X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Zaparowany zegarek – jak odparować zegarek?

Zaparowany zegarek – jak odparować zegarek?

Przypadkowe zalanie lub zachlapanie to tylko jedna z kilku przyczyn, przez które zegarek paruje od środka. Jakie są jeszcze powody tej sytuacji? Czy takie urządzenie będzie działać po odpowiednim odparowaniu?

Zaparowany zegarek – problem wielu właścicieli zegarków

Kontakt z wodą nie sprzyja poprawnej pracy wielu modeli zegarów. Może prowadzić do uszkodzeń lub całkowicie zatrzymać mechanizm. Nic więc dziwnego, że niepokoisz się o stan swojego urządzenia, jeśli zamiast swobodnie odczytać godzinę wskazywaną przez czasomierz, próbujesz dostrzec ją przez zaparowane szkło.

Chociaż sytuacja ta nie jest jednostkowa, widok malutkich kropelek nad cyferblatem bez wątpienia może zdziwić. Szczególnie jeśli dbasz o swoje naręczne urządzenie i nie przypominasz sobie, żebyś go zachlapał czy zamoczył. Sytuacja może tym bardziej zaskakująca, gdy zauważysz zaparowany zegarek wodoszczelny, a i takie przypadki się zdarzają. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób woda dostaje się do wnętrza koperty?

zaparowany zegarek

Powodów, przez które czasomierz paruje, jest kilka i, co warto wiedzieć, nie wszystkie wynikają ze złego obchodzenia się z urządzeniem. Dobra wiadomość jest taka, że wiele zegarków po odparowaniu pracuje bez szwanku. Poznaj więc najpopularniejsze przyczyny tej niekomfortowej sytuacji, a potem zastanów się, co mogło stać się z Twoim kontrolerem czasu. Dowiedz się też, jak usunąć wilgoć z zegarka i co zrobić, gdy krople wody nie chcą zniknąć z szybki.

Zaparowany zegarek – jak rozpoznać problem?

Jeśli odczyt godziny z czasomierza utrudnia Ci para, zwróć uwagę na warunki, w jakich się znajdujesz. Powodem może być oczywiście zaparowane pomieszczenie czy zmoczenie urządzenia przez deszcz, który pojawił się znienacka, ale też zmiana ciśnienia atmosferycznego. To właśnie z tej ostatniej przyczyny czasomierz tak często paruje podczas górskich wycieczek.

Im wyżej się wspinasz, tym łatwiej o zaparowany zegarek. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wraz z wysokością zmieniają się różnorodne parametry, a powietrze staje się chłodniejsze. Jeśli więc jesteś właśnie na szlaku i zdobywasz kolejne szczyty, nie zdziw się, jeśli zobaczysz tarczę zegarka jak przez mgłę. W tych warunkach to popularna sytuacja. Często przytrafia się nie tylko pasjonatom gór, ale też alpinistom.

Sama różnica temperatur to kolejny powód pojawienia się kropelek wody po wewnętrznej stronie szkiełka w zegarku. Do sytuacji tej dojdzie, gdy wyjdziesz z ciepłego domu na mroźne podwórko, założysz chłodne urządzenie na rozgrzany słońcem nadgarstek, a także, jeśli podczas opalania wskoczysz do zimnego morza lub basenu. Dlaczego tak się dzieje?

Winowajcą jest nie uszkodzony sprzęt, a fizyka. Z tego samego powodu parują zimą okulary czy szyby w samochodzie. Podczas nagłej zmiany otoczenia dochodzi do wahania temperatury, a w związku z tym do skroplenia powietrza znajdującego się wewnątrz koperty czasomierza. Wytrącona woda osadza się na szkle. Przez to naturalne zjawisko możesz zobaczyć także zaparowany zegarek wodoszczelny.

dlaczego zegarek paruje

Modele odporne nawet na głębokie zanurzenie w wodzie mogą pokryć się parą jeszcze z kilku powodów. Jednym z nich jest rozszczelnienie elementów. Jeśli zegarek wielokrotnie upadał Ci na ziemię lub dawno nie poddawałeś go konserwacji (ważna jest regularna wymiana uszczelek i kontrola szczelności), traktuj jego wodoszczelność z rezerwą. Drugi powód, przez który modele oznaczone odpowiednim symbolem ATM parują, związany jest z użytkowaniem urządzeń.

Nie chcesz, żeby woda przedostała się do wnętrza wodoodpornego czasomierza? Po zanurzeniu nie używaj przycisków – w ten sposób możesz wprowadzić wilgoć do wnętrza koperty. Nie kręć też koronką, a wcześniej sprawdź, czy jest ona dobrze dociśnięta. Serwisując zegarek, wybieraj autoryzowane serwisy lub sprawdzonych zegarmistrzów. Jeśli podczas wymiany baterii zbagatelizowany zostanie stan uszczelek lub dekiel urządzenia zostanie źle zamknięty, wtedy również woda może dostać się do wnętrza czasomierza.

