X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jak powstają zegarki? Sztuka zegarmistrzostwa od kulis

Jak powstają zegarki? Sztuka zegarmistrzostwa od kulis

Zegarmistrzowskie manufaktury przekonują nas, że za każdym wyprodukowanym przez nie modelem stoi bogata historia. Większość z nas, zakładając na rękę ulubiony zegarek, raczej nie zastanawia się nad tym, ile trwała jego produkcja i jak skomplikowany był to proces. Tymczasem, na finalny produkt zwykle pracuje cały sztab specjalistów, a sam proces produkcji może trwać nawet kilka lat. Jak powstają zegarki? Dowiedz się, jak krok po kroku, od koncepcji aż po realizację tworzy się arcydzieła zegarmistrzowskiego rzemiosła.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć:

Poznasz również nasze propozycje zegarków dostępnych w sklepie SWISS, które śmiało można nazwać arcydziełami zegarmistrzowskiej sztuki. Zapraszamy do lektury!

Kunszt zegarmistrzowski, czyli połączenie perfekcji i opanowania

Nieprzypadkowo zegarki określane są mianem dóbr luksusowych. Modele uznanych marek to urządzenia projektowane i tworzone z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Historie o czasomierzach przekazywanych z pokolenia na pokolenie sprzyjają kreowaniu legendy zegarka jako przedmiotu otaczanego szczególną czcią i szacunkiem. Ich wyjątkowość bierze się właśnie z faktu, że nie kupujemy ich często – wysokiej klasy sprzęt powinien bezawaryjnie służyć swoim właścicielom przez lata.

Jednak, czy nosząc na ręku ulubiony zegarek, zdajesz sobie sprawę z faktu, jaką drogę musiał on przejść, od szkicu, poprzez prototyp, aż po finalne wykończenie, by w końcu trafić do sprzedaży? Za każdym z tych etapów stoi zegarmistrz, którego praca wymaga precyzji, ogromnego doświadczenia, a także rozległej wiedzy z co najmniej kilku dziedzin.

Zegarmistrzostwo nieprzypadkowo kojarzy się z rzemiosłem, które łączy w sobie opanowanie i perfekcję. Produkcja zegarków to niezwykle skomplikowany proces, składający się z wielu etapów. Profesja zegarmistrzowska jest więc z jednej strony bardzo złożona, z drugiej – niezwykle wymagająca, ponieważ oprócz doświadczenia, znajomości budowy mechanizmów oraz niezwykłej dokładności, wymaga również odpowiedniego przygotowania zawodowego.

Jeszcze do niedawna praca w zawodzie zegarmistrza – podobnie jak inne rodzaje rzemiosła – wymagała ukończenia szkoły o specjalnym profilu, a następnie zdania egzaminu czeladniczego, składającego się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zegarmistrz, który potwierdził swoje umiejętności, uzyskując odpowiednio wysoki wynik, mógł rozpocząć pracę – początkowo zwykle pod skrzydłami doświadczonych mistrzów, a następnie na własny rachunek.

Warto w tym miejscu dodać, że praca zegarmistrza nie polega wyłącznie na konstrukcji wyjątkowo precyzyjnych mechanizmów z wykorzystaniem wiedzy technicznej i zdolności manualnych. Prowadzenie salonu zegarmistrzowskiego zwykle wymaga również pełnej obsługi klienta, uzyskiwania dostępu do części zamiennych czy wykonywania rozmaitych prac serwisowych. Nie należy zapominać również o konserwacji zegarków oraz świadczeniu rozmaitych usług doradczych, ponieważ zegarmistrz, podobnie jak policjant, lekarz czy adwokat, dla wielu osób jest zawodem zaufania publicznego.

Zegarmistrzostwo zaczyna się od.... projektu

Wiele osób może zastanawiać się, czy tradycyjne zegarmistrzostwo, z którym mieliśmy do czynienia na przełomie XIX i XX wieku, kiedy powstawały pierwsze słynne szwajcarskie manufaktury, nie odeszło do historii wraz z rozwojem nowych technologii. Oczywiście, dziś trudno wyobrazić sobie produkcję nowoczesnych czasomierzy bez zaawansowanych systemów komputerowych, wydajnych linii produkcyjnych oraz robotów. Jednak duch klasycznego zegarmistrzowskiego rzemiosła nadal jest obecny w modelach topowych marek, a na kluczowych etapach produkcji to właśnie człowiek w dalszym ciągu okazuje się ważniejszy niż najbardziej zaawansowany komputer.

