X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Od kieszonkowych do naręcznych: poznaj historię zegarków

Od kieszonkowych do naręcznych: poznaj historię zegarków

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, po co producenci jeansów wewnątrz kieszeni projektowanych przez siebie spodni tak często umieszczają dodatkową, małą kieszonkę? Choć dziś pełni ona funkcję przede wszystkim designerską, stanowi pozostałość po czasach, gdy zegarki nosiło się nie na ręce, ale właśnie w kieszeni. Dziś zapraszamy w ekscytującą podróż do przeszłości inspirowaną modelami nawiązującymi do kanonu zegarmistrzowskiej klasyki. W epoce zaawansowanych smartwatchy, które zmierzą niemal wszystko, warto powrócić do tego, co ponadczasowe i zainteresować się zegarkami kieszonkowymi. Nie tylko nie zniknęły z rynku, ale wręcz mają spore grono miłośników na całym świecie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Poznaj ciekawe fakty z historii i dowiedz się, które osoby i wydarzenia ukształtowały współczesny przemysł zegarmistrzowski. Zapraszamy do zapoznania się z garścią ciekawostek prosto z zegarkowego świata, jak zwykle życząc fascynującej lektury!

Od kobiecej biżuterii do epoki smartwatchy: historia zegarków

Dziś noszenie zegarków na ręce wydaje nam się tak oczywiste i naturalne, że wielu z nas wręcz nie dopuszcza do siebie myśli, że w przeszłości mogło być inaczej. W czasach starożytnych, gdy rytm ludzkiego życia wyznaczała natura, to słońce pełniło funkcję podstawowego wskaźnika czasu. Tak było aż do średniowiecza, gdy ludzkość wynalazła zegary wieżowe, a z biegiem czasu człowiek nauczył się projektować i składać coraz mniejsze oraz precyzyjniejsze mechanizmy. Najpierw zamykał je w masywnych zegarach ściennych, a następnie w miniaturowych formach, które bardziej niż współczesne zegarki przypominały jednak efektowne damskie wisiorki lub inną, nie mniej wyrafinowaną biżuterię.

Zegarki kieszonkowe kiedyś

Właśnie w ten sposób powstało słynne „jajo norymberskie”, jak dziś wiele osób określa pierwszy w historii przenośny zegarek. Jego rozmiary bynajmniej nie przypominały współcześnie produkowanych czasomierzy! Pierwsze egzemplarze miały ok. 25 cm średnicy i 13 cm wysokości, były więc wielokrotnie większe niż kilkucentymetrowe tarcze, do których jesteś przyzwyczajony obecnie.

Najstarszym zachowanym przykładem takiego zegarka jest egzemplarz należący do królowej Bony, wyprodukowany przez Jakuba Czecha w 1525 roku, a więc blisko pół tysiąca lat temu. Jednak to nie on, a niemiecki ślusarz i rzemieślnik Peter Henlein uznawany jest za wynalazcę zegarka kieszonkowego. Produkowane przez niego w pracowni w Norymberdze czasomierze tworzone były z mosiądzu, co sprawiało, że pozwolić mogli sobie na nie jedynie najzamożniejsi ludzie z wyższych sfer. Wynalezienie sprężyny napędowej pozwoliło Henleinowi zmniejszyć wielkość mechanizmu do rozmiarów, które umożliwiły produkcję zegarków przenośnych. W tamtych czasach nosiło się je przede wszystkim jako naszyjniki bądź mocowano do ubrania.

Zegarki kieszonkowe dziś

Powracającą modę na styl vintage da się zauważyć w wielu aspektach, a wzrost zainteresowania wytworami klasycznego zegarmistrzostwa jest z pewnością jednym z nich. Kojarzone najmocniej z czasami przedwojennymi zegarki kieszonkowe powracają do łask, często w odświeżonych odsłonach. Wielu liczących się producentów ma tego rodzaju urządzenia w swojej ofercie, a giełdy zegarmistrzowskie i portale aukcyjne umożliwiają zakup czasomierzy „z duszą”, wyprodukowanych w czasach, kiedy przechowywanie zegarka w kieszeni stanowiło najpopularniejszy sposób jego noszenia.

