X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jak dobrać zegarek do nadgarstka?

Jak dobrać zegarek do nadgarstka?

Jeśli chcesz, by zegarek wyglądał atrakcyjnie na nadgarstku, musisz odpowiednio dobrać jego rozmiar. Nie powinien być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Oprócz tego liczy się też to, by był dopasowany do Twojego stylu oraz sposobu bycia. Jak dobrać zegarek do nadgarstka? Podpowiadamy!

Jak dobrać zegarek do nadgarstka? O tym pamiętaj!

Kupując zegarek za kilkadziesiąt złotych, znaczniej rzadziej zastanawiamy się, jak dobrać zegarek do nadgarstka. Jednak jeśli decydujemy się na droższy model, ta kwestia nabiera znaczenia. Wybór jest wtedy znacznie trudniejszy – warto w takim przypadku zastanowić się nie tylko nad wizualnym aspektem zegarka, ale również nad odpowiednim dopasowaniem go do nadgarstka. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, które pozwolą Ci wybrać idealny model. Gotowy? Zaczynamy!

Jak dobrać zegarek do nadgarstka – unikaj zbyt dużych kontrastów

Dobrze dobrany zegarek to taki, który przede wszystkim jest wygodny w codziennym użytkowaniu. Koperta nie powinna być ani za duża, ani za mała, a pasek ani zbyt wąski, ani zbyt szeroki. Wcale nie jest tak łatwo dobrać rozmiar zegarka do postury. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli jesteś raczej drobną i filigranową osobą, duży, masywny zegarek może przytłoczyć sylwetkę i sprawić, że będzie wyglądała ona ciężko i niezgrabnie. I odwrotnie – bardzo mała tarcza i delikatny zegarek na ręce niemal dwumetrowego, postawnego mężczyzny będzie wyglądał niekorzystnie. Właśnie dlatego, dobierając wielkość zegarka, należy unikać zbyt wielkich kontrastów, by efekt, jaki osiągniesz, zakładając wymarzony model na nadgarstek, był spójny i harmonijny.

Czy oznacza to, że jeśli jesteś drobną kobietą, możesz nosić wyłącznie malutkie zegarki na delikatnych, biżuteryjnych bransoletach lub delikatnych skórzanych paskach? Oczywiście, że nie! Jak najbardziej możesz postawić na sportowy, bardziej rzucający się w oczy model. Spróbuj jednak rozważyć jeden z modeli mini – często marki, które produkują popularne serie większych zegarków, wypuszczają również nieco delikatniejsze, ale nadal zachowujące sportowy i mocny charakter modele. Taki zegarek z pewnością lepiej będzie prezentował się na Twoim drobnym nadgarstku.

jak dobrać zegarek do nadgarstka

Wymiary koperty zegarka – jak mierzyć? Uważaj na kształt

Duża, średnia, mała, miniaturowa – jaki rozmiar koperty najlepiej wybrać? Jakie powinny być wymiary koperty zegarka? Jak mierzyć ją, by jak najlepiej dobrać zegarek? To jedne z wielu pytań, na które poszukują odpowiedzi osoby, które chcą kupić idealny czasomierz.

Teoretycznie panuje zasada, że należy unikać modeli, których koperta przykrywa cały nadgarstek. Byłby to bardzo wygodny i łatwy do zweryfikowania sposób, gdyby nie to, że właściwie nikt nie przestrzega tej reguły.

W takim razie, na czym opierać się, wybierając wielkość tarczy? Jeśli jesteś mężczyzną, celuj raczej w koperty o średnicy nie mniejszej niż 40 mm. Mniejsze mogłyby wyglądać nieatrakcyjnie na męskim nadgarstku. Jeśli podobają Ci się duże modele, wybierz taki zegarek, którego średnica będzie większa niż 45 mm. Na damskim nadgarstku tarcza o średnicy 37-38 mm będzie wyglądała na dużą. Jeśli szukasz czegoś mniejszego, celuj w zegarki z tarczą o średnicy 30 mm lub mniejszą. Jaka jest dolna granica? W przypadku kobiet nie ma takiego limitu – tarcza ma odpowiedni rozmiar, dopóki jesteś w stanie bez trudu odczytać godzinę z zegarka.

