X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Damskie zegarki w stylu art déco od Olivii Burton

Damskie zegarki w stylu art déco od Olivii Burton

Naszyjniki z kolorowymi kamieniami i chwostami, kolczyki o geometrycznych kształtach, pierścionki i zegarki z ażurowymi zdobieniami... Art déco to styl, który do dziś inspiruje projektantów. Charakterystyczne dla epoki kobiece kreacje czy biżuteria są licznie reprodukowane, a także powstają nowe wariacje na ich temat. Zapraszamy na przegląd najpiękniejszych zegarków w tym stylu od Olivii Burton!

Co warto wiedzieć o art déco?

Umownie za okres art déco uznaje się lata 20. i 30. XX wieku, jednak styl ten trudno jest zamknąć w ścisłych ramach czasowych. Zdaniem wielu historyków sztuki art déco wciąż żyje, a jego reinterpretacje dostrzec można w twórczości współczesnych artystów. Co takiego fascynuje kolejne pokolenia projektantów? Sprawdzamy.

Historia kierunku art déco w sztuce

Art déco jako kierunek w sztuce rozwijało się równolegle w wielu krajach, jednak jego nieoficjalną stolicą był Paryż. To właśnie tam tworzyli czołowi przedstawiciele nurtu. Tam też w roku 1925 odbyła się międzynarodowa wystawa Arts Décoratifs et Industriels Modernes, od której pochodzi nazwa stylu. W ramach ekspozycji świat ujrzał szereg nowatorskich przedmiotów codziennego użytku takich jak meble, ceramika, szkło, metaloplastyka, tkaniny czy biżuteria. Geometria i symetria, opływowe kontury, a także zabawa kolorem i perspektywą oraz niesamowita dbałość o szczegóły to znaki rozpoznawcze twórczości tego okresu.

Zdania na temat genezy stylu są podzielone. Według niektórych art déco ze swoim zamiłowaniem do symetrii, geometrii i uporządkowanej formy było niejako odpowiedzią na zmęczenie wzornictwem secesyjnym. Zdaniem innych wcale nie stoi ono w opozycji do secesji, lecz jest jej kontynuacją i dopełnieniem. W przeciwieństwie jednak do sztuki secesyjnej art déco nie odcinało się od spuścizny artystycznej, a wręcz przeciwnie – czerpało z niej pełnymi garściami. Znajdziemy tu np. liczne inspiracje sztuką antyczną, Orientem, nowymi awangardowymi prądami malarskimi takimi jak kubizm czy fowizm.

Era maszyn i modernizm również odcisnęły się na tym nurcie. Lata 30. przyniosły liczne eksperymenty z formą – w architekturze i sztuce użytkowej pojawiły się awangardowe akcenty oraz nowoczesne materiały, w tym chrom i plastik. Wtedy też świat ujrzał m.in. takie osobliwości wzornicze jak samochód wykonany z transparentnego plexiglas czy meble inspirowane kształtem nowojorskich wieżowców.

Art déco w modzie to z kolei odpowiedź na zmianę stylu życia kobiet, które nabywały nowe swobody i na równi z mężczyznami uprawiały sporty, pracowały, jeździły samochodami. Zmiana sposobu życia wpłynęła także na zmianę oczekiwań wobec mody. Miejsce gorsetów czy niewygodnych sukni zajęły eleganckie ubrania o sztywnych liniach i swobodnych sylwetkach, a na kobiecych głowach zamiast niepraktycznych fryzur pojawiły się krótkie cięcia. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło też wzrost popularności magazynów modowych, które odtąd wyznaczały nowe trendy. Na ilustracjach modowych z tamtego okresu królują minimalistyczne sylwetki, geometryczne kształty, wzorzyste tkaniny. Na nowo rozpoczęła się fascynacja kolorem, kontrastem i tym, co orientalne. Kobiece stroje i biżuteria obfitują w detale: koraliki, kamienie, frędzle.

Jakie były źródła inspiracji dla art déco?

To styl niezwykle eklektyczny, który czerpie z wielu kultur i kierunków artystycznych. Ówcześni twórcy inspiracji szukali m.in. w sztuce orientalnej, arabskiej, afrykańskiej i południowoamerykańskiej, a także modernistycznej. Stąd też wśród ulubionych motywów przewodnich znajdziemy m.in.: 

 • graficzne przedstawienie kwiatów lotosu,

 • niebieskie kamienie takie jak turkus i lapis lazuli w złotej oprawie,

 • rzeźbione kamienie szlachetne przedstawiające kwiaty, liście, owoce,

 • arabeski umieszczone w szmaragdach, szafirach i innych kamieniach szlachetnych.

