X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Zegarki z dawnych epok w nowoczesnym wydaniu – jak wybrać zegarek w stylu retro?

Zegarki z dawnych epok w nowoczesnym wydaniu – jak wybrać zegarek w stylu retro?

Ślady upływu czasu zazwyczaj staramy się tuszować, ale nie w przypadku czasomierzy vintage! Z kolei zegarki retro są potwierdzeniem słów, że dobry design nie przemija, a wręcz staje się inspiracją. Naucz się rozpoznawać i odróżniać te style. Poznaj też wskazówki, którymi warto się kierować, wybierając czasomierz inspirowany modelami z dawnych lat.

Jak wybrać zegarek w stylu retro?

Sentyment, oryginalny styl, wierność marce, ponadczasowy wygląd, a może wyjątkowy wyróżnik? Bez względu na powód, z którego zachwycają Cię zegarki z dawnych epok, wiedz, że aby nosić na nadgarstku czasomierz sprzed kilkudziesięciu lat, wcale nie musisz przeszukiwać rodzinnych pamiątek z nadzieją na znalezienie działającego okazu. W tym celu szukaj w sklepie modeli retro. Takich, które swoim wyglądem przypominają modne w przeszłości akcesoria na rękę ze wskazówkami.

Producenci zegarków chętnie tworzą damskie i męskie modele inspirowane klasykami, które pod stylizowaną tarczą skrywają precyzyjny mechanizm, wyposażony w najnowsze technologie. Inspiracje trendami, które przeminęły, widać także w kształcie czasomierzy, sposobie wykonania wskazówek czy charakterystycznym foncie, którym zapisane są cyfry wskazujące godziny. Efektem takiego połączenia są wyrafinowane, ponadczasowe modele, zachwycające doskonałą technologią. Jak wybrać zegarek w stylu retro? Czym charakteryzuje się taki model?

zegarki retro

Styl retro polega na stylizowaniu akcesoriów na trendach, które były w modzie kilkadziesiąt lat temu. Nie dotyczy jednej epoki, dlatego wybór zegarka retro rozpocznij od określenia przedziału czasowego, z którego modele najbardziej Cię zachwycają. Zakres jest naprawdę szeroki. Do wyboru masz zarówno czasomierze 100-letnie, jak i te sprzed 3 dekad. Jak rozpoznać te zegarki z dawnych lat? Na szczęście kultowe modele są bardzo charakterystyczne. W następnej kolejności określić preferowaną kolorystykę, wygląd tarczy i interesujące Cię funkcje czasomierza.

Modele z początku XX wieku poznasz po okrągłej kopercie i zapisanej charakterystycznym fontem tarczy. Zegarki te spięte są skórzanym paskiem. Tak jak przed laty, dominuje wśród nich naturalna kolorystyka – odcienie granatu, czerni, beżu i brązu. Klasyki z lat 80. to oczywiście modele elektroniczne. Te na srebrnej, czarnej lub złotej bransolecie, z małym wyświetlaczem, na którym poza wskazaniem godziny, urządzenie pokazywało jeszcze np. datę.

Zegarki retro – unikaj modeli naznaczonych zębem czasu

Ważnym wyznacznikiem stylu retro jest fakt, że inspirację do ich stworzenia stanowią zegarki z dawnych epok. Nie są to jednak historyczne czasomierze, pamiątki rodzinne ani okazy wyszukane na targach staroci, ale to zupełnie nowe modele, bazujące na unowocześnionym wzornictwie.

Zegarki retro są wynikiem połączenia tradycji z dorobkiem nowoczesności. Każdy model jest nowym czasomierzem, któremu świadomie nadany został wygląd kultowych produktów z minionych epok. Uchodzą za synonim klasy, elegancji i piękna. Są też różnorodne, ze względu na rozpiętość przedziału czasowego. Modele inspirowane latami 20. sprawdzą się w duecie z koszulą, garniturem czy stylowym swetrem. Zegarki elektroniczne, ze schyłku XX wieku, najlepiej pasują do luźniejszych zestawów modowych i doskonale komponują się z jeansową kurtką.

zegarki w stylu vintage

Dlaczego pamiątkowe czasomierze, odziedziczone po dziadkach czy rodzicach nie mogą być określane mianem retro? Ponieważ to domena stylu vintage. Popularny błąd, nazywania modeli naznaczonych zębem czasu zegarkami retro, wynika z tego, że w języku potocznym pojęcia te występują wymiennie (jako synonimy). Tak naprawdę różnica między nimi jest dosyć duża, o czym za chwilę.

