X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Dlaczego kolor tarczy w zegarku ma znaczenie?

Dlaczego kolor tarczy w zegarku ma znaczenie?

Wybierając zegarek, czy to dla siebie, czy na prezent, zwracamy baczną uwagę na jego wygląd. Skórzany pasek dobieramy pod kolor skórzanych dodatków, odcień bransolety do biżuterii, a co z cyferblatem? Jego kolor również ma znaczenie. Zobacz, jaka tarcza pasuje do Ciebie!

Tarcza – jeden z najważniejszych elementów zegarka

Jedną z głównych rzeczy, które przesądzają o tym, czy wybierzemy ten, czy inny zegarek, jest wygląd tarczy. To właśnie cyferblat decyduje o charakterze zegarka. Niekiedy jego kolor oraz wykończenie mogą wpływać również na czytelność funkcji. Jak więc odpowiednio go dobrać?

Co wziąć pod uwagę, dobierając kolor cyferblatu?

W kwestiach kolorystycznych najważniejsze są indywidualne upodobania. Polecamy również zastanowić się, do czego zamierzasz najczęściej nosić zegarek. O ile w przypadku zegarków casualowych i sportowych panuje pełna dowolność, o tyle nie każdy model pasuje do formalnego dress code'u. Zdaniem części stylistów męski zegarek garniturowy powinien mieć klasyczną jasną tarczę i skórzany pasek. W przypadku eleganckich zegarków damskich możliwości jest więcej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać np. zegarek z biżuteryjną tarczą. Pamiętaj jednak, że współczesna moda nie zna ograniczeń. Nawet w formalnych stylizacjach zegarek może harmonijnie komponować się ze strojem lub wyróżniać się na jego tle. Niezależnie od tego, czy mówimy o modelu codziennym, czy garniturowym, ważne, aby tarcza była funkcjonalna i czytelna.

Jak kolor tarczy wpływa na czytelność funkcji?

Na to, czy zegarek będzie czytelny, wpływa równolegle kilka czynników – wielkość tarczy, typ indeksów, liczba dodatkowych funkcji i ich rozmieszczenie. Kluczowy dla czytelności jest nie tyle sam kolor tarczy, ile kontrast, jaki tworzy ze wskazówkami i indeksami. Czy będą to jasne wskazówki na tle ciemnego cyferblatu, czy odwrotnie, to już kwestia osobistych preferencji. Obydwa rozwiązania zdają egzamin równie dobrze. 

Czytelność cyferblatu zależy także od obecności dodatkowych funkcji. W odróżnieniu od minimalistycznych oraz klasycznych zegarków, kiedy to na tarczy pojawia się co najwyżej dyskretne okienko datownika, zegarki sportowe oraz fashion wyposażone są często w praktyczne funkcje, takie jak:

 • datownik: w formie okienka lub dodatkowej subtarczy,
 • wskaźnik czasu 24-godzinnego,
 • wskaźnik godziny w drugiej strefie czasowej,
 • chronograf,
 • tachymetr,
 • wskaźnik faz księżyca.

Oczywiście nie wszystkie one pojawią się w każdym zegarku. W przypadku multifunkcjonalnych modeli czytelność cyferblatu zależy w głównej mierze od liczby funkcji, sposobu ich przedstawienia oraz rozmieszczenia. Zadaniem projektantów jest takie opracowanie projektu, by tarcza była jak najbardziej przejrzysta. Chcąc zwiększyć czytelność cyferblatu, projektanci stawiają na dużych rozmiarów koperty. Duża tarcza to więcej miejsca na dodatkowe totalizatory, co przekłada się na większą wygodę korzystania z zegarka. Z kolei takie rozwiązania jak szkło z powłoką antyrefleksyjną, fluorescencyjne wskazówki oraz indeksy umożliwiają komfortowe korzystanie z zegarka niezależnie od pogody i pory dnia. 

zegarek-z-kolorowa-tarcza

Jak dopasować kolor tarczy do stroju i okazji?

Najwięcej dylematów niosą ze sobą formalne stylizacje, więc od nich zaczniemy. Jeśli chcesz trzymać się przyjętego dress code'u, postaw na jasną tarczę.

 1. Elegancki zegarek męski może mieć biały lub kremowy cyferblat, kopertę w złotym albo srebrnym odcieniu oraz pasek skórzany najlepiej w klasycznej czerni, brązie, granacie czy ciemnych szarościach.
 2. W przypadku zegarków damskich możliwości jest więcej: sprawdzą się zarówno zegarki z jasną tarczą, jak i biżuteryjne, np. z cyferblatem wykładanym masą perłową.
 3. Tarcza w eleganckich zegarkach może być biała, ale też kremowa, jasnoszara czy nawet perłowa. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby była zdobiona szlifem słonecznym lub giloszowana.