W wyniku inspiracji Chinami oraz sztuką plemienną, w krajach zachodnich zaczęła pojawiać się charakterystyczna dla Dalekiego Wschodu architektura, chińskie motywy smoków, a także drewniane maski i hebanowe rzeźby.

Mówiąc o inspiracjach dla art déco, nie można nie nawiązać też do Bauhausu. Zamiłowanie do geometrii, czystych linii, gładkich błyszczących powierzchni, a także synteza form, kontrastowa kolorystyka czy eksperymenty z perspektywą to wszystko elementy wspólne obu kierunków. Zresztą obydwa nurty łączy nie tylko wzornictwo, lecz także niektóre założenia. Forma ściśle wynika tu z funkcji, a twórczość wychodzi poza pracownie artystyczne i galerie sztuki, przenikając wszystkie aspekty życia codziennego. Stąd też art déco określane bywa niekiedy mianem sztuki totalnej. Nieważne, czy mamy przed sobą rzeźbę, obraz, lampę, sukienkę, dzbanek czy zegarek z tego okresu, zawsze widoczne są charakterystyczne formy, materiały, zdobienia.

Co wyróżnia biżuterię i zegarki w stylu art déco?

Klasyczne żółte złoto oraz odważna biel platyny w połączeniu z diamentem lub barwnym kamieniem to znak rozpoznawczy wczesnej stylistyki art déco. Diamenty występowały najczęściej w akompaniamencie kolorowych kamieni szlachetnych. Platynową oprawę wybierano przede wszystkim z uwagi na jej trwale wysoki połysk. 

Biżuteria art déco zachwycała detalami. Zwłaszcza kamienie szlachetne stały się dla jubilerów cennym materiałem rzeźbiarskim. Po odpowiednim oszlifowaniu powstawały z nich istne dzieła sztuki. W biżuterii często pojawiały się diamenty, turkusy, korale, lapisy, agaty – w różnych szlifach i kombinacjach. Popularne stały się także:

 • zdobienia masą perłową,

 • indyjskie ozdoby z rzeźbionych koralików,

 • motywy faraonowe. 

Jeśli chodzi o formy, popularne były m.in. długie naszyjniki zakończone chwostami, klipsy o funkcji broszek, kolczyki – zwłaszcza geometryczne albo takie, które dzięki odpinanym elementom mogły pełnić funkcję zarówno biżuterii codziennej, jak i wieczorowej. A zegarki? Oto 5 najpiękniejszych projektów od marki Olivia Burton, w których poczujesz ducha tamtej epoki!

Damski zegarek Olivia Burton Classics OB16MN12 

Zegarki art déco aspirują do roli biżuterii. Właśnie dlatego w tym okresie skórzane paski niemalże całkowicie ustąpiły pola biżuteryjnym bransoletom mesh o artystycznych, często nieregularnych splotach. Damski zegarek Olivia Burton Classics OB16MN12 jest jednym z takich właśnie projektów. Okrągłą kopertę zawieszono na meshowej bransolecie w odcieniu starego złota. Całość dopełnia szmaragdowa tarcza z punktowymi indeksami. Zegarek jest prosty w formie, lecz elegancki i bardzo kobiecy. Z powodzeniem zastąpi bransoletkę.

OB16MN12

Damski zegarek Olivia Burton Celestial OB16GD80

Lata 20. XX wieku to czas zegarków o niekonwencjonalnych formach. Koperta bywała prostokątna – drobna, lecz dość masywna. Często była ukryta w szerszej bransolecie, podobnie jak w zegarku Olivia Burton Celestial OB16GD80. Koperta jest prosta, o geometrycznej formie. Symetryczna tarcza intryguje nieoczywistym kolorem – grafitowym, ale jednak nie do końca. Bransoleta wyróżnia się oryginalnym splotem. Całość jest bardziej zdecydowana, jednak wystarczająco subtelna.

