X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Zegarek tytanowy czy stalowy? A może ceramiczny? Sprawdź, jaki materiał wybrać!

Zegarek tytanowy czy stalowy? A może ceramiczny? Sprawdź, jaki materiał wybrać!

Wygląd i jakość zegarka w dużej mierze zależą od materiału, z którego został on zrobiony. Najczęściej do produkcji urządzeń ze wskazówkami wykorzystuje się stal nierdzewną, tytan i ceramikę. Co je różni, a co wyróżnia?

Jaki materiał zegarka wybrać?

Najważniejszym elementem czasomierza jest sprawny mechanizm, a zaraz po nim koperta, w której jest on schowany. Obudowa przede wszystkim chroni wewnętrzne części urządzenia przed uszkodzeniem – zarówno mechanicznym, jak i tym spowodowanym przez wodę, wilgoć czy kurz. Odpowiada także za walory estetyczne zegarka i jest jednym z pierwszych elementów, które przyciągają wzrok do konkretnego modelu. Jeśli chcesz nosić na nadgarstku trwały czasomierz, zwróć uwagę nie tylko na rozmiar, kolor, kształt czy funkcjonalność koperty, lecz także materiał, z którego została wykonana.

materiał koperty zegarka jaki

To jaką kopertę wybierzesz, wiąże się z trwałością i komfortem noszenia zegarka. Markowe, dobrej jakości urządzenia produkowane są z jednego z trzech, podstawowych materiałów: stali chirurgicznej, tytanu i ceramiki. Różnią się wyglądem, wytrzymałością i  wagą. Który model wybrać? Lepszy zegarek tytanowy czy stalowy? W jaki sytuacjach sprawdzi się urządzenie w ceramicznej kopercie? Żeby ułatwić sobie wybór, zbierz wszystkie swoje oczekiwania wobec zegarka, określ sytuacje, w których będziesz z niego korzystać i przeczytaj poniższe porównanie wymienionych materiałów.

Zegarek tytanowy czy stalowy? Unikaj wiązania jakości zegarka z jego wagą

Myślisz o solidnej kopercie, która dobrze ochroni mechanizm zegarka i wydaje Ci się, że musi być ona ciężka lub masywna? Nic bardziej mylnego. Trwałość materiału wcale nie idzie w parze z jego wagą. Wręcz przeciwnie. Wyjątkowo lekkie modele, czyli zegarki z tytanu, wymieniane są w gronie czasomierzy wykonanych z najlepszych i wysokiej jakości materiałów. Tuż obok najpopularniejszego tworzywa – stali. Które materiał jest lepszy? Poznaj najważniejsze cechy każdego z nich.

Zegarki z tytanu uchodzą za jedne z najbardziej ekskluzywnych. Produkuje się je względnie od niedawna, bo od drugiej połowy XX wieku. Ich najważniejszą cechą jest niewielka waga. Przyjmuje się, że modele z tytanu są lżejsze od stalowych o 40%, co przekłada się na komfort podczas codziennego noszenia czasomierza na nadgarstku. Dodatkowo zegarki z tytanu są bardzo trwałe. W końcu materiał ten wykorzystuje się także w przemyśle lotniczym, militarnym czy medycznym. Modele te w składzie nie mają żadnego składnika uczulającego, więc możesz go nosić bez obaw, jeśli jesteś alergikiem. 

zegarek stalowy czy tytanowy

Stal nierdzewna to materiał chętnie wykorzystywany w zegarmistrzostwie. Świetnie wypada w zestawieniu jakości i trwałości materiału względem ceny. Zegarki ze stali chirurgicznej są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Bardzo dobrze znoszą kontakt z wodą – nie ulegają korozji. Są też trwałe i odporne na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Warto dodać, że stal ma odczuwalny ciężar. Gdy założysz na nadgarstek zegarek na bransolecie, zdecydowanie poczujesz jego wagę.

Zegarki ze stali chirurgicznej co do zasady są hipoalergiczne. Jednak pozostałą stal uzyskuje się z różnych stopów. Uważnie więc dobieraj kopertę, bo jeśli nie masz pewności, że jest ona nierdzewna, istnieje ryzyko uczulenia podczas każdego kontaktu ze skórą. Najlepszym lekarstwem w takiej sytuacji będzie rezygnacja z noszenia problematycznego urządzenia.

