X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Mechaniczny vs kwarcowy: jak działa Twój zegarek i jak go nakręcać?

Mechaniczny vs kwarcowy: jak działa Twój zegarek i jak go nakręcać?

Mechaniczny czy kwarcowy? Aby wybrać zegarek z odpowiednim mechanizmem, musisz znać budowę, schematy działania oraz kluczowe podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma popularnymi konstrukcjami. W tym artykule bierzemy pod lupę mechanizmy zegarkowe, wyjaśniając, jak dokładnie pracują napędy mechaniczne oraz kwarcowe. Co więcej, z naszego poradnika dowiesz się, jak właściwie nakręcać swój zegarek, by cieszyć się precyzją ruchu wskazówek oraz poznasz modele, które skradną serce każdego miłośnika klasycznego zegarmistrzostwa. Życzymy przyjemnej lektury!

Jak działa mechanizm zegarka? Wyjaśniamy!

Mechanizm zegarka, zwany także werkiem albo wkładem jest złożonym systemem, który umożliwia precyzyjne odmierzanie czasu oraz obsługę bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak datownik, chronograf, tachymetr czy stoper. Istnieje kilka rodzajów wkładów zegarkowych, a najczęściej spotykany podział obejmuje mechanizmy:

 • kwarcowe – napędzane baterią, która pobudza do działania kryształ kwarcu,

 • mechaniczne z naciągiem automatycznym,

 • mechaniczne z naciągiem ręcznym,

 • solarne – zasilane energią słoneczną, stosowane np. w zegarkach japońskiej marki Citizen.

W ostatnich latach prawdziwą furorę – przede wszystkim za sprawą smartwatchy – robią również wszelkiego rodzaju mechanizmy elektroniczne, którym w przypadku najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli zdecydowanie bliżej do układów scalonych oraz mikroprocesorów znanych ze smartfonów czy komputerów. Choć trendy w branży zegarmistrzowskiej zmieniają się równie dynamicznie, jak w wielu innych dziedzinach życia, jedno pozostaje niezmienne – zegarki napędzane mechanizmami kwarcowymi oraz automatycznymi wciąż pozostają tymi najchętniej wybieranymi i to właśnie na nich skupimy się w dalszej części tekstu.

Czym jest zegarek kwarcowy?

Zegarek z mechanizmem kwarcowym działa dzięki energii elektrycznej wytwarzanej przez baterię. Sama nazwa technologii wynalezionej pod koniec lat 20. ubiegłego stulecia przez Warrena Marrisona w Kanadzie pochodzi od kwarcu – minerału należącego do grupy krzemianów szkieletowych. W dużym skrócie pochodzący z akumulatora prąd o niskim napięciu jest wykorzystywany do wytwarzania regularnych impulsów elektrycznych, wprawiających w ruch kryształ kwarcu. Skomplikowana konstrukcja, składająca się z wielu współpracujących ze sobą elementów, odpowiada za ruch wskazówek i pomiar czasu w zegarku z mechanizmem kwarcowym. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju czasomierzy jest fakt, że poza okresową wymianą baterii, są w pełni bezobsługowe.

Dlaczego warto wybrać zegarek kwarcowy?

Powodów, dla których warto sprawić sobie tego rodzaju urządzenie, jest naprawdę sporo. Zegarki kwarcowe to obecnie najpopularniejszy typ czasomierzy, dostępny w ofercie każdej liczącej się manufaktury lub marki modowej. Tego typu modele znajdziesz praktycznie w każdym segmencie: od zegarków klasycznych, poprzez fashion, aż po egzemplarze biżuteryjne, sportowe czy specjalistyczne. Powody, dla których warto wyposażyć się w tego rodzaju sprzęt to m.in.:

 • wysoka dokładność chodu – takie zegarki są zazwyczaj bardzo precyzyjne. Ich czułość zależy od jakości wykonania – w modelach budżetowych zwykle wynosi ona ok. +/- 20 sekund na miesiąc,

 • przystępna cena – kwarcowe modele są zazwyczaj tańsze niż te z mechanizmami mechanicznymi,

 • bezobsługowość – zegarki kwarcowe są najłatwiejsze w obsłudze. Nie wymagają nakręcania ręcznego, a jedyną czynnością, którą należy wykonywać regularnie, jest wymiana baterii.

Interwał wymiany źródła mocy nie jest identyczny dla każdego zegarka z mechanizmem kwarcowym. W zdecydowanej większości modeli wymiana baterii w celu utrzymania prawidłowego działania urządzenia odbywa się co rok lub dwa lata. Jednak niektóre mechanizmy na jednej baterii mogą pracować nawet 10 lat. Jeśli więc poszukujesz czasomierza, który nie będzie wymagał od Ciebie skomplikowanych i regularnych czynności konserwacyjnych, zegarek z mechanizmem kwarcowym będzie odpowiednim wyborem.

Co to jest zegarek mechaniczny?

Alternatywą dla modeli z mechanizmami kwarcowymi są zegarki z napędem mechanicznym. Działają dzięki energii kinetycznej magazynowanej w sprężynie napędowej. W zależności od rodzaju mechanizmu automatycznego sprężyna ta może być nakręcana ręcznie lub automatycznie.

 1. Zegarki z naciągiem ręcznym, wymagają manualnego, okresowego nakręcania koronki w celu utrzymania odpowiedniego poziomu rezerwy chodu.

 2. W modelach z naciągiem automatycznym sprężyna naciąga się samoistnie, pod wpływem naturalnych ruchów nadgarstka.

Zegarki mechaniczne są zazwyczaj nieco mniej dokładne niż ich kwarcowe odpowiedniki. Jest jednak coś, co sprawia, że tego rodzaju konstrukcje cieszą się w środowisku wyjątkową estymą i prestiżem. Tym czymś jest oczywiście kunszt konstruktorów, którzy z godną podziwu precyzją składają kolejne elementy, dając dowód swoich umiejętności, dokładności oraz znajomości technologicznych niuansów.

Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania mechanizmów automatycznych, nie powinno dziwić, że prace nad zbudowaniem od podstaw kolejnych wersji tego rodzaju werków potrafią trwać nawet kilka lat. Czymś całkowicie naturalnym jest również to, że szczególnie cenione egzemplarze renomowanych manufaktur zyskują status dzieł sztuki, osiągając zawrotne ceny.

zegarek kwarcowy

Naciąg manualny czy automatyczny – co wybrać?

Zegarki z naciągiem manualnym dają miłośnikom klasycznego zegarmistrzostwa ogromną satysfakcję. Wymagają one jednak regularnego nakręcania, aby utrzymać pracę mechanizmu. Tego rodzaju czasomierze są często uważane za znacznie bardziej prestiżowe od swoich odpowiedników z naciągiem automatycznym. Mają one unikalny charakter, który wynika z ich złożonej konstrukcji i wymagającej obsługi. Inną ich zaletą jest żywotność. Wyprodukowane z wysokiej klasy podzespołów modele z naciągiem manualnym mogą działać przez dekady i stanowić cenną rodzinną pamiątkę.

Naciąg automatyczny jest natomiast wygodniejszy i bardziej praktyczny niż ręczny. To opcja przede wszystkim dla osób, które nie chcą rezygnować z poczucia prestiżu, związanego z posiadaniem werku mechanicznego, jednak preferują bezobsługowe rozwiązania. Zegarki z naciągiem automatycznym wykorzystują energię kinetyczną, a więc „ładują się” podczas naturalnego poruszania nadgarstkiem. Pamiętaj jednak, że jeśli zegarek automatyczny zakładasz jedynie okazjonalnie lub gdy zamiennie używasz kilku różnych modeli, warto wyposażyć się w rotomat. To niewielkie urządzenie, które symuluje ruchy nadgarstka, służy do przechowywania zegarka, gdy nie jest on noszony, zapewniając stały naciąg sprężyny.

Jak i kiedy nakręcać zegarek mechaniczny?

Aby nakręcić zegarek mechaniczny, należy użyć koronki – niewielkiego elementu, który znajduje się na boku koperty. Cała czynność nie jest niczym skomplikowanym i sprowadza się do regularnego powtarzania kilku prostych kroków.

 1. Wysuń koronkę z koperty i ustaw bieżącą godzinę.

 2. Wsuń koronkę i przekręcaj ją dwoma palcami: raz w górę i raz w dół.

 3. W momencie, gdy poczujesz coraz większy opór, przerwij nakręcanie – nigdy nie nakręcaj sprężyny na siłę.

 4. Powtarzaj czynność regularnie – najlepiej codziennie rano.

 5. Wykonuj jednostajne, spokojne ruchy, by nie uszkodzić mechanizmu.

Mówi się, że zegarek automatyczny ma „duszę” i jest to twierdzenie, z którym nie sposób się nie zgodzić. Jeśli cenisz sobie kunszt i precyzję konstruktorów oraz bogatą historię klasycznego zegarmistrzostwa, nakręcanie swojego zegarka z pewnością będzie wspaniałym doświadczeniem.

Męski zegarek Swiss Military Hanowa Lead Ranger SMWGN0001230

Zaprojektowany w klasycznym stylu zegarek męski Swiss Military Hanowa Lead Ranger SMWGN0001230 to model napędzany kwarcowym mechanizmem, który łączy wysoką niezawodność, solidne wykonanie oraz stylowy design. Pokryta odpornym na zarysowania szafirowym szkłem tarcza ze stali szlachetnej z czarnym paskiem czyni go odpowiednim zarówno do codziennych aktywności, jak i do bardziej eleganckich stylizacji. Zegarek wyróżnia wodoszczelność o klasie 100 m.