Wodoszczelność, a przede wszystkim jej brak, to główna przyczyna parowania zegarka. Dla modeli wyjątkowo czułych na działanie wody ryzykowne jest nawet przypadkowe zachlapanie podczas mycia naczyń, kąpiel z kontrolerem czasu przypiętym do nadgarstka, a także sytuacja, w której urządzenie zmoczy ulewny deszcz. Chcesz uniknąć uszkodzenia czasomierza,  spowodowanego przez nagromadzoną wilgoć we wnętrzu koperty? Noś zegarek w warunkach, do jakich został przystosowany – zwróć uwagę na symbol ATM. Znajdziesz go zarówno w podstawowych danych o czasomierzu, jak i na deklu lub tarczy.

jak odparować zegarek

Skrót ten, wzbogacony o odpowiednią liczbę, jest dla Ciebie informacją o deklarowanej przez producenta szczelności urządzenia. Jej poziomy (klasy) są zróżnicowane. Wybrane modele, oznaczone symbolem 30 ATM używane są przez profesjonalnych nurków. Mając na nadgarstku zegarek 10 ATM możesz bez obaw pływać. Na niewielkie zachlapania odporne są czasomierze 3 ATM – to urządzenia, których nie uszkodzą krople deszczu, ale „zagrożenie” stanowi kąpiel w wannie. W tym miejscu warto jeszcze dodać, że samo oznaczenie „waterproof” nie świadczy o wodoszczelności zegarka.

Ostatnim ważnym czynnikiem, który może mieć wpływ na parowanie szkła, osłaniającego tarczę i mechanizm urządzenia ze wskazówkami, jest sposób oraz miejsce jego przechowywania. Ściągasz zegarek do kąpieli, więc przechowujesz go w łazience? Lepiej poszukaj nowego miejsca. Łazienka to jedno z najbardziej narażonych na wilgoć pomieszczeń. Unosząca się para z czasem może przedostać się do wnętrza zegarka. O wiele bezpieczniejszą strefą będzie salon lub sypialnia. Aby jeszcze lepiej chronić sprzęt przed wilgocią, włóż go do oryginalnego pudełka.

Zegarek paruje od środka – co zrobić?

Jak widzisz lista powodów, przez które para osadza się po wewnętrznej stronie szkła, jest dosyć długa. Nie wszystkie przyczyny są także spowodowane Twoim bezpośrednim działaniem, a części wręcz trudno uniknąć. Co zrobić, gdy szkło zaparuje? Przede wszystkim ustal przyczynę tej sytuacji. Następnie niezwłocznie pozbądź się skroplonej pary – dzięki temu masz szansę, że urządzenie pozostanie sprawne.

Woda może uszkodzić mechanizm zegarka, a zbyt późna reakcja spowoduje całkowite zatrzymanie się wskazówek. Nagromadzona para niekorzystnie wpłynie też na stan całego urządzenia. Metalowe elementy skorodują co sprawi, że czasomierz nie będzie nadawał się do zapinania na nadgarstek.

zaparowane szkiełko zegarka

Jak usunąć wilgoć z zegarka? Powierz to zadanie specjaliście lub spróbuj je wykonać samodzielnie. Przede wszystkim unikaj rozkręcania urządzenia, aby przetrzeć je od środka. To przedsięwzięcie ryzykowne pod wieloma względami. Jeśli Twój zegarek paruje regularnie i często, oddaj go na kontrolę do serwisu.

Jak odparować zegarek?

Na początek uzbrój się w cierpliwość. Większość modeli powinna wyschnąć samodzielnie. Jak odparować zegarek? Ściągnij czasomierz z nadgarstka, ułóż go w suchym miejscu, pozbawionym nadmiernej wilgoci (niekoniecznie bardzo ciepłym). Chcesz skrócić czas schnięcia czasomierza? Użyj prostych, domowych trików. Włóż urządzenie do szczelnego pojemnika wypełnionego ryżem lub skorzystaj z małych saszetek zawierających pochłaniacz wilgoci.

Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą efektów, konieczne będzie oddanie zegarka do serwisu. Wybieraj autoryzowane punkty i pamiętaj, że tylko specjalista może rozkręcić urządzenie. W przeciwnym razie utracisz gwarancję. Gdy okres ochrony producenta minie, wybieraj sprawdzonych zegarmistrzów.

Zaparowany zegarek – jedna niedogodność, wiele przyczyn

Zachlapanie, czynniki atmosferyczne, warunki otoczenia, a przede wszystkim brak szczelności to główne powody parowania zegarka. Czasem jest to naturalne zjawisko, czasem sygnał, że woda lub wilgoć przedostały się do wnętrza urządzenia. Warto wiedzieć, że problem ten może się pojawić także na tarczy wodoodpornego modelu.

Zamglone szkło nie tylko utrudnia odczyt godziny, ale też wpływa na stan i funkcjonowanie kontrolera czasu. Gdy tylko zauważysz, że powietrze zamknięte w kopercie skropliło się, jak najszybciej odparuj swój czasomierz. Jeśli domowe sposoby zawiodą lub zegarek paruje nieustannie, oddaj urządzenie do autoryzowanego serwisu, gdzie osuszą go i skontrolują specjaliści. Sprawdź, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek.