X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Co to jest skeleton? Zobacz, czym charakteryzują się zegarki z odkrytym mechanizmem!

Co to jest skeleton? Zobacz, czym charakteryzują się zegarki z odkrytym mechanizmem!

Zegarki z odkrytym mechanizmem od lat niezmiennie podbijają serca miłośników sztuki zegarmistrzowskiej na całym świecie. Dowiedz się, co to jest skeleton, semi-skeleton oraz open heart i przekonaj się, czy czasomierz z otwartym sercem to wybór także dla Ciebie.

 Co to jest skeleton?

Zegarki typu skeleton nie są bynajmniej odkryciem XXI w. – znane były już 200 lat temu. Pierwszy zegarek z mechanizmem na wierzchu został stworzony w latach 20. XIX w. Skąd wzięła się ta niezwykła nazwa? Skeleton to słowo z języka angielskiego, które oznacza po prostu szkielet. Zegarki z odkrytym mechanizmem prezentują swój „układ szkieletowy”, dlatego określenie skeleton idealnie do nich pasuje.

Na początku, projektowane i składane były jedynie na zamówienie. Ze względu na zawrotną cenę, na tego typu czasomierze, mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Obecnie można je kupić o wiele taniej, a producenci zegarków coraz częściej poszerzają swoją ofertę o tzw. skeletony.

zegarek skeleton

Pierwsze, co rzuca się w oczy, gdy patrzymy na zegarek to oczywiście cyferblat. Najczęściej to właśnie wygląd tarczy, poza pozostałymi parametrami, pomaga podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu. Zegarki z odkrytym mechanizmem uchylają rąbek tajemnicy związanej z działaniem czasomierza. Ten industrialny design zapewnia im przezroczysty, szklany cyferblat, przez który wyraźnie widać cały mechanizm. Najczęściej dookoła otwartej tarczy, umieszczony jest okrąg z zaznaczonymi indeksami godzinowymi, co ułatwia ich odczytywanie. Co ciekawe, tył koperty w wielu modelach także jest przezroczysty. Dzięki temu nic się nie ukryje – można godzinami podziwiać ruchy elementów składowych szkieletu zegarka.

Teraz, gdy już wiesz, co to jest skeleton, możesz zdecydować, czy masz ochotę na hipnotyzującą obserwację pracy wnętrza Twojego zegarka. Jeśli tak, to dowiedz się więcej na temat działania oraz rodzajów czasomierzy wykonanych w tym niezwykłym stylu i znajdź model dla siebie.

Zegarki z odkrytym mechanizmem – jak działają?

Całe piękno zegarków typu skeleton polega na widocznym przez szklany cyferblat, mechanizmie. Z tego względu, najczęściej stosowane w nich są mechanizmy mechaniczne lub automatyczne. Bardzo rzadko spotyka się skeletony z mechanizmem kwarcowym, ponieważ ich wnętrze nie wygląda tak interesująco, jak w przypadku zegarków mechanicznych, dlatego producenci rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Choć cena kwarcowych skeletonów jest bardzo niska, w stosunku do mechanicznych, nie cieszą się one tak wielką popularnością. Piękno pracy mechanizmu napędzanego sprężyną to cała esencja zegarków typu skeleton.

Mechanizm mechaniczny napędzany jest energią skumulowaną w sprężynie, która odpowiednio ją uwalnia, by wprawić wskazówki w ruch. Żeby zegarek działał, należy nakręcić go za pomocą tzw. koronki – niewielkiego pokrętła umieszczonego zwykle na bocznej ścianie koperty. Przy czasomierzu z mechanizmem mechanicznym, trzeba pamiętać o regularnym nakręcaniu, inaczej nie ma mowy o prawidłowym spełnianiu jego funkcji, jaką jest głównie wskazywanie dokładnego czasu.

Co to jest skeleton z mechanizmem automatycznym? Zasada działania zegarków automatycznych opiera się na tym samym, co mechanicznych. Siłą napędową jest energia ze sprężyny, jednak w przypadku czasomierzy z automatycznym naciągiem, nie ma konieczności ich nakręcania. Wyposażone są w tzw. wahnik, który nieustannie się obraca, pod wpływem ruchów ręki. Podtrzymywany jest przez łożysko kulkowe, odpowiedzialne za nakręcanie głównej sprężyny. Żeby taki zegarek działał bez zarzutu, musi być noszony na co dzień. Choć mechanizmy mają zwykle tzw. rezerwę chodu, która sprawia, że działają jeszcze przez kilkadziesiąt godzin od zdjęcia czasomierza, to jednak po jakimś czasie, znów trzeba go założyć, by wprawić mechanizm w ruch.

skeleton jak działa

Jak widzisz, zegarek z automatycznym naciągiem jest dużo wygodniejszy w użytkowaniu, niż jego poprzednik z naciągiem ręcznym. Jednak wcale nie oznacza to, że brakuje miłośników czasomierzy mechanicznych! Amatorzy klasyki, którzy wolą tradycyjne rozwiązania, chętnie sięgną po zegarek nakręcany ręcznie.

