X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Sprawdzone porady jak się nie spóźniać

Sprawdzone porady jak się nie spóźniać

Notoryczne spóźnialstwo to zdecydowanie jedna z najbardziej irytujących cech ludzkiego charakteru. Oczywiście nawet najbardziej punktualnej osobie mogą przytrafić się nagły wypadek lub sytuacja losowa, przez które nie będzie ona w stanie dotrzeć na miejsce o umówionej godzinie. Problem staje się poważny, jeśli spóźniamy się regularnie. Jeśli zdarza Ci się przynajmniej raz na jakiś czas nie zdążyć na spotkanie, do pracy lub na uczelnię, ten artykuł jest dla Ciebie. Koniecznie poznaj nasze sprawdzone rady dla spóźnialskich i zapomnij o braku punktualności!

Z tego artykułu dowiesz się:

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących efektywnego zarządzania czasem znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu. Koniecznie przeczytaj go do końca i poznaj najlepsze patenty na spóźnialstwo!

Dlaczego punktualność jest ważna?

Osoby, które regularnie nic nie robią sobie z ustaleń dotyczących godziny towarzyskiego spotkania, wizyty u lekarza, a nawet (sic!) przychodzenia do pracy, z reguły nie mają co liczyć na pozytywną opinię w oczach innych. Przez zdecydowaną większość z nas spóźnianie się odbierane jest jako brak szacunku. Osoba o wysokim poziomie kultury osobistej nie spóźnia się, o ile nie ma ku temu naprawdę poważnego powodu. Choć w dzisiejszym, mocno zabieganym świecie, zasada ta może lekko trącić myszką, nie ma w niej nic staromodnego – punktualność zawsze była i nadal pozostaje jedną z głównych oznak profesjonalizmu oraz poważnego traktowania innych ludzi.

Choć pewnie każdy potrafiłby wskazać osobę, która notorycznie nie przestrzega ustalonych godzin spotkania, pod względem tendencji do spóźniania się, Polakom daleko do innych narodów – szczególne tych zamieszkujących południe Europy. Nie jest tajemnicą, że Hiszpanie, Włosi czy Portugalczycy mają dość luźne podejście do kwestii punktualności, co w dużym stopniu wynika z panujących w tych krajach uwarunkowań kulturowych. Z badania przeprowadzonego w 2011 roku wynika, że ponad 50% Polaków nie ma problemu ze spóźnieniami, a jeśli już do nich dochodzi, zwykle trwają dłużej niż 10 minut.

Dlaczego ludzie się spóźniają?

Osoby, u których punktualność nie jest najmocniejszą stroną, z reguły potrafią przytoczyć mnóstwo argumentów na obronę swojego spóźnienia. Do najczęstszych przyczyn uniemożliwiających punktualne dotarcie na spotkanie, do biura lub na wykład, należą:

 • problemy z komunikacją miejską,

 • korki oraz brak miejsca do zaparkowania,

 • nagłe zdarzenie losowe (np. zalanie mieszkania)

 • błędne określenie czasu potrzebnego na dotarcie na miejsce,

 • brak umiejętności skutecznego zarządzania czasem,

 • zaspanie, np. na skutek niedziałającego budzika,

 • chęć dokończenia ważnego zadania przed wyjściem.

Oczywiście oprócz poważnych (i przede wszystkim prawdziwych) przyczyn braku punktualności, nie brakuje również całej masy wymówek, po które sięgają przede wszystkim osoby nieumiejące w odpowiedni sposób zarządzać swoim czasem. Często wystarczy drobna zmiana – np. noszenie zegarka, by problem spóźnialstwa pożegnać raz na zawsze.

eleganckie-zegarki

Co savoir-vivre mówi o punktualności i spóźnieniach?

Osoby z tendencją do spóźniania się powinny również mieć świadomość, co o ich postawie mówią zasady dobrego wychowania. Savoir-vivre nie pozostawia złudzeń – brak punktualności najczęściej odbierany jest jako brak szacunku. Natomiast ludzie, którym spóźnianie się weszło w krew, postrzegani są w najlepszym przypadku jako roztargnieni, w najgorszym – jako nieprofesjonalni, a nawet niegodni zaufania.

Pojawiając się na spotkaniu punktualnie, pokazujemy, że zależy nam na wydarzeniu oraz innych jego uczestnikach. Przychodząc o określonej godzinie, traktujemy innych tak samo, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Z pewnością nikt nie lubi zbyt długo czekać na drugą osobę. Jeśli jednak spóźnienie nam się przytrafi, konieczne są przeprosiny, które powinny być zwięzłe i rzeczowe – w żadnym wypadku nie należy za swoje spóźnienie obwiniać wszystkich dookoła.

