek informujących, w jakim kierunku należy wbijać pęsetę, szpilkę czy śrubokręt. Z kolei są i takie, które wyposażone zostały w dodatkowy pierścień zabezpieczający przed wysunięciem.

Uważaj również, zabierając się do pracy, na pierwszą czynność, czyli odczepianie teleskopów od koperty. Najlepiej użyć tu specjalistycznych narzędzi lub przynajmniej takich, które mają nacięcie tak, aby delikatnie poluzować końce bransolety (pozwalając wyjść im z ucha), nie uszkadzając jednak koperty. I tu przyda Ci się mała pomoc – trzymanie mocno końca bransolety i koperty zminimalizuje ryzyko powstania niepożądanych rys.

skracanie bransolety w zegarku

To samo tyczy się ponownego zakładania bransolety. Najpierw dopasuj ją przy kopercie, mocno chwyć oba elementy, a następnie zacznij wprowadzać teleskop. Jeśli usłyszysz charakterystyczne kliknięcie to znak, że bransoleta wskoczyła w otwór. Nie zapominaj też, że bransoleta ma dwie  strony – rób wszystko więc spokojnie i uważnie, żeby nie zamocować jej np. na odwrót.

A co z paskiem? Niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany, samodzielne przycinanie go przy teleskopach łączących z kopertą nigdy nie jest wskazane. Lepiej wykonać po prostu kolejną dziurkę lub ewentualnie skrócić jego końce, pod warunkiem, że starannie je obszyjesz. Jak zatem widzisz, regulacja bransolety zegarka okazuje się prostsza, niż czasomierzy na pasku, i możesz ją wykonać samodzielnie w domu.

Jak zmniejszyć zegarek na bransolecie? Krótkie podsumowanie

Już wiesz, jak wyregulować bransoletę w zegarku, który składa się z ogniw, jak i typu stal-mesh. Pamiętaj, że odpowiednie dopasowanie to nie tylko dobry efekt wizualny, ale także Twój komfort użytkowania – niezbyt wygodne jest korzystanie z czasomierza, który nieustannie przesuwa się na ręce. Z kolei zbyt ciasno zapięty zegarek nie tylko będzie Cię uwierał, ale może spowodować zły dopływ krwi do dłoni.

Nie zapominaj również o tym, że regulacja bransolety w zegarku zależy od tego, jak została ona zamocowana do koperty oraz od sposobu połączenia samych ogniw (o ile w ogóle występują). Zanim zabierzesz się więc do pracy, sprawdź, czy na czasomierzu znajdują się strzałki wskazujące kierunek wybijania. Chociaż nie jest to operacja skomplikowana, wymaga sporo wyczucia i pewnej ręki.

Jeśli zdecydujesz się zrobić to samodzielnie, nie obawiaj się utraty gwarancji, gdyby coś poszło nie tak – skrócenie bransolety w zegarku poza autoryzowanym serwisem w większości znakomitych marek nie narusza warunków gwarancyjnych. Lepiej jednak, jeśli podczas składania zamówienia w sklepie, będziesz znał obwód swojego nadgarstka – pomoże Ci to od razu dobrać idealną długość bransolety. Potem pozostaje Ci już tylko odpowiednio troszczyć się o idealnie dopasowany czasomierz. I tu przychodzimy z pomocą. Sprawdź, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek.