X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
RODZAJE ZAPIĘĆ ZEGARKÓW – JAKIE WYRÓŻNIAMY?

RODZAJE ZAPIĘĆ ZEGARKÓW – JAKIE WYRÓŻNIAMY?

Najpopularniejsze klamrowe i motylkowe, ale również na zatrzask, teleskopowe czy z dodatkowymi zabezpieczeniami. Tak, jak wyróżniamy kilka rodzajów mocowania samej koperty (na pasku skórzanym, silikonowym, bransolecie, stal-mesh itd.), tak znajdziemy na rynku różne rodzaje zapięć zegarków. Czym się charakteryzują oraz jakie mają wady i zalety? Oto mini-przewodnik, dzięki któremu będziesz znał wszystkie rodzaje zapięć bransolety zegarka, a także paska.

Jakie wyróżniamy rodzaje zapięć w zegarkach?

Zanim opiszemy rodzaje zapięć zegarków, musimy zwrócić uwagę na samo mocowanie czasomierza do nadgarstka. Najpopularniejsze są oczywiście wspomniane przez nas na wstępie paski i bransolety. Według klasycznych zasad powinny być one dobierane zarówno kolorem, jak i fakturą do innych elementów stroju. W przypadku skórzanych pasków zwracamy uwagę na buty i pasek spodni – pamiętaj, że im drobniejszy ścieg wykańczający pasek w kolorze zbliżonym do samej skóry, tym czasomierz jest bardziej formalny.

Z kolei bransoleta w czasomierzach męskich uchodzi za bardziej casualowe rozwiązanie, doskonałe do garnituru sportowego lub dziennego. W takim przypadku istotne znaczenie będzie miała pozostała męska biżuteria, jak np. spinki do mankietów. Podobnie jednak, jak rodzaj mocowania pełni nie tylko praktyczną, ale i estetyczną funkcję (decyduje o stopniu formalności całego zegarka), tak obie te role odgrywają również rodzaje zapięć zegarków – zarówno tych na pasku, jak i na bransolecie.

zapiecie w zegarku

Jakie rodzaje wyróżniamy? Paski – zarówno skórzane, jak i stalowe – posiadają najczęściej tzw. zapięcia zwykłe: klamerkowe (klamrowe) lub motylkowe. Zgodnie z modowymi wyznacznikami, to właśnie pierwsze z nich, czyli zapięcie klamrowe do zegarka, uchodzi za najbardziej eleganckie – znajdziemy  je więc najczęściej w klasycznych modelach, mocowanych na paskach wykonanych ze skór naturalnych.

Rodzaje zapięć bransolety w zegarkach – czym różnią się pomiędzy sobą?

Czym różnią się poszczególne rodzaje zapięć bransolety zegarka? Tu mamy naprawdę sporo – klasycznych i nowoczesnych – możliwości. Tradycyjne zapięcie bransolety ma zazwyczaj wymiary 10mm/6mm i składa się ze sztyftu, który łączy się z jednej strony z bransoletą. Druga część mocowana jest z kolei na tradycyjny teleskop. Wykonuje się je najczęściej ze stali 316 L. Niemniej klasyczne okazuje się także teleskopowe zapięcie do bransolet o szerokości 10 mm – mocowane z obu stron, jak sama nazwa wskazuje, na teleskopy. Stosuje się je najczęściej w modelach, w których stalowa bransoleta zbudowana została z dużych, prosto zestawionych ogniw.

Dziś jednak wiele marek przełamuje te wzorce, oferując czasomierze uniwersalne, nadające się do noszenia zarówno na co dzień, jak i na wieczór, a także takie, które godzą ze sobą pozorne wzornicze sprzeczności: tradycyjny fason i nowoczesny design. Właśnie dlatego popularne rodzaje zapięć zegarków mocowanych na pasku skórzanym zaczynają być stosowane także w przypadku bransolet – jednym z nich jest właśnie wspomniane zapięcie klamrowe do zegarka.

