X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Czy dla każdego czas biegnie tak samo? Wyjaśniamy!

Czy dla każdego czas biegnie tak samo? Wyjaśniamy!

Czas to zdecydowanie jeden z naszych najcenniejszych zasobów – doby nie da się przecież wydłużyć, a straconych chwil cofnąć. Jednak czy każdemu z nas zdaje się on biec równie szybko lub tak samo wolno? Co wpływa na jego różne postrzeganie i dlaczego dla jednych minuta może mieć oznaczać mgnienie oka, podczas gdy inni odczuwają ją jako wieczność? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi podsuwa nam nauka, która bada te subiektywne odczucia i stara się rozwikłać tajemnice, jakie skrywa postrzeganie upływającego czasu.

W tym artykule zgłębimy temat psychologii czasu, przyjrzymy się różnym teoriom dotyczącym odczuwania jego upływu oraz zastanowimy się, jakie konsekwencje ma on dla naszego życia. Dowiedz się, czy można kontrolować czas, i jak skuteczne zarządzanie nim wpływa na codzienne decyzje oraz wybory.

Psychologia czasu: co mówi o nim nauka?

Psychologia czasu jest dziedziną zajmującą się badaniem ludzkiego postrzegania i przeżywania upływającego czasu. Nauka dowodzi, że nasze postrzeganie doby, godziny czy minuty jest subiektywne i może być silnie uzależnione od kierujących nami emocji, doświadczeń i osobowości.

Ludzka percepcja czasu jest złożona i nie zawsze zgodna z tym, co widzimy, spoglądając na nasze analogowe zegarki czy nowoczesne smartwatche. Mówiąc wprost: konkretny moment może wydawać się nam dłuższy lub krótszy niż jest w rzeczywistości, w zależności od tego, jak go przeżywamy. Czas wydaje się wlec, gdy jesteśmy znudzeni lub czekamy na coś, co jest dla nas ważne. Z drugiej strony, jeśli pochłania nas coś, co sprawia nam przyjemność, często mamy wrażenie, że zegar pędzi jak szalony.

Również nasze emocje oraz przeżycia mają silny wpływ na to, jak postrzegamy czas. Odczucia pozytywne, takie jak radość i ekscytacja, podobnie jak doświadczanie radosnych momentów, często „podkręcają” wskazówki zegarka. Z kolei przezywając smutek i lęk, mamy wrażenie, że czas strasznie się dłuży – identyczne poczucie może towarzyszyć traumatycznym przeżyciom. Szybszy upływ czasu mogą również odczuwać osoby impulsywne i niecierpliwe, podczas gdy ludzie o spokojnym i opanowanym usposobieniu będą narzekać na powolny bieg chwil.

Raz się wlecze, a raz pędzi: od czego zależy, jak postrzegamy czas?

Nasze postrzeganie czasu nie jest obiektywne, a wpływ na wrażenia dotyczące jego upływania często jest silnie uzależniony nie tylko od wspominanych emocji czy przeżyć, ale także od wielu innych czynników, takich jak:

 • okoliczności – czas może płynąć wolniej, gdy znajdujemy się w sytuacji, która jest dla nas nowa lub stresująca,

 • wiek – osobom młodym z reguły minuty i godziny upływają zdecydowanie wolniej niż dorosłym – wlekące się lekcje w szkole to tylko jeden z przykładów,

 • zajęcia – wypełniony zadaniami dzień najczęściej mija nam zdecydowanie zbyt szybko – stąd narzekania, że doba ma tylko 24 godziny,

Choć od subiektywnego postrzegania czasu nie da się tak łatwo uwolnić, to istnieje kilka sposobów, by poradzić sobie z tym odczuciem. Angażując się w pełni w wykonywaną czynność, zyskasz poczucie, że do maksimum wykorzystujesz każdą cenną minutę. Jeżeli masz do wykonania czasochłonne zadanie, podziel je na mniejsze, bardziej przystępne etapy. A jeśli czujesz, że czas płynie zbyt szybko, skup się na teraźniejszości i po prostu ciesz się chwilą!

Czy postrzeganie czasu zmienia się z wiekiem?

Bardzo często percepcja upływającego czasu zmienia się wraz z wiekiem. Wspomnieliśmy już o tym, że dzieciom godziny zwykle dłużą się o wiele bardziej niż dorosłym, mającym nie tylko więcej zajęć, ale także więcej doświadczeń, które pomagają im w prawidłowej ocenie czasu. Warto wiedzieć, że swoje „trzy grosze” dokłada do tej kwestii również biologia. Spadek poziomu niektórych hormonów, takich jak testosteron czy estrogen, może również wpływać na postrzeganie czasu.

mierzenie-czasu

Czy postrzeganie czasu wpływa na nasze zachowanie?

Nasze postrzeganie czasu może wpływać na to, jak podejmujemy decyzje, jak zarządzamy swoim planem dnia oraz jak postrzegamy świat wokół nas.

 1. Osoby, które postrzegają czas jako płynący wolno, są bardziej skłonne do ryzykowania i podejmowania decyzji na podstawie intuicji.

 2. Psychologowie dowodzą, że ludzie odczuwający szybki upływ czasu częściej stawiają na pogłębioną analizę.

 3. Jeśli masz wrażenie, że godziny się dłużą, to prawdopodobnie masz też większą skłonność do nadawania swoim zadaniom priorytetów.

 4. Jeżeli narzekasz na szybki upływ czasu, możesz mieć większą pokusę, by działać bez planu, a zarządzanie zadaniami może sprawiać Ci trudność.

 5. Ludzie, którzy nie mają wrażenia, że czas „przecieka” im przez palce, są bardziej skłonni, by doceniać chwile i cieszyć się życiem.

 6. Osobom mającym nieustanne poczucie uciekającego czasu w życiu może towarzyszyć więcej stresów niż tym, które do upływu minut i godzin podchodzą z większym spokojem.

To, w jaki sposób postrzegamy czas, może również wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dowodzą temu badania słynnych naukowców, takich jak chociażby John Boyd czy Philip Zimbardo. Osoby, stale pozostające „w niedoczasie”, mają większą skłonność do doświadczania stresu, który może przekładać się na problemy ze snem a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do depresji. Natomiast na drugim biegunie pozostają ci, którym czas upływa wolno – z reguły są oni mniej skłonni do doświadczania tego typu problemów.

Zegarek: sprawdzony sposób na zarządzanie swoim czasem

Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych i dostępnych dla każdego sposobów na to, by nauczyć się efektywnie zarządzać swoim czasem jest noszenie zegarka. Regularne spoglądanie na nadgarstek pomaga zachowywać kontrolę nad tym, jak spędzamy swój czas, ułatwiając planowanie oraz priorytetyzowanie zadań. Mając zegarek na ręku, jesteśmy nie tylko bardziej świadomi upływu czasu, ale też łatwiej nam również monitorować postępy w realizacji zaplanowanych zadań. Właśnie dlatego, kupując zegarek, warto postawić na przydatne funkcje, które pomogą Ci w zarządzaniu czasem, takie jak chronograf, stoper, alarm, czy budzik.

Męski zegarek Diesel Timeframe DZ4543

Połączenie nowoczesnego designu z zaawansowaną technologią sprawia, że Diesel Timeframe DZ4543 to jeden z tych męskich zegarków, które doskonale sprawdzą się nawet u najbardziej zabieganych użytkowników. Wyposażony w chronograf, zapewniający precyzyjny pomiar odcinków czasu, czytelny datownik oraz stoper zegarek zachwyca funkcjonalnością, oraz wysoką jakością zastosowanych materiałów. A wszystko to spaja efektowny, charakterystyczny dla marki, modowy sznyt. Napędzany kwarcowym mechanizmem zegarek przyciąga wzrok nowoczesną tarczą, łączącą ciekawy design z wysokim stopniem czytelności, dzięki czemu bieżąca kontrola czasu staje się jeszcze łatwiejsza.

DZ4543

Męski zegarek Torii Daichi B41BG.BR

Kolejną interesującą propozycja dla panów jest zaprojektowany z dbałością o każdy detal zegarek męski Torii Daichi B41BG.BR. Jego nowoczesny, minimalistyczny design dodaje mu elegancji i czyni doskonałym uzupełnieniem zarówno casualowego stroju, jak i biznesowego garnituru. Nowoczesna, lekka i niezwykle komfortowa bransoleta mesh doskonale komponuje się z czarną kopertą oraz pokrytą szkłem z powłoką szafirową, ciemną tarczą, z którą ciekawie kontrastują wskazówki w odcieniu różowego złota. Połączenie modowych trendów z wytrzymałością i funkcjonalnością czyni ten zegarek prawdziwym must have dla każdego, kto poszukuje jednego zegarka na wiele różnych okazji.

B41BG.BR

Męski zegarek Torii Daichi R41BG.BR

W podobnym stylu stworzony został męski zegarek Torii Daichi R41BG.BR, który od opisywanego wyżej egzemplarza różni się przede wszystkim kopertą w kolorze różowego złota. Dzięki temu model ten znacznie lepiej sprawdzi się przy łączeniu klasyki z najnowszymi modowymi trendami. Wewnątrz 41-milimetrowej obudowy pracuje niezawodny kwarcowy mechanizm Miyota, którego dokładność producent szacuje na +/- 20 sekund miesięcznie. Delikatne liniowe indeksy podkreślają minimalistyczny styl zegarka, czyniąc jego tarczę jeszcze bardziej czytelną. Wodoszczelność do 50 metrów powoduje, że bez obaw możesz nosić zegarek w deszczu, nie martwiąc się o również zachlapanie przy myciu rąk.

R41BG.BR

Damski zegarek Torii Hikari G23GB.T4

Minimalistyczny design w połączeniu z biżuteryjną elegancją czynią zegarek Torii Hikari G23GB.T4 idealnym dopełnieniem każdej kobiecej stylizacji. Niezależnie od tego, czy poszukujesz dodatku do wieczorowej sukienki, garsonki czy garnituru, ten efektowny czasomierz z prostokątną, złoconą kopertą i czerwoną tarczą z pewnością przyciągnie wzrok swoją nietuzinkową estetyką. Dzięki zastosowaniu mechanizmu kwarcowego nie ma potrzeby wymiany baterii częściej niż raz na 1-2 lata, a pokrycie tarczy wytrzymałym szkłem z szafirową powłoką gwarantuje zwiększoną ochronę przed przypadkowym zbiciem przez długie lata.

G23GB.T4

Damski zegarek Torii Hikari G37GS.P4

Kolejną propozycją dla kobiet, które pragną połączyć efektywne zarządzanie czasem z modnym i stylowym designem zegarka, jest damski Torii Hikari G37GS.P4 w monochromatycznym odcieniu złota. Klasyczna, okrągła koperta, minimalistyczny styl tarczy oraz subtelna bransoleta ze stali mesh współtworzą spójny i nowoczesny projekt, przepełniony biżuteryjnym blaskiem. Dzięki zastosowaniu antykorozyjnej i hipoalergicznej stali szlachetnej, model ten będzie zachwycać niezawodnością, zapewniając bezpieczne i komfortowe użytkowanie przez wiele długich lat.

G37GS.P4

Damski zegarek Rosefield Small Edit SEEGMG-SE72

Ostatnią z naszych propozycji jest damski zegarek Rosefield Small Edit SEEGMG-SE72 z przepiękną, szmaragdową tarczą, zamkniętą w okrągłej kopercie w kolorze złota. Ten efektowny egzemplarz, oprócz tego, że przyciąga spektakularnym, nawiązującym do najnowszych trendów designem, doskonale sprawdzi się również jako funkcjonalny dodatek. Jeśli pragniesz wprowadzić do swoich stylizacji odrobinę luksusu, ten model jest właśnie dla Ciebie – zachwyć się kunsztem projektantów oraz precyzją konstruktorów i postaw na niezawodność w przystępnej cenie.

SEEGMG-SE72

Miej czas pod kontrolą dzięki zegarkowi od SWISS!

Zegarki, które znajdziesz w internetowym sklepie SWISS oraz w naszych stacjonarnych butikach w całej Polsce to synonim funkcjonalności i elegancji. Ich zaawansowane funkcje umożliwią Ci planowanie zadań, jednocześnie ułatwiając precyzyjne zarządzanie czasem. Wysokiej jakości materiały i solidne mechanizmy dają gwarancję wieloletniej precyzji, niezawodności oraz odporności na trudy codziennego użytkowania. Poznaj markowe zegarki męskie, damskie i dziecięce w sklepach SWISS i wybierz model idealny dla siebie – w klasycznej, sportowej lub modowej stylistyce.