X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Co napędza Twój zegarek? Czyli kilka słów o mechanizmach.

Co napędza Twój zegarek? Czyli kilka słów o mechanizmach.

Oprócz różnych stylów, zegarki posiadają także odmienne mechanizmy, szkła, tarcze, koperty i paski. Dziś zajmiemy się tymi pierwszymi i odpowiemy na pytanie: Co napędza Twój zegarek i jaki mechanizm powinieneś wybrać, żeby najlepiej do Ciebie pasował. Wyróżniamy 3 najczęściej spotykane mechanizmy:

Mechanizm kwarcowy

To najnowszy i zarazem najdokładniejszy mechanizm zegarkowy. Do sprzedaży trafił dopiero na początku lat 70. i jest najczęściej spotykanym mechanizmem napędzającym współczesne czasomierze. Zasilany jest wymiennymi bateriami, a na jego tarczy często znajduje się napis quartz, dzięki czemu na pierwszy rzut oka wiemy, z jakim mechanizmem mamy do czynienia.

Na jakiej zasadzie działa zegarek z mechanizmem kwarcowym? Upływ czasu liczony jest w oparciu o drgania kryształu kwarcu w mechanizmie zegarka.  Drgania wywołane przez baterię powodują wytworzenie mikro ładunków elektrycznych na powierzchni kryształu. Następnie rezonator kwarcowy przekształca je w sygnał o precyzyjnej częstotliwości.

To dzięki tym skomplikowanym rozwiązaniom technologicznym zegarki z mechanizmem kwarcowym są najdokładniejszy ze wszystkich i wykazują bardzo nikłą tendencję do odchyleń czasowych w okolicach ok. -0,5 do +0,7 sekundy.

Ponadto dostępne są zegarki z mechanizmem kwarcowym sterowane falami radiowymi, takie jak Citizen Radio Control, a ich chód, co jakiś czas jest korygowany na podstawie wzoru, przez najpunktualniejszy z zegarów - zegar atomowy.

Niewątpliwą zaletą zegarków napędzanych przez mechanizm kwarcowy jest ich dokładność oraz brak obowiązku codziennego nakręcania czasomierza. Z wad? Można uznać, że wymiana baterii, która następuje raz na kilka lat i zajmuje u zegarmistrza 15 minut może być kłopotliwa, ale to chyba będzie już klasyfikowane jako szukanie dziury w całym.  No i po raz kolejny pojawia się tu Citizen z technologią eco-drive, która nie wymaga wymiany baterii.

Mechanizm klasyczny (mechaniczny)

To najstarszy z mechanizmów zegarków naręcznych. Powstał około 1770 roku, wynalazł go Abraham Louis-Perrelet. Mechanizm zasilany jest "siłą mięśni", czyli wymaga codziennego nakręcania koronką. Od wieków działa praktycznie w ten sam sposób. Skomplikowany mechanizm, którego serce stanowi wychwyt i balans czerpie energię z naciągniętej sprężyny, która podczas rozwijania oddaje energię i napędza czasomierz.

Ten zegarek nie jest już tak precyzyjny jak te z mechanizmem kwarcowym. Odchylenia pomiaru czasu mogą sięgać tu od kilku do kilkunastu sekund. Na szczęście, jest to rzadkie i prawie nie zdarza się w produkowanych obecnie zegarkach mechanicznych. Przytrafia się jednak często zegarkom vintage sprzed wielu lat. Produkowane są także chronometry, czyli zegarki mechaniczne o ponadprzeciętnie precyzyjnym pomiarze czasu.

Zegarki nakręcane manualnie wymagają systematycznego i okresowego nakręcania. Sprężyna napędowa zwijana jest poprzez obroty koronką. I jest to największą zaletą a zarazem wadą zegarków mechanicznych. Obligują właściciela do systematyczności. Nie nakręcany zegarek po prostu nie działa. To dla niektórych bardzo uciążliwe, a dla innych jest kwintesencją starej szkoły zegarmistrzowskiej. Ci drudzy uważają, że tak naprawdę tylko zegarki mechaniczne posiadają tak zwaną duszę. Nie jest to jednak potwierdzone naukowo ani empirystycznie.;)

Mechanizm automatyczny (mechaniczny)

Łączy w sobie po części rozwiązania z mechanizmów kwarcowych i klasycznych. Powstał w 1923 roku pod ręką Johna Harwooda.

Zegarek nakręcą się dzięki rotatorowi, który porusza się podczas codziennego noszenia zegarka. Zegarek automatyczny powinien pracować na okrągło. Czasem wymaga drobnej korekty wskazań bieżącego czasu, którą należy wykonać okresowo. 

Wygoda to główna zaleta tego mechanizmu, wynika z braku konieczności codziennego nakręcania zegarka. Automatyczny zegarek nakręca się sam podczas noszenia. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy posiadamy więcej niż jeden model zegarka. A wiemy, że nie istnieje zegarek idealny na każde okazje. Co wtedy? Przecież nie da się nosić kilku zegarków na raz. Problem ten rozwiązuje rotator - urządzenie, na które zakładamy zegarek, by wprawiać go w ruch. Działa jednak na prąd lub baterię, zatem jest to trochę dziwnym rozwiązaniem, gdy chcemy mieć zegarek bez potrzeby wymiennych baterii. Automaty można jednak nakręcić ręcznie, za pomocą koronki, co rozwiązuje i ten problem.

Dla kogo?

Zastanawiasz się, który z mechanizmów wybrać? Tak naprawdę wszystkie w aktualnie produkowanych zegarkach są praktycznie tak samo niezawodne. Główna różnica polega zatem na samej filozofii noszenia zegarka. Nowoczesność czy tradycja? Wygoda czy historia? Zegarek z mechanizmem klasycznym na siłowni to nie najlepszy pomysł. Jednak na prestiżową galę do klasycznego fraka może zrobić naprawdę dobre wrażenie. To jednak zależy głównie od wyglądu czasomierza.

Zatem przy wyborze mechaniki kieruj się filozofią swojego codziennego dnia. Jeśli wolisz wygodę, precyzję i niezawodność, postaw na zegarki z mechanizmem kwarcowym. Klasyki zostaw starej szkole i tradycji. Możesz też znaleźć się po środku. Wybierz wtedy automat.