X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
CZY MOŻNA DAĆ ZEGAREK W PREZENCIE?

CZY MOŻNA DAĆ ZEGAREK W PREZENCIE?

Przesądy towarzyszą nam od zarania dziejów. Dziś już jednak wiemy, że czarny kot tak naprawdę nie przynosi pecha, a liczba 13 nie powoduje żadnej katastrofy. Jednak do tej pory wiele osób zastanawia się, czy można dać zegarek w prezencie. Skąd w ogóle wziął się przesąd, że czasomierz jako podarunek jest czymś niewłaściwym? Co oznacza zegarek na prezent? Sprawdź!

Czy można dać zegarek w prezencie? Nie ulegaj popularnym przesądom!

Jak dowodzi raport CBOS sprzed kilku lat, ponad połowa Polaków wierzy w przesądy. Dlatego właśnie, gdy przechodzi kominiarz, łapiemy się za guzik, martwimy się, gdy drogę przejdzie nam czarny kot lub spodziewamy się siedmiu lat nieszczęścia, gdy zbijemy lustro. To również powód, dlaczego zastanawiamy się, czy można dać zegarek w prezencie bliskiej nam osobie.

Czy chciałeś kiedyś ofiarować komuś zegarek na prezent? Przesąd, który z pewnością usłyszałeś, mógł odwieść Cię od tego pomysłu. Skąd w ogóle się wziął? Przywędrował do nas z Chin. To właśnie tam dawanie czasomierza w prezencie było od zawsze traktowane jako odliczanie czasu do śmierci obdarowywanego. Niekiedy można natrafić także na interpretację, że chińskie „song zhong” znaczące „podarować zegarek”, oznacza również „uczęszczać na pogrzeb”.

Co oznacza zegarek na prezent obecnie? Chiński przesąd został zachowany, jednak doszedł do tego również inny: jeśli obdarowujemy czasomierzem ukochaną osobę, mierzymy czas do rozstania. Jeden i drugi pogląd okazuje się jednak na szczęście irracjonalny, dlatego odpowiedź na pytanie, czy można dać zegarek w prezencie, jest jak najbardziej twierdząca. Dlaczego jednak warto to robić?

zegarek w prezencie przesądy

Wielu zegarmistrzów twierdzi, że każdy czasomierz ma duszę – ponoć potwierdzają to różne dziwne zachowania gadżetu, nawiązujące do samopoczucia i sytuacji, w jakiej znalazła się osoba, która otrzymała zegarek na prezent. Przesąd ten jest zdecydowanie bardziej pozytywny i chociaż istnieje wielu niedowiarków, trudno zaprzeczyć, że z chwilą przekazania go obdarowanemu, staje się on jego nieodłączną częścią, niekiedy oddającą charakter właściciela, niekiedy dopełniającą jego osobowość.

Polskie przysłowie mówi: „szczęśliwi czasu nie liczą”. Jednak w codziennych sytuacjach, warto być punktualnym. Dlatego zegarek w prezencie to świetna opcja też dla tych, którzy ciągle się spóźniają. Ten funkcjonalny dodatek pozwoli obdarowanemu kontrolować czas oraz odpowiednio nim zarządzać. Ważne jednak, by czasomierz był dopasowany do potrzeb danej osoby, a także jej codziennego stylu. Podpowiadamy, jak wybrać ten idealny, na co uważać, czego unikać i o czym bezwzględnie pamiętać, decydując się na podarowanie zegarka w prezencie.

Zegarek na prezent – przesąd, a fakty i mity

Czy można dać zegarek w prezencie? Jeśli tylko nie ufasz przesądom, jak najbardziej możesz zdecydować się na taki krok. Co jednak zrobić, by podarunek był jak najbardziej trafiony? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakiej jakości jest zegarek, który chcesz kupić. Niezależnie od tego, kim jest obdarowywany, czy jest to mąż, żona, siostrzenica, babcia czy przyjaciółka, należy unikać podróbek oraz zegarków firm niewiadomego pochodzenia. Dlaczego?

Zegarek nie powinien być tylko dobrze wyglądającym gadżetem, ale przede wszystkim trwałym i funkcjonalnych akcesorium, spełniającym jak najlepiej swoje funkcje. Nieznane marki, które produkują czasomierze, największą uwagę zwracają na design oraz ciągle zmieniające się trendy, a o wiele mniejszą wagę przywiązują do jakości zastosowanych materiałów oraz niezawodności wykorzystanego mechanizmu.

