X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Rodzaje indeksów w zegarkach. Które są najwygodniejsze?

Rodzaje indeksów w zegarkach. Które są najwygodniejsze?

Perfekcyjnie dobrany zegarek to taki, w którym wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, jednocześnie odpowiadając gustom i preferencjom właściciela. Obecnie oferta producentów jest tak bogata, że każdy bez trudu może wybrać model idealnie dostosowany do własnych potrzeb, zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonalności. W tym wpisie na tapet bierzemy jeden z tych elementów tarczy zegarka, które oferują największą dowolność, jeśli chodzi o kształt czy wielkość. Mowa o indeksach, bez których odczytywanie godziny na zegarku byłoby dużo trudniejsze, choć jak najbardziej możliwe.

Z tego artykułu dowiesz się:

Sprawdź nasz kompleksowy poradnik i dowiedz się, dlaczego wybór odpowiednich indeksów na tarczy zegarka ma znaczenie!

Jakie elementy znajdują się na tarczy zegarka?

Obserwując uważnie trendy we współczesnym zegarmistrzostwie, łatwo można zauważyć dwa dominujące kierunki w designie tarczy zegarka. Pierwszy z nich, zgodnie z którym „mniej znaczy więcej”, zakłada ograniczenie elementów znajdujących się na cyferblacie do absolutnego minimum. Zazwyczaj znajdziesz tam jedynie wskazówki i indeksy, ewentualnie datownik i bardzo dyskretnie wkomponowany logotyp. Często jednak marki odstępują od umieszczania swojego znaku na tarczy, sytuując go na deklu. Taka estetyka jest typowa dla modeli projektowanych w stylu klasycznym, spełniających wymogi ponadczasowej elegancji.

Na drugim biegunie znajdują się zegarki fashion oraz modele sportowe, o niezwykle bogatym układzie elementów na tarczy. W tej estetyce projektanci mogą pozwolić sobie na wiele, dlatego, oprócz często efektownych oznaczeń poszczególnych godzin i masywnych wskazówek, tarcze zawierają wyraźne loga, dodatkowe tarcze i wskaźniki (np. stoper, czas światowy czy sekundnik), a nierzadko również zdobienia. Ciekawym i przyciągającym wzrok zabiegiem dekoracyjnym jest z pewnością odkrycie części mechanizmu, określane w branży jako konstrukcja open heart. Funkcję estetyczną często spełniają również motywy graficzne na cyferblacie czy ozdobne kamienie.

Indeksy liniowe w zegarkach – praktyczna klasyka

Wróćmy jednak do indeksów, wyznaczających punkty odpowiadające poszczególnym godzinom – wszak nawet najbardziej wyrafinowany zegarek powinien przede wszystkim odmierzać czas!

Jednym z najczęściej proponowanych rozwiązań, stosowanych przede wszystkim w tradycyjnym zegarmistrzostwie, ale także coraz częściej w zegarkach fashion, są indeksy liniowe. Mają one kształt kresek o różnej długości i grubości. Z reguły grubsze i krótsze belki stosowane są w modelach o mniej formalnej estetyce, natomiast długie, cienkie kreski zarezerwowane są dla eleganckich, klasycznych czasomierzy.

Liniowy indeks będzie rozwiązaniem idealnym dla każdego, kto ceni sobie prostotę i minimalizm. Zastosowanie grubszego znacznika może całkowicie odmienić wygląd zegarka, jednocześnie ułatwiając odczyt czasu. Z kolei delikatniejsze linie idealnie sprawdzają się w przypadku kopert o mniejszych rozmiarach, nadając całemu projektowi bardzo wyrafinowaną formę.

Damski zegarek Bering Classic 14134-001

Przykładem zegarka z linowymi indeksami jest damski Bering Classic 14134-001, w którym producent zdecydował się na zastosowanie podłużnych, smukłych kresek. Taki design w połączeniu z brakiem zbędnych ozdobników sprawia, że biała tarcza prezentuje się elegancko i bardzo stylowo. Warto zwrócić uwagę na fakt, że cyferblat zabezpieczony został szafirowym szkłem, dzięki czemu zegarek jest doskonale chroniony przed przypadkowymi zarysowaniami.

