X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jakie są rodzaje datowników w zegarkach?

Jakie są rodzaje datowników w zegarkach?

Opracowanie automatycznego mechanizmu kalendarzowego, a następnie zminiaturyzowanie go do rozmiarów zegarka naręcznego stanowiło jedno z trudniejszych wyzwań horologii. Obecnie zegarki z prostym wskazaniem daty są bardzo popularne i łatwo dostępne. Ale czy wiesz, że istnieją również komplikacje z wiecznym kalendarzem, który obejmuje dzień tygodnia, datę, miesiąc i rok łącznie z latami przestępnymi bez konieczności ręcznej regulacji przez co najmniej jedno stulecie? Poznaj nasz przewodnik po najbardziej popularnych rodzajach datowników, jakie obecnie są dostępne na rynku i poszerz swoją wiedzę o niezwykłych mechanizmach!

Datownik – niezwykle przydatna funkcja w zegarku

Wskazanie kalendarza jest obecnie jedną z najbardziej popularnych funkcji zegarka. Trudno zakwestionować fakt, że przy obecnym tempie życia poręczne urządzenie dyskretnie pokazujące dzień miesiąca, a czasem również i tygodnia jest niezwykle użyteczne, tym bardziej, że nie zawsze możesz sięgnąć po komórkę. Okienko lub dodatkowe tarcze ze wskazaniem daty mają także duży wpływ na estetykę tarczy zegarka, dodając mu niepowtarzalnego charakteru.

Obecnie istnieje duża różnorodność zegarków z datownikiem, który może być zupełnie prosty lub też oznaczać niewiarygodny wprost stopień skomplikowania mechanizmu, co stanowi prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów i pasjonatów. Wraz z większą ilością komplikacji zegarek staje się ciekawszy i prestiżowy, rośnie też jego cena. Oprócz dnia miesiąca na tarczy można umieścić bardziej rozbudowane funkcje, obejmujące:

 • dzień tygodnia,

 • miesiąc,

 • wskazanie pory dnia,

 • fazę Księżyca,

 • roczny lub stuletni kalendarz.

Kiedy powstał pierwszy datownik?

Kto pierwszy wpadł na pomysł połączenia wskazania czasu z funkcją kalendarza? Datowniki w modelach kieszonkowych pojawiały się już w XIX w., ale pomniejszenie ich na potrzeby zegarków naręcznych okazało się dosyć trudnym zadaniem. Postęp dokonywał się stopniowo, a jego przełomowe momenty to:

Okres

Osiągnięcie

1915

Opatentowanie pierwszego zegarka naręcznego z datą przez Hammerly'ego; była ona pokazywana przez dodatkową wskazówkę na zewnętrznym pierścieniu i wymagała ręcznego nastawiania każdego dnia.

lata 30. XX w.

Opatentowanie przez firmę Girard Perregaux modelu Mimo-Meter – pierwszego zegarka na rękę z datownikiem w formie okienka.

II wojna światowa

Prace nad mechanizmem ze wskazaniem daty na potrzeby zegarków lotniczych.

1945

Rolex Datejust – pierwszy zegarek z automatycznym wskazaniem daty z czerwonymi i czarnymi cyframi (tzw. ruletka) i „okiem cyklopa”, czyli szkłem powiększającym.

1956

Rolex wprowadza zegarek ze wskazaniem daty i dnia tygodnia.

Do czasów współczesnych

Firmy zegarmistrzowskie udoskonalają datowniki, które dziś występują w bardzo zróżnicowanych formach.

Date, czyli okno z dniem miesiąca

Zegarki z tą najprostszą komplikacją znajdziesz w ofercie prawie każdej firmy. Okienko na datę umieszczone jest na tarczy, najczęściej na godzinie trzeciej lub szóstej, choć zdarzają się też bardziej oryginalne rozwiązania. Poniżej znajduje się dysk z cyframi, który co 31 dni wykonuje pełny obrót. Jeżeli miesiąc ma mniej niż 31 dni, musisz ręcznie zresetować go na początku następnego cyklu. Ta podstawowa funkcja kalendarza w bardziej zaawansowanych mechanizmach często jest rozbudowywana o wskazanie dnia tygodnia, tzw. Day-Date.

zegarek-z-datownikiem

Big date, czyli tak zwany datownik panoramiczny

Duża i wyraźna data sprawia, że cyferblat staje się bardziej czytelny. Datowniki panoramiczne wydają się różnić od tych zwykłych jedynie wielkością, ale po dokładnym przyjrzeniu się zauważysz, że każda z cyfr umieszczona jest na oddzielnym dysku. Jeden z nich zawiera numery od 0 do 3, a drugi — od 0 do 9. To rozwiązanie prezentuje się niezwykle elegancko, ale z technicznego punktu widzenia jest trudniejsze do wdrożenia. Zegarki z tego typu datownikiem są więc zwykle nieco droższe niż te ze zwykłą datą.

Datownik ze wskazówką

Ta komplikacja kalendarza pojawiła się w pierwszych zegarkach z datownikiem. Mimo że obecnie straciła nieco na popularności, nadal ma swoich zwolenników. Cechą charakterystyczną jest tutaj duża, wyróżniająca się wyglądem wskazówka. Wskazuje ona cyfry od 1 do 31, umieszczone na obwodzie tarczy. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie wprowadza chaosu na cyferblacie, którego większa część pozostaje pusta. Nawet jeśli na tarczy pojawią się inne funkcjonalności, nadal pozostanie ona przejrzysta i czytelna.

Data powracająca, czyli retrograde

W zegarkach z funkcją retrograde wskaźnik daty pokazuje upływ miesiąca również za pomocą wskazówki poruszającej się nie po okręgu, ale po łuku, na którym umieszczono cyfry od 1 do 31 dnia miesiąca. Po upływie tego okresu sprężyna ulega poluzowaniu i wskazówka samoczynnie wraca na pozycję „1”. Osoby, którym udało się zaobserwować ten „przeskok”, twierdzą, że wygląda niezwykle spektakularnie. W miesiącach mających mniej niż 31 dni lub gdy zegarek nie był używany przez jakiś czas, wskazanie daty możesz szybko przesunąć za pomocą koronki. Rozwiązanie to nie wymaga resetowania godziny.

Datownik double down

Kolejny stopień skomplikowania mechanizmu zegarka to wskazanie daty kalendarzowej, dnia tygodnia oraz nazwy miesiąca – te ostatnie wyrażone są najczęściej literami lub skrótami. Estetyczne i czytelne rozmieszczenie tych wszystkich wskaźników na tarczy stanowi duże wyzwanie dla projektantów. Okienka dnia tygodnia i miesiąca znajdują się najczęściej na górze tarczy, a wskazanie daty na dole, ale nie jest to reguła.

Multidatownik

Zegarki z multidatownikiem wyróżniają się rozbudowaną funkcją kalendarza. Umożliwia on odczyt dnia tygodnia, miesiąca, daty i czasu 24h. Charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością, która idealnie sprawdzi się dla osób dobrze zorganizowanych, lubiących mieć wszystko pod kontrolą. Multidatownik z reguły łączy się z ciekawym, wyrafinowanym designem w wyrazistych kolorach, ponieważ umieszczenie na tarczy dużej ilości danych kalendarzowych nie może negatywnie wpływać na jej czytelność. Okno daty i liczne totalizatory ze wskazaniami nadają całości dynamiczny i nowoczesny wygląd.

Datownik elektroniczny

Lubisz zegarki analogowe, ale fascynują Cię możliwości, jakie stwarza elektroniczny pomiar czasu? Wybierz model ze wskazówkami i cyfrowym wyświetlaczem, na którym może pojawić się:

 • dzienna data,

 • nazwa miesiąca,

 • dzień tygodnia,

 • czas 24H.

Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca i duża czytelność tarczy – po naciśnięciu przycisku w jednym „okienku” mogą pojawiać się różne informacje. Ten typ datowników polubią osoby ceniące funkcjonalność, ale niekoniecznie przypadną one do gustu fascynatom skomplikowanych mechanizmów.

Damski zegarek Festina Swiss Made 20020/1

Dzięki uniwersalnemu designowi szwajcarski zegarek Festina Swiss Made 20020/1 sprawdzi się na każdą okazję, zarówno dla niej, jak i dla niego. Stanowi doskonałe połączenie wyrafinowania, elegancji i funkcjonalności. Koperta i stylowa bransoleta zostały wykonane ze stali szlachetnej w kolorze złotym. Najwyższej jakości szkło szafirowe, odporne na zarysowania, chroni tarczę w kolorze srebrnym z wyraźnymi indeksami rzymskimi i liniowymi. Na godzinie trzeciej umieszczono klasyczne okienko z dniem miesiąca, które zawsze przypomni Ci o bieżącej dacie. Precyzyjne wskazanie czasu zapewnia mechanizm kwarcowy.

Festina Swiss Made 20020/1

Damski zegarek Calvin Klein Sport Multi-function for Her 25200175

Łączący elegancję ze sportowym charakterem damski zegarek Calvin Klein Sport Multi-function for Her 25200175 kryje w sobie mechanizm kwarcowy. Został wykonany ze stali szlachetnej w kolorze różowego złota. Kopertę zabezpieczoną szkłem mineralnym o podwyższonej odporności na zarysowania umieszczono na delikatnej bransolecie typu mesh. Tarcza ma indeksy liniowe i jest ozdobiona oryginalnym giloszowaniem. Datownik ze wskazaniem dnia miesiąca i tygodnia został zaprojektowany w formie dwóch totalizatorów. Trzeci z nich wskazuje czas 24-godzinny. Zegarek stanowi idealny wybór dla aktywnej kobiety, ceniącej dobrą organizację czasu.

Calvin Klein Sport Multi-function for Her 25200175

Męski zegarek Calvin Klein Sport 3HD 25200207

Minimalistyczny i ponadczasowy zegarek męski Calvin Klein Sport 3HD 25200207 wykonany został ze stali szlachetnej w kolorze grafitowym. Czarny pasek z silikonu o wyrazistej fakturze dodaje mu nieco sportowego charakteru. Na czarnej tarczy znajdują się mieszane indeksy liniowe i punktowe oraz wskazówki z luminescencją. Na godzinie czwartej umieszczono klasyczne okienko daty ze wskazaniem dnia miesiąca. Niezawodne działanie urządzenia zapewnia mechanizm kwarcowy. Odporne na zarysowania szkło jest mineralne. Bezpretensjonalny design sprawia, że zegarek stanowi doskonałe uzupełnienie sportowych i casualowych stylizacji.

Calvin Klein Sport 3HD 25200207

Męski zegarek Calvin Klein Linked Bracelet 25200054

Prostota i elegancki minimalizm to cechy, którymi wyróżnia się męski zegarek kwarcowy Calvin Klein Linked Bracelet 25200054. Jest w całości wykonany ze stali szlachetnej w kolorze grafitowym. Na tarczy, pokrytej szkłem mineralnym, znajdują się indeksy liniowe. O bieżącym dniu miesiąca zawsze przypomni dyskretny datownik w formie okienka umieszczonego na godzinie trzeciej. Całość prezentuje się niezwykle elegancko dzięki wyrafinowanym detalom, takim jak efektowne połączenie różnych odcieni szarości, masywna, oryginalna bransoleta oraz ciekawa tekstura na tarczy.

Calvin Klein Linked Bracelet 25200054

Męski zegarek Diesel Mega Chief Multifunction DZ4634

Niezwykle oryginalny męski zegarek Diesel Mega Chief Multifunction DZ4634 wyróżnia się wyrazistym designem nawiązującym do stylu steampunkowego. Stalową kopertę w kolorze złotym umieszczono na czarnym pasku z elastycznego tworzywa z logowaniem marki. Czarna tarcza ze szkłem mineralnym ma liniowe oraz arabskie indeksy i luminescencyjne wskazówki. Została wyposażona w cyfrowe wyświetlacze, na których odczytasz bieżącą datę i dzień tygodnia. Oprócz tego możesz korzystać z funkcji czasu 24, alarmu i kalendarza. Zegarek posiada także chronograf oraz tachymetr – trzeba przyznać, że w pełni zasługuje na określenie „multifunction”. Stanowi idealną propozycję dla mężczyzny, który lubi wyróżniać się w tłumie i doskonale wie, czego oczekuje od życia.

Diesel Mega Chief Multifunction DZ4634

Bądź zawsze na czasie z zegarkiem SWISS

Szalone tempo współczesnego życia sprawia, że wiele osób często traci poczucie czasu i ma problem nie tylko z określeniem godziny, ale także dnia miesiąca i tygodnia. Zegarek z komplikacją z kolekcji SWISS zawsze dyskretnie podpowie Ci bieżącą datę, dzięki czemu bez trudu zorganizujesz swoje zadania i dopasujesz terminy. Jeżeli fascynują Cię skomplikowane mechanizmy, znajdź w naszej ofercie model z bardziej rozbudowanym kalendarzem i ciesz się jego precyzyjnymi odczytami każdego dnia. Nie musisz wydawać majątku – zegarki znanych firm z licznymi komplikacjami dostępne są w bardzo przystępnych cenach. Sprawdź naszą ofertę już dziś!