X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...
Elegancja i prestiż: zegarki w stylu króla Karola

Elegancja i prestiż: zegarki w stylu króla Karola

Karol III – najstarszy syn królowej Elżbiety II, a od niedawna nowy król Wielkiej Brytanii – kojarzony jest z zamiłowania do dobrych ubrań i prestiżowych zegarków. Podobno jego ulubionym zegarkiem jest kultowy Parmigiani Fleurier Toric Chronograph. W tym wpisie bierzemy pod lupę styl króla Karola oraz jego zegarmistrzowską kolekcję!

Król Karol III: koneser dobrych ubrań i zegarków

Na pierwszy rzut oka styl króla Karola może wydawać się mało współczesny, jednak to tylko pozory. Zdecydowanie nie jest to styl konserwatywny. Kojarzy się raczej z naturalną swobodą w noszeniu ubrań i pokazuje dość duży dystans do zasad klasycznej elegancji...

Co wiemy o stylu króla Karola?

Nawet gdy klasyczne dwurzędowe marynarki i płaszcze na jakiś czas wyszły z mody, nie powstrzymało to Karola, aby nadal pokazywać się w nich publicznie. Również garniturom zapinanym na trzy guziki, które zniknęły z mody męskiej już kilkanaście lat temu, Karol pozostaje wierny od lat. Były książę Walii stawia ponadczasową klasykę ponad trendami. Doskonale wie, w jakich fasonach wygląda najlepiej. Ma też swoje ulubione ubrania i buty, z którymi nie rozstaje się od dekad. Wśród tych ostatnich znajdziemy m.in. oxfordy z pracowni John Lobb. Jak sam podkreśla w jednym z wywiadów dla brytyjskiego Vogue'a – ubrania kupuje raz, a dobrze. Sięga po produkty rodzimych marek i lokalnych rękodzielników. Jeszcze jako książę Walii promował lokalne marki odzieżowe i obuwnicze oraz finansował stypendia dla młodych projektantów mody. W tym miejscu warto wspomnieć też o prestiżowych certyfikatach Royal Warranty. Przyznawane są one markom, które dostarczają swoje produkty dla rodziny królewskiej lub robiły to w przeszłości. Obecnie znak Royal Warranty znajdziemy m.in. na metkach takich marek jak Barbour, Burberry, John Lobb czy Launer. 

Czym wyróżniają się stylizacje króla Karola?

W stylizacjach króla regularnie przewijają się charakterystyczne dla brytyjskiego stylu dwurzędówki oraz jednorzędowe marynarki zapinane na trzy guziki. Zazwyczaj jednak zapina je tylko na środkowy guzik, co przywodzi na myśl marynarkę na 2,5 guzika – krój charakterystyczny dla florenckiej szkoły krawiectwa. Fason ten ma z przodu trzy guziki, z których jeden został zaprasowany. Dawniej taki zabieg był wyrazem sprzeciwu wobec modowego konserwatyzmu. Dziś jest ciekawym akcentem i elementem sprezzatury, czyli włoskiej nonszalancji.

Jeśli zaś chodzi o koszule, Karol stawia na fason z podwójnymi mankietami na spinki. To jeden z wyznaczników brytyjskiego stylu – zarówno jeśli chodzi o koszule formalne, jak i codzienne (np. te w kratę czy w prążki). A skoro już o prążkach mowa, to kolejny znak rozpoznawczy klasycznego stylu brytyjskiego. W królewskiej garderobie prążki przewijają się i na koszulach, i na garniturach. Nierzadko też zestawiane są obok siebie w jednej stylizacji. Oczywiście nie można nie wspomnieć także o detalach takich jak żywe kwiaty w butonierce, oryginalne poszetki i krawaty. Zabawne wzorki czy wręcz sam sposób ułożenia poszetki nie pozostawiają złudzeń: w przypadku Karola nie mamy do czynienia z entuzjastą bardzo konserwatywnego dress code’u.

markowe-zegarki-meskie

Jakie zegarki znajdują się w kolekcji króla Karola?

W prywatnej kolekcji Karola III nie brakuje zegarkowych perełek, takich jak wspomniany już Parmigiani Fleurier Toric Chronograph, który to najczęściej gości na jego nadgarstku. Czasomierz posiada kopertę z 18-karatowego różowego złota z charakterystycznym, delikatnie ząbkowanym obrzeżem lunety, srebrny cyferblat oraz czarny pasek z krokodylej skóry. Charakteru dodaje mu tarcza w stylu vintage z indeksami arabskimi i chronografem. Sercem tego modelu jest kultowy automatyczny chronograf Zenith El Primero – przykład rzemieślniczego kunsztu na najwyższym poziomie. Co jeszcze znajdziemy w kolekcji Karola?

