X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
JAK USTAWIĆ GODZINĘ W ZEGARKU MECHANICZNYM?

JAK USTAWIĆ GODZINĘ W ZEGARKU MECHANICZNYM?

Zegarek mechaniczny to klasyczne i ponadczasowe rozwiązanie. Jednak każdy właściciel takiego czasomierza zdaje sobie sprawę, że naciąg ręczny wymaga samodzielnego nastawiania. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza że czynność ta determinuje nie tylko prawidłowe odmierzanie czasu, ale również żywotność mechanizmu. Dlatego dziś wyjaśnimy krok po kroku, jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym z naciągiem ręcznym, a także automatycznym, by służył Ci przez lata.

Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym? To jedno z głównych pytań w przypadku posiadania czasomierza z tego rodzaju mechanizmem. Nic dziwnego – odpowiedni proces ustawienia godziny jest niezbędny do tego, by działał on prawidłowo. Dlatego dziś podpowiemy Ci, jak nastawić zegarek w całkowicie bezpieczny sposób dla mechanizmu, który go napędza.

Zacznijmy zatem od tego, że zegarki mechaniczne wyróżniają się kunsztem i precyzją wykonania, dlatego właśnie wymagają od właściciela uwagi oraz systematycznej pielęgnacji. Działanie takiego czasomierza opiera się bowiem na energii zmagazynowanej w napędzie, która z kolei zamieniana jest na ruch obrotowy i dopiero poprzez przekładanie i wychwyt, przekazywana jest do regulatora. Potem do gry wkracza naciąg, odpowiadający za dostarczenie energii do napędu. Można więc w skrócie tak przedstawić kolejność działania zespołów w zegarku mechanicznym: naciąg - napęd - przekładnia napędu - przekładnia chodu - wychwyt - regulator.

Przyglądając się kwestii tego, jak nastawić zegarek mechaniczny, kluczowy jest naciąg – w modelu z takim napędem może być on manualny (ręczny) lub automatyczny. Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy dostarczanie energii (niezbędnej do pracy zegarka), odbywa się przekręcenie główki (zwanej koronką), osadzonej na wałku naciągowym. Jeśli wykonamy ten ruch, spowoduje on obrót sprzęgnika, który z kolei współpracuje z kołem naciągowym, obracającym wałek sprężyny.

zegarek mechaniczny - jak ustawić godzinę

W przypadku naciągu automatycznego sprawa jest nieco prostsza – tutaj energia czerpana jest wyłącznie z ruchów ręki, a konkretnie nadgarstka. Jednak, żeby taki napęd mógł prawidłowo działać, sam mechanizm został wzbogacony dodatkowo o wahnik, który za pośrednictwem przekładni obraca sprężynę w bębnie.

Niezależnie jednak od tego, czy mamy do czynienia z naciągiem ręcznym, czy automatycznym, nieumiejętna zmiana czasu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mechanizmu. Dlatego, zanim zaczniesz, upewnij się jaki naciąg ma Twój czasomierz. Po drugie sprawdź, czy jego tarcza jest wyposażona w datownik – jeśli model posiada tę funkcję, kwestia ustawień będzie znacznie trudniejsza.

Jak ustawić godzinę w zegarku automatycznym? Po pierwsze, aby nakręcić czasomierz, możesz użyć tylko przeznaczonego do tego celu pokrętła (koronki), kierując go tylko w jedną, prawą stronę (patrząc na przód zegarka). Najczęściej pokrętło znajduje się na elemencie wykorzystywanym do otwierania zegarka – z boku koperty. Przy nakręcaniu nie możesz jednak poruszać koronką zbyt mocno – może to doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Dopuszczalne odchylenie wskazań w tego rodzaju czasomierzach to +/- 5 min na dobę.

Kręć więc w prawą stronę ruchem spokojnym, ale jednostajnym i pewnym. Czynność tę powtarzaj  raz dziennie w przypadku zegarków mechanicznych z naciągiem ręcznym – nakręcanie sprężyny starczy na ok. 16-24 godziny. Kiedy skończyć kręcenie? Gdy napotkasz opór, w przeciwnym razie możesz przekręcić sprężynę. Kiedy już nakręcisz swój czasomierz, możesz dokonać ustawienia godziny.

Jak ustawić godzinę w zegarku z naciągiem ręcznym?

A jak ustawić godzinę w zegarku z naciągiem ręcznym? W tym przypadku również należy użyć przeznaczonego do tego celu pokrętła (koronki). Jednak tym razem pierścień należy podnieść delikatnie do góry, aż wyczujesz przeskok w trybie ustawienia. Kręcenie odbywa się nie w prawo, a w lewo (znów patrząc na przód zegarka). Po nastawieniu odpowiedniej godziny, pokrętło trzeba przywrócić do poprzedniej pozycji, czyli delikatnie je wcisnąć. Jeśli tego nie zrobisz, możesz doprowadzić do mechanicznego wytarcia zatrzasku, a naprawa tego elementu rzadko wchodzi w skład gwarancji na zegarek.