Pamiętaj jednak, że powyższe zasady to jedynie inspiracja. Nie zawsze warto sztywno trzymać się reguł. Szukając zegarka do formalnych stylizacji, kieruj się własnym wyczuciem stylu. Kolorowa tarcza może sprawić, że oficjalny dress code nabierze charakteru. 

Co w przypadku zegarków casualowych i sportowych? Tutaj kolor tarczy może być w zasadzie dowolny. Wybierz więc taki, który najlepiej podkreśli Twoją osobowość oraz zaakcentuje stylizacje. Białe i kolorowe cyferblaty świetnie wypadają w letnich stylówkach oraz luźnych, miejskich zestawach z dżinsami i bluzą. Te kolorowe fantastycznie przełamią też monochromatyczne total looki oraz stylizacje utrzymane w duchu minimal. Zegarek z niebieskim cyferblatem pasuje idealnie do stylu marinistycznego. Podróżnicze looki świetnie uzupełni tarcza w kolorze zielonym, a w paryski szyk perfekcyjnie wpisuje się klasyczna czerń oraz biel.

Jakie wykończenie może mieć tarcza zegarka?

Na koniec jeszcze kilka słów o samym wykończeniu tarczy. Sposób wykończenia nie tylko przekłada się na walory estetyczne zegarka, ale często też na to, jak postrzegamy kolor cyferblatu. W zależności od wizji projektantów tarcza może być wykończona szlifem słonecznym, giloszowana, emaliowana albo też wykładana masą perłową.

Szlif słoneczny to efektowny dekor, dzięki któremu tarcza nabiera głębi, a w świetle delikatnie się mieni. Ta technika zdobnicza polega na mechanicznej obróbce powierzchni cyferblatu w taki sposób, że tworzy się charakterystyczny, promienisty wzór. Szlif słoneczny najefektowniej wygląda na minimalistycznych tarczach.

Giloszowanie polega na dekoracyjnym rytowaniu tarczy. W efekcie powstaje wyraźny, regularny i powtarzalny wzór. Dekor wykonuje się ręcznie przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego giloszarką. Giloszowane tarcze to miniaturowe arcydzieła, stąd też często spotkać je można w zegarkach luksusowych. 

Masa perłowa to mieniąca się tęczowo substancja pozyskiwana z wewnętrznej strony muszli niektórych małżów. Stosowana jest nie tylko do wyrobu biżuterii, ale też m.in. właśnie w zdobnictwie zegarków. Nakłada się ją na powierzchnię cyferblatu, po czym pozostawia do wyschnięcia. Tarcza wykładana masą perłową w świetle daje delikatne tęczowe refleksy. Masy perłowej używa się przede wszystkim w zdobnictwie biżuteryjnych zegarków damskich.

Emaliowanie to technika nakładania na tarczę wielu cienkich warstw lakieru aż do momentu uzyskania pożądanej głębi i połysku. Na tak przygotowanym podłożu można następnie malować lakierami w innych kolorach.

W tym miejscu warto też wspomnieć o sztuce miniatorskiej stosowanej w zdobieniu zegarków najbardziej luksusowych. Polega ona na malowaniu na metalowej tarczy zegarka kolorowymi szkliwami ceramicznymi. Zmysł artystyczny, precyzja i pewna ręka pozwalają wyczarowywać na tarczach całe obrazy. Często maluje się wręcz miniatury dzieł znanych artystów. Poszkliwioną tarczę wypala się następnie w bardzo wysokiej temperaturze. Odpowiednia temperatura wypału sprawia, że uzyskujemy głębokie, trwałe kolory z pięknym połyskiem. W ten sposób zdobiony cyferblat nie traci swojego koloru nawet po upływie setek lat.

Jak różnie mogą wyglądać tarcze zegarków, pokazujemy w zestawieniu poniżej.

Damski zegarek Lacoste Ollie 2011269

Białe tarcze już dawno nie są zarezerwowane wyłącznie dla klasycznych zegarków. Znakomicie wpisują się także w miejski i sportowy styl. Lacoste Ollie 2011269 to casualowo-sportowy zegarek z oszczędną w formie białą tarczą, którą ożywiają limonkowe detale. Mocowany jest na białym silikonowym pasku o charakterystycznej dla Lacoste fakturze petit piqué. Pasek z silikonu jest lekki, elastyczny, wodoodporny. W razie potrzeby łatwo go wyczyścisz. Zegarek polubi się z dżinsami i bluzą, szortami i topem oraz letnią sukienką w sportowym stylu.

