X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jak działa suwak logarytmiczny w zegarku?

Jak działa suwak logarytmiczny w zegarku?

Zegarek z suwakiem logarytmicznym to nie tylko przyrząd wskazujący upływ czasu, ale też urządzenia ułatwiające wykonywanie obliczeń. Poznaj zalety i możliwości tej funkcji oraz technikę jej działania.

Suwak logarytmiczny w zegarku – co to jest?

Zakładając na nadgarstek zegarek z suwakiem logarytmicznym, nosisz też na ręce swego rodzaju kalkulator, który przydaje się podczas wykonywania różnych obliczeń. Funkcji tej nie znajdziesz w każdym urządzeniu. To dodatkowy walor wybranych czasomierzy, który działa niezależnie od zamkniętego w kopercie mechanizmu czy stylu wykonania tarczy. Najczęściej o suwak logarytmiczny wzbogacane są urządzenia przeznaczone dla mężczyzn. Czasomierze mają sportowy charakter lub są to sprzęty projektowane z myślą o pilotach. Chociaż nie jest to regułą, ponieważ znajdziesz także klasyczne czasomierze wzbogacone o dodatkowe podziałki, ułatwiające wykonywanie obliczeń.

Udogodnienia tego nie musisz wyszukiwać w spisie technicznym czy opisie urządzenia. Na pierwszy rzut oka widać, gdzie umieszczony jest suwak logarytmiczny w zegarku. Co to jest? Funkcję tę poznasz po charakterystycznej podziałce umieszczonej na obrzeżach tarczy oraz ruchomym pierścieniu również oznaczonym skalą. Mimo niepozornego wyglądu opcja ta zmienia tykające urządzenie wskazujące aktualny czas, w ciekawy gadżet i przydatne narzędzie. Najbardziej ceniona była kilkadziesiąt lat temu, gdy do nawigowania nie wykorzystywano urządzeń z GPS-em i nie istniały jeszcze małe, kompaktowe, elektroniczne kalkulatory.

jak działa suwak logarytmiczny w zegarku

Warto dodać, że nie każdy kręcący się element przy tarczy to właśnie suwak logarytmiczny. Na lunecie (tak fachowo nazywa się obrotowy element) producent zegarka może umieścić różne skale, m.in. te służące do odliczania czasu, odczytu aktualnej godziny w innej strefie czasowej czy szacowania odległości. W przypadku suwaka logarytmicznego konieczna jest obecność dwóch skal, z których tylko jedna jest ruchoma.

Suwak logarytmiczny to dosyć stary wynalazek. Żeby być dokładnym, trzeba wręcz powiedzieć, że wiekowy – jego powstanie datuje się na XVII wiek. Najpopularniejszą formą tego „liczydła” są specjalne linijki. Z czasem wprowadzono wersję obrotową. Połączenie suwaka logarytmicznego z zegarkiem zdecydowanie usprawniło pracę pilotów. Szczególnie w czasach, gdy niezawodny czasomierz był podstawowym narzędziem służącym do nawigacji w czasie lotu.

Dziś zegarki z suwakiem logarytmicznym są ogólnodostępne i skorzystać może z nich każdy – zarówno  gadżeciarz, jak i osoba stale wykonująca wiele obliczeń. Pamiętaj, że chociaż technika działania tej funkcji jest niezmienna, w każdym urządzeniu suwak logarytmiczny może wyglądać nieco inaczej lub zawierać inne informacje. Podstawą jego funkcjonowania są logarytmy, a obsługę własnego urządzenia łatwo opanować w krótkim czasie. Im częściej będziesz liczył, tym pójdzie Ci sprawniej.

Suwak logarytmiczny – jak działa w zegarku?

Ruchome kółko przy kopercie to nie zabawka czy gadżet, którym można bezustannie kręcić, czekając na opóźniający się transport lub w celu rozładowania nagromadzonego stresu. Funkcja ta jest profesjonalnym narzędziem, ułatwiającym wykonywanie obliczeń, m.in. mnożenia czy dzielenia (możliwości jest oczywiście znacznie więcej, o czym przekonasz się za chwilę). Jak działa suwak logarytmiczny w zegarku? W oparciu o matematykę, a dokładnie dodawanie logarytmów, poprzez sumowanie zaznaczonych odcinków o różnej długości. Brzmi zawile? Rozłóżmy ten proces na czynniki pierwsze.

Do wykonania niezbędnych obliczeń, potrzebujesz mieć jedynie wolną rękę – funkcja ta nie jest wspomagana dodatkowym mechanizmem czy elektroniką. Poszczególnych etapów nie musisz też notować na kartce w celu ich zapamiętania czy użycia w późniejszym czasie. Wszystkie rachunki wykonasz, operując ruchomą obręczą przy kopercie. Druga podziałka, ta nieruchoma, najczęściej umieszczona jest tuż przy brzegu tarczy czasomierza, wyposażonego w suwak logarytmiczny. Jak działa w zegarku ten nietypowy kalkulator?

co to jest suwak logarytmiczny w zegarku

Istotna jest cyfra 10, wyraźnie oznaczona na obu podziałkach. Traktuj ją jako punkt wyjścia obliczeń. W zależności od wykonywanych wyliczeń odpowiednio kręć obrotowym pierścieniem. Jeśli zależy Ci na mnożeniu, znajdź jeden z czynników i ustaw go nad cyfrą 10 zaznaczoną na nieruchomej skali. Na tej samej podziałce odnajdź drugi czynnik i tym razem „przyrównaj” go do ruchomego pierścienia. Liczba, którą zobaczysz nad nim, jest wynikiem twojego działania. Nieco inną technikę wybierz podczas dzielenia.