Cały czas mówimy jednak o średnicy zegarka z okrągłą kopertą. A przecież istnieją jeszcze te kwadratowe, prostokątne, owalne czy mające zupełnie nietypowe, trudne do zmierzenia kształty. Co z nimi? W przypadku nietypowych kopert, przed zakupem zegarka najlepiej zwyczajnie go przymierzyć. Oczywiście istnieją poglądowe zdjęcia, które pozwalają mniej więcej ocenić, jak dany zegarek prezentuje się na nadgarstku, jednak nie można ufać im w 100% – osoba, która prezentuje zegarek, może mieć zupełnie inny wymiar nadgarstka niż Twój. Najlepiej więc udać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć zegarek przed zakupem lub zamówić wymarzony model online.

obwod-nadgarstka-jak-zmierzyc

Jak zmierzyć obwód nadgarstka? Pamiętaj, by dokonać dokładnego pomiaru

Wiesz już, jaki rozmiar koperty powinieneś wybrać. Teraz pozostaje kwestia rozmiaru paska lub bransolety. Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka, że powinny być one idealnie dopasowane do nadgarstka osoby, która będzie nosić zegarek. Nie ma nic gorszego niż końcówka paska nachodząca na tarczę zegarka. Nie dość, że wygląda to wyjątkowo nieatrakcyjnie, to jeszcze sprawia, że pasek, który co chwilę zahacza to o spodnie, to o kieszeń kurtki, dużo szybciej niszczy się i wymaga wymiany.

A jak zmierzyć obwód nadgarstka? To nic trudnego. Wystarczy zwykły metr krawiecki i kilka chwil wolnego czasu. Jeśli nie masz metra krawieckiego, nic straconego – zmierz nadgarstek sznurkiem, nitką lub tasiemką, a następnie odmierz odpowiedni fragment za pomocą linijki.

mierzenie obwodu nadgarstka

Pamiętaj o tym, by opleść metr lub sznurek ciasno wokół nadgarstka. Oczywiście zegarek nigdy nie będzie tak idealnie przylegał do ręki (byłoby to niewygodne i niepraktyczne), ale lepiej do takiego „ciasnego pomiaru” dodać później 1 cm, niż zmierzyć za luźno. Bardzo ważne jest, by pomiar został dokonany dokładnie i precyzyjnie. To wyjątkowo istotne w momencie, kiedy zamawiasz zegarek przez Internet, bez możliwości przymierzenia. Oczywiście zawsze można wymienić model na inny, zwrócić go lub skrócić pasek czy bransoletę, ale czy nie lepiej dokładnie zmierzyć obwód i od razu móc cieszyć się swoim nowym nabytkiem?

Odpowiedni dobór obwodu jest ważny przede wszystkim w przypadku zegarków na bransolecie. O ile zegarek na pasku ma możliwość regulacji i możesz dopasować go do swojej ręki, o tyle zegarek na bransolecie powinien być od początku jak najlepiej dopasowany do nadgarstka.

Dobrze dopasowany zegarek to taki, którego obecności na ręce niemal nie zauważamy. Pamiętaj, że aspekty wizualne zegarka są bardzo ważne, ale jest to przedmiot, który najprawdopodobniej będzie towarzyszył Ci na co dzień, dlatego jeszcze ważniejsze od wyglądu jest to, czy czasomierz jest wygodny i praktyczny oraz, czy dobrze czujesz się, nosząc go na ręce. Oczywiście, tak jak i w każdej innej dziedzinie życia, również i przy wyborze zegarka nic nie stoi na przeszkodzie, byś nie trzymał się powyżej przytoczonych reguł i kupił zegarek, który zwyczajnie odpowiada Twojemu gustowi, bez zastanawiania się nad wymiarami czy proporcjami. W modzie wszystkie chwyty są dozwolone. Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi tekstami z działu Porady. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tam przydatne ciekawostki.