X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Czym są manufaktury zegarków?

Czym są manufaktury zegarków?

Praktycznie od zawsze największym uznaniem cieszyli się zegarmistrzowie, którzy potrafili tworzyć zegarki oraz mechanizmy we własnym zakresie. Tak też pozostało do dziś. Zegarki manufakturowe uchodzą za najbardziej prestiżowe. Co dokładnie je wyróżnia? Wyjaśniamy!

Zegarki manufakturowe: najwyższy poziom sztuki zegarmistrzowskiej

Mimo że kosztują niemało, chętnych do zakupu nie brakuje. Zegarek manufakturowy to więcej niż praktyczne narzędzie. Za każdym egzemplarzem kryją się doświadczenie, umiejętności, praca ludzkich rąk i oczywiście czas. Słowo manufaktura oznacza rękodzieło, jednak w obecnych czasach rzadko już tworzone są w stu procentach ręcznie. Czym więc różnią się współczesne zegarki manufakturowe od tych z masowej produkcji?

Jak wygląda produkcja w manufakturach zegarków?

W branży zegarmistrzowskiej mianem manufaktury zwyczajowo określa się firmę, która sama produkuje zarówno elementy zegarków, jak i mechanizmy do nich. Innymi słowy, aby móc zaklasyfikować zegarek jako manufakturowy, kluczowa jest kwestia mechanizmu. A dokładnie: czy jest on własny, czy zakupiony od innego producenta. 

Zegarmistrzostwo manufakturowe – choć w dzisiejszych czasach rzadko kiedy już oznacza w całości ręczną produkcję – to jednak w znacznej mierze na niej bazuje. Tutaj liczy się przede wszystkim cierpliwość, dokładność, koncentracja, a także umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin techniki oraz posługiwania się dużą liczbą narzędzi i maszyn. Dla porównania w produkcji masowej liczy się minimalizacja nakładu kosztów przy jednoczesnej maksymalizacji zysków. W praktyce oznacza to, że praca ludzkich rąk tam, gdzie to możliwe jest ograniczana do niezbędnego minimum.

Cały proces wykonania zegarka manufakturowego – od projektu, przez dobór materiałów, tworzenie poszczególnych komponentów, a następnie składanie ich w całość jest więc znacznie bardziej praco- i czasochłonny niż w przypadku zegarków produkowanych masowo. Dla mniej typowych projektów proces ten dodatkowo się wydłuża. Owocem pracy manufaktur są jednak zegarki wyróżniające się na tle innych precyzją oraz jakością wykonania. Często są to unikatowe egzemplarze. Wszystko to przekłada się na ich wysoką cenę.

Europejskie manufaktury zegarków, które odniosły sukces

Patek Philippe, Jaeger-LeCoultre czy Vacheron Constantin to kilka przykładów europejskich, a uściślając – szwajcarskich manufaktur, które uchodzą dziś za najbardziej prestiżowe. Historia genewskiej manufaktury Vacheron Constantin sięga 1755 roku, kiedy to 24-letni Jean Marc Vacheron założył mały zakład zegarmistrzowski. Tym samym jest to dziś najstarszy producent zegarków luksusowych. Patek Philippe to obecnie najbardziej prestiżowa marka w świecie zegarków. Rodzinna firma z ponad 180-letnią tradycją słynie z krótkich, limitowanych serii i doskonałości swoich projektów. Manufaktura perfekcyjnie łączy zegarmistrzowską tradycję z innowacją, a na koncie ma wiele niepowtarzalnych mechanizmów. 

Jaeger-LeCoultre to natomiast szwajcarska manufaktura, której historia zaczyna się nietypowo, bo od małej fabryki pozytywek. Marka od początku zachwyca inwencją twórczą i otwartością na wyzwania, których realizacja wydaje się niemożliwa. To właśnie pomysłowość, rzemieślnicza precyzja i zaangażowanie wyróżniają zegarki Jaeger-LeCoultre na tle konkurencji. Wśród europejskich manufaktur zegarmistrzowskich znajdziemy również wielu znacznie bardziej niszowych producentów produkujących na niewielką skalę, często na indywidualne zamówienie.

