X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Co znajduje się na tarczy zegarka? Wyjaśniamy!

Co znajduje się na tarczy zegarka? Wyjaśniamy!

Analogowa, cyfrowa, a może hybrydowa? Tarcza zegarka to nie tylko element, na którym umieszczone są wskazówki – to opowieść o unikatowej estetyce i funkcjonalności każdego czasomierza. Ten artykuł odkryje przed Tobą tajniki cyferblatów, wyjaśniając funkcję i specyfikę ich poszczególnych elementów: od indeksów, poprzez komplikacje, aż po otwarty mechanizm. Przybliżymy również najpopularniejsze metody zdobienia tarczy, takie jak szlifowanie czy giloszowanie. Dowiedz się, co sprawia, że tarcza zegarka jest zarówno praktyczna, jak i atrakcyjna wizualnie i poznaj modele, które przyciągają wzrok jej efektownym projektem.

Tarcza zegarka – tu czas widać jak na dłoni

Tarcza to centralny element każdego zegarka. Jest to powierzchnia, na której znajdują się wskazówki, indeksy oraz inne elementy umożliwiające odczyt godziny, a często również dodatkowych wskazań czasomierza. Tarcza może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, ceramika, tworzywo sztuczne lub szkło. W wielu przypadkach to właśnie ona jest najbardziej charakterystycznym elementem, jeśli chodzi o design. Jej ozdobna funkcja wynika z bogatych możliwości personalizowania oraz dekorowania cyferblatów, ale również z tego, że elementy te mogą występować w szerokiej gamie kolorów. Choć najpopularniejszymi barwami niezmiennie pozostają biel, czerń, a także odcienie złota i srebra, to na rynku coraz większą popularnością cieszą się modele o innych kolorach, np. zegarki z niebieskim, fioletowym lub zielonym cyferblatem.

Tarcza analogowa uznawana jest za najbardziej tradycyjną. Posiada ona wskazówki pokazujące godziny, minuty i sekundy. W smartwatchach zastępuje ją cyfrowy, często dotykowy wyświetlacz, natomiast wielu producentów ma w swoim asortymencie również modele, które łączą elementy analogowe z cyfrowymi. Takie tarcze, określane mianem hybrydowych znajdziemy np. w zegarkach słynnej japońskiej marki Casio.

Rodzaje indeksów w zegarku

Indeksy to niewielkie znaczniki, które znajdują się na tarczy zegarka i pozwalają odczytywać godzinę. Mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak producenci najczęściej stawiają na metal, tworzywo sztuczne lub ceramikę. Mogą być również – podobnie jak wskazówki – pokryte luminescencyjną substancją, pozwalającą odczytywać godzinę w ciemności. Wyróżnia się kilka różnych typów indeksów w zegarkach. Ich najpopularniejsze rodzaje to:

 • rzymskie – to najstarszy rodzaj indeksów w zegarkach. Są one wykonane w kształcie cyfr rzymskich,

 • arabskie – są obecnie najpopularniejszym typem indeksów stosowanym w zegarmistrzostwie,

 • liniowe – indeks liniowy to prosta kreska, która wskazuje godzinę. Bardzo często na każdej godzinie znajduje się identyczny znak, choć producenci stosują również urozmaicenia, stosując inne oznaczenia np. na godzinach: 3, 6, 9 i 12.

 • punktowe – w odróżnieniu od podłużnych indeksów liniowych, są to niewielkie kropki, które wskazują godziny. Mogą występować w różnych kolorach i być wykonane z rozmaitych materiałów.

W zegarkach sportowych często stosuje się indeksy w kształcie strzałek, natomiast w przypadku eleganckich modeli charakterystyczne są wskaźniki wykonane np. z kamieni szlachetnych. Warto dodać, że w nowoczesnych, minimalistycznych czasomierzach producenci często całkowicie rezygnują z umieszczania tego rodzaju elementów, ponieważ zegarki z minimalistyczną tarczą uznaje się za szczególnie eleganckie i wytworne.

funkcje zegarka

Komplikacje, czyli funkcje dodatkowe

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tarcze nie służą wyłącznie do odczytywania bieżącej godziny. Komplikacjami nazywamy dodatkowe funkcje zegarków. Oczywiście w modelach analogowych nie znajdziemy tak ogromnej liczby opcji co w nowoczesnych smartwatchach, jednak wiele tradycyjnych zegarków wyróżnia się bogatą funkcjonalnością, obejmującą m.in.:

 • datownik – to najprostsza i najpopularniejsza komplikacja, która pozwala na odczytywanie – zwykle w specjalnym okienku umieszczonym na tarczy – bieżącej daty,

 • dzień tygodnia – kolejna popularna komplikacja, która ułatwia zarządzanie czasem i planowanie zadań,

 • chronograf – ta funkcja pozwala na niezwykle dokładny odcinkowy pomiar czasu. Chronograf składa się z trzech dodatkowych wskazówek: minutowej, sekundowej oraz stopera,

 • stoper – podobnie jak chronograf, umożliwia pomiar odcinków czasu, szczególnie tych najkrótszych,

 • rezerwa chodu – wskaźnik, który informuje, jak długo zegarek z mechanizmem automatycznym będzie działał od momentu pełnego nakręcenia,

 • fazy księżyca – wskazuje aktualne położenie księżyca za pomocą okna z tarczą podzieloną na 29 dni, czyli tyle, ile przeciętnie trwa cykl księżyca,

 • tachymetr – wskaźnik, który służy do pomiaru prędkości poruszających się obiektów.

