X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Dlaczego zegarek zatrzymuje się i co z tym zrobić?

Dlaczego zegarek zatrzymuje się i co z tym zrobić?

Patrzysz na tarczę swojego zegarka, aby sprawdzić dokładną godzinę, a gdy robisz to ponownie, okazuje się, że wskazówki ani drgnęły? Czasomierz się zatrzymał. Czy się zepsuł? Niekoniecznie. Sprawdź najpopularniejsze przyczyny i rozwiązania tej sytuacji.

zegarek zatrzymuje sie

Byłeś przekonany, że Twój czasomierz odznacza się jakością i jest niezawodny, a on tymczasem przestał wskazywać godzinę? Sytuacja, w której zegarek zatrzymuje się, wskazówki zastygają bez ruchu, a mechanizm cichnie, zdarzają się naprawdę często. I chociaż wydawać by się mogło, że jednoznacznie wskazuje na zepsucie urządzenia, naprawa wcale nie musi być ani kosztowna, ani skomplikowana. Przekonaj się, co mogło się stać z Twoim zegarkiem, zanim udasz się do zegarmistrza lub, co gorsza, schowasz go głęboko w szafie i przestaniesz używać. Skorzystaj też z rozwiązań, różnych dla każdego z mechanizmów, które pozwolą Ci znów wprawić wskazówki w ruch.

Dlaczego zegarek zatrzymuje się?

Złe użytkowanie, brak zasilania czy też uszkodzenie mechanizmu – to najpopularniejsze przyczyny zatrzymania się wskazówek zegarka lub wygaśnięcia jego wyświetlacza. Gdy praca trybików ustaje, Ty zaczynasz się zastanawiać: „co dalej?”. Wizytę u zegarmistrza traktuj jako ostateczność. Wcześniej w domowym zaciszu zastanów się, co mogło doprowadzić do tej sytuacji. Być może okaże się, że naprawisz swój zegarek w kilka sekund, a mechanizm wcale nie będzie uszkodzony. Na co zwrócić uwagę?

Przed chwilą przestawiałeś zegarek na poprawną godzinę, a po kilkunastu minutach wskazówki nie poruszyły się? Sprawdź, czy koronka jest dokładnie dociśnięta do koperty. Czasem kilka milimetrów wolnej przestrzeni wystarczy, aby sparaliżować cały mechanizm. Skontroluj też czy między główkę naciągową a kopertę nie dostało się zabrudzenie. Jeśli działania te nie pomagają, przypomnij sobie, w którą stronę kręciłeś pokrętłem, nastawiając zegarek. To ważne, aby czynność tę wykonywać zgodnie z naturalnym ruchem wskazówek, inaczej może dojść do uszkodzenia mechanizmu.

zegarek nie dziala zatrzymuje sie

Powodem, dla którego zegarek zatrzymał się, może być też jego nieprawidłowe użytkowanie. Nadmierne wstrząsy, wibracje oraz niepotrzebne lub niefortunne uderzenia doprowadzają do rozregulowania czasomierza, a nawet uszkodzenia mechanizmu (dotyczy to także modeli sportowych). Wskazówki zegarka zatrzymają się również wtedy, gdy zamoczysz urządzenie, które nie jest wodoodporne lub przekroczysz wskazania klasy wodoodporności.

Bardzo popularną przyczyną zatrzymania się zegarka i jednocześnie najłatwiejszą do usunięcia awarią, jest brak zasilania urządzenia. Przyczyna różni się w zależności od rodzaju mechanizmu zamontowanego w urządzeniu. Czasem jest to kwestia rozładowanej baterii, czasem nieużytkowania czasomierza przez dłuższy czas.

Zegarek kwarcowy zatrzymuje się – co zrobić?

Czasomierze kwarcowe uznawane są za jedne z dokładniejszych urządzeń do wskazywania upływającego czasu. To dlatego, że ich działanie uzależnione jest od baterii. Ten mały element ma żywotność od roku do 2 lat, a jego rozładowanie to główna przyczyna tego, że zegarek kwarcowy zatrzymuje się. Czy można przewidzieć, kiedy to nastąpi? Pierwszymi przejawami rozładowania baterii są najczęściej opóźnienia oraz zmiana praca sekundnika.

„Awarię” tę naprawisz wyjątkowo łatwo i niewielkim kosztem. Wymiana zużytej baterii trwa zaledwie kilka chwil. Zadanie to możesz powierzyć zegarmistrzowi lub z użyciem odpowiednich narzędzi wykonać samodzielnie. Po wymianie baterii zegarek pracuje bez zarzutu przez wiele kolejnych miesięcy.

zegarek kwarcowy zatrzymuje się

Co ciekawe, szybko może skończyć się zasilanie nowego urządzenia. Sytuacja ta może szczególnie zaskoczyć, jeśli kilka tygodni po zakupie nieużywanego zegarka, ten zatrzymuje się. Dzieje się tak, jeśli model jest powystawowy lub leżąc w magazynie, nie był odpowiednio zabezpieczony. W takim przypadku konieczne jest oddanie zegarka nie w ręce najbliższego zegarmistrza, ale do autoryzowanego serwisu. W przeciwnym wypadku stracisz gwarancję.

Zegarek automatyczny zatrzymuje się – co zrobić?

