X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
JAKI ZEGAREK DLA ALERGIKA WYBRAĆ?

JAKI ZEGAREK DLA ALERGIKA WYBRAĆ?

Swędząca wysypka, opuchnięte nadgarstki – niestety tak właśnie może objawiać się alergia, która sprawia, że rezygnujemy z noszenia naszych ukochanych i niezbędnych na co dzień czasomierzy. Dziś jednak nie jest ona już problemem. Jaki zegarek dla alergika będzie najlepszy? Podpowiadamy!

Zegarek dla alergików – uważaj na niektóre metale i tworzywa sztuczne!

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest alergia. To efekt błędnego rozpoznania danej substancji przez organizm jako zagrożenia. System immunologiczny człowieka reaguje nadwrażliwością na dany pierwiastek, stąd właśnie, po noszeniu na nadgarstku uczulającego nas czasomierza, pojawiają się po pewnym czasie niepokojące zmiany skórne.

Niekiedy alergia objawia się już w pierwszym kontakcie z konkretną substancją, czasem jest efektem długotrwałej z nią styczności i może wystąpić dopiero po latach. W tym przypadku nic nie dadzą ani maści dermatologiczne, ani przyjmowanie określnych leków. Żeby nie rezygnować z czasomierza na ręce, trzeba zdecydować się na specjalne zegarki dla alergików.

Jaki zegarek dla alergika będzie najlepszy? Spójrzmy na najpopularniejsze alergeny skórne – należą do nich takie metale, jak nikiel, chrom i kobalt. Kolejną często spotykaną grupą substancji uczulających są tzw. formaldehydy, czyli tworzywa sztuczne, lakiery i farby. Czym będą więc zegarki antyalergiczne? To takie czasomierze, które nie mają wyżej wymienionych substancji lub ich domieszka jest naprawdę minimalna. 

Coraz modniejsze stają się drewniane zegarki dla alergików, które jako jedyne zabezpieczenie zewnętrzne posiadają naturalny wosk, którym pokryte są ich koperty. Nawet, jeśli tego rodzaju modele są dodatkowo malowane lub barwione, to niemal zawsze z wykorzystaniem substancji maksymalnie antyalergicznych. Takie czasomierze to jednak gratka dla kolekcjonerów oraz nowoczesnych osób lubiących modowe eksperymenty. Są one również cięższe od tradycyjnych zegarków, więc nie zawsze nadają się na co dzień. Jaki zegarek dla alergika zatem sprawdzi się najlepiej niezależnie od okazji? Zdecydowanie ten wykonany ze stali szlachetnej, szlachetnych metali i hipoalergicznych tworzyw sztucznych.

zegarki dla alergikow

Stal szlachetna, zwana również chirurgiczną, okazuje się doskonała dla osób uczulonych na metale. Mimo bowiem, że to stop żelaza, chromu i niklu, węgla, a także kilku innych pierwiastków, to powszechnie uznaje się ją za materiał niealergizujący, bo ilość niklu jest tu naprawdę znikoma, a znajdą się i takie modele, które w ogóle go nie posiadają. To również dobra inwestycja ze względu na trwałość, odporność na rdzę i śniedzenie. Stalowe koperty nie odkształcają się i nie matowieją, o ile nie mają kontaktu z chlorem.

Zegarki dla alergików wykonane w całości z metali szlachetnych, jak złoto, srebro i platyna prezentują się wyjątkowo pięknie, dają stuprocentową gwarancję, że Cię nie uczulą, jednak pamiętaj, że są znacznie droższe, a także delikatniejsze niż te wykonane ze stali, przez co bardziej podatne na zarysowania i załamania.

Jaki zegarek dla alergika-sportowca będzie więc najlepszy? Aktywny tryb życia wymaga solidnych, wytrzymałych i najlepiej wodoodpornych czasomierzy. Biorąc pod uwagę, że alergia uaktywnia się silniej, gdy ręka pod paskiem czy bransoletą poci się, tego rodzaju modele powinny być w stu procentach hipoalergiczne. Czasomierze wykonane z antyalergicznych tworzyw sztucznych znajdujesz w ofercie niemal każdej szwajcarskiej marki. Pamiętaj jednak, że nie powodują one żadnej reakcji alergicznej u osób uczulonych na metal, a nie formaldehydy. Gdy niestety dopadła Cię alergia na obie substancje, najlepsze będą zegarki ceramiczne lub zegarki tytanowe.

Zegarki ceramiczne – unikaj domieszek innych substancji

Zegarki ceramiczne – bo od nich zaczniemy – to idealne rozwiązanie dla osób borykających się z problemami skórnymi. Dlaczego? Ponieważ materiał ten powstaje wskutek spiekania proszków ceramicznych tlenków, węglików oraz borków wybranych pierwiastków. Taki spiek nie wchodzi w interakcję ze skórą, więc z powodzeniem może być noszony na nadgarstku przez nawet największych alergików.

Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając taki czasomierz? Po pierwsze sprawdź mocowanie koperty – jeśli pasek nie jest ceramiczny, powinien być wykonany z eko skóry, koperta z kolei nie może posiadać żadnych zewnętrznych elementów stalowych czy metalowych - obecność innych domieszek może wywołać reakcję alergiczną. Najlepsze będą więc zegarki ceramiczne wykonane w całości ze spieku, a więc zawierające zarówno ceramiczne bransolety, jak i koperty, a nawet tarcze.

zegarki tytanowe dla alergików

To również doskonała inwestycja na lata – poprzez poddawanie pierwiastków i specjalnych proszków prażeniu w wysokich temperaturach, uzyskany materiał jest niezwykle odporny na zarysowania. To jednak nie wszystko. Dobrze wypolerowany okazuje się wyjątkowo połyskliwy i przyciąga wzrok – chociaż ceramiczny zegarek nie został wykonany z drogiego kamienia czy metalu szlachetnego, prezentuje się niemniej atrakcyjnie, zwłaszcza przy eleganckich wieczorowych strojach.

Pamiętaj także, że spiek ceramiczny nie bez powodu wykorzystują także inżynierowie projektujący promy kosmiczne i fachowcy zajmujący się bolidami Formuły 1. A to dlatego, że materiał ten cechuje wyjątkowa lekkość. Czy może być więc coś lepszego na nadgarstku niż ekskluzywny, w przystępnej cenie, a do tego wytrzymały, pięknie wyglądający zegarek, którego prawie nie czuć? Tego rodzaju zegarki antyalergiczne polecamy szczególnie dla kobiet. Mężczyźni natomiast z pewnością pokochają zegarki tytanowe.

Zegarki tytanowe – pamiętaj, by sprawdzić cenę!

Tytan to materiał, który zyskał swoją popularność w naprawdę szerokiej gamie dziedzin – upodobali sobie go zwłaszcza inżynierowie pracujący przy konstruowaniu ekwipunku medycznego oraz w lotnictwie. Dziś coraz częściej pojawia się on również w fabrykach produkujących czasomierze.

Zegarki tytanowe są najbezpieczniejsze dla osób podatnych na alergie. Dodatkowym atutem jest tu również lekkość – ważą one 40% mniej niż stal, dzięki czemu – zwłaszcza mężczyźni – mogą sobie pozwolić na większe i ciekawsze modele, bez obaw o dyskomfort. Materiał ten okazuje się nie tylko obojętny dla skóry, ale również nie rdzewieje, jest więc idealny dla osób aktywnych. W jaki sposób wybrać jednak odpowiedni model?

ceramiczne zegarki dla alergików

Zwróć uwagę w tym wypadku na cenę. Dlaczego? Ponieważ tytan to surowiec droższy od stali, dlatego wielu producentów, by minimalizować koszty produkcji, wykorzystuje różne połączenia tego materiału z innymi – i tak, możesz kupić czasomierz, gdzie tytanowa jest wyłącznie koperta, a bransoleta już nie. Wtedy nie unikniesz uczulenia. Co jednak w sytuacji, gdy nie stać Cię na zegarki tytanowe? W takim przypadku zdecyduj się na tytanową kopertę w połączeniu z eko paskiem skórzanym – uczulić tu może tylko nieodpowiednio dobrany preparat do pielęgnacji.

Pamiętaj jednak, że te czasomierze stanowią świetną inwestycję – w pełni tytanowe modele to dodatkowo wyjątkowy komfort noszenia (również ze względu na przyjemne uczucie chłodu na nadgarstku), a także wytrzymałość na długie lata – nie rdzewieją, nie korodują i są odporne nawet na silne zadrapania.

Zegarki dla alergików – ceramiczne, tytanowe czy ze stali szlachetnej?

Już wiesz, jaki zegarek dla alergika będzie najlepszy – sprawdzi się tu zarówno stal szlachetna i metale szlachetne, jak i tworzywo sztuczne (dla osób uczulonych na metale, ale nie na formaldehydy). W stu procentach bezpieczne są jednak zegarki ceramiczne i zegarki tytanowe, które – prócz antyalergicznych właściwości – cechuje doskonała wytrzymałość, lekkość i nietuzinkowy wygląd.

Niezależnie jednak od tego, na który czasomierz się zdecydujesz, o każdy należy odpowiednio dbać – nawet jeśli materiał nie powoduje alergii, to podrażnienia, odparzenia i inne reakcje skóry mogą zostać spowodowane przez zabrudzenia, których nie widać czasem gołym okiem. Nie bój się więc czyścić dekla, a także ogniw czy paska; pamiętaj jednak, by zawsze robić to delikatnie, w dodatku substancjami, przeznaczonymi do danego materiału.

Przed zakupem czasomierza zawsze dowiedz się dokładnie z czego zbudowane są wszystkie komponenty – koperta może być po prostu posrebrzana, a całość wykonana np. z brassu (stopu cynku i miedzy). Jaki zegarek dla alergika będzie najlepszy? Taki, który go nie uczuli, a jednocześnie posłuży mu przez lata i będzie prezentował się doskonale na jego nadgarstku. Sprawdź także inne nasze porady, które pomogą Ci znaleźć czasomierz idealny.