Jak dziś nosić zegarki kieszonkowe? Możliwości jest sporo, a jeśli zaliczasz się do grona fanek lub fanów klasycznej elegancji, to wiedz, że wypada znać podstawowe zasady stylu. Jak wskazuje sama nazwa, modele te umieszcza się oczywiście w kieszeni: kamizelki, żakietu, marynarki bądź spodni. Dla poprawy bezpieczeństwa, a często również ze względów estetycznych, kieszonkowy zegarek umieszcza się na łańcuszku. Jeden z jego końców przypina się do zegarka, drugi – do ubrania. Jednak w przypadku poszczególnych elementów garderoby obowiązują nieco inne reguły, które również warto poznać.

 1. Nosząc zegarek w kamizelce, pamiętaj o umieszczeniu go po stronie przeciwnej niż ręka dominująca, na wysokości trzeciego guzika od dołu.

 2. W marynarce zegarek powinien być umieszczony w brustaszy, czyli przedniej kieszonce na piersi. Łańcuszek należy zapiąć o butonierkę, która często jest zaszyta, dlatego należy wcześniej ostrożnie ją rozciąć.

 3. Zegarek możesz również umieścić w kieszeni spodni. Łańcuszek z zapięciem suwakowym przymocuj do paska, natomiast dewizkę kółkową zahacz o szlufkę.

Jak powstały zegarki naręczne?

Co ciekawe, w czasach świetności zegarków kieszonkowych ludziom znany był już model naręczny, który na rynku pojawił się w końcówce XIX wieku. Za jego wynalazcę uznaje się szwajcarskiego zegarmistrza Louisa Brandta, który mając zaledwie 23 lata, stworzył słynną i cenioną dziś na całym świecie markę Omega. Warto dodać, że wynalazek Brandta dla większości purystów okazał się absolutnie nie do przyjęcia. Najwięksi konserwatyści noszenie zegarka na nadgarstku określali nawet mianem barbarzyństwa. Musiało minąć wiele lat, zanim ludzie przekonali się, że nowy sposób odczytywania godziny jest znacznie bardziej komfortowy.

Do popularyzacji zegarków naręcznych istotnie „przyczyniła się” I Wojna Światowa. Walczący na froncie żołnierze bardzo doceniali możliwość kontrolowania czasu jednym spojrzeniem na nadgarstek, bez angażowania zajętych trzymaniem broni rąk do sięgania po zegarek kieszonkowy. Lekkie i niewielkie Omegi łatwo chowały się pod mankietami mundurów, zajmując bardzo niewiele miejsca. Sprawdzone w warunkach bojowych czasomierze coraz częściej gościły na nadgarstkach „cywilów”, ostatecznie detronizując zegarki kieszonkowe pod względem masowej popularności.

Czym był „kryzys kwarcowy”?

Kolejnym rewolucyjnym wydarzeniem w historii zegarmistrzostwa było wprowadzenie przez markę Seiko do powszechnego użycia mechanizmu kwarcowego. Okazał się on dokładniejszy od wielu modeli z napędem w pełni mechanicznym, a przy tym lżejszy i tańszy w produkcji. Zasilanie bateryjne oznaczało również, że zegarki kwarcowe były w pełni bezobsługowe. Nic więc dziwnego, że w latach 80. segment ten stał się dominującym, powodując znaczne zmniejszenie zainteresowania modelami z naciągiem ręcznym oraz automatycznym.

Boom na zegarki napędzane kryształem kwarcu przeszedł do historii jako „kryzys kwarcowy”, który w największym stopniu dotknął szwajcarskie pracownie, słynące z konserwatywnego podejścia do produkcji swoich czasomierzy. Wiele marek przez długi czas nie chciało dostosować się do nowych realiów, podczas gdy ich zagraniczna konkurencja (głównie japońscy i amerykańscy producenci), zaczęła coraz mocniej zaznaczać swoją pozycję na rynku. Zegarki z napędem mechanicznym nie zniknęły jednak z rynku całkowicie – do dziś stanowią ukłon w kierunku „starej szkoły”, ciesząc się popularnością miłośników klasycznego zegarmistrzostwa.

Męski zegarek Boss Energy 1513971

Zaprojektowany z dbałością o każdy detal model Boss Energy 1513971 łączy w sobie nowoczesny design z klasyczną elegancją i najwyższą jakością stosowanych materiałów. Stalowa bransoleta oraz duża, 44-milimetrowa koperta w połączeniu z efektownym designem tarczy tworzą połączenie, które przyciąga wzrok i doskonale wpisuje się w obecne trendy. Znajdziemy tu również kwarcowy mechanizm łączący wysoką precyzję chodu z niewielkim zużyciem energii. Zegarek od góry zabezpieczony został szkłem mineralnym, dzięki czemu możesz swobodnie używać go do codziennych aktywności bez obaw o rozbicie.

1513971

Męski zegarek Boss Reason 1513977

Monochromatyczny, czarny Boss Reason 1513977 to męski zegarek zaprojektowany w duchu nowoczesnego minimalizmu. Na jego tarczy oprócz liniowych indeksów oraz dyskretnie wkomponowanego logotypu znajduje się wyłącznie datownik, dzięki czemu całość prezentuje się spójnie i bardzo stylowo. Wykonana ze stali szlachetnej koperta w połączeniu z gładkim skórzanym paskiem tworzą świetnie pasujący do siebie duet, odpowiedni zarówno do eleganckich, jak i casualowych stylizacji.

1513977

Męski zegarek Orient Automatic Classic Gents FAC0000DD0

Do klasycznych zegarmistrzowskich tradycji nawiązuje projekt męskiego zegarka Orient Automatic Classic Gents FAC0000DD0 ze wskazaniem daty oraz automatycznym mechanizmem napędzanym ruchami nadgarstka. Klasyczna, okrągła koperta ze stali szlachetnej w efektowny sposób komponuje się ze skórzanym paskiem. Dopełnieniem ciekawego projektu jest niebieska tarcza z datownikiem oraz liniowymi indeksami, dzięki której całość prezentuje się jeszcze bardziej okazale.

FAC0000DD0

Damski zegarek Boss Symphony 1502612

Miłośniczkom eleganckich zegarków z pewnością do gustu przypadnie Boss Symphony 1502612 z tarczą i kopertą w złotym odcieniu oraz delikatnie plecioną bransoletą w takim samym kolorze. Minimalistyczny design sprawia, że model ten sprawdzi się zarówno w przypadku wieczorowej kreacji, jak i biznesowego garnituru. Dzięki zastosowaniu kwarcowego mechanizmu użytkowanie zegarka jest praktycznie bezobsługowe.

1502612

Damski zegarek Rosefield Ace ACSGD-A01

W podobnym stylu zaprojektowany został damski Rosefield Ace ACSGD-A01, który łączy w sobie odcienie srebra i złota. Masywniejsza bransoleta nadaje mu typowo biżuteryjnego charakteru, dzięki czemu zegarek sprawdzi się jako dodatek na specjalne okazje. Połączenie stali oraz mosiądzu, z którego wyprodukowano kopertę, nadaje lekkości oraz zapewnia zwiększoną ochronę tarczy, od góry pokrytej wytrzymałym szkłem mineralnym.

ACSGD-A01

Kieszonkowy czy naręczny – warto nosić zegarek!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tradycyjny wariant naręczny, czy postawisz na jeden ze stylowych modeli kieszonkowych, lista powodów, by nosić zegarek, jest bardzo długa. Te najważniejsze to z pewnością:

 • sprawne zarządzenie czasem – nie w każdej sytuacji możemy sięgnąć po smartfon lub sprawdzić godzinę na innym urządzeniu. Zegarek daje taką możliwość w dowolnym momencie,

 • stylowe uzupełnienie stroju – zegarki fashion, biżuteryjne, klasyczne oraz sportowe świetnie uzupełnią Twój outfit,

 • oznaka prestiżu – nieważne czy naręczny, czy kieszonkowy – dobrej jakości zegarek świetnie podkreśla status,

 • kontrola zdrowia i monitorowanie aktywności dzięki zaawansowanym funkcjom smartwatchy,

 • możliwość wyboru modelu perfekcyjnie dopasowanego do Twojego stylu życia, gustu oraz upodobań.

Sprawdź ofertę SWISS i znajdź zegarek dla siebie!

Bez względu na to, czy należysz do miłośników klasycznej elegancji, cenisz sobie przyciągające wzrok zegarki fashion, czy preferujesz bogatą funkcjonalność modeli smart, u nas znajdziesz swój wymarzony zegarek w atrakcyjnej cenie. Już dziś odwiedź internetowy sklep SWISS i wybieraj z ponad 16 000 egzemplarzy, które mamy w ofercie. Preferujesz zakupy stacjonarne? W takim razie odwiedź jeden z ponad 120 naszych butików w całym kraju i rób zakupy tak, jak najbardziej lubisz.