OB16GD80

Damski zegarek Olivia Burton Lucky Bee OB16FB28

Geometria, symetria i mocny kolor to jedne z ważniejszych motywów przewodnich tego okresu, które wykorzystuje też marka Olivia Burton. Damski zegarek Lucky Bee OB16FB28 to prostokątna koperta i czytelna tarcza z ażurowym motywem pszczoły. Projektantki uzupełniają tutaj subtelne pastele nasyconym, żywym akcentem barwy. Purpurowa tarcza tworzy fantastyczny duet z różowym złotem.

OB16FB28

Damski zegarek Olivia Burton Bejewelled Florals OB16BJ02

Czy wiesz, że właśnie w okresie art déco świat ujrzał nowe, geometryczne szlify diamentów: bagietki, gruszki czy markizy? Bejewelled Florals OB16BJ02 to też ideał geometrycznego piękna. Jasna kolorystyka bazująca na bieli i odcieniu różowego złota dodatkowo eksponuje minimalistyczną, nieco surową formę. Zegarek zawieszono na bransolecie mesh, białą tarczę ozdobiono kryształkami o prostokątnych i trapezoidalnych formach.

OB16BJ02

Damski zegarek Olivia Burton Art Deco OB16DC02

Geometryczna forma biżuterii art déco uzupełniana była niekiedy o misterne, niemalże rzeźbiarskie zdobienia. Modne były duże broszki, masywne klipsy, szerokie bransoletki oraz zegarki z dekorami układającymi się w skomplikowane wzory. Damski zegarek Olivia Burton Art Deco OB16DC02 pokazuje ogromną różnorodność wzornictwa tamtego okresu. Biżuteryjną bransoletę i kopertę z precyzyjnymi zdobieniami dopełnia szmaragdowo-zielona tarcza. W roli indeksów wystąpiły kryształki, ponownie w charakterystycznych prostokątnych kształtach. Ten zegarek widać na ręce już z daleka. Wieczorową porą będzie konkurował z bransoletkami o miejsce na nadgarstku. 

OB16DC02

Do jakich stylizacji będzie pasować zegarek art déco?

Ponieważ zegarki art déco lubią grać w stylizacji pierwsze skrzypce, fajnie, jeśli reszta stroju pozostanie raczej prosta. Na co dzień widzimy go np. w połączeniu z minimalistyczną gładką sukienką albo z dżinsami oraz ulubioną górą (gładkim longsleevem czy kaszmirowym swetrem). 

Jeden biżuteryjny akcent w postaci zegarka świetnie przełamie też formalne zestawy z cygaretkami i marynarką oraz oczywiście doskonale dopełni wyjściowe kreacje. W przypadku wieczorowych stylizacji masz znacznie większe pole do modowego popisu. Zegarek art déco sprawdzi się jako samodzielny dodatek, ale równie dobrze wypada w biżuteryjnych duetach.

Biżuteryjny zegarek czy biżuteria plus zegarek? Co wybrać?

Jeśli nie przepadasz za biżuterią, postaw po prostu na biżuteryjny zegarek. Modele w stylu art déco są tak piękne i efektowne, że naprawdę nie trzeba dobierać do nich nic więcej. Zakładasz taki zegarek na nadgarstek i od razu staje się „kropką nad i” całej stylizacji.

Jeśli natomiast lubisz bawić się dodatkami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać do niego coś jeszcze. Co powiesz na minimalistyczne pierścionki, geometryczne kolczyki albo cieniutką bransoletkę na ten sam nadgarstek? Zwłaszcza do zegarka o grubej kopercie lub na masywnej bransolecie polecamy dobierać minimalistyczną biżuterię, która świetnie zrównoważy całość.

 1. Biżuterię najbezpieczniej dobierać pod kolor koperty albo dopasować ją do stylu bransolety.

 2. Zegarek w odcieniu różowego złota świetnie łączy się ze srebrem.

 3. W przypadku zegarka z kolorową tarczą pomyśl o biżuterii z pasującymi kolorystycznie kamieniami.

Zadbaj przy tym o elementy wspólne. Może być to powtarzający się kolor, faktura, typ zdobień. Dzięki temu całość będzie wyglądała harmonijnie i spójnie.

Nasze zegarki to prawdziwe dzieła sztuki! Sprawdź!

Nie tylko biżuteria art déco zachwyca różnorodnością i pięknymi detalami. Niezależnie od tego, czy kochasz klasyczne formy, retro design, czy awangardowe akcenty, w SWISS znajdziesz zegarek dla siebie. Zobacz najpiękniejsze propozycje Olivii Burton oraz innych topowych marek!