Wykorzystuje się je w modelach, gdzie zapięcie ma zostać całkowicie „schowane” pod bransoletą. Z wierzchu jest więc praktycznie niewidoczne. Może mieć ono przy tym naprawdę różne wymiary – od drobnych 4-milimetrowych, przez nieco szersze 10-milimetrowe, po naprawdę sporych rozmiarów 34-milimetrowe klamerki.

zapiecie bransolety w zegarku

Jakie jeszcze rodzaje zapięć bransolety zegarka znajdziemy na rynku? Tzw. motylkowe, również „schowane” pod bransoletą i praktycznie niewidoczne, z tym że standardowa szerokość wynosi tu 20 mm, natomiast grubość może wahać się od 4 do 35 mm. Wiele marek oferuje także zapięcie z podwójnym zabezpieczeniem oraz z bocznym przyciskiem – te rodzaje zapięć bransolety zegarka znajdziemy najczęściej w bransoletach, w których ogniwa mocowane są za pomocą teleskopów.

Mimo że, jak widzisz, w ofertach firm produkujących czasomierze pojawiają się przeróżne rodzaje zapięć zegarków, wciąż w modelach mocowanych na pasku skórzanym najpopularniejsze okazuje się zapięcie klamrowe, z kolei w tych, wyposażonych w bransolety – zapięcie motylkowe do zegarka. Czym się różnią pomiędzy sobą i które wybrać? Wyjaśniamy!

Zapięcie motylkowe do zegarka – czym się charakteryzuje?

Jak wspomnieliśmy, zapięcie motylkowe do zegarka kojarzone jest głównie z bransoletami – część producentów wykorzystuje je jednak również w modelach zawieszonych na skórzanych paskach, co obniża odrobinę ich formalność, nadając im bardziej smart-casualowego charakteru. Czy to dobry pomysł i skąd wzięło się takie rozwiązanie?

Zapięcie motylkowe do zegarka pozwala łatwo zapinać i rozpinać pasek, zapewniając idealne dopasowanie do ręki. Co więcej, stwarza ono iluzję bezszwowego paska, dzięki schowaniu pod ogniwa lub skórę. To jednak wciąż nie wszystko – takie rodzaje zapięć zegarków są nie tylko wygodne, ale również ekonomiczne. Chociaż zapięcie klamrowe do zegarka skórzanego pasuje doskonale, to właśnie wykorzystanie na skórze tzw. motylka nie pozostawia na niej śladów użytkowania.

Jak to działa? Po otwarciu zapięcia (zaczepionego o stal,  tytan, lub skórę) za pomocą przycisku lub odciągnięcia zamka, pasek nie rozpina się do końca, lecz tworzy rodzaj pętli, przez którą można przełożyć dłoń; nie ma tu więc również ryzyka wyrabiania się otworów, jak w przypadku tradycyjnych klamer.

zapiecie motylkowe w zegarku

Zapięcie motylkowe do zegarka posiada jednak dość sporą wadę – jego produkcja okazuje się często znacznie droższa od tradycyjnej klamry. Dlatego – paradoksalnie – pojawia się ono najczęściej w czasomierzach produkowanych przez marki uznane za prestiżowe, z wyższej półki cenowej. To sprawia, że coraz bardziej zaciera się tradycyjny podział na eleganckie zapięcie klamrowe do zegarka i mniej formalne zapięcie motylkowe – wykorzystywane jest ono w nawet najbardziej klasycznych modelach, przeznaczonych nie tylko do garnituru, ale także smokingu czy fraka.

Mimo wszystko takie rodzaje zapięć zegarków mają zdecydowanie więcej zalet niż mankamentów. Odkąd pierwsze zapięcie zaprojektował na początku XX wieku Louis Carter, dostrzeżono, że zwiększa ono komfort użytkowania miłośników czasomierzy. To również doskonałe rozwiązanie dla osób z ograniczoną sprawnością manualną, posiadających trudność z dopasowaniem mocowania do obwodu nadgarstka. Co więcej, zapięcie motylkowe zabezpiecza czasomierz przed zgubieniem – jego rozpięcie się wyłącznie poluzuje model, ale możesz mieć pewność, że nie spadnie on na ziemię, ale zatrzyma się na dłoni. Z tego też powodu wykorzystuje się je szeroko w czasomierzach linii sportowych.

Zapięcie klamrowe do zegarka – wady i zalety

Wciąż jednak w najbardziej ekskluzywnych modelach na skórzanych paskach stosuje się tradycyjne zapięcie klamrowe do zegarka. Posiada ono, podobnie jak wszystkie rodzaje zapięć zegarków, swoje wady i zalety. Które jednak przeważają?

Zacznijmy od tych ostatnich. Pierwszą okazują się już same materiały wykonania klamerki – kiedyś była to głównie stal lub stal pozłacana, dziś – jeśli spotykamy tę ostatnią – będzie ona najczęściej zawierała powłokę ID, wykonaną metodą PVD, zapewniającą warstwie pozłacanej doskonałą przyczepność, trwałość i błysk. Coraz częściej pojawiają się również innowacyjne klamerki z lżejszego o 40% od stali tytanu, który jest w dodatku wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Surowiec zawsze dopasowany jest do tego, z którego wykonana została koperta zegarka – dzięki temu czasomierz stanowi harmonijną całość, pięknie prezentującą się na dłoni.

Jak wygląda zapięcie klamrowe do zegarka, chyba nie musimy wyjaśniać. Przypomnimy jednak, że sprzączka łączy tu dwa kawałki paska, a specjalna szpila przechodzi przez przygotowany otwór – dokładnie jak w najbardziej klasycznych paskach od spodni. Właśnie dlatego tak doskonale współgrają one ze sobą przy eleganckich stylizacjach.

jakie zapiecia mozna spotkac w zegarkach

Klamerka to również miejsce, na którym można umieścić swój znak, co czyni wielu producentów czasomierzy i samych pasków. Dzięki temu wiadomo, że dany model posiada oryginalny pasek; łatwiej też będzie go później ewentualnie wymienić na analogiczny. Zapięcie klamrowe do zegarka ma jednak kolosalną wadę – powoduje mechaniczne uszkodzenia skórzanego paska. W jaki sposób?

Częste przekładanie skóry przez klamerkę sprawia, że pasek przeciera się na brzegach i z czasem przestaje estetycznie wyglądać. Co prawda możesz spowolnić ten proces poprzez odpowiednią pielęgnację skóry, ale musisz się liczyć, że wymiana paska za jakiś czas przy tego rodzaju zapięciu i tak będzie koniecznością.

Klamrowe czy motylkowe – które rodzaje zapięć zegarków będą najlepsze?

Znasz już te najpopularniejsze i bardziej nowoczesne rodzaje zapięć zegarków. Na które warto się więc zdecydować? Najpierw podejmij decyzję dotyczącą mocowania samego czasomierza – to od niej  uzależniony jest wybór zapięcia. Mężczyźni, którzy cenią sobie tradycję, klasykę, i najczęściej wkładają elegancki garnitur, powinni postawić na paski skórzane – u kobiet te z kolei uchodzą za bardziej casualowe i codziennie. Bransolety męskie nadają się bardziej do stylizacji smart casualowych i codziennych, a także sportowych; z kolei te siatkowe w damskich czasomierzach będą pasować doskonale na wieczór, sprawiając wrażenie przepięknie wykonanej biżuterii.

Gdy już wiesz, czego potrzebujesz, pomyśl o swoim stylu życia oraz wygodzie. W przypadku kobiet efekt wizualny jest najważniejszy – odpowiednie dopasowanie bransolety do nadgarstka będzie więc kluczowe. Najlepiej wtedy zdecydować się na zapięcie motylkowe do zegarka, które pozwoli Ci na idealną regulację. Dla aktywnych mężczyzn to również okaże się świetnym rozwiązaniem.

Zapięcie klamrowe do zegarka sprawdzi się wyłącznie przy paskach skórzanych, jednak musisz się liczyć z tym, że będzie ono sprzyjać zużywaniu się mocowania szybciej – najlepiej więc zdecydować się na nie w modelach, których nie będziesz nosił na co dzień, ale np. na bardziej formalne okazje. Skóra nie jest bowiem wodoodporna, więc za każdym razem – nawet gdy myjesz ręce – będziesz musiał ściągać czasomierz, a to wyeksploatuje mocowanie w błyskawicznym tempie. Jeśli więc nie wyobrażasz sobie czasomierza na bransolecie, na co dzień wybierz zegarek na skórzanym pasku z zapięciem motylkowym, które uchroni go przed szybkim niszczeniem, a także zgubieniem.

Tradycyjne zapięcie klamrowe znajduje również zastosowanie w modelach sportowych, gdzie pasek wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, np. silikonu. Tu nie musisz bać się o szybkie zużycie. Jednocześnie będziesz miał/miała na nadgarstku oryginalny model, który balansuje na granicy stylów. Sprawdź naszą ofertę zegarków z różnymi rodzajami zapięć i wybierz to najlepsze dla siebie.