X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jak ustawić fazy księżyca w zegarku?

Jak ustawić fazy księżyca w zegarku?

Mały, zmieniający swój wygląd księżyc to nie tylko gadżeciarski element na tarczy zegarka dla fanów astrologii. Takie funkcjonalne urozmaicenie przyda się także żeglarzom czy ogrodnikom. Sprawdź, jak działają fazy księżyca w zegarku i w jaki sposób je ustawić.

Co to są fazy księżyca w zegarku?

Nocne niebo ma w sobie dużo magii. Główną rolę w unikatowym, gwiezdnym spektaklu, gra Księżyc. Naturalny satelita Ziemi ma niekwestionowany wpływ na naturę, czego przykładem są przypływy i odpływy. Według przekonań, które utrwalił czas, faza księżyca decydują o jakości plonów czy wielkości połowów. Wielu uważa też, że oddziałują także na człowieka – wpływają na urodę czy decydują o efekcie zabiegów kosmetycznych. Trudno o naukowe potwierdzenie tych wierzeń, jednak osób zafascynowanych Srebrnym Globem przybywa.

Lubisz spoglądać w niebo i kontrolować zmieniające się fazy księżyca? Obserwację często utrudniają Ci chmury? Uniezależnij się od pogody i zdecyduj się na odczytywanie faz księżyca w zegarku. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych umiejętności. Nie ma też konieczności powtarzania skomplikowanych kombinacji. Jedyne czego potrzebujesz to czasomierz z funkcją faz księżyca. To zdecydowanie jeden z ciekawszych detali na tarczy. Jest praktyczny i atrakcyjny wizualnie, a urządzenie ze wskazówkami zyskuje dzięki niemu intrygujący wygląd. Co to są fazy księżyca w zegarku?

Wygląda oraz umiejscowienie tego urozmaicenia tarczy zależy od pomysłu danej marki. Każdy wskaźnik jest jednak bardzo charakterystyczny. Ma wyłącznie postać graficzną – bez cyfr i liter (chyba że wzbogacono go o datownik) za to z księżycem, który przemieszcza się w okienku. W zależności od wizji projektanta, symbol czasem mknie po granatowym, nocnym, rozgwieżdżonym niebie (tradycyjny wygląd), a czasem po tle kolorem zbliżonym do cyferblatu (wersja minimalistyczna). Do czego służy ta funkcja? Komu przypadnie do gustu?

fazy księżyca w zegarku co to jest

Funkcja pozwalająca na odczytywanie faz księżyca w zegarku jest wręcz stworzona dla osób żyjących z naturalnym rytmem, interesujących się astrologią lub kosmosem czy też lubiących obserwację ciał niebieski, a szczególnie naturalnego satelitę Ziemi. Dobrze ustawiona funkcja faz księżyca idealnie odwzorowuje na tarczy czasomierza ruch Srebrnego Globu.

Wskaźnik codziennie znajduje się w inne pozycji, dlatego cały zegarek wygląda tak intrygująco. Funkcja ta jest wyjątkowo designerska i nietypowa. Uchodzi wręcz za jedną z ciekawszych pod kątem wyglądu. Wzbogacone o nią zegarki są więc często wybierane także przez osoby, które lubią oryginalne i niebanalne dodatki oraz zwracają uwagę na rolę szczegółów. Urządzenia wzbogacone o wskaźnik faz księżyca często są eleganckie i utrzymane w klasycznym stylu. To damskie i męskie modele, które dopasujesz do casualowego garnituru czy sukienki, luźniejszej, codziennej stylizacji, jak i tej przygotowanej na wyjście ze znajomymi.

Zastanawiasz się, czy funkcja pokazująca aktualną fazę księżyca jest dziś praktyczna, czy może wpływ na decyzję o jego zakupie ma unikalny wygląd? Fakt, urozmaicenie to jest wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, jednak wiele osób wciąż wykorzystuje je w praktyce. Kto? Przede wszystkim osoby, których praca i zainteresowania związane są ze zmieniającymi się fazami księżyca. Po taki model zegarka chętnie sięgają żeglarze na morzu, ogrodnicy, wędkarze i grzybiarze.

Jak działają fazy księżyca w zegarku?

Mechanizm działania faz księżyca w zegarku jest co do zasady prosty i nie musisz się specjalizować w nauce o ciałach niebieskich, aby szybko zinterpretować to, co widzisz na cyferblacie. Obrotowa tarcza wskaźnika dokładnie odwzorowuje ruch Srebrnego Globu, dlatego warto poznać szczegółową pracę mechanizmu i przypomnieć sobie, jak w ciągu miesiąca zmienia się wygląd naturalnego satelity Ziemi.

Żeby dobrze wytłumaczyć, jak działają fazy księżyca w zegarku, zaczniemy od powtórki z astronomii. Co wieczór Srebrny Glob prezentuje się w nieco innej postaci. Wynika to z jego układu względem Ziemi i Słońca. Z każdym dniem widzisz mniejszy lub większy obszar Księżyca. Uwagę zwraca się jednak wyłącznie na kilka charakterystycznych momentów.