To jednak wcale nie oznacza, że wygląd zegarka nie jest ważny. Odpowiedni czasomierz ma nie tylko za zadanie odmierzać czas, ale także być dodatkiem do codziennych stylizacji. Dlatego, jeśli chcesz go podarować w prezencie, powinieneś znać gust obdarowywanej osoby. Zwróć uwagę na to, czy preferuje styl elegancji, smart casual czy sportowy. U kobiet istotne jest to, jaką biżuterię nosi na co dzień – czy są to srebrne, czy może złote dodatki.

przesądy zegarek w prezencie

Nie bez znaczenia jest też okazja, na którą kupujesz upominek (inny zegarek wybierzesz na komunię chrześniaka, a inny na prezent z okazji rocznicy ślubu), a także wiek obdarowywanej osoby (dzieciom podobają się bardziej nowoczesne czasomierze zarówno w zakresie mechanizmu, jak i rzucającego się w oczy designu, dorośli wybierają częściej klasyczne zegarki). Istotny jest też stopień zażyłości pomiędzy wami – w przypadku bliższej rodziny możesz pozwolić sobie na droższy prezent, dalszym znajomym lepiej kupić coś mniej zobowiązującego.

Zegarek w prezencie – pamiętaj, by nie był on ani za tani, ani zbyt kosztowny!

Jednym z częstych pytań, które pojawiają się, jeśli ktoś chce kupić zegarek na prezent,  jest to, jaki przeznaczyć na to budżet. To ważna kwestia, ponieważ cenne prezenty często wzbudzają zakłopotanie w obdarowywanych. Na jaki więc zegarek zdecydować się, by nie był ani zbyt drogi, ani zbyt tani?

Zwróć uwagę przede wszystkim na to, by cena szła w parze z jakością czasomierza i była adekwatna do stopnia zażyłości z obdarowywanym. Niezależnie od tego, czy jest to dla Ciebie osoba bliższa, czy dalsza, zakupiony czasomierz powinien być jednak dobrej jakości. Ważny jest więc zastosowany mechanizm w zegarku – kwarcowy to rozwiązanie uniwersalne, które często można spotkać w produktach ze średniej półki cenowej, z kolei nowoczesne technologie, jak np. mechanizm solarny lub modele kolekcjonerskie z naciągiem ręcznym to większy wydatek, zarezerwuj go więc dla naprawdę ważnych dla Ciebie osób, których nie wprawisz w zakłopotanie.

zegarek w prezencie jakie są przesądy

Przyjrzyj się też zastosowanym w zegarku materiałom – czy bransoleta i koperta są wykonane ze stali szlachetnej lub tytanu, czy pasek jest skórzany, czy może wykonany ze sztucznego tworzywa. To ostatnie, chociaż tańsze, będzie jednak zdecydowanie lepszym wyborem dla sportowca. Wtedy w grę wchodzą również dodatkowe funkcje, jak wodoszczelność czy komplikacje typu chronometr, tachometr oraz datownik. Na cenę wpływa równie materiał szkiełka – najbardziej popularne szkło mineralne idealnie sprawdza się na co dzień, szafirowe jednak dodaje prezentowi luksusowego charakteru.

Czy można dać zegarek w prezencie? Zdecydowanie tak!

A co jednak w sytuacji, gdy dając zegarek w prezencie, obdarowana osoba wierzy w przesądy? Na takich niedowiarków również jest sposób. Wystarczy, że przekazując czasomierz, poprosisz o symbolicznego grosika. W ten sposób można uznać to niejako za sprzedaż (oczywiście nieopodatkowaną). Taki gest zapobiegnie negatywnym skutkom ulegania popularnym zabobonom, a jednocześnie może stanowić źródło szczęścia – nie bez powodu schylamy się po znalezionego grosika, chuchamy na niego i wkładamy do portfela!

Jeśli jednak wciąż zastanawiasz się, czy można dać zegarek w prezencie, wyjaśniamy, że nie tylko można, ale i warto. Na szczęście coraz częściej słyszy się, że podarowany w prezencie zegarek, odmierza tylko szczęśliwe chwile.

Pamiętaj jednak, by zawsze – wybierając zegarek na prezent – kierować się preferencjami obdarowywanej osoby – jej stylem, charakterem, a także trybem życia.

Sprawdź też inne nasze porady, a także zobacz, jak możesz zastosować je w praktyce.