  1. Cartier Santos – kultowy zegarek z lat 80., z automatycznym naciągiem, kwadratową kopertą, cyferblatem w stylu vintage mocowany na skórzanym, brązowym pasku.

  2. Jaeger LeCoultre Reverso – zegarek ma obrotową kopertę z różowego złota zaprojektowaną z myślą o graczach polo. Ten sprytny patent ma chronić szkło zegarka przed uszkodzeniami.

  3. Breguet H.R.H The Prince of Wales – zegarek, który Karol otrzymał w prezencie na 60. urodziny, wyposażono w klasyczną kopertę z 18-karatowego złota i pięknie giloszowaną tarczę o asymetrycznym układzie.

Na królewskim nadgarstku zobaczyć można także minimalistyczny zegarek Hublot Classic Fusion Chronograf Prince's Trust oraz Hamilton „Fab Four” 6BB Chronograph – w militarnym stylu, ze stalową kopertą i paskiem NATO.

Prestiżowy zegarek – co to znaczy?

Na to, czy konkretny zegarek (lub marka zegarmistrzowska) uchodzi za prestiżowy, wpływa szereg czynników, w tym doświadczenie marki, jej historia i czas istnienia na rynku. Znana w branży zegarmistrzowskiej piramida prestiżu zegarków nie jest obiektywnym rankingiem, niemniej istnieje kilka marek, bez których trudno wyobrazić sobie to zestawienie. Są to marki, które na swoją pozycję pracowały latami, pisząc historię, wzbogacając branżę nowymi technologiami i rozwiązaniami. 

Wierzchołek piramidy niezmiennie tworzą szwajcarskie manufaktury zegarmistrzowskie o bogactwie historycznym: Patek Philippe oraz Vacheron Constantin. W większości rankingów zajmują one ex aequo pierwsze miejsce. Środkowe poziomy piramidy zegarków tworzą marki cenione przez koneserów jak Omega, Rolex czy Cartier. Ostatni poziom to nadal prestiżowe zegarki, ale w znacznie bardziej przystępnych cenach. Znajdziemy tutaj czasomierze marek premium takich jak Atlantic, Roamer, Tissot, Certina czy Doxa, które powstają w renomowanych szwajcarskich manufakturach. W kategorii zegarków prestiżowych znalazło się też miejsce na japońską markę Seiko oraz zegarki o amerykańskich korzeniach: Bulova, Timex oraz Fossil.

Jak znaleźć zegarek w stylu króla Karola?

Przeglądając kolekcję zegarków króla Karola, widać wyraźnie, że mają one kilka wspólnych mianowników. Większość modeli ma naciąg automatyczny oraz kopertę wykonaną z różowego lub żółtego złota, często z charakterystycznym ząbkowanym obrzeżem lunety. Karol zdecydowanie preferuje zegarki na klasycznych paskach skórzanych. Zazwyczaj są one nieco szersze, wykonane z tłoczonej czarnej lub brązowej skóry wykończonej na krawędziach eleganckimi przeszyciami. Przeszukaliśmy kolekcje SWISS i wybraliśmy dla Was pięć propozycji, które są wariacją na temat zegarków Karola III. Każdy z modeli ma pewne punkty wspólne z zegarkami Karola, a jednak każdy ma swój niepowtarzalny styl.

Męski zegarek Roamer Swiss Matic 550660 49 45 05

Okrągła koperta w odcieniu różowego złota, klasyczny pasek skórzany – brązowy, tłoczony w krokodyli wzór oraz mechanizm automatyczny to znaki rozpoznawcze większości zegarków z kolekcji króla Karola. Taki też jest Roamer Swiss Matic 550660 49 45 05. Granatowy cyferblat chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe. Eleganckie wskazówki w odcieniu koperty pokryto powłoką luminescencyjną, co umożliwia wygodne korzystanie z zegarka po zmroku. Na godzinie szóstej zlokalizowano praktyczne okienko datownika. Mechanizm zabezpieczono wodoszczelnością 10 ATM.

