X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Na której ręce nosi się zegarek?

Na której ręce nosi się zegarek?

Na której ręce nosi się zegarek – kiedy na prawej, a kiedy na lewej i dlaczego właśnie na tej? Czy noszenie zegarka na prawej ręce jest w złym tonie? Dzisiaj rozprawimy się z wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi tego, na której ręce nosi się zegarek. Zaczynamy!

Na której ręce nosi się zegarek? Rys historyczny

Uniwersalna i najczęściej przestrzegana zasada mówi, by zegarek nosić na ręce, której na co dzień używamy w mniejszym stopniu. Wynika z tego, że osoby praworęczne powinny nosić zegarki na lewej ręce, a leworęczne na prawej. I na tym moglibyśmy właściwie zakończyć. Przyglądnijmy się jednak temu zagadnieniu nieco bliżej. Noszenie zegarka na ręce, która jest używana w mniejszym stopniu, dyktowane jest nie tylko praktycznymi względami (o których będziemy mówić później), ale ma również swoje tło historyczne.

zegarek kieszonkowy

Poprzednikiem tak popularnego dziś zegarka naręcznego był zegarek kieszonkowy i to ten typ czasomierza zdecydowanie wiódł prym przez długie lata – aż do I wojny światowej. Na początku XX wieku modele naręczne noszone były przede wszystkim przez kobiety. Zegarki na rękę były wtedy traktowane jako fanaberia i przejściowa moda. Sytuację zmieniło nadejście I wojny światowej, kiedy okazało się, że zegarek oraz możliwość dokładnego określenia czasu są na froncie niezbędne. Kieszonkowe, dotychczas preferowane przez mężczyzn modele, stały się zwyczajnie niepraktyczne. To właśnie wtedy mężczyźni również przekonali się do zegarków naręcznych, które stopniowo zaczęły wypierać kieszonkowe czasomierze. Wybór lewej ręki jako tej, na którą mężczyźni zakładali zegarek, był naturalny i kierowany wyłącznie praktycznymi pobudkami – na rzadziej używanej ręce zegarek był w mniejszym stopniu narażony na uszkodzenia.

Jesteś leworęczny? Unikaj noszenia zegarka na lewej ręce

Zasady dotyczące noszenia zegarka na prawej czy lewej ręce dyktowane są zazwyczaj czysto praktycznymi względami. Jeśli jesteś leworęczny i będziesz zakładał zegarek na lewą rękę, może Ci być po prostu niewygodnie, szczególnie jeśli zegarek ma gruby pasek. Może to przeszkadzać przy pracy na komputerze czy podczas ręcznego pisania na kartce papieru. A nie o to przecież chodzi, by do każdej czynności tego typu zdejmować zegarek z nadgarstka i kłaść go na biurku. To przede wszystkim Tobie ma być wygodnie i komfortowo – jeśli jesteś leworęczny, zapomnij o zasadzie, że zegarek należy nosić na lewej ręce. Przełóż go na prawą – od razu poczujesz różnicę.

na której ręce powinno nosić się zegarek

Po drugie, zegarek noszony na ręce, której częściej używasz, będzie się szybciej niszczył. Jeśli nosisz zegarek na lewej ręce, a jesteś leworęczny, musisz liczyć się z tym, że pasek będzie bardziej się przecierał, a na bransolecie szybciej pojawią się rysy.

Noszenie zegarka na prawej ręce – czy to błąd?

Około 90% populacji stanowią osoby praworęczne. Oznacza to, że zdecydowana większość osób powinna nosić zegarek na lewej ręce. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Oczywiście noszenie zegarka na prawej ręce nie jest błędem. Jeśli tak się przyzwyczaiłeś i tak jest Ci wygodniej czy zwyczajnie bardziej podoba Ci się zegarek na prawej ręce, noś go w taki sposób, jak lubisz! Zawsze bierz jednak pod uwagę to, że zegarek noszony na prawej ręce praworęcznej osoby, może nieco szybciej się zniszczyć.

nakręcanie zegarka ręcznego na której ręce go nosić

Istnieje jeszcze jeden powód (to również wskazówka czysto praktyczna, niebędąca żadną powszechnie przyjętą regułą), dla którego osoby praworęczne powinny nosić zegarek na lewej ręce. Otóż prawa, sprawniejsza ręka służy do nakręcania zegarka. Niezależnie od tego, czy mówimy o zegarku męskim, czy damskim, koronka zegarka (czyli pokrętło, które umożliwia ustawienie godziny), umieszczone jest po prawej stronie tarczy – tak, by mając zegarek na lewej ręce, łatwo było sięgnąć do niego prawą dłonią.