Czasomierz automatyczny nie powinien się zatrzymać bez poważnego powodu, o ile… nosisz go regularnie. Taki model zasilany jest przez ruch ręki, nawet ten minimalny. Nie znaczy to, że musisz go stale używać i nawet spać z zegarkiem na ręce. Czasomierze automatyczne mają rezerwę chodu, która trwa średnio ok. 40 godzin (czas ten różni się w zależności od wybranego modelu). Możesz więc być pewny, że Twój zegarek będzie poprawnie działał po ściągnięciu go na noc. Jeśli jednak schowasz go na kilka dni, wskazówki na pewno przestaną się ruszać. Dzięki specjalnemu wskaźnikowi czasomierz sam ułatwi Ci kontrolę czasu pozostałego do jego zatrzymania się. Jak ponownie uruchomić mechanizm?

Jeśli chcesz, żeby wskazówki znów zaczęły wykonywać okrążenia na tarczy, po prostu zapnij swój automatyczny zegarek na nadgarstku i poruszaj przez chwilę ręką. Gdy mechanizm ponownie ruszy, ustaw poprawną godzinę. Jeśli pomimo rozruszania wahnika wskazówki pozostają w miejscu, pokręć kilkukrotnie koronką (ok. 10 razy w prawo).

zegarek automatyczny zatrzymuje sie

Masz w swojej kolekcji kilka takich modeli i regularnie któryś zegarek automatyczny zatrzymuje się? Pomyśl o zakupie rotomatu. To urządzenie pomoże Ci utrzymać stałą pracę mechanizmu (a nawet kilku jednocześnie). Jak działa? Przede wszystkim imituje ruch podobny do tego wykonywanego ręką, dzięki czemu urządzenie nie działa na rezerwie, ani nie rozładuje się po odłożeniu go na kilka dni na bok.

Zegarek mechaniczny zatrzymuje się – co zrobić?

Cenisz sobie klasykę oraz kunszt i precyzję pracy zegarmistrzów? Zapewne masz w swojej kolekcji chociaż jeden czasomierz mechaniczny. Miłośnicy tykających urządzeń doceniają modele te właśnie za tradycyjne wykonanie. Co wyróżnia takie zegarki? Przede wszystkim fakt, że nie są one zasilane baterią, a o poprawne wskazywanie godziny i stały ruch wskazówek musisz zadbać samodzielnie. Jak to zrobić? Pamiętaj o regularnym nakręcaniu swojego modelu. Najlepiej robić to każdego dnia i o tej samej porze (niekoniecznie rano). Jeśli nie chcesz zapomnieć o nakręceniu czasomierza, ustal charakterystyczny moment w ciągu dnia – np. tuż przed snem.

Fakt, że zegarek mechaniczny zatrzymuje się może Cię zaskoczyć jeśli podczas zakupów nie zwróciłeś uwagi na rodzaj zamontowanego mechanizmu, a także wtedy, gdy zostałeś obdarowany takim czasomierzem. Co zrobić, jeśli ruch wskazówek mechanicznego zegarka ustanie? Jak widzisz, jest bardzo prawdopodobne, że czasomierz nie jest uszkodzony i wystarczy tylko nakręcenie go – wysuń lekko koronkę zegarka i zacznij nią poruszać. Jak zrobić to prawidłowo, żeby nie uszkodzić jego elementów?

zegarek mechaniczny zatrzymuje sie

Przede wszystkim nie spiesz się i bądź delikatny. Elementy pod tarczą są małe i chociaż niezawodnie pracują latami, nagłe ruchy koronki łatwo mogą je uszkodzić. Staraj się płynnie poruszać główką naciągową i co ważne, zgodnie z naturalnym ruchem wskazówek. Jak długo? Przede wszystkim nie do osiągnięcia maksymalnego oporu. W ten sposób nie wydłużysz jego pracy, a wręcz przeciwnie – możesz ją trwale skrócić. Najlepiej przerwij nakręcanie, gdy poczujesz już minimalne ograniczenie. Z czasem nabierzesz wprawy i łatwo wyczujesz odpowiedni moment.

Od czasu do czasu nakręć swój czasomierz nawet wtedy, jeśli nie używasz go na co dzień. Pamiętaj też, o regularnym serwisowaniu zegarka. Mimo że modele mechaniczne nie posiadają baterii, co kilka lat warto wymienić w nich uszczelki oraz nasmarować mechanizm. W tym celu udaj się do zegarmistrza.

Twój zegarek zatrzymał się? Teraz wiesz jak działać!

Fakt, że wskazówki czasomierza przestały się obracać, nie jest jednoznaczny z jego zepsuciem. Wyklucz poważną awarię urządzenia i w pierwszej kolejności sprawdź koronkę. Zastanów się też czy przypadkiem w ostatnim czasie nie naraziłeś swojego zegarka na uszkodzenia. Koniecznie zainteresuj się zasilaniem. W zależności od rodzaju mechanizmu zamontowanego w czasomierzu pomóc może wymiana baterii, kilkukrotne pokręcenie koronką oraz po prostu wprawienie urządzenia w ruch.

Jeśli pomimo wykonania wszystkich tych czynności wskazówki zegarka dalej stoją w miejscu, udaj się ze swoim czasomierzem do zegarmistrza lub autoryzowanego serwisu (model na gwarancji). Prawdopodobnie uszkodzeniu uległ mechanizm urządzenia, co najlepiej oceni fachowiec. Skorzystaj z innych porad i sprawdź, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek.