X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jak odkładać zegarek automatyczny?

Jak odkładać zegarek automatyczny?

Zegarek automatyczny postrzegany jest jako symbol elegancji, prestiżu i klasy. Marzysz o takim modelu do swojej kolekcji? Pamiętaj, że jest to urządzenie, o które należy dbać codziennie. Istotne jest zarówno to, w jaki sposób go nosisz, jak i przechowujesz czy odkładasz.

Zegarek automatyczny – jak o niego dbać?

Urządzenia automatyczne to te czasomierze, w których pracuje mechanizm z wahnikiem, a wskazówki napędza ruch ręki. Uchodzą za jedne z najbardziej cenionych zegarków. Zachwycają się nimi branżowi eksperci, jak również fani zegarmistrzostwa. Poza klasą i prestiżem na tle innych odmierzaczy czasu wyróżnia je jeszcze sposób użytkowania. O zegarki automatyczne musisz dbać każdego dnia. I to w najmniejszym szczególe. Nie tylko, gdy nosisz go a ręce, ale też gdy go zdejmujesz.

zegarek automatyczny jak dbac

Chcesz, żeby czasomierz służył Ci latami? Odkładaj go w odpowiedni sposób, a unikniesz wielu problemów i konieczności częstej naprawy urządzenia. Jak przechowywać zegarek automatyczny poprawnie? Niezbędne wskazówki znajdziesz w tym poradniku. Przeczytaj go w całości, a poznasz także wymagania związane z posiadaniem w swojej kolekcji czasomierza z wahnikiem i dowiesz się, czy może on leżeć w szufladzie lub łazience.

Użytkowanie zegarka automatycznego – o czym musisz pamiętać?

Mechanizm automatyczny złożony jest z wielu małych, delikatnych elementów. Oczywiście nowoczesne modele są o wiele trwalsze niż urządzenia od pokoleń przekazywane w rodzinie, jednak one także wymagają odpowiedniego traktowania. Jakie są najważniejsze zasady użytkowania zegarka automatycznego?

Uważaj nie tylko na upadki, które mogą doprowadzić do widocznych i tych zupełnie niedostrzegalnych wad, ale też nadmierne wstrząsy. Nowoczesne zegarki często wyposażone są w funkcje antywstrząsowe. Dzięki nim nie musisz się obawiać o stan mechanizmu po biegu czy jeździe na rowerze. Nie ochronią go jednak przed skutkami długich i nadmiernych wibracji. Pamiętaj o tym także, odkładając zegarek i znajdź miejsce, które nie jest narażone na wstrząsy. Nie przechowuj go więc na starej pralce czy w warsztacie.

Zegarki automatyczne nie powinny być narażane na nagłe zmiany temperatury. Unikaj sytuacji, w której urządzenie nagrzeje, a następnie szybko schłodzi. Wewnątrz koperty znajdują się smary i oleje, które w zbyt ciepłym lub zimnym otoczeniu tracą swoje właściwości. Co więc szkodzi takiemu zegarkowi? Ekspozycja na słońce czy mróz. Słoneczny parapet czy szafka przy grzejniku to nie najlepsze miejsca dla czasomierza automatycznego.

Zagrożenie dla zegarków stanowi również pole magnetyczne. Na jego wpływ szczególnie narażone są modele, odziedziczone po dziadkach. Producenci nowoczesnych urządzeń starają się je uodparniać na wpływ fal magnetycznych, co nie znaczy, że pozostają wolne od problemu. Co dzieje się z namagnesowanym zegarkiem? Jego mechanizm zaczyna spóźniać się lub gwałtownie przyspiesza. Unikaj więc częstego i długotrwałego przechowywania czasomierza w pobliżu laptopa, lodówki czy innego sprzętu RTV. Rozregulowany model nie zepsuje się całkowicie, ale konieczna będzie wizyta u zegarmistrza w celu rozmagnesowania go.

zegarek automatyczny ja uzywac

Użytkowanie zegarka automatycznego wiąże się też z koniecznością regularnej konserwacji urządzenia. Specjalista wymieni w nim oleje i smary, a także sprawdzi jego szczelność. Chociaż producenci określają zalecane ramy czasowe serwisowania, możesz zanieść swój czasomierz do zegarmistrza także profilaktycznie lub gdy zauważysz nieprawidłowości w jego działaniu. Oddaj urządzenie do serwisu także wtedy, gdy od lat leży nieużywane, a mechanizm już dawno zatrzymał się i zegarek przestał działać.

Gdy nie nosisz zegarka i wskazówki po kilku dniach zatrzymają się, wystarczy, że ustawisz aktualną godzinę, a mechanizm znów może pracować. Pamiętaj jednak o odpowiedniej technice obrotu koronką. Najbezpieczniej będzie, gdy wskazówki obrócisz z ich naturalnym kierunkiem. Nawet wtedy, gdy musisz je cofnąć zaledwie o godzinę.

