X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Komu przyda się zegarek z fazami księżyca?

Komu przyda się zegarek z fazami księżyca?

Czy wiesz, że pierwszy zegarek z fazami księżyca pochodzi z terenów starożytnej Grecji, a jego pochodzenie datuje się na 205 rok p.n.e.? Precyzyjnie rzecz ujmując, nie był on zegarkiem, a zegarem, który wskazywał fazy księżyca, datę i pozycję planet. Dziś zegarki z funkcją Moonphase znajdziemy w portfolio wielu renomowanych producentów. Zwłaszcza najbardziej prestiżowe marki zegarmistrzowskie lubią dodawać do swoich projektów ten efektowny detal. Jak działa wskaźnik faz księżyca? Czy warto zdecydować się właśnie na taki zegarek? O tym w dzisiejszym wpisie!

Zegarek z fazami księżyca – jak to działa?

Zanim przejdziemy do sedna, przypomnimy tylko krótko, że wędrówka Księżyca dookoła Ziemi trwa w przybliżeniu 29,5 dnia. Codziennie jego kształt widziany na niebie delikatnie się zmienia. Zegarki ze wskaźnikiem Moonphase odwzorowują ten naturalny cykl. W dodatkowym okienku na tarczy możemy sprawdzić, w jakiej fazie właśnie aktualnie znajduje się księżyc. Komplikacja ta wskazuje cztery główne (spośród ośmiu) faz księżycowych:

 • nów – czyli czas, kiedy księżyc nie jest widoczny, ponieważ znajduje się w jednej linii ze słońcem,

 • pierwszą kwadrę – fazę, w której widać tylko jego prawą połowę,

 • pełnię – moment, gdy księżyc jest całkowicie widoczny.

 • trzecią kwadrę – fazę, w której widać tylko lewą połowę.

A teraz wyjaśnijmy pokrótce, jak to działa. W zegarkach z totalizatorem księżycowym cyferblat jest podwójny. Za właściwą tarczą z indeksami i wskazówkami znajduje się druga – obrotowa, z grafiką księżyca. W ruch wprawia ją specjalna przekładnia, która przesuwa się o jeden stopień co 24 godziny. W efekcie patrząc na zegarek, widzimy, jak księżyc zmienia swoje położenie w okienku.

Jak wygląda wskaźnik fazy księżyca w zegarku?

Wskaźnik Moonphase najczęściej ma postać okienka z charakterystycznym zaokrąglonym wycięciem. Kształtem przypomina nieco leżącą literę „B”. Taka forma nie jest jedynie artystyczną wizją projektantów, lecz pozwala odwzorować księżyc przybywający i ubywający. Tyle w teorii, a jak sprawa wygląda w praktyce?

 1. Przez 8 dni po nowiu księżyc całkowicie znika z cyferblatu, a w okienku Moonphase pojawia się rysunek rozgwieżdżonego nieba.

 2. Od dnia ósmego księżyc stopniowo się wysuwa.

 3. Dnia piętnastego na tarczy pokazuje się pełnia.

 4. Od tego momentu księżyca zaczyna ubywać, czyli zaczyna on przesuwać się coraz bardziej w prawą stronę, aby w końcu zniknąć z okienka.

Niewielką zmianę położenia księżyca na tarczy obserwujemy już po upływie doby, jednak widoczne przesunięcie zauważymy dopiero po kilku dniach. Po zakończeniu cyklu rozpoczyna się kolejny.

Jak ustawić zegarek z fazami księżyca?

Aby poprawnie ustawić wskaźnik faz księżyca, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Pierwszym krokiem jest sprawdzenia aktualnej fazy cyklu księżycowego. Zwróć przy tym uwagę, czy księżyca przybywa, czy ubywa. Następnie wyciągnij koronkę i przy jej pomocy przesuń księżyc do pełni. Teraz policz, ile dni minęło od ostatniej pełni i ustaw księżyc we właściwym położeniu – w tym celu wykonuj koronką obrót o jeden stopień na każdy dzień. To już wszystko: dociśnij koronkę i gotowe. Jeśli wskaźnik jest ustawiony prawidłowo, księżyc na tarczy jest widoczny tak jak na niebie – czyli wschodzi po lewej stronie, a zachodzi po prawej. Pamiętaj, że po wymianie baterii w zegarku kwarcowym lub gdy zegarek automatyczny zatrzyma się, konieczne będzie ponowne ustawienie funkcji Moonphase.

A tymczasem zapraszamy do przejrzenia naszego księżycowego rankingu. Fazy księżyca znajdziemy m.in. w zegarkach Roamer, Zeppelin, Kenneth Cole i wielu innych prestiżowych marek. Zobacz, które z nich szczególnie polecamy w SWISS!

