X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Funkcje smartwatchy, z którymi zadbasz o zdrowie

Funkcje smartwatchy, z którymi zadbasz o zdrowie

Inteligentne zegarki to gadżety, które okazują się niezwykle przydatne w wielu dziedzinach naszego codziennego życia. Jednym z obszarów, w których zaawansowane technologie smartwatchy na wiele sposobów wspierają swoich użytkowników, jest troska o zdrowie i kondycję. Dowiedz się, dlaczego warto kupić smartwatcha, jeżeli chcesz monitorować swój organizm i sprawdź, na jakie zdrowotne funkcje tego rodzaju urządzeń warto zwrócić szczególną uwagę.

Z tego artykułu dowiesz się:

Szukasz zegarka, który pozwoli Ci zmierzyć podstawowe funkcje życiowe? A może Twoim priorytetem jest zmniejszenie poziomu stresu lub poprawa jakości snu? Dowiedz się wszystkiego o zdrowotnych funkcjach smartwatchy i koniecznie przeczytaj nasz poradnik do samego końca!

Komu przyda się smartwatch z funkcjami zdrowotnymi?

Jeszcze do niedawna wizyta u specjalisty lub badania laboratoryjne stanowiły jedyną możliwość określenia kluczowych parametrów życiowych czy wstępnej oceny stanu zdrowia. Obecnie, zarówno najbardziej podstawowe, np. puls, jak i bardziej zaawansowane (jak pomiar saturacji) parametry da się zmierzyć w domowym zaciszu, korzystając z nowoczesnych technologii umieszczonych w inteligentnych zegarkach.

Kupno smartwatcha oferującego szereg przydatnych funkcji zdrowotnych będzie doskonałym pomysłem w przypadku wszystkich tych, którzy chcą mieć pod kontrolą swoje zdrowie, kondycję oraz samopoczucie. I choć odczyty z zegarka nie zastąpią konsultacji lekarskiej (warto to podkreślić!), to w wielu sytuacjach mogą dostarczyć niezwykle istotnych danych na temat funkcjonowania organizmu.

Z tych wszystkich powodów zakup smartwatcha będzie z pewnością doskonałym pomysłem w przypadku seniorów, którzy do regularnego monitorowania podstawowych funkcji życiowych powinni przywiązywać szczególną rolę. Na rynku nie brakuje zegarków, które oprócz tętna i natlenienia krwi zmierzą także temperaturę ciała czy ciśnienie.

Z funkcji oferowanych przez tego typu urządzenia skorzystać mogą również osoby regularnie uprawiające sport oraz wszyscy miłośnicy zdrowej dawki ruchu. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu z monitorowaniem swojego zdrowia pozwala ocenić postępy treningowe oraz upewnić się, że trenowanie z określoną intensywnością nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Większość smartwatchy posiada również wbudowane tryby sportowe, które ułatwią uprawianie ulubionych dyscyplin oraz dostarczą niezbędnych danych na temat pokonanego dystansu, rozwijanej prędkości, tętna czy pozostałych istotnych parametrów.

Jakie funkcje życiowe można śledzić przy pomocy smartwatcha?

Najnowsza generacja inteligentnych zegarków oferuje niezwykle szeroki wybór przydatnych opcji monitorujących zdrowie oraz kondycję. Zakładając na rękę smartwatch, możesz zmierzyć takie wartości jak m.in.:

 • tętno spoczynkowe oraz wysiłkowe,

 • poziom saturacji (natlenienia krwi),

 • ciśnienie krwi i temperatura ciała,

 • czas aktywności, licznik kroków i bilans kalorii,

 • jakość snu oraz poziom stresu,

 • stopień regeneracji i zmęczenia po treningu.

Oczywiście to nadal nie wszystko! W zależności od wybranego modelu możesz również uzyskać dostęp do wielu innych informacji, takich jak np. częstotliwość oddychania, współczynnik BMI czy pułap tlenowy, będący jednym z najważniejszych wskaźników poziomu wytrenowania.

Kiedy przydaje się pulsoksymetr w smartwatchu?

Pandemia COVID-19 uświadomiła wielu osobom, jak ważne jest regularne badanie poziomu saturacji, czyli natlenienia krwi (SpO2). Jego optymalny poziom powinien mieścić się w przedziale 99-95%. Obniżony poziom może skutkować niedotlenieniem, którego konsekwencją może być nawet śmierć.