 • dual time – funkcja pozwalająca na wyświetlanie dwóch różnych stref czasowych na jednej tarczy. Bardzo przydatna osobom, które sporo podróżują.

Coś ekstra, czyli zdobienia na tarczy

Dzięki różnym technikom dekoracyjnym bogato zdobione tarcze zegarków stają się swoistymi dziełami sztuki. Najprostszą formą wykonywania zdobień na cyferblacie jest szlifowanie, polegające na nadaniu mu gładkiej, błyszczącej powierzchni. Proces ten może być wykonywany ręcznie lub maszynowo. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje szlifowania.

 1. Szlif słoneczny – to rodzaj szlifowania, który nadaje tarczy zegarka efekt rozchodzących się promieni słońca.

 2. Szlif promienisty – charakterystyczny typ szlifowania powierzchni płaskich, pozwalający uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię.

 3. Szlif ślimakowy – sposób dekoracyjnego wykańczania pełnych kół zegarka, umożliwiający osiągnięcie wzoru ślimakowego.

Z kolei giloszowanie, nazywane także rytowaniem to bardziej zaawansowana forma dekorowania tarczy, polegająca na naniesieniu ornamentu za pomocą giloszarki. Giloszowane tarcze prezentują się niezwykle ekskluzywnie, dlatego wykorzystuje się je w zegarkach klasy premium oraz w kolekcjach limitowanych.

Oprócz szlifowania i giloszowania istnieje kilka innych form dekorowania tarcz zegarków. Do najpopularniejszych należą emaliowanie oraz pokrywanie masą perłową. Pierwszy zabieg jest synonimem zegarmistrzowskiego kunsztu i pozwala osiągnąć barwny, artystyczny efekt przez nanoszenie różnego rodzaju farb i lakierów. Masa perłowa nadaje natomiast zegarkom spektakularnej głębi i pozwala uzyskiwać efekt feerii barw, w zależności od kąta i natężenia światła.

Tarcze z widocznym mechanizmem

Szczególną estymą przez miłośników klasycznego zegarmistrzostwa darzone są tarcze typu open heart, umożliwiające obserwację przez specjalnie wycięty otwór elementów mechanizmu pracujących wewnątrz zegarka. W niektórych modelach open heart mechanizm jest widoczny w całości. Zazwyczaj tarcze takich zegarków produkowane są ze szkła lub innego przezroczystego materiału. Wybór modelu z widocznym mechanizmem przede wszystkim pozwala podziwiać kunszt konstruktorów oraz pracę misternie złożonego mechanizmu, co jest fascynujące dla wielu osób zainteresowanych zegarmistrzostwem. Poza tym, zegarki open heart doceniane są za szlachetny, elegancki i wyrafinowany wygląd.

Damski zegarek Roamer Capri Diamond 859845 41 29 50

Nasz autorski przegląd rozpoczynamy od modelu Roamer Capri Diamond 859845 41 29 50, którego biżuteryjny charakter czyni go idealnym dodatkiem na wyjątkowe okazje. Wewnątrz połączonej ze stalową bransoletą, okrągłej koperty znajduje się efektowna tarcza w kolorach białym oraz perłowym z punktowymi indeksami, oraz cyframi rzymskimi na godzinach 3, 6, 9 i 12. Niezawodny, kwarcowy mechanizm gwarantuje precyzyjny pomiar czasu, a zastosowanie szafirowego szkła zwiększa odporność na zarysowania w trakcie codziennej eksploatacji. Wyrafinowany design zegarka sprawia, że z pewnością przypadnie on do gustu każdej miłośniczce klasycznej elegancji.

Roamer Capri Diamond 859845 41 29 50

Damski zegarek Zeppelin LZ 129 Hindenburg 7037M-3

Innym przykładem efektownej tarczy jest zegarek Zeppelin LZ 129 Hindenburg 7037M-3, w którym oprócz klasycznych indeksów w formie cyfr arabskich znajdziemy również szereg przydatnych komplikacji, jak datownik, wskazanie dni tygodnia oraz fazy księżyca. Pomimo tak wielu elementów, granatowa tarcza zegarka pozostaje bardzo czytelna, a w połączeniu z subtelną kopertą ze stali szlachetnej oraz lekką bransoletą ze stali mesh, tworzy fascynujący, spójny i nasycony elegancją projekt.

