X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jaki zegarek do pływania wybrać? Klasy wodoszczelności zegarków.

Jaki zegarek do pływania wybrać? Klasy wodoszczelności zegarków.

Zegarek do pływania służy nie tylko do sprawdzenia aktualnej godziny podczas przebywania w wodzie. To również świetne narzędzie do optymalizowania i kontrolowania treningów. Jaki zegarek do pływania wybrać? Podpowiadamy!

Zegarek do pływania – czy warto?

Czy zegarek do pływania jest faktycznie konieczny? Czy nie możemy po prostu na te kilka godzin, które spędzamy nad wodą czy na basenie, ściągnąć zegarka i zostawić go w bezpiecznym miejscu? Oczywiście, że możemy. Ale po co? Na rynku istnieje wiele modeli, które można bezpiecznie zamoczyć, bez obawy o ich zniszczenie. By móc bez obaw korzystać z zegarka również w wodzie, trzeba tylko dostosować jego właściwości do swoich wymagań. Inny model będzie odpowiedni dla osoby, która okazjonalnie, w miesiącach wakacyjnych wypoczywa nad wodą, a inny sprawdzi się u osoby regularnie lub zawodowo trenującej pływanie.

Dziś zastanowimy się, na co zwrócić uwagę wybierając zegarek do pływania, jakie funkcje mogą być przydatne oraz przeanalizujemy klasy wodoszczelności zegarków. Zostań z nami przez 5 minut – poniższy artykuł z pewnością rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

zegarek do plywania

Jaki zegarek do pływania wybrać? Unikaj zbędnych funkcji

Szukasz zegarka do pływania, ale wiesz, że tak naprawdę będziesz korzystać z jego wodoszczelności tylko od czasu do czasu i potrzebny Ci będzie wyłącznie do kontrolowania godziny? W takim wypadku nie ma sensu inwestować w zegarek naszpikowany dodatkowymi specjalistycznymi funkcjami, z których i tak nie będziesz korzystał, a tylko zawyżą one jego cenę. Wystarczający będzie dobrej jakości zegarek z wodoszczelnością na poziomie 10 ATM (więcej o poziomach wodoszczelności dowiesz się, czytając tekst dalej). Taki sprzęt będzie odpowiedni do pływania i nurkowania bez akwalungu.

Jeżeli natomiast regularnie pływasz, a zegarek ma służyć również jako pomocnik w treningach, zwróć uwagę na poniższe funkcje. Oczywiście może okazać się, że nie każda z nich będzie dla Ciebie przydatna – wybierz te, które faktycznie umożliwią optymalizację Twoich treningów i kontrolowanie wyników.

Pulsometr

To jedna z podstawowych funkcji zegarków do pływania. Pulsometr pozwala kontrolować puls podczas wysiłku, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie wydajności treningu. Pulsometr może być ustawiony na kilka sposobów – wszystko zależy od tego, jakie efekty chcesz uzyskać. Inne parametry będą dotyczyć spalania tkanki tłuszczowej, inne poprawy wydolności, a jeszcze inne utrzymania kondycji. Oczywiście z takiego pulsometru możesz korzystać nie tylko podczas pływania, a również w trakcie odpoczynku czy kontrolując wysiłek generowany przez bieganie, czy jazdę na rowerze.

 zegarek do plywania

Mierzenie dystansu

Ta funkcja jest szczególnie przydatna w kontrolowaniu swoich postępów. Wybierając zegarek wyposażony w tę funkcję, należy wziąć pod uwagę to, gdzie zazwyczaj pływasz. Jeśli częściej wybierasz pływanie w otwartych akwenach wodnych, zegarek będzie mierzył pokonany dystans poprzez dane z GPS. Jeśli pływasz w basenach, zwróć uwagę na te modele, które umożliwiają pomiar pokonanego dystansu na podstawie wprowadzonych danych, dotyczących długości basenu oraz ruchów pływaka (wbudowany mechanizm rozpozna, kiedy wykonasz zwrot i zliczy, ile długości basenu przepłynąłeś).

Przyciski działające pod wodą

Zazwyczaj mówi się, żeby pod wodą nie korzystać z przycisków w zegarku – nawet jeśli cechuje się on wysokim poziomem wodoszczelności. Niektóre zegarki są jednak wyposażone w specjalne funkcje, które umożliwiają korzystanie pod wodą np. ze stopera. W takich wypadkach często wykorzystywany jest ekran dotykowy lub specjalne przyciski działające pod wodą. 

Oczywiście to nie jedyne funkcje, w jakie wyposażone mogą być zegarki do pływania. Niektóre modele wyposażone są również w historię treningów, termometr, licznik kalorii, Bluetooth, kompas czy odtwarzacz muzyczny.

Klasy wodoszczelności zegarków. Uważaj na oznaczenia!

Klasy wodoszczelności zegarków i interpretacja ich oznaczeń bywa kłopotliwa. Jednym z najczęstszych błędów jest odczytywanie jednostki podanej w metrach jako głębokości możliwego nurkowania. To, że zegarek oznaczony jest poziomem wodoszczelności na poziomie 50 m, nie oznacza, że można zanurzyć go w wodzie głębokiej na 50 m. Oznaczenia te dają informację o wytrzymałości zegarka na ciśnienie statyczne.

Jaki zegarek wodoszczelny wybrać? Poniżej przedstawiamy objaśnienia dotyczące konkretnych oznaczeń na zegarkach.

jaki zegarek wodoszczelny

Waterresistant – wbrew pozorom to najniższa klasa wodoszczelności spotykana w najtańszych zegarkach. Producenci oznaczają w ten sposób zegarki, które teoretycznie są odporne na niewielkie zachlapania, ale w praktyce nie powinno się nawet myć w nich rąk.

3 ATM (30 M) – taki zegarek jest odporny na zachlapanie, możesz w nim myć ręce i nosić go podczas deszczu.

5 ATM (50 M) – taki model może być użytkowany podczas pływania, ale nie powinien być zanurzany na długo, nie nadaje się również do nurkowania.

10 ATM (100 M) – zegarek z taką klasą wodoszczelności jest odpowiedni do pływania i nurkowania bez akwalungu.

20 ATM (200 M) – zegarek o takim parametrze wodoszczelności jest przeznaczony do pływania oraz nurkowania z akwalungiem, na niewielkich głębokościach.

30 ATM, 50 ATM i więcej – jest to klasa zegarka nurkowego, przeznaczonego dla osób nurkujących profesjonalnie.

Jaki zegarek wodoszczelny sprawdzi się najlepiej? Pamiętaj, by przestrzegać kilku zasad

Jeśli wiesz już, jaki zegarek do pływania wybrać i zakupisz swój wymarzony model, pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym będzie on bezawaryjnie służył Ci przez długie lata.

Jeśli wybrałeś zegarek o nieco niższym poziomie wodoszczelności, np. 5 czy 10 ATM, pamiętaj, by nie wchodzić do wody po długim pobycie w pełnym słońcu. Rozgrzany zegarek jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia w kontakcie z zimną wodą – na skutek nagłej zmiany temperatur tego typu czasomierze mogą na chwilę stracić wodoszczelność. Pamiętaj również, by pod wodą nie używać przycisków, ani nie odkręcać koronki. Po kąpieli w słonej wodzie nie zapomnij też o dokładnym wypłukaniu zegarka z osadzającej się na nim soli.

jaki model zegarka wybrać na basen

Warto również od czasu do czasu (zwłaszcza przed sezonem letnim), skontrolować wodoszczelność zegarka w autoryzowanym serwisie – specjalista sprawdzi, czy wszystkie uszczelki trzymają prawidłowo i czy nic się nie rozszczelniło. Dzięki takiej kontroli będziesz mógł bez obaw o uszkodzenie mechanizmu zanurzyć swój zegarek w basenie czy jeziorze.

Wybierając zegarek do pływania, tak jak i podejmując jakiekolwiek inne decyzje zakupowe, należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Wybierz taki czasomierz, którego funkcje będą dla Ciebie przydatne oraz taki, który wizualnie wpasuje się w Twój gust. Przemyśl zakup dwa razy, zastanów się, do czego właściwie jest Ci potrzebny zegarek wodoodporny i… wybierz wymarzony model. Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zapraszamy również do zapoznania się z pozostałymi treściami z działu Porady. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz wśród nich ciekawe propozycje, dzięki którym kupisz czasomierz dopasowany do siebie lub dowiesz się, jak o niego dbasz, jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem.