X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...
Złodzieje czasu – na co marnujemy go najwięcej?

Złodzieje czasu – na co marnujemy go najwięcej?

Czy masz wrażenie, że ciągle brakuje Ci czasu, aby robić to, co naprawdę chcesz? Czas często tracisz nieświadomie, a do tego całkowicie niepotrzebnie. Zobacz, jakie nawyki najbardziej dezorganizują Twój dzień i jak lepiej zarządzać swoim czasem!

Nie warto tracić czasu – dowiedz się jak!

Miałeś jeszcze tyle planów na dziś, ale jakoś nie wyszło? Czujesz, że nie wypoczywasz tyle, ile potrzebujesz? To może być nadmiar obowiązków albo… pożeracze czasu. Na co niepotrzebnie marnuje się czas w domu i w pracy? Sprawdź i dowiedz się, jak to zmienić!

Na co marnujemy najwięcej czasu na co dzień?

Kolejna przerwa na kawę, filmik na YouTube, przeglądanie Facebooka, krótki telefon prywatny albo rozmowa na Messengerze – mija dobra godzina, jeśli nie więcej. Brzmi znajomo? Każdy z nas traci czas na coś innego. Aby określić swoich złodziei czasu, zastanów się, jak często...

  • godzinami oglądasz telewizję, seriale, filmiki w internecie?

  • tracisz poczucie czasu, przeglądając internet czy media społecznościowe?

  • poszukujesz kluczy, telefonu lub dokumentów, które znowu gdzieś się zawieruszyły?

  • odrywasz się od tego, co właśnie robisz, aby tylko szybko odpisać na SMS-a?

  • godzinami rozmawiasz przez telefon w mało istotnych sprawach?

  • tracisz niepotrzebnie czas na dojazdy w tę i z powrotem, zamiast załatwić wszystko za jednym razem?

  • nie wiesz, co i na kiedy masz do zrobienia, przez co trudno Ci określić priorytety?

Internet, telewizja, telefon, a także brak nawyku planowania i odkładania rzeczy na miejsce to najczęstsi pożeracze czasu. Skutecznie absorbują uwagę, zabijają kreatywność i sprawiają, że trudno wrócić do tego, co robiliśmy przed chwilą.

Oczywiście nie ma nic złego w obejrzeniu serialu czy po prostu zrobieniu sobie luźnego dnia. Regularne wrzucanie niższego biegu pozwala się zregenerować. Nie popadaj więc w przesadę w drugą stronę. Podstawowe pytanie brzmi: Czy Twoja codzienność wygląda tak, jak chcesz? A jeśli odczuwasz dyskomfort z powodu braku czasu? Niekoniecznie musi wynikać to z nadmiaru obowiązków.

Dlaczego ulegamy pożeraczom czasu?

Zdaniem psychologów wynika to z naturalnych mechanizmów psychologicznych. Przyjemności łatwo dostępne „tu i teraz” silnie stymulują ośrodek nagrody w mózgu. To właśnie z tego powodu tak trudno jest powstrzymać się przed wejściem na Facebooka czy zjedzeniem tabliczki czekolady. Z tego samego powodu dużo łatwiej ulegasz pożeraczom czasu, kiedy akurat masz w życiu trudniejszy okres i nie potrafisz poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Sięganie po natychmiastowe przyjemności jest formą zajęcia dla umysłu oraz pomaga na chwilę poczuć się lepiej.

Innym powodem marnowania czasu jest zmęczenie, które naturalnie postępuje w trakcie dnia. Z każdą kolejną godziną trudniej jest skupić uwagę, a tym samym spada motywacja do działania. Nie zmienia to faktu, że każdy z nas ma własny, naturalny rytm dobowy. W praktyce oznacza to, że w pewnych godzinach pracujemy z reguły efektywniej niż w innych. W miarę możliwości warto dobrze wykorzystać ten czas.

modne-zegarki

Przez jakie nawyki tracimy czas?

Niejasne wyznaczanie celów, brak ustalonych priorytetów, ciągłe niezdecydowanie oraz próba realizacji zbyt wielu rzeczy naraz to przyzwyczajenia, które mogą sprawiać, że działania stają się mało efektywne. Skupienie się na tym, na czym naprawdę Ci zależy, może uwolnić godziny Twojego czasu. Miewasz tendencję do odkładania zadań do wykonania na później? To też przyzwyczajenie, które okrada Cię z czasu. Gdy jakieś zadanie „siedzi” Ci w głowie, nie pozwala się zrelaksować, nawet kiedy pozornie odpoczywasz.