O tym, czy zegarek podbije serca klientów na całym świecie i stanie się klasykiem zegarmistrzostwa, często decydują detale. Podobnie jak w motoryzacji czy architekturze, również tutaj wszystko zaczyna się od projektu. Design stał się dziś nieodłącznym elementem markowych produktów i zarazem jednym z najważniejszych czynników napędzających sprzedaż. Nic więc dziwnego, że nad projektem tarczy, koperty, paska lub wskazówek nierzadko pracuje cały sztab specjalistów.

Pierwszym etapem projektowania jest szkic, który – tak samo, jak 150 lat temu – powstaje przy użyciu ołówka i kartki papieru. Dopiero potem jest on zamieniany w cyfrowy projekt i dopracowywany do perfekcji przez specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Kolejny ważny moment w procesie produkcji zegarka to dyskusja nad projektem oraz wprowadzanie poprawek zaproponowanych przez inżynierów, designerów i zegarmistrzów. Warto dodać, że zwykle na tym etapie proponowanych jest wiele różnych koncepcji, z których finalnie wybiera się jedynie niektóre rozwiązania. Co bardzo istotne, wszystkie podstawowe części zegarka, takie jak:

 • mechanizm,

 • tarcza,

 • koperta,

 • pasek,

 • bezel,

 • pierścień tarczy,

 • szkło pokrywające zegarek,

projektowane są osobno, co wymaga ścisłej współpracy działów projektowych z zespołami specjalistów odpowiedzialnych za poszczególne podzespoły.

Prototypy – istotny etap powstawania zegarków

O tym, czy zaproponowane przez nich rozwiązania finalnie znajdą zastosowanie w projektowanym modelu zegarka, konstruktorzy przekonują się dopiero na etapie produkcji prototypu. Najczęściej próbne egzemplarze wykonywane są z metalu oraz tworzyw sztucznych. Jeśli okaże się, że poszczególne detale wymagają wdrożenia korekty, zespół konstruktorów czekają kolejne wielogodzinne narady oraz dyskusje, mające na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań.

Kiedyś praca nad prototypem zegarka trwała wiele miesięcy. Obecnie, proces ten udało się nieco skrócić, m.in. dzięki zastosowaniu drukarek 3D. Wykorzystując druk trójwymiarowy, można nie tylko szybciej wykonać niezbędne elementy, ale także łatwiej sprawdzić ich funkcjonalność. Najbardziej pracochłonnym etapem zwykle okazuje się dopracowanie uzyskanego prototypu do stanu, w którym staje się on wiernym odwzorowaniem komputerowego modelu.

Budowa finalnego modelu zegarka

Moment, w którym prototyp uzyskuje pełną akceptację projektantów, konstruktorów, zegarmistrzów oraz osób zarządzających przedsiębiorstwem pozwala rozpocząć produkcję. Budowa finalnej wersji zegarka to proces składający się z etapów precyzyjnie kontrolowanych przez zaawansowane komputery i oprogramowanie. Odpowiadają one za planowanie oraz dystrybuowanie poszczególnych zadań, kontrolując poprawność oraz wydajność produkcji.

Nie oznacza to bynajmniej, że na końcowych etapach budowy zegarka sztuczna inteligencja oraz algorytmy wyparły ludzkie oko i precyzję. To właśnie finalne odcinki montażu w największej mierze wykonywane są ręcznie, przez zegarmistrzów. Dzięki temu nawet w tak niezwykle zdigitalizowanych czasach, o niezawodności cenionych modeli zegarków nadal decydują wprawna ręka oraz doświadczenie specjalisty.

Perfekcja, kunszt, wiedza oraz opanowanie – te cztery cechy wybitnego zegarmistrza pozwalają mu z niezbędną precyzją dopracować projekt. W najnowocześniejszych i najbardziej cenionych na świecie manufakturach system produkcyjny skutecznie łączy więc nowoczesne technologie z wiedzą oraz umiejętnościami specjalistów. Dzięki temu, modele zegarków, które trafiają na rynek, charakteryzują się nie tylko najwyższy jakością i niezawodnością, ale również „duszą” i unikatową historią, za którą stoi doświadczony zegarmistrz.

Męski zegarek Citizen Mechanical NJ2190-85E

Nasz autorski przegląd dzieł zegarmistrzowskiej sztuki zaczynamy od wyrobu jednej z najsłynniejszych japońskich marek. Citizen Mechanical NJ2190-85E to ukłon w kierunki miłośników klasyki. Zegarek napędzany jest automatycznym mechanizmem, którego zaawansowana konstrukcja wymaga niezwykłej precyzji oraz umiejętności. Oprócz tego model ten posiada datownik, a jego uniwersalny styl pozycjonuje go wśród modeli odpowiednich zarówno do codziennych, jak i bardziej eleganckich stylizacji.

NJ2190-85E

Męski zegarek Citizen Radio Controlled CB5887-55H

Kolejna propozycja marki Citizen – Radio Controlled CB5887-55H – przyciąga wzrok swoim stylowym, bogatym designem, wobec którego żaden miłośnik współczesnego zegarmistrzostwa nie przejdzie obojętnie. Na uwagę zasługuje zastosowanie mechanizmu napędzanego energią słoneczną. Zegarek posiada automatyczny system synchronizacji czasu, co gwarantuje najwyższą możliwą dokładność pomiaru. Miłośnicy wyróżniającej się jakości z pewnością docenią także zastosowane materiały: bransoleta oraz koperta wykonane są z wytrzymałej, przyjaznej dla skóry stali szlachetnej, a efektownie zaprojektowana tarcza od góry pokryta jest odpornym na zarysowania szkłem szafirowym.

CB5887-55H

Męski zegarek Roamer Superior Chrono 508837 41 50 05

Nasz redakcyjny przegląd perełek światowego zegarmistrzostwa nie mógł pominąć zegarków szwajcarskich. Zaprojektowany z niebywałą precyzją oraz dobrym smakiem Superior Chrono 508837 41 50 05 to jeden z flagowych modeli słynnej marki Roamer. Wykonany w klasycznym stylu, przyciąga wzrok elegancją oraz wysoką jakością zastosowanych tworzyw. Producent zdecydował się na użycie niezawodnego kwarcowego mechanizmu oraz chronografu, umożliwiającego precyzyjny pomiar odcinków czasu. Design zegarka, którego tarczę od góry zabezpiecza szafirowe szkło, nawiązuje do najwybitniejszych osiągnięć szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

508837_41_50_05

Damski zegarek Citizen Elegance EM0504-81A

Również panie znajdą coś dla siebie wśród zegarmistrzowskich dzieł sztuki, które proponujemy. Damski zegarek Citizen Elegance EM0504-81A cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Połączenie japońskiej niezawodności, klasycznego, stylowego designu oraz wytrzymałych i odpornych na trudy użytkowania materiałów czynią go jednym z najlepszych i najchętniej wybieranych modeli w tej kategorii cenowej.

EM0504-81A

Damski zegarek Bering Classic 11022-064

Ostatnim z proponowanych przez nas modeli jest damski zegarek Bering Classic 11022-064, który przyciąga prostotą i ponadczasową elegancją. Minimalistyczny design w połączeniu z efektowną kolorystyką czynią ten zegarek idealną propozycją dla każdej fanki stylowej biżuterii. Bransoleta ze stali mesh pięknie prezentuje się na nadgarstku, jednocześnie gwarantując komfortowe użytkowanie przez cały dzień, a klasyczna, okrągła koperta w kolorze różowego złota w połączeniu z białą tarczą czynią ten zegarek prawdziwym must have miłośniczki klasycznego zegarmistrzostwa.

11022-064

Precyzja wykonania i ponadczasowe modele – takie są zegarki od SWISS

Jesteśmy przekonani, że w naszym zestawie propozycji udało Ci się znaleźć model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. A nawet jeśli nie, to pamiętaj, że w internetowym sklepie SWISS czeka na Ciebie kilkanaście tysięcy klasycznych, modowych oraz sportowych zegarków od renomowanych producentów w świetnych cenach. Sprawdź naszą ofertę, znajdź zegarek idealnie dopasowany do Ciebie i zamów go, korzystając z atrakcyjnych rabatów i darmowej dostawy na terenie całego kraju.