Swiss Military Hanowa Lead Ranger SMWGN0001230

Męski zegarek Citizen Promaster Mechanical Challange Diver Fuji-Tsubo NB6021-17E

Fani tradycyjnego zegarmistrzostwa połączonego z nowoczesnymi technologiami swoją uwagę powinni skierować na mechaniczny zegarek Citizen Promaster Mechanical Challange Diver Fuji-Tsubo NB6021-17E napędzany automatycznym mechanizmem Citizen 9051. Jego stylowy design i najwyższa jakość zastosowanych materiałów są gwarancją wieloletniej niezawodności i ponadczasowej elegancji. Pokryty szafirowym szkłem, odpornym na zarysowania, zapewnia wodoszczelność do 200 metrów, dzięki czemu można w nim nurkować nawet na większych głębokościach.

Citizen Promaster Mechanical Challange Diver Fuji-Tsubo NB6021-17E

Męski zegarek Citizen Tsuyosa Sapphire Mechanical NJ0150-81X

Mechaniczny zegarek Citizen Tsuyosa Sapphire Mechanical NJ0150-81X to sprzęt, który sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i przy bardziej wymagających aktywnościach. Na uwagę zasługuje zastosowanie odpornej na korozję oraz przyjaznej dla skóry stali szlachetnej, która jest również bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Jego zielona tarcza nawiązuje do ekologicznych wartości, które od dawna są bliskie tej japońskiej marce. Solidna bransoleta oraz pokryta szkłem szafirowym koperta nawiązują do klasycznych trendów w zegarmistrzostwie, natomiast datownik oraz fluorescencyjne wskazówki i indeksy ułatwiają komfortowe korzystanie z zegarka niezależnie od warunków.

Citizen Tsuyosa Sapphire Mechanical NJ0150-81X

Damski zegarek Citizen Elegance EU6090-54H

Pierwszą z naszych propozycji skierowanych do pań jest klasyczny, biżuteryjny zegarek Citizen Elegance EU6090-54H napędzany niezawodnym, precyzyjnym mechanizmem kwarcowym. Wysoka jakość wykonania oraz subtelny design czynią go idealnym dodatkiem zarówno do formalnego outfitu, jak i codziennej stylizacji. Grafitowa tarcza przyciąga wzrok minimalistycznym projektem oraz doskonałą czytelnością. Dzięki pokryciu jej mineralnym szkłem zegarek zyskuje wysoką odporność na pęknięcie podczas codziennego użytkowania, co sprawia, że będzie służył swojej właścicielce przez długie lata.

Citizen Elegance EU6090-54H

Damski zegarek Kenneth Cole Automatic KCWLE0016403

Fantastycznym przykładem klasycznego rzemiosła jest damski zegarek Kenneth Cole Automatic KCWLE0016403, który przyciąga uwagę wysoką jakością wykonania oraz niezwykle efektownym designem. Pracujący wewnątrz automatyczny mechanizm został przepięknie wyeksponowany w konstrukcji open heart, co pozwala na własne oczy podziwiać kunszt i precyzję konstruktorów tego dzieła zegarmistrzowskiej sztuki. Połączenie brązowego skórzanego paska ze stalową kopertą w kolorze złotym sprawia, że Kenneth Cole Automatic KCWLE0016403 jest synonimem klasycznej elegancji we współczesnym wydaniu.

Kenneth Cole Automatic KCWLE0016403

Damski zegarek Festina Automatic 20580/2

Ostatnią z naszych propozycji jest zegarek Festina Automatic 20580/2, pokryty szafirowym szkłem, z automatycznym mechanizmem napędzanym ruchami nadgarstka. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do stylizacji współczesnej, aktywnej kobiety. Biżuteryjnego charakteru nadają mu efektowna tarcza oraz zastosowanie bransolety z lekkiej stali mesh. Subtelny kształt i rozmiar koperty sprawiają, że zegarek bez problemu mieści się pod mankietem koszuli lub żakietu.

Festina Automatic 20580/2

Postaw na niezawodny zegarek z oferty SWISS

Dostępne w ofercie sklepu SWISS zegarki z mechanizmami kwarcowymi oraz mechanicznymi to gwarancja niezawodności i najwyższej jakości wykonania. Proponujemy stylowe modele zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, z gwarancją darmowej dostawy. Sięgnij po propozycje znanych marek i ciesz się bogactwem przydatnych funkcji, solidnym wykonaniem oraz zgodnością z najnowszymi modowymi trendami i regułami ponadczasowej elegancji.