Brak nawyku odkładania rzeczy na miejsce i wynikający z tego bałagan to kolejny, bardzo częsty złodziej czasu. W ten sposób tracisz cenne minuty dnia na ciągłe poszukiwanie (niejednokrotnie tych samych) zagubionych przedmiotów. Jeśli w uporządkowanej przestrzeni nie czujesz się komfortowo, wcale nie musisz mieć wzorowego porządku. Zadbaj jednak o to, żeby najważniejsze rzeczy, które często się gubią, miały swoje stałe miejsca.

Wśród nawyków, przez które niepotrzebnie tracimy czas, znajdziemy także brak asertywności, nieumiejętność odpuszczania rozpoczętych projektów, których w głębi duszy nie chcemy już kontynuować oraz perfekcjonizm. Warto więc nauczyć się odmawiać bez wyrzutów sumienia, zostawiać bez żalu to, co już z nami nie rezonuje oraz nie starać się za wszelką cenę dążyć do idealnego efektu. Jak głosi złota maksyma: „Zrobione jest lepsze od doskonałego”.

Jak najczęściej marnujemy czas w pracy?

Według różnych statystyk z roku na rok rośnie odsetek pracowników, którzy przyznają, że zdarza im się pracować mało efektywnie. Jak najczęściej marnujemy czas w pracy? Oto 5 najpopularniejszych rozpraszaczy.

  1. Prywatne rozmowy przez telefon, odpisywanie na SMS-y.

  2. Pogaduszki z kolegami w pracy.

  3. Surfowanie po sieci, odpisywanie na prywatne maile, zakupy w internecie.

  4. Przeglądanie social mediów.

  5. Przerwy na kawę, papierosa, przekąskę.

Do tego często dochodzą czynniki, za które odpowiada pracodawca. Problemy techniczne ze sprzętem, hałas czy niewygodne stanowisko pracy potrafią skutecznie rozpraszać. Podobnie jak niezapowiedziane lub przedłużające się spotkania czy słaba komunikacja i brak koordynacji pracy zespołowej. Z brakiem efektywności oraz uleganiem pożeraczom czasu częściej mierzą się osoby pracujące w biurze niż te, które pracują zdalnie. Jak więc lepiej się zorganizować w pracy i poza nią?

Jak się lepiej zorganizować? Jak zarządzać czasem?

Na temat organizacji i zarządzania czasem napisano szereg poradników. W większości z nich poruszane są kwestie związane z wyznaczaniem priorytetów, asertywnością i delegowaniem zadań, szybszym podejmowaniem decyzji. Do tego dochodzą nawyki dotyczące porządkowania przestrzeni i… myśli. Robienie notatek pozwala nie tylko pamiętać o terminach i rzeczach do zrobienia, ale też uwolnić głowę od nadmiaru myśli, a tym samym w pełni skupić się na tym, co aktualnie robisz.

Lepsza organizacja wymaga wyrobienia sobie nowych, pozytywnych nawyków, co też jest procesem wymagającym czasu. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zacznij od pożeraczy czasu – spróbuj ich zidentyfikować i w miarę możliwości wyeliminować. Jeśli np. biorąc do ręki telefon, wsiąkasz na dobre pół godziny lub dłużej, możesz pomyśleć o zegarku. W ten sposób odpada pokusa odpisania na wiadomości czy sprawdzania powiadomień. Poza tym, z zegarkiem na nadgarstku łatwiej kontrolujesz czas. Oto 5 modnych i funkcjonalnych zegarków, które pomogą Ci się lepiej zorganizować!

Męski zegarek Lacoste Neo Heritage 2011254

Zaczynamy od propozycji dla panów i sportowej elegancji w wydaniu Lacoste. Po zegarki tej francuskiej marki sięgają nie tylko fani sportu, ale też mężczyźni, którzy cenią sobie ponadczasowe i modne rozwiązania. Lacoste Neo Heritage 2011254 to męski zegarek, który zwraca uwagę architekturą tarczy oraz oryginalną bransoletą mesh w jodełkę. Kolorystycznie ponadczasowa czerń spotyka się z równie klasycznym złotem. Zegarek sprawdzi się zarówno w garniturowych, jak i codziennych stylizacjach. Na tarczy umieszczono dodatkowo trzy subtarcze chronografu, dzięki któremu precyzyjnie odmierzysz czas z dokładnością do 1/10 sekundy. Mechanizm kwarcowy zasilany baterią chroni stalowa koperta, a od góry odporne na stłuczenia szkło mineralne. Jeśli od zegarka oczekujesz czegoś więcej niż prostej tarczy ze wskazówkami, to model wart rozważenia!