Warto pamiętać również o tym, że nie tylko brak punktualności, ale również zbyt wczesne przyjście na umówione spotkanie może zostać odebrane jako niestosowne. O ile okoliczności nie wymagają znacznie wcześniejszego przybycia, na miejscu najlepiej pojawić się kilka minut przed wyznaczoną godziną.

Lepsza organizacja – sposób na spóźnialstwo

Receptą na spóźnianie się może być lepsza samoorganizacja. Bardzo często zmiana codziennych nawyków okazuje się niezwykle pomocna, jeśli chodzi o zarządzanie czasem. Poniżej znajdziesz 7 przydatnych tipów dla spóźnialskich. Z naszymi wskazówkami na pewno łatwiej będzie Ci dotrzeć na miejsce o ustalonej porze.

 1. Dokładnie oblicz czas potrzebny na dotarcie do celu. Uwzględnij wszystkie aspekty podróży – korki, ewentualne przesiadki, dystans, który musisz pokonać na piechotę, dostępność miejsc parkingowych itp.

 2. Jeśli wybierasz się w nowe miejsce, sprawdź trasę, upewnij się, jak wygląda budynek oraz gdzie możesz zostawić pojazd – dobrym sposobem będzie prześledzenie trasy dzięki Google Street View.

 3. Zapisuj daty i godziny wszystkich swoich spotkań – smartfon lub tradycyjny kalendarz to cenna broń w walce ze spóźnialstwem.

 4. Miej przygotowany plan awaryjny – jeśli planujesz dojazd autobusem, weź pod uwagę jego spóźnienie lub awarię i zapewnij sobie alternatywę – np. podróż taksówką.

 5. Ważne rzeczy, np. odzież, dokumenty, rzeczy potrzebne do spotkania, przygotuj dzień wcześniej – unikniesz natłoku obowiązków przed wyjściem.

 6. Mądrze planuj wcześniejsze zadania – jeśli spóźnienie jest efektem przeciągających się poprzednich czynności, zapewnij sobie większą rezerwę, odpowiednio rozkładając ich realizację w czasie.

 7. Wstań wcześniej albo przynajmniej od razu po usłyszeniu budzika. Ustawianie drzemki w nieskończoność to jedna z najczęstszych przyczyn braku punktualności!

By być punktualnym, warto nosić zegarek!

Spóźnialstwo może być efektem nieumiejętnego zarządzania czasem, ale także kompletnego braku jego poczucia. Może w czasach, gdy godzinę pokazują nam smartfony, telewizory, pralki, mikrofalówki oraz setki innych urządzeń, brzmi to nieco zaskakująco, jednak praktyka pokazuje, że nic nie zastąpi tradycyjnego zegarka na rękę. Klasyczny lub designerski, analogowy bądź cyfrowy – wybór należy do Ciebie. Wyrobienie w sobie nawyku częstego zerkania na cyferblat (oczywiście z zachowaniem zasad savoir-vivre’u) pozwala znacznie skuteczniej panować nad uciekającym czasem. Poniżej prezentujemy kilka efektownych modeli, które nie tylko pomogą uniknąć spóźnienia, ale także doskonale się prezentują.

Męski zegarek Diesel Mega Chief Multifunction DZ4593

Stylowy męski zegarek Diesel Mega Chief Multifunction DZ4593 z datownikiem, trybem 24-godzinnym oraz alarmem oferuje wszystko, czego potrzebujesz, by skutecznie kontrolować cenny czas. Wysokiej jakości materiały, z których wyprodukowano ten model, w połączeniu z modnym designem sygnowanym logo jednej z topowych marek fashion czynią go idealnym wyborem zarówno do sportowych, jak i miejskich stylizacji. Za pomiar czasu odpowiada tu niezawodny kwarcowy mechanizm, dzięki czemu zegarek odmierza czas z najwyższą precyzją.

DZ4593

Męski smartwatch Smarth Scorpio R5S.LC

W erze smartwatchy warto wyposażyć się w inteligenty zegarek, który nie tylko wskaże godzinę, ale dzięki synchronizacji ze smartfonem, przypomni o ważnych spotkaniach i ułatwi planowanie zadań. Właśnie taki jest Smarth Scorpio R5S.LC z eleganckim, skórzanym paskiem. Oprócz bogatej gamy funkcji smart, zegarek umożliwia monitorowanie podstawowych parametrów zdrowotnych oraz aktywności.