Istotną kwestią jest także regularne noszenie zegarka automatycznego. Nawet jeśli jest rodzinną pamiątką lub ze względu na sentyment zakładasz go wyłącznie na specjalne okazje. Mechanizm lubi być w ruchu! W końcu to on napędza wskazówki. Dzięki rezerwie chodu nienoszony czasomierz będzie sprawnie działał przez kilkadziesiąt godzin. Wystarczy, że co kilka dni założysz go na nadgarstek. Możesz też przechowywać czasomierz w odpowiednim urządzeniu, ale o tym za chwilę. Dlaczego podtrzymywanie pracy zegarka, nawet tego bezpiecznie odłożonego, jest tak ważne? Dzięki temu nie wysychają smary i oleje wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie, ponownie wprowadzony w ruch mechanizm nie ulegnie uszkodzeniu.

Czy zegarek automatyczny może leżeć?

Wiesz już, że zegarek uszkadza zbyt wysoka lub niska temperatura, wstrząsy czy pole magnetyczne i zbyt długie przechowywanie go w takich warunkach może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. A czy zegarek automatyczny może leżeć? Wiele zależy od tego, w jaki sposób go odłożysz i na jak długo.

Zegarek przystosowany jest do noszenia na zaokrąglonym nadgarstki i w takiej pozycji dobrze go przechowywać (zadanie to ułatwi Ci specjalna poduszka). Nic złego nie stanie się gdy wieczorem położysz go płasko lub pozostanie ułożony w ten sposób na kolejny dzień. Zwróć jednak uwagę na warunki, w których będzie przebywał. Nasłoneczniona półka czy wilgotna łazienka to złe środowisko dla delikatnego mechanizmu.

zegarek automatyczny czy moze lezec

Kładąc zegarek na płasko, skontroluj jego ułożenie. Jeśli odłożysz go szkłem do dołu, wzrasta ryzyko zarysowania lub zmatowienia powierzchni. Gdy leży bokiem, łatwiej go strącić. Ponadto niektóre czasomierze ułożone tarczą do góry lub pionowo mogą zwalniać albo przyspieszać, a przez to wskazywać niepoprawną godzinę.

Jak odkładać zegarek automatyczny?

Masz w swojej kolekcji kilka modeli z mechanizmem automatycznym i chcesz je odpowiednio przechowywać? Wiesz, że przez kilka najbliższych tygodni nie będziesz korzystał z zegarka i planujesz schować go poprawnie? W Twojej głowie słusznie rodzi się pytanie jak odkładać zegarek automatyczny – nakręcony czy z wysuniętą kopertą? Chociaż większość urządzeń wyłącza się w przypadku nieużytkowania ich, nie rób tego z czasomierzem mechanicznym. Dobrze, żeby jak najdłużej był nakręcony. W ten sposób przedłużysz jego żywotność.

Staraj się nie doprowadzać do sytuacji, w której zatrzyma się nieużywany zegarek automatyczny. Dobrze sprawdź więc rezerwę chodu i wprawiaj go regularnie w ruch. Dlaczego to tak ważne? Wystarczy miesiąc, aby wewnątrz urządzenia zaschły oleje i smary, gwarantujące bezpieczną oraz sprawną pracę mechanizmu. Jeśli ponownie wprawisz w ruch po prostu odłożone urządzenie, możesz je uszkodzić.

zegarek automatyczny jak odkladac

Fakt, że zegarek powinien być stale w ruchu, nie oznacza konieczności tworzenia harmonogramu zakładania na nadgarstek czasomierzy. Pomocne okaże się urządzenie, które spełnia wszystkie wymogi bezpiecznego odkładania zegarka. Jak przechowywać zegarek automatyczny? Najlepiej w rotomacie.

Urządzenie to jest nieocenione, gdy posiadasz zarówno jeden zegarek mechaniczny, jak i kilka prestiżowych modeli. Został zaprojektowany w taki sposób, aby stale wprawiać czasomierze w ruch. Zegarek obraca się, mechanizm pracuje, a Twój zegarek jest stale nakręcony, jakby był regularnie noszony na nadgarstku. Ta niewielka inwestycja pozwoli Ci latami zachować nienaganny stan nieużywanych czasomierzy. Wbrew pozorom używanie rotomatu jest bezpieczniejsze dla zegarka, niż pozostawienie go rozładowanym.

Nie nosisz zegarka? Nie zapominaj o niego zadbać

Czasomierze automatyczne, w przeciwieństwie do modeli kwarcowych, wymagają, aby niemal codziennie poświęcić im choćby chwilę na wprowadzenie w ruch i zachowanie ciągłości pracy mechanizmu. Musisz też przechowywać je w odpowiednich warunkach. Odkładaj je w miejsca, które nie są narażone na wilgoć czy działanie wysokich temperatur. Unikaj też stref narażonych na wstrząsy oraz kładzenia urządzenia na płasko, szkłem do podłoża.

Dobrym miejscem do przechowywania zegarka automatycznego jest oryginalne pudełko, w którym je kupiłeś. Jeśli planujesz na dłużej odłożyć taki czasomierz, umieść go w rotomacie. Ułożony w ten sposób będzie stale nakręcany i sprawny. Sprawdź, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek.