X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Jak dbać o zegarek, by służył Ci lata? Praktyczny przewodnik SWISS

Jak dbać o zegarek, by służył Ci lata? Praktyczny przewodnik SWISS

Zegarek to jeden z tych przedmiotów, które przy odpowiedniej dbałości będą służyć Ci przez długie lata. Historie o czasomierzach przekazywanych z pokolenia na pokolenie to najlepszy dowód na to, że wysokiej jakości zegarek, pod warunkiem prawidłowego użytkowania i regularnego serwisu, może być naprawdę długowieczny. W tym artykule zebraliśmy garść dobrych praktyk oraz eksperckich porad, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo używać zegarka, jak go czyścić i kiedy wykonywać przeglądy oraz naprawy serwisowe. Zapraszamy do lektury!

Zegarek to inwestycja – warto o niego dbać!

Jak już wspomnieliśmy w pierwszym akapicie, zegarek może być przedmiotem długowiecznym, jednak nawet najdroższy i wykonany z najlepszych materiałów sprzęt nie jest niezniszczalny. Warto o tym pamiętać i odpowiednio dbać o czasomierz, tak, by z każdym kolejnym rokiem, zamiast tracić, zyskiwał na wartości. Wbrew pozorom, nie warto nosić go na swoim nadgarstku zawsze. Ciężkie prace fizyczne czy zalanie wodą nie przysłużą się ani obudowie zegarka, ani zamkniętemu w niej mechanizmowi. Do podstawowych obowiązków właściciela, które sprawią, że zegarek będzie służył przez cała lata, należą więc:

 • dokładne zapoznanie się z instrukcją producenta,

 • przestrzeganie zasad prawidłowego użytkowania,

 • dbałość o mechanizm,

 • unikanie czynników mogących powodować uszkodzenia,

 • dokonywanie regularnych przeglądów u zegarmistrza,

 • serwisowanie zegarka przez profesjonalistę.

Prawidłowe użytkowanie zegarka – co to znaczy?

Nawet jeśli Twój zegarek wyprodukowany jest z najwyższej jakości materiałów, jak np. damski Boss Symphony, który producent wyposażył w precyzyjny i niezawodny mechanizm, musisz przestrzegać zasad jego właściwego użytkowania. Przede wszystkim – noś go wyłącznie na nadgarstku. Przechowywanie zegarka w kieszeni czy pudełku i zakładanie wyłącznie na wyjątkowe okazje może powodować problemy z jego prawidłowym działaniem, a także zwiększa ryzyko uszkodzenia.

Naturalne ruchy nadgarstka podczas użytkowania zegarka pozwalają zapewnić odpowiednie smarowanie wszystkich elementów. Właśnie dlatego nie należy przetrzymywać czasomierza w opakowaniu przez dłuższy czas. Oczywiście nie znaczy to, że musisz nosić zegarek w każdej sytuacji – jeśli nie jest wodoodporny lub przeznaczony do uprawiania sportu, nie warto z nim biegać ani nurkować.

Hugo_Boss_Symphony_1502611

Jak dbać o mechanizm zegarka?

Najprościej wygląda sprawa z mechanizmem automatycznym, który napędzany jest poprzez ruchy nadgarstka. Aby utrzymać trybiki w dobrej kondycji, wystarczy więc regularnie nosić sprzęt na ręce. Natomiast jeśli musisz okresowo schować go do pudełka, spraw sobie rotomat, który będzie imitował naturalne ruchy dłoni, zapewniając w ten sposób napędzanie układu.

W przypadku zegarków z mechanizmem kwarcowym, np. modelu Boss Peak, co 2-3 lata musisz wymienić baterię, a jeśli chodzi o model napędzany energią słoneczną, Twoim jedynym obowiązkiem jest zapewnienie mu odpowiedniego naświetlenia.

Jeśli posiadasz zegarek z napędem manualnym, musisz po prostu pamiętać o regularnym naciągu sprężyny. Najlepiej robić to raz dziennie, o stałej porze. Koronkę możesz naciągnąć do końca, uzyskując w ten sposób dłuższą rezerwę i większą dokładność chodu.

Hugo_Boss_Peak_1513759

Przed jakimi czynnikami należy chronić zegarek?

Jeśli chcesz, by zegarek służył Ci nie przez jeden sezon, a przez wiele lat, a może nawet pokoleń, pamiętaj, by nie narażać go na działanie czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na jego długowieczność, a nawet trwale go uszkodzić. Przede wszystkim, przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących czyszczenia i pielęgnacji sprzętu. W szczególności dbaj o to, by zegarek nie był narażony na długotrwałe działanie wilgoci, jeśli jego wodoszczelność nie jest odpowiednio wysoka. W przypadku zalania nie używaj żadnych przycisków ani pokręteł, aby nie ułatwiać wodzie przedostania się do mechanizmu.

Równie niebezpieczne dla Twojego czasomierza będzie długotrwałe eksponowanie go na działanie:

 • skrajnych temperatur,

 • agresywnych środków chemicznych, smarów, olejów itp.,

 • wstrząsów i innych uszkodzeń mechanicznych,

 • pola elektromagnetycznego, emitowanego przez wiele urządzeń elektronicznych,

oraz innych ekstremalnych czynników mogących spowodować awarię delikatnych podzespołów czy uszkodzenie obudowy.

Jak poprawnie czyścić zegarek?

Wiesz już, jak dbać o swój zegarek i jakich zagrożeń bezwzględnie unikać. Teraz czas dowiedzieć się, jak w prawidłowy sposób czyścić czasomierz, tak aby służył Ci przez wiele sezonów. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja pomaga nie tylko podtrzymać efektowny wygląd zegarka, ale także sprzyja utrzymaniu go w dobrej kondycji. Codzienne użytkowanie powoduje, że zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz obudowy zbierają się kurz i drobne zanieczyszczenia. Szczególnie niebezpieczny jest pot, który może powodować odbarwienia, a nawet korodowanie metalu. Aby tego uniknąć, czyść swój zegarek regularnie.

Mycie koperty możesz wykonywać za pomocą miękkiej, wilgotnej, ale niezbyt mokrej szmatki. Do czyszczenia stalowej bransolety, jak ta w modelu Boss Pioneer, użyj ciepłej wody z niewielką ilością płynu do naczyń. Pod żadnym pozorem nie używaj silnych detergentów ani ostrych narzędzi, które mogą porysować zarówno metalowe elementy, jak i szkło. Do czyszczenia skórzanych pasków wybierz jeden z dostępnych na rynku specjalistycznych preparatów. Pamiętaj, by po czyszczeniu dobrze wysuszyć zegarek, aby zapobiegać powstawaniu pleśni.

Hugo_Boss_Pioneer_1513714-

Serwisowanie zegarka: dlaczego przegląd to dobry pomysł?

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie otwierać obudowy zegarka samemu! Wewnątrz działa niezwykle czuły i bardzo skomplikowany mechanizm, w który ingerować mogą wyłącznie specjaliści. Właśnie dlatego wszelkie czynności kontrolne należy powierzać ekspertom w trakcie regularnie wykonywanych, okresowych przeglądów. Ich częstotliwość uzależniona jest od rodzaju mechanizmu pracującego w zegarku. W przypadku modeli z naciągiem ręcznym lub automatycznym serwis wykonuje się raz na 3-5 lat, a kwarcowym – nie rzadziej niż raz na 8 lat, pamiętając o regularnej wymianie baterii.

Kiedy konieczna jest wizyta u zegarmistrza?

W trakcie przeglądu serwisowego zegarmistrz może również dokonać napraw lub wymienić uszkodzone bądź wyeksploatowane podzespoły. Do najczęściej przeprowadzanych prac należą m.in.:

 • naprawy mechaniczne,

 • wymiana baterii,

 • regulowanie napędu,

 • wymiana szkła, paska lub bransolety,

a także usuwanie bieżących usterek. Pamiętaj, że zanosząc swój sprzęt do serwisu, nie tylko zyskujesz pewność profesjonalnie wykonanej naprawy, ale także nie tracisz warunków gwarancji.

Już wiesz, jak dbać o zegarek? Czas kupić go w SWISS!

Znasz już podstawowe zasady i dobre praktyki związane z użytkowaniem zegarka. Czas dokonać zakupu! W internetowym sklepie SWISS czekają na Ciebie tysiące markowych modeli z napędem ręcznym, automatycznym, kwarcowym oraz słonecznym. Znajdziesz u nas zarówno elegancki zegarek, jak i jeden z wielu modeli fashion, a także szeroki wybór nowoczesnych smartwatchy. Już dziś sprawdź nasze promocje i znajdź idealny zegarek dla siebie lub bliskiej Ci osoby!