Zegarki vintage – uważaj na zakupach

Stale poszerza się grono fanów czasomierzy z historią. Nie brakuje też tych, którzy chcą sprzedać tykające pamiątki z dawnych lat. Pula dostępnych przedmiotów jest jednak ograniczona, ponieważ zegarki w stylu vintage to te, które nie są już produkowane. Ryzyko, jakie wiąże się z zakupem takiego modelu, to przede wszystkim kwestia stanu czasomierza. Ze względu na upływ czasu realne obawy dotyczą poprawności odmierzania kolejnych minut, awaryjności czy nabycia modelu złożonego z kilku innych. Dobrze więc sprawdź wybrany zegarek przed zakupem.

Co sprawia, że pomimo ryzyka jest tak wielu chętnych na zegarki vintage? Modele te są nietuzinkowe, niepowtarzalne i w szczególny sposób odznaczają się na ręce. Prawdziwe zegarki z dawnych epok mają inny design niż te, produkowane współcześnie. Zmienił się nie tylko ich styl, ale też kształt czy rozmiary. Kolejnym wyróżnikiem jest jakość i ponadczasowość, która jest wynikiem odmiennych standardów produkcji. Zegarek w stylu vintage ujmuje także swoją historią, objawiającą się przez ślady użytkowania. Chociaż zdarzają się fabrycznie nowe model, czasomierze te to najczęściej przedmioty pamiątkowe lub przekazywanie w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Mają rysy, przetarcia na pasku, a na niektórych elementach widać też i rdzę.

Zegarek w stylu retro a vintage – pamiętaj, by prawidłowo je rozróżniać

Chociaż wydawać by się mogło, że modele te są bliźniacze, podstawową różnicą między czasomierzami jest ich pochodzenie. Rzutuje ono na wygląd i funkcjonowanie zegarków.  Modele retro to nowoczesne czasomierze, stworzone na wzór tych sprzed lat. Zwracają na siebie uwagę elegancją i prostotą. Wyposażone są w precyzyjne i niezawodne mechanizmy. Zegarek w stylu vintage to dosłownie stary czasomierz, pochodzący z minionej epoki. Na tyle trwały, aby pomimo upływu lat, jego mechanizm wciąż odpowiednio pracował. Granica między nowoczesnymi modelami, a tymi w stylu vintage stale się przesuwa. Bezapelacyjnie są to modele wyprodukowane przed latami 70. XX w. chociaż coraz częściej specjaliści uznają, że w styl ten wpisują się także akcesoria ze wskazówkami wyprodukowane w latach 80.

vintage a retro zegarki

Znając te różnice, już na pierwszy rzut oka z łatwością rozpoznasz poszczególne modele zegarków. Mimo że czasomierze retro są udaną imitacją, widać po nich nowoczesną stylistykę. Z kolei modele vintage noszą ślady użytkowania, które nadają im wyjątkowego charakteru i są dowodem na ich długą, indywidualną historię.

Magia czasu zaklęta w… czasomierzu

Zegarki w stylu retro powstały w wyniku połączenia gustownego designu sprzed lat z dorobkiem nowoczesnego zegarmistrzostwa. To wysokiej jakości dodatki, które świadczą o zamiłowaniu do klasycznych modeli. Stylizacja jest udana dzięki detalom takim jak tarcza, wskazówki czy typografia. Komu pasują zegarki retro? Wybierz je, jeśli lubisz ponadczasowy styl, prostą elegancję, nieprzemijające trendy oraz akcesoria nawiązujące do historii.

Styl retro nie ma sztywno określonych ram czasowy, z których czerpie inspiracje. Najpopularniejsze modele wyglądem przypominają zegarki przedwojenne i te z lat 80. Określenie preferowanej epoki jest pierwszym krokiem do wyboru czasomierza. W następnej kolejności zadecyduj o wyglądzie modelu i jego funkcjach. Stylowe i wysokiej jakości zegarki retro znajdziesz wśród produktów marki Roamer oraz Zeppelin. Szukasz jednak zegarka w innym stylu? Skorzystaj z tych inspiracji:

Zegarek unisex – co to znaczy i dla kogo jest przeznaczony?

Jaki zegarek na co dzień wybrać?

Jak wybrać zegarek minimalistyczny?