Lacoste Ollie 2011269

Damski zegarek Lacoste Crocorgin Le 2001285

Co prawda marka Lacoste słynie ze sportowego wzornictwa, jednak wśród propozycji nie brakuje też zegarków fashion takich jak Lacoste Crocorgin Le 2001285. Giloszowaną tarczę w srebrnym kolorze projektanci uzupełnili o drobne akcenty w odcieniu różowego złota. Regularny, geometryczny rysunek na cyferblacie przykuwa spojrzenia. Dopełnieniem są oryginalne oznaczenia na tarczy: kwadratowe indeksy oraz numeracja minut. Kopertę zawieszono na subtelnej bransolecie mesh. Ten zegarek świetnie sprawdzi się w roli biżuterii. Doskonale wygląda na nadgarstku jako samodzielny akcent, jak również w komplecie z bransoletką. 

Lacoste Crocorgin Le 2001285

Męski zegarek Lacoste LACOSTE.12.12 Chrono 2011247

Ten prawie monochromatyczny projekt świetnie wpisuje się w streetwearowo-sportowy styl. LACOSTE.12.12 Chrono 2011247 to sportowy zegarek męski z chronografem, dzięki któremu dokonasz precyzyjnych pomiarów czasu. Lekką kopertę z tworzywa zawieszono na wodoodpornym pasku silikonowym. Czarna tarcza mocno kontrastuje tu z jasnymi elementami. Subtarcze i wskazówki w kontrastowej bieli sprawiają, że cyferblat jest doskonale czytelny. Charakteru dodaje mu kolorowe logo na godzinie trzeciej.

Lacoste LACOSTE.12.12 Chrono 2011247

Męski zegarek Lacoste Vienna 2011049

Mozaikowa bransoleta z segmentów różnej wielkości i mozaikowy wzór na tarczy to znaki rozpoznawcze zegarka Lacoste Vienna 2011049. Tym razem projektanci postawili na głęboki, lekko zgaszony odcień niebieskiego. W połączeniu z regularnym wzorem na tarczy i stalowymi elementami koperty powstaje fantastyczny efekt. Zegarek jest klasyczny, a zarazem nowoczesny. Założysz go do dżinsów i sportowej marynarki, jak również do eleganckiego garnituru.

Lacoste Vienna 2011049

Męski zegarek Lee Cooper LC07565.310

Klasyczny zegarek męski na bransolecie w nieklasycznym kolorze? Marka Lee Cooper wie, jak to połączyć! W najnowszej kolekcji wiosna/lato 2023 ponownie zagościły kolorowe tarcze. Zegarek Lee Cooper LC07565.310 z cyferblatem w słonecznym kolorze fantastycznie odnajdzie się w miejskich zestawach, jak również w tych bardziej formalnych. Mocny kolor tarczy równoważy jej prosta forma. Znajdziemy tu jedynie liniowe indeksy, wskazówki, a na godzinie trzeciej niewielkie okienko datownika. Ten model znajdziesz też w naszym sklepie w kilku innych kolorach.

Lee Cooper LC07565.310

Męski zegarek Ingersoll Catalina I11804

Kolekcje marki Ingersoll inspirowane są kulturą amerykańską: muzyką, samochodami, miejscami, ale też postaciami i zjawiskami popkulturowymi. Zegarek męski Ingersoll Catalina I11804 to propozycja dla miłośników prostych form. Turkusowy cyferblat giloszowany regularnym wzorem nawiązuje do skalistej wyspy Catalina. Surowy charakter tarczy równoważy klasyczna forma koperty i bransolety. Czas odmierza mechanizm automatyczny, który napędza się samoistnie podczas noszenia. Podobnie jak w wielu innych zegarkach tej marki pracę napędu można podejrzeć przez przeszklony dekiel.

Ingersoll Catalina I11804

Poznaj bogaty asortyment SWISS i wybierz zegarek dla siebie

Te oraz inne zegarki w klasycznych i ekstrawaganckich kolorach czekają na Ciebie w SWISS. Sprawdź nasze nowości online lub odwiedź jeden z butików stacjonarnych i znajdź zegarek, który najlepiej pasuje do Ciebie!