X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Tarcza gładka, zdobiona czy z praktycznymi detalami? Jaką wybrać?

Tarcza gładka, zdobiona czy z praktycznymi detalami? Jaką wybrać?

Tarcza zegarka to jego centralny i zarazem najważniejszy element, łączący estetykę z funkcjonalnością. Powinna nie tylko efektywnie wyglądać, ale przede wszystkim umożliwiać łatwe odczytywanie bieżącej godziny, daty oraz innych informacji. Jak wybrać odpowiedni model, jakie są najpopularniejsze rodzaje indeksów i kiedy gładka tarcza sprawdzi się lepiej od bogato zdobionego cyferblatu? Sprawdź porady naszych ekspertów!

Modny wygląd czy funkcjonalność? Czym się kierować wybierając zegarek?

Choć zegarek służy przede wszystkim do pomiaru i wskazywania czasu, to mówiąc o tym jednym z najchętniej wybieranych rodzajów zarówno męskiej, jak i damskiej biżuterii, nie da się pominąć kwestii estetycznych. Na szczęście oferta producentów w różnych przedziałach cenowych jest tak bogata, że nie musisz wybierać pomiędzy modelami funkcjonalnymi i efektownymi. W tym artykule postaramy się przekonać Cię, że modny wygląd może iść w parze z użytecznością, czego najlepszym dowodem są damskie i męskie analogowe zegarki dostępne w ofercie sklepu SWISS.

Kiedy warto postawić na gładką tarczę?

Jeśli w codziennym życiu cenisz sobie minimalizm i porządek, te same wartości przykładając do swoich modowy stylizacji, zegarek z gładką tarczą będzie najlepszym pomysłem. Możesz postawić np. na biały cyferblat, na którym widnieją wyłącznie proste indeksy w kolorze złotym, w formie wąskich, pionowych listewek, jak w modelu Torii Hikari lub pójść o krok dalej i wybrać tarczę, na której znajdują się wyłącznie wskazówki. Zegarek z linii Bering Classic na czarnej tarczy nie ma natomiast żadnych indeksów i przyznać trzeba, że taki wzór prezentuje się niezwykle stylowo i elegancko.

Bering_Classic_14539-166

Sposoby zdobienia cyferblatów zegarków

Obecność lub brak indeksów na cyferblacie to nie wszystko. Często sama tarcza zegarka może być dziełem sztuki zegarmistrzowskiej, wzbudzając zachwyty nad precyzją i kunsztem wykonanych zdobień, jak choćby w modelu Watercolour Florals marki Olivia Burton. Wielobarwny, kwiecisty motyw na tarczy efektownie komponuje się tu z indeksami w kolorze różowego złota. Za pomocą jakich technik wykonuje się tak efektowne zdobienia? Do najważniejszych spośród obecnie używanych należą:

 • emaliowanie tarczy, polegające na powtarzanym wielokrotnie lakierowaniu oraz polerowaniu cyferblatu, aż do uzyskania efektownego połysku,

 • szlif słoneczny, będący metodą dekorowania zegarków poprzez mechaniczną obróbkę ich powierzchni. W efekcie tego procesu na tarczy powstaje efektowny wzór, który dzięki promieniom światła słonecznego sprawia wrażenia „rozchodzenia się” po całym cyferblacie,

 • nakładanie masy perłowej – bardzo popularna obecnie technika dekoracyjna: nanoszenie specjalnej powłoki umożliwiającej uzyskanie niezwykłe efektownej głębi oraz kombinacji barw. Właśnie ten sposób zdobienia wykorzystany został w zegarku Olivia Burton Mother of Pearl Bracelet.

Olivia_Burton_ob16pp57

Giloszowanie – czym jest ta technika?

Na osobny akapit zasługuje zdobienie zegarków metodą giloszowania, czyli rytowania tarczy. Efektem takiego zabiegu jest uzyskanie na cyferblacie powtarzalnego, wykonanego z doskonałą precyzją wzoru. Giloszowanie to technika wykorzystywana przez wielu topowych producentów zegarków. Warto dodać, że modele klasy premium, takie jak Citizen Titanium AW1240-57E, zwykle zdobione są ręcznie, przez co stają się one jeszcze bardziej wartościowe, wyjątkowe i pożądane.

Citizen_Titanium_AW1240-57E

Rodzaje indeksów: jak oznacza się godziny na tarczy

Warto również poświęcić nieco uwagi indeksom na tarczy zegarka. Ich podstawową funkcją jest oczywiście umożliwianie odczytywania aktualnej godziny, jednak indeksy mogą przybierać najróżniejsze formy, różniąc się między sobą wielkością, grubością czy kształtami zastosowanych czcionek.

Najpopularniejszą formą indeksowania, stosowaną głównie w zegarkach eleganckich, jest wykorzystanie prostych, wąskich kresek. Ciekawą alternatywą są także oznaczenia w formie punktów, jak w damskim modelu Tommy Hilfiger Cammi, który, mimo iż zaprojektowany został jako zegarek fashion, równie dobrze sprawdzi się w przypadku bardziej formalnych stylizacji.

Producenci czasomierzy często decydują się również na efektownie wyglądające indeksy strzałkowe, które w zależności od inwencji projektantów, mogą przybierać najróżniejsze formy – od prostych i eleganckich, aż po najbardziej fantazyjne i nieszablonowe.

Ostatnim typem indeksów służących do oznaczania czasu w zegarkach są oczywiście cyfry – zarówno te arabskie, jak i rzymskie. Tradycyjnie te pierwsze kojarzone są ze stylistyką sportową i casualową, drugie zaś doskonale pasują do bardziej klasycznych modeli. Częstym zabiegiem jest również łączenie różnych stylistyk, jak np. w modelu Citizen Chrono, gdzie cyfry arabskie występują wraz z prostymi indeksami, tworząc modne, inspirujące połączenie.

Citizen_Chrono_ca4420-13l

Dodatkowe funkcje na cyferblacie – czy to wybór dla Ciebie?

Bardzo często producenci decydują się na umieszczenie na tarczach swoich zegarków dodatkowych elementów, związanych z funkcjami czasomierzy. Oprócz wskazówek na cyferblacie mogą znajdować się datownik, chronograf, stoper czy czas światowy. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością łatwy dostęp do wielu funkcjonalności i możliwość natychmiastowego odczytywania niezbędnych danych jak np. w modelu Tommy Hilfiger Decker.

Jeśli cenisz sobie rozbudowaną użyteczność zegarka, dodatkowe tarcze i wskazówki będą dobrym wyborem. Zwróć jednak uwagę na to, by nagromadzenie różnego rodzaju elementów nie powodowało chaosu i nie utrudniało korzystania z zegarka. Przykładem przemyślanego designu jest z pewnością męski zegarek Lee Cooper LC06976.650, który mimo kilku dodatkowych wskaźników na cyferblacie, zachowuje elegancki i estetyczny wygląd.

Lee_Cooper_LC06976.650

Wiesz już, jakiego zegarka szukasz? Znajdziesz go w SWISS!

Jeśli dzięki naszym praktycznym poradom udało Ci się wybrać idealną tarczę, kształt i rozmiar indeksów oraz znaleźć przydatne, dodatkowe funkcje, czas dokonać zakupu. Sprawdź nasz asortyment oraz aktualne promocje i zamów swój wymarzony zegarek lub spraw prezent bliskiej osobie. W sklepie SWISS czekają na Ciebie tysiące modeli w atrakcyjnych cenach, z szybką dostawą. Pamiętaj, że u nas w razie potrzeby bezpłatnie skrócisz bransoletę lub spersonalizujesz zegarek, korzystając z darmowego grawerowania.