Cykl rozpoczyna nów. Księżyc pozostaje wtedy niewidoczny. Po kilku dniach odkrywa swoją wschodnią część i „dopełnia” się aż do pełni. Czas ten nazywa się pierwszą kwadrą. Po nocy, w której cała tarcza Księżyca jest oświetlona, oczom obserwatorów ukazuje się jego zachodnia część, a wschodnia pozostaje coraz bardziej niewidoczna. Następuje ostatnia kwadra, którą kończy nów i cykl ponownie się rozpoczyna.

Wskaźnik umieszczony na cyferblacie działa bardzo podobnie – odwzorowuje ruch Księżyca. Pamiętasz, jak zaprojektowany jest ten element zegarka? To tarcza z księżycem na niebie, umieszczona w charakterystycznym okienku, z zaokrąglonymi brzegami. Ten nietypowy jak dla dodatkowych funkcji wygląd wskaźnika to nie tylko kwestia estetyczna. Zakrzywiona tarcza pozwala odwzorować wygląd księżyca podczas gdy „ubywa” go lub „przybywa”, przez co przybiera formę rogala.

fazy księżca w zegarku jak działają

Jak w praktyce działają fazy księżyca w zegarku? Podczas nowiu obrotowa tarcza ustawiona jest w taki sposób, że rysunek Srebrnego Globu przez kilka dni pozostaje niewidoczny. Następnie zgodnie z naturalnym układem Księżyca, grafika coraz bardziej się wysuwa. Podczas pełni zobaczysz ją w całej okazałości. Następnie przesunie się w prawą stronę, aby zniknąć w okienku.

Kupując zegarek z fazami księżyca, musisz pamiętać o kilku sprawach. Swój model przede wszystkim zamów w sprawdzonym sklepie. Fakt, że w danym momencie widzisz pełną grafikę lub jej fragment, jeszcze nie oznacza, że urządzenie działa poprawnie. Delikatny ruch nastąpi po upływie doby, a znaczne, zauważalne przesunięcie dopiero za kilka dni. Jeśli w tym czasie tarcza ani drgnie, możesz mieć poważne obawy, co do autentyczności zegarka. Oczywiście nie popadaj w panikę od razu – wiele zależy od aktualnej fazy księżyca na niebie. Jeśli trwa nów, symbol Srebrnego Globu przez kilka dni pozostanie niewidoczny.

Jak ustawić fazy księżyca w zegarku?

Pełny cykl Księżyca nie pokrywa się z upływem dni w kalendarzu. Trwa niecały miesiąc, a dokładnie 29 dni 12 godzin 44 minuty i 2,8 sekundy. Mechanizm obracający małą, dodatkową tarczą w zegarku często nieznacznie zaokrągla ten wynik. Z tego powodu co kilka lat należy skorygować wskaźnik. Ponowne ustawienie fazy księżyca będzie też konieczne po wymianie baterii lub gdy zegarek automatyczny przestanie działać.

Jak ustawić fazy księżyca w zegarku? O pomoc możesz oczywiście poprosić zegarmistrza, ale sam też podołasz temu zadaniu. Wystarczy kilka prostych kroków, aby wskaźnik znów funkcjonował poprawnie.

Pracę rozpocznij od sprawdzenia aktualnego położenia Księżyca na niebie. Skorzystaj z drukowanego kalendarza lub wyszukaj tę informację w internecie. Następnie złap za koronkę i wyciągnij ją. Kręć elementem do przodu, aż do momentu, w którym grafika Srebrnego Globu nie znajdzie się w odpowiednim ustawieniu – odpowiadającym aktualnej fazie księżyca. Następnie dociśnij koronkę i gotowe.

fazy księżyca w zegarku

Ustawienie wskaźnika możesz korygować w dowolnym momencie. Jeśli jednak zależy Ci na wyjątkowej precyzji, zaplanuj to zadanie na dzień, w którym Księżyc będzie w pełni. Symbol satelity Ziemi powinien być w tym dniu widoczny w całości i znajdować się na środku tarczy w zegarku. Ustawianie parametrów podczas nowiu czy pierwszej lub ostatniej kwadry nie daje gwarancji pełnej dokładności.

Podążaj z rytmem natury i kontroluj go na nadgarstku

Fazy księżyca to wyjątkowo atrakcyjna i ciekawie zaprojektowana funkcja zegarka. Odzwierciedla ruch Srebrnego Globu po niebie, przez co każdego dnia znajduje się w innym położeniu. Docenią ją zarówno żeglarze czy marynarze, jak i hodowcy roślin. Przyda się też osobom żyjącym w zgodzie z rytmem natury oraz zainteresowanym astronomią.

Trwający niespełna miesiąc cykl księżycowy i zatrzymanie zegarka to najpopularniejsze powody ponownego ustawiania wskaźnika. Odchylenia skorygujesz, w odpowiedni sposób kręcąc koronką. Zadanie to najlepiej zaplanować na dzień, w którym Księżyc znajdzie się w pełni.

Szukasz więcej informacji na temat funkcjonalności zegarków? Sprawdź inne informacje, które pozwolą Ci lepiej poznać te niezwykłe urządzenia.