Wiesz już, jak działa suwak logarytmiczny w zegarku. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie: czy jest precyzyjny? Tak! Jednak pamiętaj, że w tym przypadku wiele zależy od dokładności, z jaką wykonano urządzenie oraz Twoich umiejętności podczas kręcenia ruchomym pierścieniem. Podziałki są przeważnie zaprojektowane dosyć ciasno, więc precyzja pomiaru często zależy od milimetrów i niewielkich przesunięć.

Zegarek z suwakiem logarytmicznym – do czego służy?

Przytoczone wcześniej mnożenie czy dzielenie to zaledwie jedne z wielu działań, które możesz przeliczyć za pomocą suwaka logarytmicznego – podobnie jak na przyrządzie w klasycznej formie linijki. Proste dodawanie i odejmowanie musisz wykonać w pamięci. Wpraw natomiast pierścień w ruch, aby wyliczyć pierwiastki kwadratowe czy przeliczyć proporcje. Ważną funkcją jest także możliwość łatwej zmiany jednostek – z mil na kilometry czy litrów na galony.

Suwak logarytmiczny pozwala przeliczyć także wiele innych parametrów niż wymienione, podstawowe działania matematyczne. Wykorzystaj go przede wszystkim w roli kalkulatora nawigacyjnego. Kilka odpowiednich ruchów pierścieniem wystarczy, aby szybko wyliczyć przebytą odległość. Znając długość trasy i określając prędkość jazdy, obliczysz także czas wymagany do jej pokonania. Funkcja tak przyda się nie tylko w transporcie lądowym, ale także podczas żeglugi i podróży w przestworzach.

Suwak logarytmiczny w zegarku przydaje się także w samolocie. I chociaż postęp technologiczny wyparł tradycyjne pomiary z kokpitu, zastępując je elektroniką, lecąc czy szybując, warto mieć na nadgarstku to niezawodne urządzenie. Co zyskasz, używając go? Łatwo określisz dzięki niemu prędkość i średni dystans lotu. Obliczysz także zużycie paliwa.

suwak logarytmiczny do czego sluzy

Zegarek z suwakiem logarytmicznym nie tylko wygląda ciekawie, ale jest także praktycznym przedmiotem – jego działania nie zastąpi żadna inna funkcja. Komu jeszcze się spodoba? Przyda się osobom, które na co dzień wykonują liczne obliczenia i pracują w zawodach związanych z naukami ścisłymi. Skorzystają z niego też fani survivalu oraz gadżeciarze.

Zwracasz uwagę na styl? Dbasz o spójność dodatków i odpowiednie dopasowanie ich do  okazji? Zegarek wzbogacony o suwak logarytmiczny, ze względu na rozbudowaną tarczę, nadaje się do codziennych stylizacji. Lepiej jednak unikaj łączenia go z eleganckim garniturem – może nie zmieścić się pod ciasnym mankietem koszuli. Rozważając zakup zegarka z suwakiem logarytmicznym, weź pod uwagę również wygląd tarczy. Zdecydowanie nie jest to model minimalistyczny. Jedni doceniają tak dużą liczbę szczegółów na cyferblacie czasomierza, innym może się ona wydać mniej czytelna.

Kalkulator na ręce, czyli jak działa suwak logarytmiczny w zegarku

Chociaż czasomierz to niewielkie urządzenie, często poza wskazywaniem czasu pełni dodatkowe funkcje. Znajdziesz w nim stoper, datownik czy tachymetr. Zdecydowanie najbardziej profesjonalnie i skomplikowanie wygląda suwak logarytmiczny – dwa pierścienie z podziałkami, z których jeden jest ruchomy.

Suwak logarytmiczny w zegarku działa na bazie wynalazku z XVII wieku, a dokładnie na zasadzie dodawania logarytmów. Odpowiednie ustawienie pierścieni pozwoli Ci mnożyć, dzielić i obliczać pierwiastki kwadratowe. Ustalisz też czas podróży, długość trasy czy prędkość, z jaką ją pokonasz. Funkcja ta najczęściej wzbogaca męskie, sportowe zegarki oraz modele dla pilotów. Duży wybór tego typu urządzeń znajdziesz w ofercie SWISS.

Interesujesz się zegarmistrzostwem? Wybierasz nowy czasomierz? Sprawdź inne artykuły z tej kategorii. Poszerz dzięki nim swoją wiedzę na temat budowy i sposobu funkcjonowania praktycznych ozdób na nadgarstek.