X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
CO TO JEST BEZEL W ZEGARKU I DO CZEGO SŁUŻY?

CO TO JEST BEZEL W ZEGARKU I DO CZEGO SŁUŻY?

Zegarki już dawno przestały służyć wyłącznie do odmierzania czasu. Zwłaszcza modele sportowe wyposażone są w szereg praktycznych funkcji, które ułatwiają codzienne uprawianie sportu lub takie aktywności, jak np. podróżowanie. Jedną z takich komplikacji jest bezel w zegarku, czyli umocowany na tarczy lub wokół koperty pierścień. Co to jest bezel dokładnie i do czego służy? Oto wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.

Co to jest bezel w zegarku?

Zacznijmy od samego początku, czyli szczegółowej odpowiedzi na pytanie, co to jest bezel. Jak wspomnieliśmy we wstępie, to okrągły pierścień, który znajduje się najczęściej na kopercie zegarka – jest do niej przymocowany, stanowi więc jej integralną całość. Znajdziesz jednak i takie modele, gdzie bezel w zegarku występuje wewnątrz koperty. Również przyjmuje on wtedy postać pierścienia, wtedy jednak zlokalizowany jest pod szkłem i okala tarczę czasomierza.

Wiele zegarków posiada obrotowe pierścienie umocowane na kopercie lub wokoło tarczy, które służą różnym celom, np. mierzeniu prędkości, wskazaniu drugiej strefy czasowej czy odmierzaniu krótkich odcinków czasu. Zazwyczaj mówi się na to: luneta. Zatem, co to jest bezel? To wizualnie ta sama część czasomierza, jednak określenie to stosuje się głównie w kontekście zegarków przeznaczonych dla nurków, czyli przystosowanych do warunków, jakie panują pod wodą.

Prawdziwie innowacyjny zegarek z bezelem powstał w latach 60-tych ubiegłego wieku - można było odczytać z niego od razu maksymalny czas przebywania na danej głębokości bez konieczności dekompresji. Czasomierze tego typu były na owe czasy tak rewolucyjne, że używał ich sam Jacques-Yves Cousteau wraz ze swoim zespołem, a miał on wtedy dostęp do najnowszych technologii na świecie.

 bezel w zegarku

Dziś zegarek z ruchomym cyferblatem to tzw. diver. Zarówno zewnętrzy, jak wewnętrzny bezel w zegarku jest obrotowy i służy nurkowi do odmierzania czasu pobytu pod wodą. Chociaż funkcja ta wydaje się bardzo prosta, okazuje się kluczowa przy prawidłowym przebiegu pomiaru czasu zanurzenia się. Dzięki precyzyjnemu odczytaniu czasu, jaki użytkownik divera spędza pod wodą, można określić przedział czasu, jaki będzie mu potrzebny do dekompresji podczas wynurzania się.

W zależności od tego, gdzie bezel w zegarku jest umiejscowiony, może być poruszany za pomocą koronki lub poprzez ściśnięcie i obracanie placami. Zegarek z bezelem znajdującym się wewnątrz tarczy jest bardziej bezpieczny – unika się tym samym przypadkowego poruszenia koronki i zmiany ustawienia bezela. Oczywiście nie oznacza to, że takie ryzyko zachodzi w przypadku bezeli zewnętrznych – można nimi obracać tylko w jedną stronę (wyłącznie w prawo), co ma wyeliminować przypadkowe przestawienie. Gdyby jednak zabezpieczenie jakimś cudem zawiodło, może mieć to opłakane skutki. Czas zatem wyjaśnić, jak prawidłowo używać zegarek z ruchomym cyferblatem i do czego służą jego rozmaite rodzaje.

Do czego służy bezel w zegarku?

Już wiesz, co to jest bezel. A jak wygląda? Z reguły posiada on 60-minutową podziałkę, dokładnie taką, jak standardowa tarcza zegarka. Może być ona jednak prezentowana albo w kolejności 0-60 albo 60-0, w zależności od tego, gdzie znajduje się punkt startu, oznaczony najczęściej kropką, trójkątem lub innym symbolem.

Zazwyczaj przedział od 0 do 15 lub 25 oznaczany jest innym kolorem, np. czerwonym (albo po prostu wyraźnie kontrastujących z pozostałą częścią bezela). Dlaczego? Przy schodzenia na coraz głębszy poziom, występują tzw. krótkie czasy denne, które wymagają dokładnego odczytu. Właśnie z tego powodu pierwsze 15-25 minut musi być na pierścieniu wyjątkowo dokładnie rozpisane.