Męski zegarek Roamer R-Line Classic 718833 49 65 70

Propozycją dla panów jest natomiast szwajcarski zegarek Roamer R-Line Classic 718833 49 65 70, gdzie grubsze kreski na najważniejszych godzinach przeplatają się z drobniejszymi liniami na pozostałych pozycjach. Takie rozwiązanie w ciekawy sposób wpływa na czytelność oraz estetykę tarczy, w którą producent wkomponował również datownik oraz logotyp.

Indeksy z cyframi – arabskimi, rzymskimi, a może Bregueta?

Kolejnym popularnym rozwiązaniem po indeksach linowych są znaczniki w formie cyfr. Trzy najpopularniejsze formaty, które na stałe wpisały się w kanon tradycyjnego zegarmistrzostwa, to:

 • cyfry arabskie,

 • cyfry rzymskie,

 • cyfry Bregueta.

Arabska numeracja na tarczy zegarka postrzegana jest jako najbardziej praktyczne rozwiązanie, umożliwiające szybkie i bezbłędne odczytanie wskazań zegarka. Indeks arabski pozwala w mgnieniu oka sprawdzić godzinę, bez konieczności zastawiania się, co oznacza dany symbol.

W przypadku numeracji rzymskiej odczyt może trwać nieco dłużej, gdyż na co dzień przyzwyczajeni jesteśmy do cyfr arabskich. Niezaprzeczalną zaletą takich indeksów jest natomiast ich elegancki wygląd, który przekłada się na bardziej wytworną formę całego zegarka.

Ciekawym rozwiązaniem są indeksy w formie cyfr Bregueta, stanowiące efektownie stylizowaną odmianę tradycyjnych wskaźników arabskich. Ich wygląd kojarzy się z kaligrafią, dzięki czemu tarcza zegarka zyskuje dekoracyjny wygląd.

Warto dodać, że producenci nie ustają w poszukiwaniach ciekawych form, proponując zarówno jednolity sposób oznaczania godzin, jak i liczne wariacje. Jedną z popularniejszych jest z pewnością zastosowanie cyfr arabskich lub rzymskich wyłącznie na kluczowych pozycjach (godziny: 12, 3, 6, 9), a na pozostałych – indeksów linowych, punktowych, lub ich całkowity brak.

Damski zegarek Zeppelin Nordstern 7543-3

Inspirowane kaligrafią cyfry Bregueta posłużyły za indeksy m.in. w damskim zegarku Zeppelin Nordstern 7543-3. Jego wzornictwo z pewnością przypadnie do gustu miłośniczkom modnego designu, a klasyczna stylistyka czyni ten zegarek uniwersalnym dodatkiem do każdej stylizacji.

Męski zegarek Bering Titanium 18640-404

W stylistykę zegarków marki Bering idealnie wpisuje się zastosowanie indeksów arabskich zaprojektowanych we współczesnym stylu. Przykładem jest męski zegarek Bering Titanium 18640-404. Pogrubione i nieco spłaszczone cyfry nawiązują do aktualnych trendów w projektowaniu. Dzięki temu prostemu zabiegowi zegarek nawet za kilka lat będzie prezentował się równie efektownie i świeżo jak dziś.

Indeksy punktowe – pole do popisu dla projektantów

Alternatywą dla indeksów liniowych oraz cyfrowych są wskaźniki punktowe, przybierające formę niewielkich kropek, kwadracików, lub dowolny inny kształt. Taki sposób oznaczania godzin stwarza szerokie pole do wykazania się kreatywnością – nic dziwnego, że producenci tworzą punktowe indeksy np. z efektownych kamieni szlachetnych, kryształków czy cyrkonii, wzbogacając tym samym estetykę projektowanych przez siebie zegarków.