mechanizmy-zegarkow

Czym jest mechanizm in-house? Jakie są rodzaje mechanizmów zegarka?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, kluczowym aspektem, który pozwala zaklasyfikować zegarek jako manufakturowy, jest pochodzenie mechanizmu. Umownie przyjęło się, że aby firma zegarmistrzowska mogła tytułować się jako manufaktura, musi skonstruować przynajmniej jeden kompletny mechanizm. Mechanizm in-house to określenie informujące właśnie o pochodzeniu napędu zegarka. W ten sposób określa się mechanizm, który został w całości zaprojektowany, wytworzony i złożony przez producenta oraz nie był udostępniany innym firmom z branży. O mechanizmach in-house mówimy tylko w odniesieniu do zegarków mechanicznych. Nie określa się w ten sposób mechanizmów kwarcowych ani hybrydowych. 

Tak sprawa wygląda w teorii, bo praktyka okazuje się nieco bardziej skomplikowana. W dobie współprac między firmami często trudno jest określić pochodzenie mechanizmu a tym samym pojęcie in-house stało się płynne. Umownie podzielono mechanizmy na 3 kategorie:

 1. Własne – czyli oparte o autorskie rozwiązania oraz zazwyczaj nieudostępniane innym markom. Znajdziemy je w zegarkach renomowanych manufaktur jak Patek Philippe czy Vacheron Constantin, które oferują luksusowe czasomierze.

 2. Autorskie – produkowane na indywidualne zamówienie zgodnie ze specyfikacją zamawiającego. Taka strategia pozwala na zastosowanie nietypowych rozwiązań, jednak eliminuje konieczność inwestowania w zaplecze maszynowe.

 3. Obce – czyli mechanizmy gotowe, zakupione od innego sprawdzonego producenta, które mogą (lecz nie muszą) być dodatkowo modyfikowane, czy to pod kątem technicznym, czy wzorniczym.

Całkiem odrębną i dość niszową koncepcją jest korzystanie z tzw. mechanizmów historycznych. Nowych, lecz mających po kilkadziesiąt lat, które często pochodzą z dorobku już nieistniejących firm.

Czy warto zainwestować w zegarek manufakturowy?

Przede wszystkim przed zakupem warto mieć świadomość kilku kwestii. Po pierwsze – w dobie automatyzacji i postępu technologicznego firmy zegarmistrzowskie, które można określić mianem manufaktur w prawdziwym znaczeniu tego słowa, należą do rzadkości. Jeśli już tak się zdarza, są to najczęściej mali, niezależni producenci tworzący na indywidualne zamówienie. Zegarków manufakturowych nie należy więc utożsamiać z produktami tworzonymi od początku do końca ręcznie. Ponadto wiele cenionych dziś manufaktur zegarmistrzowskich korzysta z mechanizmów obcych, a mechanizmy in-house rezerwuje tylko dla wybranych modeli czasomierzy. Wiedząc to, przed zakupem zegarka warto dopytać dokładnie, jaki mechanizm znajduje się w środku.

Czy więc inwestować w zegarek manufakturowy? To już kwestia osobistego wyboru. Na pewno postrzegane są one jako prestiżowe, a co za tym idzie, mają też znacznie wyższą cenę. Pamiętajmy jednak, że zegarek to znacznie więcej niż tylko mechanizm. Co więcej, istnieją producenci, którzy świadomie rezygnują ze statusu manufaktury, ponieważ wolą się wyróżnić np. designem, a nie rozwiązaniami w zakresie mechanizmów. Kilka przykładów takich zegarków pokazujemy poniżej.

Męski zegarek Torii Mori R41CL.NR

Prostota, harmonia, funkcjonalność to wyróżniki marki Torii. Męski zegarek Torii Mori R41CL.NR doskonale wpisuje się w koncepcję japońskiego minimalizmu. Smukła koperta, czytelna tarcza, klasyczny skórzany pasek tworzą tu trio doskonałe. Kolorystycznie brązy przeplatają się z granatem i różowym złotem. Tarczę chroni szkło mineralne z powłoką szafirową, czas odmierza precyzyjny japoński mechanizm kwarcowy Miyota. Miyota to japońska marka mechanizmów z ponad 40-letnią tradycją. Jej początki sięgają 1980 roku, kiedy to powstała jako część koncernu Citizen. Dziś mechanizmy Miyota są synonimem najwyższej precyzji i trwałości. Znajdziemy je nie tylko w zegarkach Citizen, ale też innych renomowanych marek zegarmistrzowskich, w tym Torii.

R41CL.NR

Męski zegarek Torii Daichi R41BG.BR

Kolejny ponadczasowy projekt od Torii. Tym razem pierwsze skrzypce gra klasyczna czerń przełamana niewielkimi akcentami w modnym odcieniu różowego złota. Koperta ma zaledwie 9 mm grubości, a to oznacza, że zegarek Torii Daichi R41BG.BR spokojnie zmieści się pod mankietem eleganckiej koszuli. Tarcza pozostaje maksymalnie prosta. Stalowa bransoleta mesh przyciąga oko nieoczywistym splotem. W pierwszej chwili do złudzenia przypomina pleciony pasek parciany, co sprawia, że zegarek nabiera jeszcze więcej nonszalancji. W kopercie i tym razem umieszczono mechanizm kwarcowy Miyota. Tarczę chroni mocne szkło mineralne pokryte odporną na zarysowania powłoką szafirową. Wodoszczelność koperty 5 ATM zabezpiecza mechanizm nawet w razie mocnego zamoczenia w wodzie.

R41BG.BR

Damski zegarek Torii Sakura R20LL.LR

Oryginalna koperta, klasyczna tarcza, subtelny pasek w kobiecym odcieniu różu? Pewnie! Damski zegarek Torii Sakura R20LL.LR łączy w sobie dwa mocne trendy tego sezonu: prostokątny kształt koperty oraz intrygujący kolor. Kojarzone z Cartierem prostokątne zegarki damskie od lat są synonimem nonszalancji i klasy. Ich oryginalny design momentalnie przyciąga spojrzenia, a jednocześnie bardzo subtelnie wygląda na nadgarstku. Kolorystycznie zegarek utrzymano w odcieniach bieli i różu. Koperta ma kształt prostokąta z miękko zaokrąglonymi rogami. Mocowana jest na wygodnym, skórzanym pasku. Mocne szkło mineralne na tarczy wzmocniono dodatkowo odporną na zarysowania powłoką szafirową. Czas odmierza precyzyjny japoński mechanizm kwarcowy Miyota zasilany baterią.

R20LL.LR

Damski zegarek Bering Classic 18226-334

Modny, a jednocześnie niezwykle klasyczny i kobiecy zegarek Bering Classic 18226-334 świetnie zaakcentuje Twój styl. Idealnie kwadratowa koperta o zarysowanych, ostrych krawędziach w duecie z maksymalnie prostą tarczą – w tym tkwi cały jej urok. Efekt potęguje subtelna bransoleta mesh w odcieniu złota. Zegarki z linii Bering Classic świetnie sprawdzają się jako element biżuterii. Fantastycznie wypadają zwłaszcza w towarzystwie bransoletek i pierścionków.

18226-334

Męski zegarek Festina Timeless Chronograph 16760/4

Historia zegarków Festina rozpoczyna się w Szwajcarii na początku XX wieku. Od lat 80. marka ma siedzibę w Barcelonie i to właśnie tutaj powstają najdroższe modele. Owocem połączenia szwajcarskiej precyzji oraz hiszpańskiej kreatywności jest m.in. Timeless Chronograph 16760/4 – klasyczny męski zegarek ze sportowym zacięciem. Okrągła koperta mocowana jest na skórzanym pasku: szerokim, czarnym, o tłoczonej fakturze. Na tarczy czeka na Ciebie szereg praktycznych funkcji. Zegarek wyposażono w chronograf, tachymetr, wskaźnik 24-godzinny, oraz okienko datownika. Fluorescencyjne wskazówki i indeksy umożliwiają wygodny odczyt godziny po zmroku. Tarczę chroni odporne na stłuczenia szkło mineralne, kopertę zabezpieczono optymalną wodoszczelnością 5 ATM. Sercem zegarka jest precyzyjny mechanizm kwarcowy zasilany baterią.

16760

Zegarki najlepszych światowych marek? Szukaj ich w SWISS!

Zegarki manufakturowe stały się symbolem prestiżu, jednak nie brakuje też młodych marek tworzących zegarki imponujące funkcjonalnością, precyzją, ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi i wyjątkowym designem. W poszukiwaniu zegarków najlepszych światowych marek zajrzyj do SWISS – sprawdź kolekcję online lub odwiedź nas stacjonarnie!