R5S_LC

Damski zegarek Ice-Watch Ice Flower 020511

Efektowny design jest tym, co oprócz precyzyjnego pomiaru czasu charakteryzuje damski zegarek Ice-Watch Ice Flower 020511 w kolorze granatowym. Jego efektownie zdobiona motywami kwiatowymi tarcza ma proste, minimalistyczne indeksy, dzięki czemu całość prezentuje się modnie i elegancko. Zegarek doskonale sprawdzi się jako pomysł na prezent dla miłośniczki modowych trendów.

020511

Damski zegarek Ice-Watch Ice Glam Forest 001055

Na uwagę zasługuje również zaprojektowany w duchu minimalistycznej elegancji zegarek Ice-Watch Ice Glam Forest 001055 z ciemnoniebieskim paskiem z tworzywa sztucznego oraz tarczą w takim samym kolorze. Biżuteryjnego charakteru nadaje mu efektowna, subtelna obwódka tarczy w kolorze złotym, która dobrze komponuje się ze wskazówkami o tej samej barwie. Koperta zegarka zabezpieczona została szkłem mineralnym odpornym na trudy codziennej eksploatacji.

001055

Jak nauczyć dziecko punktualności?

Zarządzania czasem warto uczyć się już od najmłodszych lat. Trudno wymagać od dzieci punktualności, jeśli dorośli sami notorycznie się spóźniają. Nauka najlepiej przebiega na przykładach, dlatego warto być wzorem dla swojej pociechy – także w kwestii poszanowania czasu. W nauce punktualności bardzo pomocna może okazać się tzw. codzienna rutyna. Powtarzalne czynności, jak posiłki serwowane o stałych porach, konieczność odrabiania lekcji po przyjściu ze szkoły czy oglądanie bajek przed zaśnięciem, są dla malucha bardzo ważne, ponieważ wiążą się z poczuciem bezpieczeństwa. Jak się okazuje, mogą również ułatwiać zarządzanie czasem, ponieważ dziecko już od najmłodszych lat zyskuje świadomość, jak ważne jest przestrzeganie harmonogramu dnia.

Doskonałym sposobem na wyrobienie w dziecku nawyku punktualności jest podarowanie mu zegarka – wcale nie trzeba czekać z tym do pierwszej komunii. Taki praktyczny prezent nie tylko ułatwi odczytywanie godzin i minut, ale też sprawi, że dziecko poczuje się docenione i bardziej „dorosłe”. A w pewnym momencie samo zacznie kontrolować czas, korzystając z cyfrowego wyświetlacza lub analogowej tarczy na swoim nadgarstku.

Zegarek dziewczęcy Ice-Watch Ice Ola Kids 014431

Zegarek Ice-Watch Ice Ola Kids 014431 to propozycja dla najmłodszych fanek stylowych dodatków. Czytelna, pozbawiona dodatkowych ozdobników tarcza, na której znalazły się indeksy o odpowiednio dużych rozmiarach, znacznie ułatwia naukę odczytywania godziny, a efektowna różowo-niebieska kolorystyka czyni ten zegarek doskonałym dodatkiem do wielu dziewczęcych stylizacji.

014431

Czy są sytuacje, w których wypada się spóźnić?

Dla wielu osób niemałym zaskoczeniem może okazać się fakt, że w pewnych sytuacjach delikatne spóźnienie może być w dobrym tonie. Zasada ta absolutnie nie dotyczy jednak biznesowych spotkań, ważnych rodzinnych uroczystości oraz innych wydarzeń o wysokim stopniu sformalizowania. Spóźnić (oczywiście lekko) można się np. na koktajlowe przyjęcie lub niezobowiązujący wieczór w gronie przyjaciół. Przybycie kilka lub kilkanaście minut po umówionej godzinie nie będzie odebrane jako faux-pas również w sytuacji, gdy gospodarz przyjęcia sam prosi o przesunięcie pory spotkania. W takiej sytuacji warto dać mu kilka dodatkowych minut na przygotowanie wszystkiego.

Punktualność to dobry nawyk – przekonaj się sam!

O tym, że warto być punktualnym, nie trzeba nikogo przekonywać. Znasz już sprawdzone porady na spóźnialstwo, wiesz także, jak ważne w zarządzaniu czasem jest noszenie dobrej jakości zegarka. Pozostaje ruszyć na zakupy i znaleźć odpowiedni model dla siebie! Już dziś odwiedź nasz sklep internetowy lub jeden z ponad 120 butików SWISS w całym kraju i wybieraj spośród kilkunastu tysięcy markowych zegarków w najlepszych cenach.