Dobry zegarek z pulsoksymetrem pozwoli w regularnych odstępach czasu mierzyć poziom saturacji bez konieczności inwestowania w drogie, specjalistyczne urządzenia. Sprawdzi się nie tylko w przypadku seniorów i osób zmagających się z chorobami płuc czy układu krążenia, ale także u każdego, kto w sposób świadomy i skuteczny pragnie zadbać o własne zdrowie.

Jak działa pulsoksymetr w smartwatchu? Wbudowany w zegarek czujnik do pomiaru SpO2 wysyła wiązki światła podczerwonego oraz czerwonego, następnie określając ich absorpcję przez zawartą we krwi hemoglobinę. Dzięki wykorzystaniu spektrofotometrii urządzenie ustala poziom natlenienia krwi tętniczej, przedstawiając wynik w procentach.

Jak działa monitoring snu w smartwatchu?

Inną niezwykle przydatną funkcją nowoczesnych zegarków jest możliwość analizowania długości oraz jakości snu, z wyszczególnieniem jego poszczególnych faz. Warunkiem uzyskania pomiarów jest oczywiście spanie ze smartwatchem na ręce. Zdecydowana większość urządzeń monitoruje sen z podziałem na 4 kluczowe fazy:

 • sen płytki – charakteryzujący się spowolnionym ruchem gałek ocznych, zwolnioną pracą serca oraz rozluźnieniem mięśni,

 • sen głęboki – faza, w której ustają ruchy mięśni oraz gałek ocznych, a ciało jest w pełni zrelaksowane,

 • sen REM – określana często snem paradoksalnym faza, w której gałki oczne są niespokojne, a oddech nieregularny. Fazie tej często towarzyszą marzenia senne,

 • wybudzenie – zegarek na podstawie zmiany tętna jest w stanie precyzyjnie oszacować godzinę wybudzenia ze snu.

Informacje o jakości snu mogą być prezentowane zarówno na ekranie zegarka za pomocą specjalnego widżetu, jak i w aplikacji mobilnej lub na ekranie komputera po wykonaniu synchronizacji danych.

Smartwatch pomocny w walce ze stresem

Inteligentny zegarek może okazać się również niezwykle przydatnym narzędziem do oceny oraz redukcji poziomu stresu. Przykładowo, w zegarkach renomowanej marki Garmin, stres mierzony jest za pomocą analizy zmienności rytmu zatokowego, a więc różnic w zapisie EKG. Równe odstępy pomiędzy załamaniami oznaczają odpowiedni poziom stresu, z kolei ich wysoka zmienność to znak, że stopień napięcia przekracza normy określane jako prawidłowe.

Wiele nowoczesnych smartwatchy oferuje nie tylko precyzyjny pomiar w skali liczbowej, ale również wsparcie w walce z nadmiernym stresem. Sprawdzonym sposobem obniżenia napięcia jest wykonywanie prostych ćwiczeń oddechowych, prezentowanych na ekranie zegarka. Funkcja świadomego oddychania może występować pod różnymi nazwami i jest dostępna w modelach wielu popularnych marek. Warto korzystać z niej za każdym razem, gdy chcesz się wyciszyć, skoncentrować lub uspokoić.

Smartwatch damski Vivomove Luxe 010-02241-24

Dedykowany wszystkim miłośniczkom zdrowego stylu życia bez względu na wiek Garmin Vivomove Luxe 010-02241-24 oprócz wielu funkcji analitycznych, takich jak m.in.: pulsoksymetr, pomiar tętna, licznik kroków czy bilans kalorii, oferuje również bogaty wybór trybów sportowych. Jego zaawansowane możliwości z pewnością docenią panie uprawiające bieganie, jazdę na rowerze, fitness, spacery oraz wiele innych dyscyplin. Personalizowane tarcze oraz dotykowy ekran dają pewność łatwej obsługi i doskonałej czytelności, a szeroka gama funkcji smart, jak płatności zbliżeniowe czy aplikacje muzyczne ułatwią codzienne życie.

Smartwatch damski Garett Sport Mode Pro 80700

Podobną funkcjonalność oferuje model Garett Sport Mode Pro 80700, który dzięki swojej wodoszczelnej konstrukcji jest przystosowany do pływania, a oprócz pomiaru tętna czy saturacji wysyła także powiadomienia o braku aktywności i kompleksowo analizuje jakość snu. Zegarek wyposażono również w precyzyjny GPS, co znacznie ułatwi planowanie tras oraz pomiar dystansu i tempa w trakcie biegów lub spacerów.