2011254

Męski zegarek Lacoste Replay 2011257

Jest elegancki, ponadczasowy, a jednocześnie ma niepowtarzalny, lekko surowy charakter. Lacoste Replay 2011257 to smukły i bardzo stylowy męski zegarek mocowany na skórzanym pasku. Koperta intryguje odcieniem różowego złota, czarna tarcza industrialnym designem, a pasek ciekawą fakturą. Minimalistyczne zegarki Lacoste wyróżniają się m.in. tym, że są wyjątkowo uniwersalne. Będą idealnym dodatkiem na sportowy wypad, imprezę w gronie znajomych, jak również spotkanie biznesowe. 

2011257

Męski zegarek Lacoste LACOSTE.12.12 MOVE 2011239

Koszulki polo, krótkie spodenki, czapki z daszkiem, białe tenisówki i zegarki z kolekcji LACOSTE 12.12 to kwintesencja tenisowego stylu. Cała seria nawiązuje designem do kultowej koszulki polo, którą nosił na korcie René Lacoste. Funkcjonalność idzie tu w parze z minimalistyczną formą, a znakiem rozpoznawczym wszystkich projektów z tej linii jest charakterystyczna faktura petit pique. W zegarku LACOSTE.12.12 MOVE 2011239 umieszczono ją zarówno na cyferblacie, jak i na pasku. Kopertę w tym modelu wykonano z lekkiego aluminium, pasek z silikonu – elastycznego, odpornego na wodę i łatwego w czyszczeniu. Kolorystycznie zegarek utrzymano w całości w modnych odcieniach beżu.

 2011239

Męski zegarek Festina Classic Strap 20358/B

Precyzyjny mechanizm kwarcowy, bardzo wysoka wodoszczelność koperty, klasyczny design i ciekawa kolorystyka – taka właśnie jest Festina Classic Strap 20358/B. Kolejny zegarek, który świetnie wypada w stylizacjach codziennych, smart casualowych i biznesowych. Smukła, stalowa koperta, granatowa tarcza i klasyczny pasek skórzany odnajdzie się nawet w najbardziej formalnych zestawach. Tarcza jest maksymalnie czytelna, a duże indeksy arabskie charakternie przełamują tę klasyczną całość. Na godzinie trzeciej umieszczono niewielkie okienko datownika. Kopertę wykonano ze stali szlachetnej oraz zabezpieczono wodoszczelnością 10 ATM.

 20358_B

Damski zegarek Michael Kors Runway MK7323

Michael Kors odważnie łamie schematyczne podejście do mody. Jego pełną indywidualizmu naturę czuć zarówno w pokazach, jak i w samych projektach. Damski zegarek Michael Kors Runway MK7323 jest jednym z takich właśnie nieoczywistych projektów – z jednej strony inspirowanym estetyką vintage, z drugiej niezwykle współczesnym. Zegarek jest biżuteryjny, jednak w bardziej awangardowym wymiarze. Nie sposób odmówić mu ani funkcjonalności, ani fantastycznego designu. Datownik, stoper, wskaźnik czasu 24-godzinnego to praktyczne dodatki, które docenisz na co dzień. Kopertę zabezpieczono maksymalną wodoszczelnością 10 ATM. Zabawa proporcjami koperty i bransolety, praktyczne bonusy na tarczy i design cyferblatu spodobają się niejednej indywidualistce. Taki akcent na nadgarstku zdecydowanie wyróżni Cię z tłumu!

MK7323

Wykorzystaj każdą minutę życia z zegarkiem od SWISS

Według Briana Tracy organizacja czasu wymaga trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli. My dodalibyśmy tutaj jeszcze czwarte S, samoświadomość. Świadomość własnych potrzeb, rytmu i stylu pracy sprawia, że zarządzanie czasem przychodzi znacznie łatwiej. Wprowadzaj więc krok po kroku pozytywne zmiany, a po zegarek, który pomoże Ci lepiej się zorganizować, zajrzyj do SWISS. Sprawdź nasze nowości i wybierz coś dla siebie!