Damski zegarek Michael Kors Pyper Alloy MK4666

Ciekawym pomysłem na punktowe indeksy wykazali się projektanci damskiego zegarka Michael Kors Pyper Alloy MK4666, stosując drobne kryształki wykończone pozłacanym tworzywem. Na głównych godzinach umieszczono po dwa ozdobne szkiełka, na pozostałych – po jednym. W podobny sposób wykończona została koperta zegarka, dzięki czemu całość prezentuje się jeszcze bardziej efektownie.

Męski zegarek Bering Classic 11139-404

Niezwykle dyskretne są z kolei indeksy wpisane w tarczę męskiego zegarka Bering Classic 11139-404. niewielkie czarne punkty umieszczone na białym cyferblacie prezentują się stylowo, a przy tym są bardzo czytelne, co z pewnością ułatwia odczytywanie bieżącej godziny. Zegarek wyposażony został w datownik, co dodatkowo zwiększa jego funkcjonalność.

Cyferblat bez indeksów – komu się spodoba i czy jest praktyczny?

Jeśli należysz do fanów dosłownie rozumianego minimalizmu, możesz zdecydować się na jeden z modeli całkowicie pozbawionych indeksów. Pusta tarcza to rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka może nieco szokować, jednocześnie nadając zaprojektowanym w ten sposób zegarkom wyrafinowany, elegancki sznyt. Cyferblat bez jakichkolwiek znaczników prezentuje się awangardowo i futurystycznie, dlatego, jeśli lubisz przełamywać utarte konwencje, a w swoich stylizacjach kochasz przemycać najnowsze trendy, może to być rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

Kwestią wymagającą wprawy i doświadczenia pozostaje z pewnością umiejętność odczytywania godziny z tak zaprojektowanej tarczy. Precyzyjne wskazanie z dokładnością co do minuty może okazać się początkowo sporym wyzwaniem. Jednak po pewnym czasie korzystanie z zegarka powinno stać się znacznie łatwiejsze.

Damski zegarek Bering Classic 14531-307

Charakterystyczny dla zegarków marki Bering minimalizm widoczny jest w pozbawionym indeksów modelu Bering Classic 14531-307. Niezwykle efektowny ciemnoniebieski cyferblat nie zawiera żadnych elementów poza wskazówkami oraz subtelnie wkomponowaną nazwą producenta, co powoduje, że zegarek prezentuje się szalenie elegancko.

Czym są indeksy nakładane?

Ciekawym rozwiązaniem są także indeksy nakładane. Ta forma prezentacji godzin sprawia, że zegarek prezentuje się nietuzinkowo. W odróżnieniu od tradycyjnych „płaskich” indeksów nakładane znaczniki tworzą ciekawy trójwymiarowy efekt. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych oznaczeń, również w tej technice producenci decydują się na zastosowanie indeksów liniowych, cyfr rzymskich lub arabskich, a także różnego rodzaju punktorów oraz figur geometrycznych.

Czy istnieją indeksy idealne? Które indeksy wybrać?

Jak można się domyślić, trudno znaleźć uniwersalne indeksy, które zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym zadowoliłyby wszystkich użytkowników. Jeśli chodzi o czytelność, najwygodniejszym rozwiązaniem będą z pewnością cyfry arabskie – odczytywanie godziny na tego rodzaju tarczach przychodzi nam bez wysiłku. Oczywiście ciekawych modeli proponowanych przez projektantów jest tak wiele, że bez względu na to, jaki design cyferblatu preferujesz, z pewnością znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie.

Jakikolwiek zegarek wybierzesz, na pewno znajdziesz go w SWISS!

Niezależnie od tego, czy należysz do miłośników klasyki, cenisz sobie nietuzinkowość czy stawiasz przede wszystkim na funkcjonalność, w internetowym sklepie SWISS oraz w naszych stacjonarnych butikach w całym kraju czeka na Ciebie bogata oferta zegarków od topowych producentów. Wybieraj z ponad 16 000 dostępnych modeli i ciesz się udanymi zakupami z gwarancją bezpiecznej, darmowej dostawy.