Zegarek ceramiczny czy stalowy, który z nich jest trwalszy? Uważaj na pozory

Czasomierze wykonane ze stali nierdzewnej zdecydowanie dominują na rynku. To podstawowy materiał, z którego powstają koperty zarówno modeli zapinanych bransoletą, jak i paskiem. Stalowe urządzenia są naprawdę dobre – nie zawodzą latami. Konkurencyjne pod względem jakości są wspomniane już modele tytanowe, ale też zegarki z ceramiki. Jeśli wydaje Ci się, że są kruche i delikatne niczym ozdobne figurki czy elementy zastawy, pozytywnie się zaskoczysz. Urządzenie latami posłuży Ci w nienagannym stanie.

zegarek stalowy czy ceramiczny

Takie czasomierze powstają z mieszanki proszków ceramicznych i różnych pierwiastków, które poddawanie są działaniu wysokiej temperatury. Materiał po obróbce jest oczywiście delikatny, ale też niezwykle odporny na zarysowania. Zegarki z ceramiki wyróżniają się też lekką wagą, gładką powierzchnią oraz designerskim wyglądem. Co więcej, nie tracą koloru ani faktury, przez co latami wyglądają jak nowe.

Wysoka trwałość to jeden z dwóch aspektów, które mogą być dla Ciebie decydujące podczas decyzji o wyborze czasomierza. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać zegarek ceramiczny, czy stalowy weź też pod uwagę sposób, w jaki reaguje on w kontakcie ze skórą. Modele stalowe mogą zawierać w składzie materiał uczulający. Ceramika nie powoduje reakcji alergicznych.

Jaki materiał zegarka wybrać? Pamiętaj, by w pełni odpowiadał Twoim potrzebom

Decyzja o zakupie urządzenia ze wskazówkami wydaje się łatwa do czasu, gdy zaczynasz szukać modelu dla siebie. Nagle okazuje się, że musisz zdecydować o charakterze czasomierza, jego funkcjach oraz mechanizmie, który go napędza. Nie wystarczy też wybrać kształtu i rozmiaru koperty – istotny jest również jej materiał. A to wszystko powinno jeszcze pasować do Twojego gustu i potrzeb. To ważne, aby wybierając materiał zegarka kierować się także indywidualnymi preferencjami – nie zapominaj o tym. Fakt, że dany model jest najlżejszy czy najmniej podatny na uszkodzenia okaże się nieistotny, gdy z jakiegoś powodu tworzywo nie będzie Ci odpowiadało.

Tytanowy zegarek to model idealny jeśli cenisz sobie wysoką jakość wykonania urządzenia i liczysz na atrakcyjny wygląd, którego nie nadgryzie ząb czasu. Urządzenia te są wyjątkowo trwałe, a do tego lekkie. Praktycznie nie poczujesz, że nosisz je na nadgarstku – cena idzie w parze z ich jakością. Warto dodać, że z tytanu może być wykonana nie tylko koperta, ale też bransoleta zegarka. 

materiał zegarka jaki

Urządzenia ceramiczne zwracają na siebie uwagę atrakcyjnym, eleganckim wyglądem. Lekkie i odporne na zużycie materiały używane są najczęściej do produkcji damskich modeli. Zwróć na nie szczególną uwagę, jeśli interesują się modowe zegarki lub wyjątkowo trwałe czasomierze – naprawdę sztuką jest je zarysować. Wiodące marki tak projektują swoje modele, aby trudno było je też ukruszyć.

Najwięcej zegarków powstaje ze stali, stąd też wybór ich jest wręcz nieograniczony. Modele wykonane z materiału nierdzewnego są odporne na uszkodzenia, uderzenia czy zarysowania oraz nie uczulają. Wytrzymają wiele lat w nienagannym stanie. Docenią je fani klasycznej elegancji oraz sportowych stylizacji. Pamiętaj, że nie musisz wybierać zegarka w całości wykonanego ze stali. Doskonale wygląda połączenie takiej koperty ze skórzanym paskiem.

Wiedzę już masz, teraz czas na wybór

Materiał, z którego wykonano zegarek, to jeden z najważniejszych parametrów, który powinien mieć decydujący wpływ na wybór czasomierza. To od niego zależy trwałość urządzenia, wytrzymałość, wygląd czy komfort noszenia. Najczęściej do produkcji damskich i męskich zegarków wykorzystuje się niezawodną stal chirurgiczną, wyjątkowo lekki tytan oraz zjawiskowy materiał ceramiczny. Wymienione tworzywa są solidne, trudno je uszkodzić czy zarysować – pozostaną atrakcyjne na lata. Dodatkowo bez obaw mogą je nosić alergicy.

Właśnie rozważasz zakup zegarka? Wiesz już, czym różnią się poszczególne materiały. Skorzystaj też z innych porad, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji. Dzięki nim dowiesz się również, jak odpowiednio dbać o tykające urządzenie.