Zeppelin LZ 129 Hindenburg 7037M-3

Męski zegarek Roamer Primeline Daydate II 981666 41 85 50

W porównaniu do dwóch poprzednich modeli Roamer Primeline Daydate II 981666 41 85 50 prezentuje się znacznie bardziej minimalistycznie dzięki zastosowaniu liniowych indeksów oraz prostych wskazówek. Czarna, giloszowana tarcza nadaje mu ekskluzywnego charakteru, podkreślając bogate tradycje słynnej szwajcarskiej manufaktury. Na uwagę zasługuje ciekawie wkomponowany wskaźnik dni tygodnia, umieszczony na pozycji godziny 12 oraz minimalistyczny datownik na godzinie 3. Klasycznego charakteru temu modelowi dodaje również automatyczny mechanizm Sellita SW240-1, będący swoistym ukłonem w stronę tradycyjnego zegarmistrzostwa.

Roamer Primeline Daydate II 981666 41 85 50

Męski zegarek Roamer Searock Master 984985 47 35 20

Czwartą z naszych propozycji i zarazem pierwszą z kategorii zegarków z odkrytym mechanizmem jest męski Roamer Searock Master 984985 47 35 20 z okrągłą kopertą i stalową bransoletą z akcentami w odcieniu złota. Elegancji dodaje mu złoty kolor tarczy, na której umieszczone zostały indeksy liniowe oraz fluorescencyjne wskazówki, ułatwiające odczytywanie czasu po zmroku. W górnej części znajduje się okrągłe okienko, przez które możemy podziwiać automatyczny mechanizm Soprod P24, nakręcany dzięki naturalnym ruchom nadgarstka. Klasyczny design w połączeniu z wysoką jakością zastosowanych materiałów zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Roamer Searock Master 984985 47 35 20

Męski zegarek Roamer Sportivo IV 868982 41 45 50

Funkcjonalność na wysokim poziomie, stylowy design oraz wysoka jakość zastosowanych materiałów, to z kolei główne walory modelu Roamer Sportivo IV 868982 41 45 50. Ten klasyczny męski zegarek, inspirowany duchem sportowej elegancji, szybko może stać się niezwykle wytwornym uzupełnieniem formalnej stylizacji dzięki wymianie stalowej bransolety na dołączony do zestawu pasek z naturalnej skóry. Granatowa multifunkcyjna tarcza z datownikiem, trybem 24-godzinnym oraz dodatkowymi wskazaniami sprawia, że Sportivo IV prezentuje się jeszcze bardziej ekscytująco i okazale.

Roamer Sportivo IV 868982 41 45 50

Męski zegarek Roamer Superior Moonphase II 513821 44 45 05

Fanom wyrafinowanego męskiego designu z pewnością przypadnie do gustu granatowy zegarek Roamer Superior Moonphase II 513821 44 45 05, który oprócz wyjątkowego projektu zwraca uwagę również swoją bogatą funkcjonalnością. Rzymskie indeksy nawiązują tu do zegarmistrzowskiej klasyki, a dodatkowe wskaźniki datownika, dni tygodnia oraz faz księżyca nie tylko rozszerzają użyteczność, ale także nadają temu modelowi jeszcze efektowniejszego wyglądu.

Roamer Superior Moonphase II 513821 44 45 05

Męski zegarek Citizen Blue Angels JY8058-50L 

Ostatnia z naszych propozycji to coś dla fanów tarcz, na których sporo się „dzieje”. Męski zegarek Citizen Blue Angels JY8058-50L to połączenie klasycznego podejścia do projektowania z mocą innowacji napędzanych japońską technologią. Połączona ze stalową bransoletą okrągła koperta skrywa w sobie solarny mechanizm Citizen U680, który oprócz dokładnego pomiaru czasu oferuje również mnóstwo zaawansowanych funkcji, takich jak datownik, chronograf, tryb 24H, dual time czy wieczny kalendarz. Sportowy wygląd tego modelu oraz mnogość rozbudowanych komplikacji sprawiają, że będzie to idealny wybór zarówno dla fanów współczesnego designu, jak i wszystkich tych, którzy w zegarkach cenią sobie przede wszystkim użyteczność.

Citizen Blue Angels JY8058-50L

Zegarek – praktyczny gadżet i biżuteria w jednym

Wiesz już, jakie elementy mogą znaleźć się na tarczach zegarków i w jaki sposób dekorowane są cyferblaty klasycznych oraz modowych czasomierzy. Czas wybrać swój idealny zegarek! Zobacz ofertę SWISS online lub odwiedź jeden z ponad 120 naszych butików w całej Polsce. Sprawdź wytworne męskie oraz eleganckie damskie zegarki w najlepszych cenach i ciesz się ich niezawodnością.