Zegarek na prawej czy lewej ręce – co mówi savoir-vivre?

Co mówią zasady savoir-vivre’u o tym, czy nosić zegarek na lewej, czy prawej ręce? Właściwie to… nic. Nie ma żadnych spisanych zasad, które określałyby, w jaki sposób nosić zegarek. Istnieje jednak jedna reguła, która łączy to, na której ręce nosimy zegarek z dobrym wychowaniem. Jeśli na nadgarstku masz drogi, ekskluzywny, rzucający się w oczy model, raczej zrezygnuj z łamania zasad i załóż go na tę rękę, której rzadziej używasz. Noszenie ekskluzywnego modelu na ręce, którą witasz się, gestykulujesz i wykonujesz wszystkie podstawowe, codzienne czynności, może być odczytywane jako nietakt i obnoszenie się ze swoim majątkiem.

noszenie zegarka savoir vivre

Zakładanie zegarka na lewą rękę wiąże się również z walorami estetycznymi. Na prawej ręce kobiety i mężczyźni po ślubie noszą zwyczajowo obrączki. Zegarek na lewej ręce pozwala w takim przypadku zachować proporcje w biżuterii i wygląda po prostu korzystniej.

Zegarek nosi się na prawej czy lewej ręce? Nie trzymaj się sztywno zasad

Zasady, zasadami, ale zegarek jest przedmiotem, który przede wszystkim ma służyć i podobać się Tobie. Jeśli masz ochotę nosić zegarek na prawej ręce, a jesteś praworęczny – proszę bardzo! Jeżeli jesteś leworęczny i podoba Ci się, kiedy zegarek umieszczony jest na lewym nadgarstku – droga wolna!

Tak naprawdę wszystkie zasady, czy to te dotyczące zegarków, ubioru, makijażu czy biżuterii są tylko wskazówkami i podpowiedziami dla osób, które nie do końca same mogą odnaleźć się w danej tematyce. Jeśli nie czujesz się pewnie w kwestii stylu, estetyki czy po prostu lubisz wszystko mieć podane na przysłowiowej tacy, takie porady z pewnością są dla Ciebie praktyczne, przydatne i potrzebne. Jeśli natomiast masz swój pomysł na to, jak nosić zegarek, jak łączyć ze sobą kolory czy elementy ubioru oraz jak komponować zestawy biżuterii – wprowadzaj to w życie!

zegarek na lewej czy prawej ręce

Wracając do zegarków – sposoby na ich noszenie nie ograniczają się tylko do wyboru, czy umieścić go na prawej, czy na lewej ręce. Są osoby, które preferują noszenie zegarka odwrotnie do przyjętych reguł, czyli tarczą w dół, od strony ciała, a zapięciem w górę. Taki sposób noszenia czasomierza ma swoje praktyczne uzasadnienie – w ten sposób można ochronić tarczę przed niektórymi uszkodzeniami, szczególnie podczas aktywności fizycznej. Świetnie wyglądają również noszone w ten sposób te zegarki, których paski są nietypowe i biżuteryjne. A czasem po prostu zegarek może przypadkowo odwrócić się na tę stronę nadgarstka. Są też tacy użytkownicy czasomierzy, którzy noszą naręczne zegarki zupełnie na opak – np. przypięte do paska plecaka, dopięte do rzemyka zawieszonego na szyi czy… wrzucone do torebki.

Jak widzisz to, czy nosisz zegarek na lewej, czy prawej ręce, jest wyłącznie kwestią umowną, związaną z aspektami praktycznymi, estetycznymi lub tymi związanymi z przyzwyczajeniami czy tradycją. Najważniejsze jest to, by Tobie było wygodnie kilkanaście razy dziennie sprawdzać godzinę. Noś swój zegarek tak, jak tylko Tobie się podoba. Kto powiedział, że zawsze musisz zakładać go na ten sam nadgarstek? Może w poniedziałek będziesz chciał założyć go na lewą rękę, we wtorek na prawą, a w sobotę... zawiesić na łańcuszku na szyi? Masz pełną dowolność!