Z kolei mechanizm kwarcowy zasilany jest baterią, dlatego nie ma tak skomplikowanej, a co za tym idzie, ciekawej budowy, jak mechanizmy z naciągiem ręcznym, czy automatycznym. Choć nie wymaga nakręcania i korekty wskazywania czasu, to obserwacja jego pracy przez przeszkloną tarczę nie wprawia w zachwyt, dlatego raczej nie jest popularny w skeletonach prestiżowych marek.

Podsumowując, zegarki z odkrytym mechanizmem działają tak samo, jak klasyczne czasomierze, z ukrytym wnętrzem. Różni je tylko wyjątkowy design zegarków szkieletowych – przeszklony cyferblat sprawia, że skeleton świetnie się prezentuje jako uzupełnienie stylizacji, zwłaszcza smart casual, czy business casual.

Zegarki typu skeleton – rodzaje

Wiesz już, co to jest skeleton, więc czas przejść do omówienia innych rodzajów zegarków z odkrytym mechanizmem. Oprócz klasycznych modeli, w których oko cieszy widok całego wnętrza, wyróżniamy także czasomierze typu semi-skeleton lub inaczej open heart. Zegarki te mają odsłoniętą tylko część swojego mechanizmu, dlatego mówi się o nich, że mają serce na wierzchu. Niektóre modele mają przeszklony niewielki okrąg na cyferblacie, przez który widać fragment mechanizmu. Inne z kolei mogą mieć odsłoniętą połowę tarczy i ukazywać tę część swojego wnętrza.

Tego typu zegarki sprawdzą się w przypadku miłośników czasomierzy z odkrytym mechanizmem, których codzienny dress code prezentuje się bardziej formalnie. Dzięki większemu minimalizmowi cyferblatu dużo łatwiej znaleźć semi-skeleton pasujący do stylu formalnego, niż zegarek z całkowicie odkrytym mechanizmem.

Czasomierze typu open heart także przykuwają uwagę, a jednak są nieco dyskretniejsze – skrywają swoje wnętrze, uchylając jedynie rąbek tajemnicy. Ci, którzy nie są pewni, czy chcą mieć zegarek, na którego tarczy dużo się dzieje, mogą śmiało sięgnąć na początek po semi-skeleton.

skeleton rodzaje

Warto wiedzieć, że jeszcze niedawno, czasomierze z odkrytym mechanizmem produkowano tylko dla panów. Producenci uważali, że możliwość obserwowania pracy podzespołów i kół zębatych, nie jest interesująca dla większości kobiet. Modele skeleton oraz semi -keleton były uznawane za typowo męskie i nie wyobrażano sobie ich na damskim nadgarstku. Panowało przekonanie, jakoby były one zbyt przeładowane i zupełnie niepasujące do drobnej, kobiecej ręki.

Na szczęście, obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli zegarków typu skeleton i open heart w wersji damskiej. Odsłonięty mechanizm przypomina misterną koronkę i robi oszałamiające wrażenie. Niektóre semi-skeletony mają wycięte ażurowe wzory na cyferblacie, przez które widoczne są fragmenty wnętrza zegarka.

Część modeli czasomierzy typu skeleton lub tych z sercem na wierzchu ma bogato zdobione odsłonięte elementy mechanizmu. Z kolei okręgi z indeksami godzinowymi zaprojektowane są bardziej minimalistycznie. Wszystko po to, by uwaga patrzącego skupiła się na widocznym wnętrzu zegarka.

Jak widzisz, skeletony oraz czasomierze typu open heart to naprawdę ciekawe dodatki do codziennych stylizacji. Jeśli chcesz zaskoczyć wszystkich oryginalnością swojego zegarka, skeleton lub semi-skeleton z pewnością Ci w tym pomoże. Wybierz rodzaj mechanizmu, odpowiedni design i noś z dumą swój szkieletowy czasomierz. Pamiętaj, by przestrzegać zasad dobierania zegarka do konkretnego outfitu.

Świat zegarków jest ogromny i warty odkrywania. Choć czasomierze ręczne i kieszonkowe są zwykle niewielkich rozmiarów, to każdy z nich jest skarbnicą pełną ciekawostek, które z pewnością zaskoczą większość osób. Gdy zgłębiasz wiedzę o zegarkach, zmieniasz swoje spojrzenie na nie i stajesz się świadomym użytkownikiem. Jeśli już wiesz, czego oczekujesz od wymarzonego czasomierza, sprawdź naszą ofertę – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród tysięcy zegarków topowych marek.