Coraz rzadziej można spotkać się z sytuacją, gdy w zegarku mechanicznym z naciągiem ręcznym nie ma dodatkowej komplikacji, jaką jest datownik. W takim wypadku wyciągnięcie koronki do położenia, w którym wyczuwa się „zaskoczenie” mechanizmu, umożliwia zmianę daty. Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym z datownikiem?

Godzina w zegarku mechanicznym - jak ją ustawić?

W tej sytuacji musisz nastawić koronkę do tzw. pozycji trzeciej, czyli maksymalnie odciągnąć ją od obudowy. Gdy to zrobisz, nastąpi zatrzymanie mechanizmu zegarka. Wtedy obracanie koronką w przód i tył umożliwi nastawianie konkretnej godziny. Gdy już to zrobisz, również i w tym przypadku konieczne jest wciśnięcie koronki z powrotem, inaczej nie uruchomisz na nowo całego mechanizmu.  

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli instrukcje mówią o możliwości kręcenia w tył, dla zegarka mechanicznego najbardziej naturalny jest ruch zgodnie z poruszaniem się wskazówek zegarka, dlatego lepiej kręcić koronką właśnie w tę stronę. Wtedy ustawienie godziny w zegarku odbywa się z zachowaniem zasad jego funkcjonowania.

Ustawianie zegarka automatycznego – na to uważaj!

Ustawianie zegarka automatycznego różni się od czynności opisywanych wyżej. Już sama kwestia nakręcania takiego czasomierza jest inna – podczas gdy zegarek mechanicznym z naciągiem manualnym wymaga ręcznego nakręcania codziennie lub co drugi dzień, automatyczny wymaga jedynie regularnego noszenia. W takim razie jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym automatycznym?

Otóż tu korona ma zwykle trzy pozycje, podobnie jak w czasomierzu z naciągiem ręcznym, jednak modele vintage mogą mieć ich mniej (jeśli nie posiadają dodatkowej komplikacji datownika). Pozycja pierwsza to pozycja normalna, odpowiadająca za montaż. Pozycja druga to zamiana daty, trzecia natomiast to zmiana czasu. Jak przebiega pierwsze ustawianie zegarka automatycznego? Wystarczy przejść do normalnej pozycji korony (pierwszej), włączyć ją, a następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegarka wykonać ok. 30 zwojów.

Jak nastawić zegarek mechaniczny?

Jak ustawić godzinę w zegarku automatycznym? Koronkę należy ustawić do pozycji trzeciej i podobnie jak w przypadku mechanizmu ręcznego, kręcić koronką zgodnie z ruchem wskazówek zegarka, aż do ustawienia właściwego czasu. Gdy wybije ustawiona na cyferblacie poprawna godzina, wtedy koronkę należy ustawić na zwykłą pozycję.

Musisz jednak szczególnie uważać, jeśli ustawianie zegarka automatycznego dotyczy daty – wyposażony w tę komplikację jest niemal każdy czasomierz z automatycznym naciągiem. Zrezygnuj z ustawień między 21 a 3 w nocy – właśnie wtedy datownik przesuwa się automatycznie.  Jeśli w tym momencie zaingerujesz, możesz bardzo poważnie uszkodzić swój zegarek, a mówiąc precyzyjniej – doprowadzić do zerwania zęba dysku z datą. Pamiętaj też, że nawet jeśli możesz nastawiać zegarek automatyczny przy użyciu koronki, to jednak w tym wypadku preferowane jest nakręcanie automatyczne za pomocą wahnika.

Jak nakręcić zegarek automatyczny

Jak ustawić godzinę w zegarku, by mechanizm działał jak najdłużej? Robić to z głową!

Jak dobrze wiesz, zegarki mechaniczne możemy podzielić na te z naciągiem ręcznym i automatycznym. W przypadku tych pierwszych musisz samodzielnie nakręcać sprężynę przez obracanie koronki – czasomierze automatyczne uruchamiane są natomiast poprzez ruch ręki, na której założony jest zegarek. Jednak i jedne, i drugie wymagają czasem ustawienia godziny (np. gdy zmieniamy czas na letni lub zimowy), jak i daty (tylko komplikacja „wiecznego kalendarza” rozróżnia różne liczby dni miesiąca).

Nawet jeśli wiesz, jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym – ręcznym i automatycznym – przed przystąpieniem do tej czynności, zajrzyj do instrukcji danego czasomierza. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki. Może bowiem zdarzyć się taka sytuacja, że producent wymyślił swój specyficzny sposób działania ze względu na oryginalny rodzaj konstrukcji. Zegarki mechaniczne wyróżniają się długowiecznością, dlatego szkoda byłoby skrócić ich żywotność poprzez nieumiejętne nastawianie lub ustawienie godziny. Właśnie podczas tych czynności łatwo jest uszkodzić precyzyjny mechanizm czasomierza.