Męski zegarek Roamer Superior Business Multifunction 508822 40 54 50

Projekt okienka Moonphase może wyglądać bardzo różnie. Wszystko zależy wyłącznie od zamysłu projektantów. Czasami księżyc mknie po nocnym, rozgwieżdżonym niebie, innym razem wskaźnik kolorystycznie wtapia się w tło cyferblatu. Monochromatyczną wersję totalizatora znajdziemy na tarczy zegarka Roamer Superior Business Multifunction 508822 40 54 50. Ten klasyczny zegarek męski na bransolecie w całości utrzymano w odcieniach szarości. Fazy księżyca umieszczono na wysokości godziny szóstej – nieco wyżej niż standardowo, w pobliżu środka tarczy. Projekt cyferblatu dopełniają subtarcze multidatownika i podwójny zewnętrzny pierścień z numerowaną podziałką wskazującą kolejne tygodnie roku oraz odpowiadające im miesiące. Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

508822_40_54_50

Męski zegarek Roamer Superior Moonphase 508821 47 53 05

Klasyczny skórzany pasek, koperta w odcieniu różowego złota, tarcza nowoczesna, a zarazem stylizowana na retro – to musiało się udać! Roamer Superior Moonphase 508821 47 53 05 to męski zegarek, który wyróżnia się projektem cyferblatu. Na tarczy sporo się dzieje, a jednak całość wciąż pozostaje przejrzysta i czytelna. Szkło antyrefleksyjne, fluorescencyjne indeksy oraz wskazówki umożliwiają odczyt godziny niezależnie od pogody czy pory dnia. Wodoszczelność koperty dodatkowo zwiększa zakręcany dekiel.

508821_47_53_05

Męski zegarek Roamer Superior Moonphase II 513821 47 45 50

Mocny kolor i ciekawa architektura tarczy, indeksy rzymskie, dodatkowe totalizatory multidatownika oraz fantastycznie zaprojektowany wskaźnik Moonphase to propozycje dla tych, którzy przywiązują uwagę do detali. Roamer Superior Moonphase II 513821 47 45 50 to zegarek awangardowy, a jednocześnie solidnie wykonany. Szkło szafirowe na tarczy pokryto i tutaj powłoką antyrefleksyjną, indeksy i wskazówki – warstwą fluorescencyjną. Mechanizm zabezpieczono wodoszczelnością 5 ATM, którą zwiększa zakręcany dekiel.

513821_47_45_50

Damski zegarek Roamer Dreamline Moonphase 858801 49 38 50

Zegarek, który jest biżuterią? Roamer Dreamline Moonphase 858801 49 38 50 to elegancki zegarek damski w neoklasycznym stylu. Ponadczasowe wzornictwo tworzy niezwykle udany mariaż z elementami retro. Kolorystycznie srebro przeplata się z różowym złotem. Cyferblat zdobi szlif słoneczny oraz oczywiście wskaźnik faz księżyca. Całość dopełniają kryształkowe indeksy. Zegarek doda kobiecego charakteru casualowym stylizacjom, a w tych wieczorowych z powodzeniem zastąpi bransoletkę.

858801_49_38_50

Damski zegarek Zeppelin Luna 7639M-4

Księżyc energetycznie związany jest z żywiołem wody, a tym samym z ciągłą zmianą, przepływem i kreacją. Symbolicznie ma przypominać o swobodnym płynięciu z nurtem życia i nieskrępowanym wyrażaniu siebie. Zegarek Zeppelin Luna 7639M-4 fantastycznie wpisuje się w ten przekaz. Asymetryczny układ tarczy, jej falująca faktura, miękkie odcienie bieli i różowego złota – ten fenomenalny projekt to zarazem jeden z wielu przykładów designerskiego geniuszu marki Zeppelin! Zegarek stanie się piękną biżuterią, a przy okazji wyjątkowym, codziennym talizmanem. Jak dla nas, to idealny pomysł na prezent dla artystek, indywidualistek, romantyczek i wszystkich wrażliwych na piękno kobiet.