550660_49_45_05

Męski zegarek Roamer Vanguard 934950 48 25 05

Jednym z wyjątkowych zegarków w kolekcji króla Karola III jest Breguet „H.R.H The Prince of Wales”, który Karol, ówczesny książę Walii, dostał w urodzinowym prezencie. Roamer Vanguard 934950 48 25 05 to jak dla nas męski zegarek inspirowany tym właśnie projektem. Podobnie jak pierwowzór zapinany jest na brązowym pasku skórzanym, posiada klasyczną okrągłą kopertę w odcieniu złota oraz biały cyferblat o asymetrycznym układzie. Sam format czcionek oraz wewnętrzna subtarcza sekundnika to także nawiązanie do Breugeta. Projektanci z Roamera w kopercie zamknęli jednak szwajcarski mechanizm kwarcowy. Tarczę pokrywa odporne na zarysowania szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. 

934950_48_25_05

Męski zegarek Roamer Superior Chrono 508837 41 85 05

Klasykę da się interpretować na wiele sposobów, a zegarek Roamer Superior Chrono 508837 41 85 05 tylko to potwierdza. Okrągła koperta i skórzany pasek z tłoczonej skóry to klasyczne pierwiastki w tym projekcie. Jednak już tarcza nie pozostawia wątpliwości – w żadnym wypadku nie jest to zachowawcza klasyka. Wręcz przeciwnie – subtarcze chronografu oraz ozdobne giloszowanie sprawiają, że cyferblat nabiera sportowego, a zarazem nowoczesnego charakteru. Zegarek działa na niezawodnym szwajcarskim mechanizmie kwarcowym Ronda 5030.D. Cyferblat chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Fluorescencyjne wskazówki oraz okienko datownika to kolejny ukłon w stronę funkcjonalności.

508837_41_85_05

Męski zegarek Citizen Classic Elegant AW1753-10A

Nie tylko projektanci z Roamera chętnie przełamują klasykę nowatorskimi akcentami. W tej kwestii marka Citizen nie pozostaje w tyle! Citizen Classic Elegant AW1753-10A to z jednej strony eleganckie połączenie skórzanego paska i okrągłej koperty w złotym odcieniu, z drugiej – nieco awangardowy projekt cyferblatu i nowoczesne zasilanie solarne. Zegarek działa w oparciu o system Eco-Drive, innowacyjne rozwiązanie opatentowane przez markę Citizen. Pod tarczą umieszczono panele fotowoltaiczne, które ładują się niezależnie od źródła światła. Pozyskana w ten sposób energia jest następnie magazynowana. W efekcie zegarek nie wymaga ani ręcznego nakręcania, ani regularnej wymiany baterii. Cyferblat w tym modelu chroni odporne na stłuczenia szkło mineralne. Kopertę odlano ze stali szlachetnej i zabezpieczono bardzo wysoką wodoszczelnością 10 ATM.

AW1753-10A

Męski zegarek Festina Timeless Chronograph 20636/4

Jednym z ulubieńców brytyjskiej rodziny królewskiej jest marka Cartier – zarówno jeśli chodzi o biżuterię, jak i o zegarki. Król Karol III ma w swojej kolekcji wspomniany już wcześniej model Santos, a męski zegarek Festina Timeless Chronograph 20636/4 to współczesna wariacja na temat tego kultowego projektu. Do Santosa nawiązuje przede wszystkim kwadratowym kształtem koperty oraz charakterystycznym układem indeksów na tarczy. Projektanci z Festiny zamienili jednak biel na czerń, a rzymskie indeksy na liniowe. Zrezygnowali też z typowej dla Cartiera wewnętrznej podziałki minutowej na rzecz chronografu. Zegarek jest zasilany mechanizmem kwarcowym oraz mocowany na czarnym pasku skórzanym. Tarczę chroni szkło mineralne, a stalową kopertę zabezpieczono wodoszczelnością 5 ATM.

20636_4

Lubisz klasyczną elegancję? W SWISS mamy zegarek dla Ciebie!

Klasyczna elegancja łączy w sobie prostotę z ponadczasowym wzornictwem. Zegarki męskie w tej stylistyce nie dość, że prezentują się fantastycznie, to w dodatku są wyjątkowo uniwersalne. Pasują zarówno do codziennych, smart casualowych, jak i biznesowych czy wieczorowych stylizacji. W SWISS znajdziesz wiele więcej propozycji w podobnym stylu – zobacz i znajdź zegarek dla siebie!