Gdy się zanurzasz, punkt startu bezela powinien być ustawiony w takiej pozycji, aby pokrywał się z aktualnym ustawieniem wskazówki minutowej – w ten sposób dokładnie zmierzysz upływ czasu, jaki spędziłeś pod wodą. Taki zegarek z bezelem wyskalowany od 0 do 60 to model najpopularniejszy i najprostszy.

bezel w zegarku

Na rynku znajdziesz również zegarek z bezelem i dodatkowymi komplikacjami, jak tachymetr, pulsomierz, dalmierz, czas GMT czy kompas. W tych jednak wypadkach prawidłowo jest używać sformułowania luneta – pierścień jest tu bowiem nieruchomy i nie służy określaniu upływającego czasu, ale odpowiednio: pomiarowi średniej prędkości na określonym odcinku drogi, pomiarowi bicia serca, szacowaniu odległości od zdarzenia, które widać i słychać, śledzeniu aktualnej godziny w drugiej strefie czasowej i w końcu wyznaczeniu kierunku północnego.

Najciekawsze i zarazem najtrudniejsze w obsłudze okazują się czasomierze z bezelem i suwakiem logarytmicznym. Na takich zegarkach znajdują się dwie skale logarytmiczne – stała i ruchoma. Obracając pierścieniem, możesz wykonywać takie działania, jak mnożenie i dzielenie. To jednak nie wszystko. Taki gadżet na ręce pomoże Ci również w nawigacji – za jego pomocą określisz prędkość, szybkość wznoszenia i opadania, czas przelotu, odległości, a nawet zużycie paliwa – i to w przeliczeniach na litry, galony, mile oraz kilometry.

Zegarek z bezelem – dlaczego warto wybrać czasomierz z tą funkcją?

Wiesz co to jest bezel, do czego służy i jak działa. Czy jednak zegarek z ruchomym cyferblatem nadaje się wyłącznie dla nurków? Zdecydowanie nie! Wyjaśniamy, dlaczego i na co dzień warto wybrać czasomierz właśnie z taką funkcją.

Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz diver do nurkowania, musi być on wykonany z precyzją- wszystkie komponenty powinny być najlepszej jakości. Także korzystanie z niego pod wodą ograniczone jest kilkoma zasadami. Nigdy w trakcie nurkowania nie przyciskaj żadnych innych przycisków, uważaj również na drastycznie zmiany temperatur.

Nie zapominaj również o dokładnym sprawdzeniu wodoszczelności czasomierza. Jeśli posiada on ją na poziomie 20 ATM, czyli 200 metrów, musisz wziąć pod uwagę warunki wody w rzeczywistości. Wartość ta obliczana jest w laboratorium przy stałej wartości ciśnienia. Poza nim warto podzielić 200 metrów na dwa – tym sposobem czasomierz posłuży Ci przez lata.

czym jest bezel w zegarku

Jak jednak wspomnieliśmy, bezel w zegarku możesz wykorzystać również poza wodą. Ten z odliczaniem wstecznym to doskonały sposób na kontrolę czasu podczas... parkowania! Będziesz wiedział, kiedy kończy Ci się ważność zakupionego niedawno w parkometrze biletu.

Zegarek z bezelem to również po prostu szalenie modny i designerski gadżet na nadgarstku, w którym wzbudzisz zazdrość wielu osób – doskonale podkreśli on zwłaszcza sportowe stylizacje, zarówno męskie, jak i damskie. Poza tym, jego codzienne użytkowanie to czysta przyjemność – jest wyjątkowo wytrzymały, więc niestraszne mu ani baseny, ani lato, wilgoć czy pył!

Wybierz idealny dla siebie zegarek z bezelem

Chociaż bezel w zegarku wydaje się wyjątkową i unikatową komplikacją, posiada ją dziś coraz więcej modeli (zarówno damskich, jak i męskich) i to nie tylko z najwyższej półki cenowej. Niezależnie od tego, czy wybierzesz pierścienie zewnętrze czy wewnętrzne, z dodatkowymi funkcjami lub bez, na rynku znajdziesz niezawodne i wysokojakościowe modele już za kilkaset złotych.

Pamiętaj jednak, by nie pomylić bezela z lunetą – ta druga, chociaż spełniać może podobną rolę, jest nieruchoma, a jej skala może sięgać nawet 360 (występuje ona zazwyczaj z innymi funkcjami, jak np. tachymetr, dzięki któremu zmierzysz średnią godzinową produkcję czy prędkość na konkretnym odcinku czasu). Nie daj się zatem zwieść potocznemu słownictwu, w którym „bezel” i „luneta” często używane są zamiennie.

Nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym nurkiem, taki czasomierz z bezelem przypadnie Ci do gustu, jeśli pływasz, lubisz sportowy styl lub jesteś fanem naprawdę designerskich, a jednocześnie funkcjonalnych gadżetów. Modele posiadające ruchomy pierścień posiadają najczęściej szafirowe szkiełko – najtwardsze i najbardziej przejrzyste stosowane w zegarmistrzostwie szkło. Ponadto do ich produkcji używa się już nie tylko popularnej stali szlachetnej, ale także wyjątkowo wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia, a jednocześnie lekkiego tytanu.

Pamiętaj jednak, by upewnić się, że wszystkie surowce są wodoodporne – odpadają tu skórzane paski. Divery, jeśli nie posiadają bransolet, wyposażone są najczęściej w paski silikonowe lub wytworzone z innego sztucznego tworzywa.