7639M-4

Męski zegarek Zeppelin LZ 129 Hindenburg 7036M-1

Czy pełna detali tarcza może być zarazem minimalistyczna? Zdecydowanie tak! Zeppelin LZ 129 Hindenburg 7036M-1 to męski zegarek, który przekonuje harmonijnym designem. Na godzinie szóstej umieszczono klasyczny wskaźnik Moonphase, nieco wyżej – symetrycznie po obu stronach – datowniki dnia tygodnia i miesiąca. Na obwodzie tarczy i tym razem znajdziemy dodatkową podziałkę wskazująca kolejne tygodnie roku. Jak widać, na tarczy sporo się dzieje, jednak nie mamy wrażenia nadmiaru. Wręcz przeciwnie: poszczególne elementy doskonale ze sobą współgrają. Zegarek mocowany jest na stalowej bransolecie mesh. Czas odmierza mechanizm kwarcowy.

7036M-1

Męski zegarek Kenneth Cole Automatic KCWGR2124602

Jest nowoczesny, industrialny, mocno nieoczywisty. Kenneth Cole Automatic KCWGR2124602 to awangardowy zegarek automatyczny z otwartą tarczą typu open-heart. Na industrialnym tle kół zębatych i przekładni rysują się fazy księżyca oraz wskaźnik dual time. Pracę mechanizmu można dodatkowo podziwiać przez szklany dekiel. Kolorystycznie projekt utrzymano w ciepłych tonacjach. Brązy przeplatają się tu z odcieniami klasycznego i różowego złota. Zegarek mocowany jest na skórzano-silikonowym pasku.

KCWGR2124602

Dla kogo przeznaczone są zegarki z wskaźnikiem fazy księżyca?

Księżycowe zegarki fantastycznie podkreślają styl osoby, która je nosi. Z tego powodu spodobają się miłośnikom pięknych detali. Mogą być także praktycznym narzędziem dla wędkarzy, żeglarzy, ogrodników, astrologów, a także dla pasjonatów życia w zgodzie z naturą. Wiedza o tym, w jakiej fazie przebywa aktualnie księżyc, pomaga dostroić się do jego naturalnego rytmu.

Jaki wpływ na człowieka mają fazy księżyca?

Zmieniający się księżyc intryguje i inspiruje ludzi od zawsze. To właśnie jego cykle wyznaczają rytmy przyrody. Przypływy i odpływy, porę zasiewu i zbiorów, czas działania i odpoczynku. Jak cykl księżycowy wpływa na nasze samopoczucie, nastrój, poziom energii? Poniżej przybliżamy energię poszczególnych faz!

Nów to czas, kiedy naturalnie zwalniamy tempo. Księżyc w nowiu jest na niebie praktycznie niewidoczny. Tym samym symbolizuje odkrywanie tego, co umyka naszej uwadze w natłoku codziennych spraw. To dobry moment na rozpoczynanie kuracji oczyszczających i wzmacniających organizm. Na płaszczyźnie duchowej nów jest czasem refleksji i początkiem zmiany. Właśnie teraz najlepiej zadać sobie pytanie: Co najbardziej chcę wprowadzić do mojego życia?

Gdy księżyca zaczyna przybywać, wstępuje w nas więcej mocy. Nagle intencje się klarują oraz pojawia się motywacja do działania. Pierwsza kwadra to dobry moment na realizację planów, wzmożoną aktywność, życie na wysokich obrotach. Warto to wykorzystać, bo im bliżej pełni, tym niższy poziom energii. Symbolicznym znaczeniem okresu między pierwszą kwadrą a pełnią jest elastyczność. Teraz jest pora na ewentualne przemodelowanie wizji, poprawki czy korektę kursu.

Pełnia to faza, którą najbardziej odczuwamy – zarówno w ciele fizycznym, jak i mentalnym. Gdy księżyc się dopełnia, emocje naturalnie przybierają na sile. Pełnia jest czasem na oddech, relaks, emocjonalne oczyszczenie. Na uwolnienie emocji oraz zostawienie za sobą wszystkiego, co już nam nie służy. Pozwolenie odejść temu, co musi odejść, stwarza miejsce na to, co pozostaje.

Trzecia kwadra upływa pod znakiem odpuszczania i akceptacji życia takim, jakie jest. Duchowe znaczenie tego czasu to głębokie zaufanie, że wszystko, co się wydarza, ma głęboki sens. Teraz jest dobry moment, aby puścić kontrolę i popłynąć z nurtem życia. To także optymalny czas, aby wzmacniać nawyki, które nam służą oraz posprzątać swoją przestrzeń (dosłownie i w przenośni).

Praktyczne i w dobrym stylu – sprawdź ofertę zegarków z fazami księżyca w SWISS

Zegarki z fazami księżyca przyciągają oko, świetnie wyglądają na nadgarstku i fantastycznie akcentują charakter osoby, która je nosi. Spodobały Ci się propozycje z naszego rankingu? Sprawdź pełną ofertę SWISS i wybierz zegarek dla siebie!