Smartwatch męski Garmin Venu 2 Plus 010-02496-15

Męski Garmin Venu 2 Plus 010-02496-15 to niezwykle udany kompromis pomiędzy zaawansowanym zegarkiem sportowym a interaktywnym smartwatchem. Przydatne funkcje, w które wyposażył go producent to m.in.: całodobowy monitoring aktywności, analiza snu, pomiar tętna, czy Body Battery. Oprócz tego, w zegarku znajdziesz także zaawansowane aplikacje umożliwiające trenowanie wielu dyscyplin, obsługę płatności NFC, Wi-Fi oraz dodatkowe opcje komunikowania się z urządzeniami takimi jak smartfon czy zewnętrzne czujniki.

Smartwatch męski Garett Befit Sport 80014

Zegarek Garett Befit Sport 80014 oprócz nowoczesnego designu i zaawansowanych funkcji smart, jak odbieranie i nawiązywanie połączeń, oferuje również pokaźną paletę opcji zdrowotnych. Licznik kroków, monitorowanie snu czy powiadomienia o braku aktywności to tylko niektóre z nich. Na uwagę zasługuje również wbudowany czujnik tętna, pomiar EKG, a także pulsoksymetr i ciśnieniomierz.

Smartwatch męski Garmin Quatix 6X Solar 010-02157-31

Innowacyjnych rozwiązań nie brakuje również w modelu Garmin Quatix 6X Solar 010-02157-31, z modułem GPS, kompasem oraz precyzyjnym akcelerometrem. Ten stworzony z myślą o osobach aktywnie trenujących, a także miłośnikach górskich wędrówek smartwatch oferuje wszystkie kluczowe funkcje zdrowotne oraz sportowe, takie jak dynamiczny trening, czy odtwarzanie przebytej trasy. Na uwagę zasługuje również bogata gama funkcji smart, które pozwolą Ci pozostać online nawet w ekstremalnych sytuacjach.

Inne funkcje przydatne, by zadbać o swoje zdrowie

Producenci inteligentnych zegarków nieustannie rywalizują między sobą na coraz to nowsze i dokładniejsze technologie pomiarowe. Efektem tego jest dostarczanie na rynek zaawansowanych urządzeń z autorskimi rozwiązaniami. I tak firma Garmin, słynąca z niezwykle dokładnych zegarków sportowych z GPS, wyposaża swoje topowe modele w funkcję Body Battery, która na podstawie zaawansowanych algorytmów oblicza stopień zmęczenia oraz regeneracji organizmu. Dzięki niej zegarek poinformuje Cię m.in. o tym, przez ile godzin musisz odpoczywać po treningu, by móc podjąć kolejną aktywność bez ryzyka przetrenowania i kontuzji.

Przydatne funkcje w smartwatchach Garett to natomiast powiadomienia o braku aktywności czy przypominanie o regularnym nawadnianiu w ciągu dnia. Panie docenią z pewnością opracowane specjalnie dla tej marki funkcjonalności jak monitorowanie cyklu menstruacyjnego.

Inteligentny zegarek – Twój sprzymierzeniec w drodze po lepsze samopoczucie

Zdrowie oraz kondycję możesz monitorować na wiele sposobów – smartwatch wyposażony w odpowiednie funkcje to jedna z tych najwygodniejszych i najłatwiej dostępnych. Bez względu na to, czy zależy Ci na oferującym szereg aplikacji treningowych zegarku sportowym, czy celujesz raczej w osobistego asystenta, w każdym z nich znajdziesz wiele przydatnych funkcji zdrowotnych.

W internetowym sklepie SWISS oraz w ponad 100 naszych stacjonarnych butikach w całej Polsce znajdziesz szeroki wybór multimedialnych smartwatchy oraz zegarków sportowych, z którymi zadbasz o formę i dobre samopoczucie. Już dziś znajdź model dla siebie lub spraw niespodziankę komuś, na kim szczególnie Ci zależy. Możliwość samodzielnego zadbania o własne zdrowie jeszcze nigdy nie była tak łatwo dostępna, jak dziś – przekonaj się o tym, dobierając zegarek idealnie dopasowany do własnych potrzeb.