X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Cyferblat zegarka – co to jest? Funkcje i rodzaje wykończeń cyferblatu.

Cyferblat zegarka – co to jest? Funkcje i rodzaje wykończeń cyferblatu.

Można by rzec, że cyferblat zegarka to jego wizytówka. To właśnie na tarczę czasomierza patrzymy w pierwszej kolejności, zarówno gdy planujemy zakup, jak i wtedy, gdy chcemy sprawdzić godzinę. Dowiedz się, jakie są funkcje i rodzaje wykończeń cyferblatu, by Twoja decyzja o zakupie zegarka była jeszcze bardziej przemyślana!

Cyferblat – co to jest?

Podczas poszukiwań idealnego zegarka, często można natknąć się na słowo cyferblat. Co to właściwie jest? To nic innego, jak tarcza czasomierza, na której widnieją indeksy godzinowe, niektóre informacje o zegarku lub jego producencie, a także różne dodatkowe funkcje danego modelu. Na tle cyferblatu poruszają się wskazówki, które pozwalają na odczytanie godziny. Samo słowo pochodzi od niemieckiego „Zifferblatt” i w luźnym tłumaczeniu oznacza kartę z cyframi.

Istnieje wiele rodzajów cyferblatów. Tarcza to główne kryterium przy doborze czasomierza do stylu ubioru oraz okazji. Przyjęło się, że jasny cyferblat zegarka o minimalistycznym designie najlepiej współgra ze stylem formalnym. Z kolei tarcza pełna detali, takich jak mniejsze subtarcze, datownik, suwak logarytmiczny i wiele innych, to domena czasomierzy idealnie komponujących się ze stylizacjami smart casual lub sportowymi.

Rodzaje wykończeń cyferblatu

Wykończenie cyferblatu to zabieg dekoracyjny, który przeprowadza się, zanim zostaną nałożone indeksy godzinowe, wskazówki oraz wszelkie inne oznaczenia na tarczy zegarka. To właśnie sposób zdobienia nadaje wyrazu i oryginalności całemu czasomierzowi. Dowiedz się, jakie rodzaje wykończeń cyferblatu wyróżniają światowi zegarmistrzowie.

Jednym ze sposobów dekorowania tarczy zegarka jest tzw. szlif słoneczny. To wykończenie, które sprawia, że refleksy światła w niezwykły sposób odbijają się od cyferblatu – od środka po brzegi okręgu. Tworzy ono hipnotyzujące wrażenie głębi, dlatego zegarki z tarczą zdobioną szlifem słonecznym, to najczęściej modele o minimalistycznym designie. Uwagę ma przyciągać subtelny, a jednocześnie urzekający szlif.

co to jest cyferblat

 Cyferblat zegarka może być także giloszowany. Giloszowanie to nic innego jak sztuka ręcznego rytowania za pomocą specjalnej maszyny. Stosuje się je po to, by uzyskać wyraźny, regularny wzór. Efektem są eleganckie rowki na tarczy zegarka, które tworzą różnego rodzaju linie i figury geometryczne. Producenci zegarków na masową skalę, zamiast giloszowania ręcznego, stawiają na giloszowane stemple, które w krótkim czasie pozwalają wyprodukować wiele modeli z tym samym wzorem.

Jakie są inne rodzaje wykończeń cyferblatu? Luksusowe zegarki, najczęściej damskie, mogą mieć tarczę pokrytą masą perłową. Dzięki temu, że jest to materiał pochodzenia naturalnego, posiada nieregularną fakturę. Feeria barw, które zmieniają się w zależności od padania światła i kąta patrzenia, tworzy wrażenie magicznej poświaty, a jednocześnie sprawia, że zwykły czasomierz staje się wyjątkową biżuterią.

Kolejnym sposobem dekorowania tarczy jest emaliowanie. Tym zajmują się wyłącznie wyspecjalizowani artyści, ponieważ metoda emaliowania wymaga misternej pracy ręcznej. Polega ona na regularnym nakładaniu warstw lakieru, a następnie polerowaniu ich, by uzyskać niezwykły połysk i głębię. W najbardziej luksusowych modelach cyferblat zegarka jest emaliowany kilkoma różnymi kolorami lakieru, co tworzy wyjątkowy efekt wizualny.

cyferblaty w zegarkach rodzaje wykonczen

Jak widać, rodzaje wykończeń cyferblatu mogą być wykonywane typowo artystycznymi metodami. Jedną z nich jest tzw. sztuka miniatorska. Na świecie jest bardzo niewiele osób, które mogą ozdobić tarczę w ten sposób. Lakier rozprowadza się specjalnym pędzelkiem na przygotowanym wcześniej podłożu z miedzi, srebra lub złota. Każda z barw wytapiana jest w nieco innej temperaturze, która dochodzi nawet do 900 °C. Dzięki temu nie blaknie i nie traci nasycenia przez setki lat.

Oznaczenia godzin na tarczy zegarka – z jakimi spotykamy się we współczesnych zegarkach?

Wydaje się, że fantazja projektantów nie ma granic, jeśli chodzi o oznaczenia godzin na tarczy zegarka. Choć można spotkać modele z figurami geometrycznymi lub rysunkami zamiast klasycznych indeksów, to najpopularniejsze na rynku są zegarki z oznaczeniami liniowymi lub cyfrowymi. Zwykle są to cyfry arabskie, czasem rzymskie, a w niektórych czasomierzach na tarczy królują indeksy liniowe.

Wśród damskich zegarków biżuteryjnych, pojawiają się także modele całkowicie pozbawione indeksów. Choć odczyt godziny jest nieco utrudniony, to jednak czasomierz tego typu zwraca uwagę swoją oryginalnością i wyjątkowym designem.

Jakie funkcje są umieszczone na nowoczesnych cyferblatach?

Chociaż współczesne zegarki mogą mieć naprawdę wiele funkcji, to jednak umieszczenie na cyferblacie każdej z nich, wpływa na wygląd danego modelu. Tutaj ważne są nie tylko możliwości czasomierza, ale także sposób rozmieszczenia konkretnych funkcji na jego tarczy. Kluczowa jest oczywiście czytelność oraz estetyka dodatkowych atutów konkretnego modelu.

oznaczenia na cyferblacie zegarka

Co może pomieścić cyferblat zegarka? Jednym z najczęściej dodawanych do tarczy wskaźników jest datownik. Datę odczytywać można za pomocą okienka lub dodatkowej małej subtarczy. Funkcja, która jest przydatna szczególnie osobom podróżującym na dłuższe dystanse to wskaźnik godziny w innej strefie czasowej. Innymi użytecznymi ciekawostkami, które mogą znaleźć się na cyferblacie, są m.in. oznaczenia faz księżyca, chronograf, tachometr, czy suwak logarytmiczny.

Rodzaje wykończeń cyferblatu, oznaczenia godzin oraz dodatkowe funkcje na tarczy zegarka, to elementy, którymi z dużymi sukcesami, bawią się projektanci czasomierzy. Najważniejsze jest to, by zegarek był dobrany do stylu ubioru oraz okazji. Nawet najdroższy i najbardziej oryginalny projekt nie będzie wyglądał dobrze, jeśli nie stworzy całości z resztą stylizacji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych elementów czasomierzy oraz ich działania, sprawdź inne artykuły z kategorii Świat Zegarków. Gwarantujemy, że nie pożałujesz czasu poświęconego na czytanie!